Polecane posty

slawek2209    161

 

Jak z faza rozwojową u ciebie w pszenicy?? U mnie Jantarka, Ludwig i Arkadia miejscami powyrzucały po liściu flagowym prawie w całości, Muszelka dopiero wypuszcza. Niewiem czy pryskać bo zero objawów chorób, a jakiś niecały miesiąc temu poszedl Tilt Turbo 0.5 + prochloraz 0.8.

W pszenżyto chyba trzeba wjeżdzać bo zbiera się już do kłoszenia.

Triazolowe fungicydy działaja około 4 tygodni.lepiej zrobić t2 trochę wcześniej niż pojawi się choroba.jakie masz spostrzeżenia na temat pszenicy arkadia?planuje ją jesienią posiać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

Jak z faza rozwojową u ciebie w pszenicy??

 

Legenda i Ostroga mają już liść flagowy od połowy zeszłego tygodnia, Julius nieco przyhamowany przez suszę ma ponad tydzień opóźnienia, z grzybówką wjadę najwcześniej w piątek już nie ma chyba na co czekać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

A czy łączycie zabiegi fungicydowe z nawożeniem dolistnym, czy może nie jest to zalecane np. z mocznikiem i czy waszym zdaniem takie łączenie nie odbija się negatywnie na skutezności zabiegu?

W ubiegłym roku łączyłem Mikrokomplex + Kristalon + Fungicyd + CCC i nie byłem zadowolony, niby nie było widac poparzeń ale rośliny tak dziwnie rosły.

W tym roku ze względu na spiętrzenie prac zastosowałem również mieszanke, Mikrokomplex + Folicare + Moddus + CCC + Fungicyd i jakoś nie widze efektów ubocznych. Nie wiem jak z mocznikiem ale myśle ze nie powinno być problemów.

Kiedyś w przypadku nawozów dolistnych Wuxal pisano że dodanie nawozu do oprysku polepsza skuteczność zabiegu (zmniejsza napięcie powierzchniowe wody i coś jeszcze ale nie pamiętam)


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wikus666    0

witam chce zrobic taka mieszanke w pszenicy na t2 wczesniej na t1 poszedl bumper super lecz wczoraj zauwazylem maczniaka.

leader 0,2

gwarant 0,7

orius 0,3

danadim 0,5 z powodu mszycy oraz skrzypionek

trimmer 20g gdzie samosiewy rzepaku

tomigan 0,5 gdzie przytulia

plonvit z 1,5l

 

prosze o ocene i podpowiedz czy dodac jeszcze jakis adiuwant??????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

cóż to za choróbsko? pojedyncze rośliny mają uschnięte końcówki liści (byłem przekonany, że są przypalone, ale na wszystkich działkach wygląda to podobnie) - tak jak pierwszy z prawej, ale szukając znalazłem też inne kwiatki, cóż to jest?

 

http://zapodaj.net/9fb4869926268.jpg.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Ma silna infekcje wiec powinien dac srodek ktory ma najwyzsze dzialanie na maczniaka .artea do super srodkow nie nalezy w tej dziedzinie

Wiem dlatego zaleciłem dodatek amistaru lub olympusu. I na przyszłość zbiegi lepiej robić trochę wcześniej niż za późno.

witam chce zrobic taka mieszanke w pszenicy na t2 wczesniej na t1 poszedl bumper super lecz wczoraj zauwazylem maczniaka.

leader 0,2

gwarant 0,7

orius 0,3

danadim 0,5 z powodu mszycy oraz skrzypionek

trimmer 20g gdzie samosiewy rzepaku

tomigan 0,5 gdzie przytulia

plonvit z 1,5l

 

prosze o ocene i podpowiedz czy dodac jeszcze jakis adiuwant??????

Kolego na przyszłość pisz dokładnie nazwy środków, domyślam się ze chodzi o leander, a który orius to nie mam pojęcia. Do tego herbicyd stosuj oddzielnie. Trochę dziwna wg mnie ta mieszanina. Tebukonazol lepiej zostaw na T3. Fenpropidyna działa już w niskich temperaturach wiec jest lepsza na T1, choć na T2 tez dobra o ile nie była stosowana wcześniej. Powinieneś dać coś mocnego bo propikonazol z bumperu na mącznika to słabe rozwiązanie. Prochloraz chroni głównie od chorób podstawy źdźbła, na mącznika jest słabszy. Przykłady mieszanek już podawałem.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seremiak    1

Panowie na dniach planuje zrobic zabieg T2+cerone żeby trochę jeszcze skrucic,patrzac na pogode to za dwa dni nocami temperatura ma nie przekraczać 5st,zastanawiam się czy to negatywnie nie wpłynie na rośline po oprysku ponieważ cerone zalecają by temp. była powyżej 15st. Co robić pryskać i jak to wpłynie na roslinki??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Więc może dojdźmy do takiego kompromisu ze każdy jest dobry ale w trochę innych warunkach i sytuacjach.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szakk    0

Wielkie dzięki za cenne rady opryskam taliusem a za 12-14 dni arteą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Panowie jak oceniacie Revllera? , bede stosowal go w tym roku pierwszy raz moze jutro bo troche warunki nie pozwalaja :/ jak nie wiatr to deszcz cholerka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krisma    17

cóż to za choróbsko? pojedyncze rośliny mają uschnięte końcówki liści (byłem przekonany, że są przypalone, ale na wszystkich działkach wygląda to podobnie) - tak jak pierwszy z prawej, ale szukając znalazłem też inne kwiatki, cóż to jest?

 

http://zapodaj.net/9...926268.jpg.html

 

Prawdopodobnie jest to septorioza paskowana liści

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Panowie na dniach planuje zrobic zabieg T2+cerone żeby trochę jeszcze skrucic,patrzac na pogode to za dwa dni nocami temperatura ma nie przekraczać 5st,zastanawiam się czy to negatywnie nie wpłynie na rośline po oprysku ponieważ cerone zalecają by temp. była powyżej 15st. Co robić pryskać i jak to wpłynie na roslinki??

Możesz dać moddusa który jest mniej wrażliwy na niskie temperatury. Optymalna temperatura to 10-12 stopni, a działa dobrze nawet od 7-8 stopni. Ale szczerze nie wydaje mi się żeby aż tak temperatura spadła....


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Laver    5

W jakiej fazie zastosować fungicyd na drugi zabieg przy ochronie dwuzabiegowej pszenicy ozimej? Na t1 stosowałem duet ultra (2/3 zasiewów) i tposin (1/3 zasiewów), na t2 planuje falcon.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasiu66    18

Zależy w jakiej stosowałeś t1. Ja dosyć późno wyjechałem z t1 więc t2 będę dawał na kłos.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

Tylko dla ścisłości. Jeżeli teraz wyjechałeś z T1 to to nie był zabieg T1 tylko T2. :) T1, T2, T3 nie liczy się od ilości oprysków tylko od fazy rozwojowej zboża.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2261

Triazolowe fungicydy działaja około 4 tygodni.lepiej zrobić t2 trochę wcześniej niż pojawi się choroba.jakie masz spostrzeżenia na temat pszenicy arkadia?planuje ją jesienią posiać

 

Arkadia pierwszy sezon. Spostrzeżenia pozytywne jak najbardziej narazie. Krzewi się ładnie, śmiem twierdzić że nawet lepiej niż muszelka. Siana 150-160kg/ha po zalaniu wodą w całości i dotknięciu w tym roku przez pleśń jest naprawde ładna.

 

Wczoraj zrobiłem rundkę znowu i miejścami coś się znajdzie na podflagowym i trzeba pryskać tak jak mówisz, bo T3 i tak bedzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

w NU maj 2013 znajduje się tabela wskazująca jaka jest skuteczność fungicydów na T3 (uwzględnili tylko septoriozę plew, fuzariozę kłosów i czerń zbóż) amistar ogarnia wszystko, acanto wyłącznie septoriozę, a tebukonazol (np tarcza łan) też wyłącznie septoriozę plew, czy to oznacza, iż na T2 lepiej zaaplikować amistar zamiast acanto, a na t3 tebukonazol nie będzie dostatecznie skuteczny? czy też zestawienie jest zrobione na zlecenie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

Ja T1 pryskałem dość wcześnie - pierwsze kolanko gdzieś było, to kiedy powinienem pojechać na T2 (generalnie planowałem 2 zabiegi)?, Problem tylko z tym że duzo mączniaka się pokazuje. Jedną odmiane przejechałem wczoraj nawet Tiltem i teraz nie wiem czy poprawiać na mączniaka reszte czy czekać na T2 no i kiedy go zrobić i czym jeśli tak mocno mączniak daje się we znaki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2261
Napisano (edytowany)

Jaka masz teraz faze? Jeżeli masz już flagowy i mączniak się nasila to rób zabieg.

 

@kissmy Tebukonazol zwalcza fuzarioze kłosa i septorie tzn. w tych co czytałem i użytkowałem.

Edytowano przez Tomek90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

w NU maj 2013 znajduje się tabela wskazująca jaka jest skuteczność fungicydów na T3 (uwzględnili tylko septoriozę plew, fuzariozę kłosów i czerń zbóż) amistar ogarnia wszystko, acanto wyłącznie septoriozę, a tebukonazol (np tarcza łan) też wyłącznie septoriozę plew, czy to oznacza, iż na T2 lepiej zaaplikować amistar zamiast acanto, a na t3 tebukonazol nie będzie dostatecznie skuteczny? czy też zestawienie jest zrobione na zlecenie?

 

przyjrzałem się etykietom i owszem amistar ma rejestracje na wszystkie te choroby kłosów, a acanto nie, czyli chyba korzystniej byłoby opóźnić T2 i zaaplikować amistar zamiast acanto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2261

Chorób jeszcze nie masz na podflagowym?? U siebie zauważyłem to skupić się trzeba na dobrej ochronie liścia, na 3 zabieg tebukonazol.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BARABUS    6

pragnę się doradzić jako że w tej dziedzinie totalnie niedoświadczony, na T1 dałem 2l Topsinu + 0,66 l Domnica (tebukonazol), na chwilę obecną raczej nie widać chorób, choć w dolnych partiach gdzieniegdzie trafi się kropka mączniaka czy tez rdzy brunatnej, i teraz zasadnicze pytanie, pszenica w przeciągu tygodnia zacznie się kłosić, kiedy zrobić zabieg T2 (w planie miałem tylko dwa zabiegi) , ewentualnie czy warto przeczekać T2 i zrobić od razu T3 po wykłoszeniu...

generalnie co polecacie, i w jakiej fazie to zrobić i jakimi środkami tak żeby skończyć na tym jednym zabiegu, z góry dziękuję

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2261

pragnę się doradzić jako że w tej dziedzinie totalnie niedoświadczony, na T1 dałem 2l Topsinu + 0,66 l Domnica (tebukonazol), na chwilę obecną raczej nie widać chorób, choć w dolnych partiach gdzieniegdzie trafi się kropka mączniaka czy tez rdzy brunatnej, i teraz zasadnicze pytanie, pszenica w przeciągu tygodnia zacznie się kłosić, kiedy zrobić zabieg T2 (w planie miałem tylko dwa zabiegi) , ewentualnie czy warto przeczekać T2 i zrobić od razu T3 po wykłoszeniu...

generalnie co polecacie, i w jakiej fazie to zrobić i jakimi środkami tak żeby skończyć na tym jednym zabiegu, z góry dziękuję

 

Przy takim nawożeniu jak pisałeś przenica jeszcze ładnie się trzyma? Pierwszy zabieg nie jest jakiś rewelacyjny więc teraz daj coś mocnego jak planujesz na tym zakonczyć ochronę. Kiedy robić zabieg, mysle że teraz jest optymalny termin między T2 a T3 czyli powiedzmy opóźniony T2.

 

Na T2 myśle u siebie reveller 0.5 + epoksykonazol 0.5 ale dzis dostałem propozycje Feniks 1l + Acanto 0.5l + 0.5 Tebu co sądzicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez center
      Czym pryskacie pszenice na miotełkę i chwasty żeby było tanio i przelecieć raz ??
    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez Krzychuu19
      Witam. Pszenica ozima arkadia żółknie ginie. Po zimie była posiana saletra w dawce 170kg. Mogę prosić o jakieś rady z góry dziękuję 
    • Przez livebird
      Witam mam problem z jasnotą purpurową która zachwaściła mi strasznie pszenice ozimą na granicy pola 10-15 arów silnie zachwaszczonych tylko tym chwastem pytanie do was jakim śrdokiem porządnie ją zwlacze teraz i czy dam rady jeszcze teraz to zniszczyć (pszenica- pierwsze kolanko 2cm od węzła krzewienia). Pryskałem już Lancetem którego dałem chyba niską dawke bo miejscami chwasty nie wyglądają jakby siadły.
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj