Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zabiegi fungicydowe

10087 odpowiedzi na ten temat

#9321 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2671 postów

Napisany 13 kwiecień 2017 - 17:59

Zabiegi fungicydowe

Do slawek2209, dzięki kolego za odpowiedź!

Czyli zakupię Fandango.

Mam jeszcze jedno pytanie, ponieważ jakieś 6, może 7 lat temu w pszenicy ozimej na T2 stosowałem mieszaninę Artea 0,4l + Amistar 0,6l ( była to mieszanina zalecana przez producenta tych środków ). Teraz porównując taką mieszankę z np: Fandango, to co byłoby korzystniejsze?

Wyższa dawka strobi nie za wiele zdziała jeśli idzie w parze słabszy triazol.Fandango ma protiokonazol i jest mocniejsze na septoriozy.Amistar i Artea głównie zwalczają rdze i słabiej septorioze

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Zabiegi fungicydowe Dzisiaj, 19:52
  •  

#9322 Share wilhelm

wilhelm

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 996 postów

Napisany 13 kwiecień 2017 - 18:15

Zabiegi fungicydowe Byłem zlustrować Arktisa sianego 27 września po rzepaku, bezorkowo, i po rozcięciu źdźbła wzdłuż, okazuje się że wierzchołek kłosa znajduje się ok. 1 cm nad węzłem krzewienia... idealna faza do zastosowania CCC.. W sobotę ma być cieplej, więc może pojadę tą pszenicę chociażby samym CCC, żeby zbytnio nie uciekła w górę...

#9323 Share cezar0808

cezar0808

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 13 kwiecień 2017 - 20:55

Zabiegi fungicydowe

Witam, czy połączenie herbicydu z fungicydem będzie dobrym rozwiązaniem ponieważ pogoda słaba a terminy gonią? I jaki tańszy środek polecacie na T1 w pszenicy ozimej?

Edytowany przez cezar0808, 13 kwiecień 2017 - 20:57.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#9324 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 9213 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 13 kwiecień 2017 - 21:08

Zabiegi fungicydowe

Właśnie nie jest zbyt gęsto... Silne ok 100kg/ha i z powodu suszy we wrześniu wychodziło chyba ze 3tyg... Wiosną mimo wczesnej dawki N (200kg) nie pokrzewilo się za nadto... Stanowisko 1/2 po osie 1/2 po lubinie... Widać jak ręką odciął gdzie co było...
Dzięki za odp. Pojadę samym tebu przy t2... 200g s.a. Wystarczy?

W życie najwięcej bałaganu może rdza brunatna zrobić, w ubiegłym roku suchym na najgorszych kawałkach dałem propikonazol i było to samo co na polu z mieszaniną tebu+amistar. Więc wystarczy.

Milanreal, to jak u mnie zboża nie było na kawałku ponad 3 lata, to może nie ma co iść w koszty z tymi fungicydami. Prochloraz nie drogi to pójdzie i pewnie   Duet Star albo Tilt Turbo po 0,7l/ha - chyba  TIlt będzie lepszy z uwagi na  Epoksynazol bardziej agresywny wobec septorii.

Czyli trzy dobre substancje z różnych  grup. Dobrze to rozkminiam, bo już mnie łeb zaczął boleć jak patrzę na ceny dobrych środków, a przecież stanowisko dobre i po sąsiedzku nie mam zbóż.

Na dobrą sprawę jak na danym polu zboże uprawiane jest sporadycznie to podstawę można sobie odpuścić, presja mącznika i innych chorób liści może być mocniejsza. T2 raczej powinna być mocna. Tilt czy duet to oba dobre warianty, z tą różnica że tilt ma znacznie większe stężenie substancji niż duet.

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#9325 Share Tandam

Tandam

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 151 postów

Napisany 13 kwiecień 2017 - 21:19

Zabiegi fungicydowe

Wielkie dzięki koledzy dla wszystkich, którzy odpisali na moje pytanie! Przynajmniej wiem co i jak :)

Pozdrawiam!

#9326 Share wilhelm

wilhelm

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 996 postów

Napisany 13 kwiecień 2017 - 21:42

Zabiegi fungicydowe Nie wiem jakim cudem w moim poscie znalazło się 1006 g. strobi w Fandango...? Miało być oczywiście 100 g.

#9327 Share Daro844

Daro844

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 13 kwiecień 2017 - 22:56

Zabiegi fungicydowe

Witam, czy połączenie herbicydu z fungicydem będzie dobrym rozwiązaniem ponieważ pogoda słaba a terminy gonią? I jaki tańszy środek polecacie na T1 w pszenicy ozimej?

Jak chcesz wysadzić zboże to śmiało. ;) a tak na poważnie to zależy co mieszasz ale z tego co sie orientuje łatwo o osłabienie zboża lub osłabienie działania środków. moim zdaniem gra niewarta świeczki. a na T1 u mnie idzie tilt turbo 0,6l i 0,8l mirage. 

#9328 Share DawidSakowski

DawidSakowski

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 81 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo(Produkcja Roślinna)

Napisany 13 kwiecień 2017 - 23:24

Zabiegi fungicydowe

Panowie na Pszenżyto ozime gringo:

T1 Duett star 1l+mirage 0.5l 

T2 Duet ultra 0.6l 

Czy da radę dobrać lepszą ochronę w tej kasie?

#9329 Share maciekwariat9

maciekwariat9

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 60 postów

Napisany 14 kwiecień 2017 - 05:58

Zabiegi fungicydowe czy tilt turbo i mondtak podziałają w takich temperaturach w dzień 12 w nocy 4 a po niedzieli zapowiadają poniżej 0. Chciałbym dzisiaj opryskac, ale nie wiem czy podziała niby te substancje działają od 7.

#9330 Share ravoj

ravoj

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1137 postów
  • Zainteresowania:jak małe dziecko

Napisany 14 kwiecień 2017 - 06:56

Zabiegi fungicydowe

Tomek, są takie opracowania, które  mówią,  że w momencie kiedy dzień wydłuża się do 14 godzin pszenica ozima bez względu na fazę rozwojową, termin siewu, zasobność gleb przechodzi w fazę strzelania w źdźbło a tym samym przestaje się krzewić i produkować nowe pędy. 

Nie wiem ile w tym prawdy, bo mam za małe doświadczenie, bardzo małe i trzeba żeby ktoś, kto prowadził skrupulatne obserwacje wypowiedział się w temacie. 

Edytowany przez ravoj, 14 kwiecień 2017 - 07:11.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#9331 Share mariuszd93

mariuszd93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4409 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, sport, mechanika

Napisany 14 kwiecień 2017 - 07:17

Zabiegi fungicydowe bo tak jest, natury nie oszukasz. inaczej żniwa też miałbyś z miesiąc później. Chyba że to jakaś odmiana przewódkowa.

Nigdy nie zatrzymuj w sobie bąków! Wędrują one bowiem w górę kręgosłupa do mózgu i w ten sposób rodzą się w Tobie gówniane pomysły... :P 

http://images03.bebz...cde1b55c03f.jpg

https://www.google.p...iact=mrc&uact=8

https://encrypted-tb...GEW6ohVi5_7hJzg

#9332 Share ravoj

ravoj

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1137 postów

Napisany 14 kwiecień 2017 - 07:23

Zabiegi fungicydowe

Na dobrą sprawę jak na danym polu zboże uprawiane jest sporadycznie to podstawę można sobie odpuścić, presja mącznika i innych chorób liści może być mocniejsza. T2 raczej powinna być mocna. Tilt czy duet to oba dobre warianty, z tą różnica że tilt ma znacznie większe stężenie substancji niż duet.

Na T2 zakupiłem już Artea 330 i Tebukonazol, wystarczy?, czy coś jeszcze dorzucić? To również trzy mocne substancje, tylko tyle że wszystko Triazole, chciałem coś dorzucić z innej grupy, ale nic ciekawego sam nie wymyśliłem. 

Edytowany przez ravoj, 14 kwiecień 2017 - 07:24.

#9333 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4221 postów

Napisany 14 kwiecień 2017 - 08:23

Zabiegi fungicydowe

Tebu zostaw na ewentualne T3, dorzuć Acanto albo Amistar jeśli masz problem z rdzą żółtą. 

bo tak jest, natury nie oszukasz. inaczej żniwa też miałbyś z miesiąc później. Chyba że to jakaś odmiana przewódkowa.

Hehe dobry teoretyk, po to się stosuje uderzenie młotkiem. W tamtym roku na dniach pola Procam dokrzewianie pszenicy 27.04, pszenica wyglądała super a wiadomo jaka zima w podlskim była. Zresztą sam 20.04 robiłem uderzenie młotkiem + mikro na pszenice po qq. 

#9334 Share renovoltage

renovoltage

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 501 postów

Napisany 14 kwiecień 2017 - 08:33

Zabiegi fungicydowe

Zboże jeśli ma do tego warunki(miejsce, światło)  to będzie się rozkrzewiać do czerwca (mała obsada) a teorie że połową kwietnia definitywny koniec tej fazy to między bajki włożyć, oczywiście silne źdźbła będą się już kłosić a reszta daleko w tyle będzie i do żniw się wyrówna ale plonotwórczość już będzie dużo mniejsza.

Siejąc pszenice po 200-300 kg nie uświadczy późnego dokrzewiania bo cały czas następuje tylko redukcja

#9335 Share bizonlukaszZ056

bizonlukaszZ056

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 273 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,Sport

Napisany 14 kwiecień 2017 - 09:20

Zabiegi fungicydowe

Na T2 zakupiłem już Artea 330 i Tebukonazol, wystarczy?, czy coś jeszcze dorzucić? To również trzy mocne substancje, tylko tyle że wszystko Triazole, chciałem coś dorzucić z innej grupy, ale nic ciekawego sam nie wymyśliłem. 

kup jakąś azoksystrobinę lub pikoksystrobinę i po sprawie.

#9336 Share ravoj

ravoj

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1137 postów

Napisany 14 kwiecień 2017 - 09:32

Zabiegi fungicydowe [quote name="Tomek90" post="2082632" timestamp="1492154627"]

Tebu zostaw na ewentualne T3, dorzuć Acanto albo Amistar jeśli masz problem z rdzą żółtą.

O to chodzi, że nie wiem czy będzie problem z chorobami a jak już to nie wiem z jakimi, gdybym wiedział co mi wyskoczy to zdecydowanie łatwiej by było dopasować środek. Chcę prewencyjne zabezpieczyć pszenicę przed chorobą grzybową. W razie czego Amistar też mam, na fasolę kupiłem, więc jest pod ręką.

#9337 Share ursusek-360

ursusek-360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 170 postów

Napisany 14 kwiecień 2017 - 09:34

Zabiegi fungicydowe Dzisiaj na zakupiłem mirage i bumper na pszenzyto. W jakich dawkach je dać?

#9338 Share ravoj

ravoj

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1137 postów

Napisany 14 kwiecień 2017 - 09:36

Zabiegi fungicydowe

kup jakąś azoksystrobinę lub pikoksystrobinę i po sprawie.

To odrzucić Tebu na korzyść azoksystrobin? czy po prostu dorzucić do  tego składu Acanto albo Amistar. Tebukonazol ma wysoką ocenę w walce z żółtą rdzą, brunatną rdzą , a także jako tako z ochroną kłosa. 

Edytowany przez ravoj, 14 kwiecień 2017 - 09:48.

#9339 Share bizonlukaszZ056

bizonlukaszZ056

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 273 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,Sport

Napisany 14 kwiecień 2017 - 11:20

Zabiegi fungicydowe

no zostaw sobie tebu na T3, zrób artea 0.5 + 0.4-0.5 strobi i po sprawie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#9340 Share ravoj

ravoj

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1137 postów

Napisany 14 kwiecień 2017 - 12:36

Zabiegi fungicydowe

no zostaw sobie tebu na T3, zrób artea 0.5 + 0.4-0.5 strobi i po sprawie.

łokej, tak zrobię. 

A  jakich rozpylaczy używacie do fungicydów i dlaczego? 

Szukałem materiałów na ten temat i trudno cokolwiek sensownego, jednoznacznego znaleźć. Wszystkie fungicydy zaleca się dozować drobnokropliście. Pytanie jakie rozpylacze spełniają ten wymóg? 

Posiadam 4 zestawy rozpylaczy:

eżektorowe niebieskie

eżektorowe żółte 

http://agroplast.pl/...wy-021108MS/118

płaskostrumieniowe niebieskie

płaskostrumieniowe żółte 

http://agroplast.pl/...salny-03110/122

Widzę jak używam, że eżektory to krople grube, nawet producenci te krople określają jako grube - ekstremalnie grube

Więc pryskać zwykłymi płaskostumienówkami?

czy żółty eżektor będzie dobry?

Edytowany przez ravoj, 14 kwiecień 2017 - 12:37.