Polecane posty

loquito    240

Według badań na zwalczanie fuzariozy kłosów:
Najlepiej w tym doświadczeniu poradził sobie prochloraz (notowano 95-proc. ograniczenie wzrostu grzybni). W grupie triazoli najsilniejsze działanie hamujące na wzrost wszystkich badanych gatunków grzybów wykazał protiokonazol (90 proc.), a następnie metkonazol (88 proc.) oraz tebukonazol (76 proc.). Najsłabiej wypadły: azoksystrobina (jedynie 31 proc.) oraz tiofanat metylu (19 proc.). 
Chyba więc najlepiej wybrać coś z pomiędzy Tebukonazol + Prochloraz lub Prosaro. 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Mam pszenicę ozimą Sailor gdzie przez środek pas szerokości około 4m nie był pryskany żadnym fungicydem i nie będzie ze względów technicznych. Obecnie nie widzę żadnej różnicy. Faza, początek kłoszenia, ponad 150N/ha IIIb po pszenicy i poplonie gryka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240
30 minut temu, tommmek napisał:

Badania przez kogo wykonane??

Zagadnieniem tym zajęto się na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Naukowcy z tej uczelni, wspólnie z Krajową Federacją Producentów Zbóż, przy zaangażowaniu także innych jednostek naukowych i firm z branży rolnej zrealizowali ciekawy projekt badawczy z zakresu fuzariozy kłosów pszenicy. Badania te finansowane zostały ze środków Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Widziałem gdzie epoksykonazol dał dobre wyniki.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tommmek    162

Ja zauważyłem że u mnie pszenica siana późno po burakach słaba, wymęczona przez suszę mimo zabiegów fungicydowych jest porażona mączniakiem, u wuja obok jest siana w terminie na polu po nieudanej kukurydzy bez pryskania jest wzorowa zero grzyba. Także wigor i energia silnych roślin też mają wpływ na porażenie chorobami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarekUA    961

Po burakach pole o wiele bardziej wymęczone opryskami kopaniem ziemia zdegradowana. Ciekawe jak opady wpłyną na choroby kłosa ? Jak załatwić mączniaka w spodzie skoro oprysk nie doleci ? No i jak mają sie teorie opadów w trakcie kłoszenia  i nie zapylone kłosy ? czy to tylko w źyto tak ma ? bo pszenica zapyla sie samopylnie.


"pionierem najpierw ogłoszonym był , kułakiem potem, a Polakiem-zawsze" Kaziemierz Pawlak
"tylko żalmi naszych mlodych co za kiese po banana wyruszyli wmałpi gaj" Wodecki-raj
""Możesz robić to co chcesz, możesz byc kim chcesz ..." Mesajeh
Rolnictwo to nie wszystko..., ale wszystko bez rolnictwa to h<>J :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tommmek    162

U mnie Linus u wuja Patras.


Substancja z Tilt Turbo będzie w czymś solo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
2 godziny temu, tommmek napisał:

U mnie Linus u wuja Patras.

 

Substancja z Tilt Turbo będzie w czymś solo.

 

Solo jest sporo tego ,na szybko to np. Andros to fenpropidyna i Propico propikonazol . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamos012    16

Panowie mam pytanie . Gość w sklepie sprzedał mi na pszenżyto ozime środki ORIUS EXTRA 250 EW + TAZER 250 SC w dawkowaniu po 0,5 l na hektar z tym że w etykiecie zarejestrowana jest tylko pszenica ozima a pszenżyta nie ma. Czy może ktoś z Was pryskał tymi środkami pszenżyto? Z góry dzięki za info:-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
12 godzin temu, adamos012 napisał:

Panowie mam pytanie . Gość w sklepie sprzedał mi na pszenżyto ozime środki ORIUS EXTRA 250 EW + TAZER 250 SC w dawkowaniu po 0,5 l na hektar z tym że w etykiecie zarejestrowana jest tylko pszenica ozima a pszenżyta nie ma. Czy może ktoś z Was pryskał tymi środkami pszenżyto? Z góry dzięki za info:-)

Tak jak kolega wyżej napisał jedź śmiało tylko nie wpisuje tego w ewidencję zabiegów ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamos012    16
adamos012 napisał:

Panowie mam pytanie . Gość w sklepie sprzedał mi na pszenżyto ozime środki ORIUS EXTRA 250 EW + TAZER 250 SC w dawkowaniu po 0,5 l na hektar z tym że w etykiecie zarejestrowana jest tylko pszenica ozima a pszenżyta nie ma. Czy może ktoś z Was pryskał tymi środkami pszenżyto? Z góry dzięki za info:-)

A jeszcze jedno pytanie, gość mówił żeby się wstrzymać z tym zabiegiem i wykonac go po kwitnieniu pszenżyta , kiedy odbywa się ta faza ? i czy można w ogóle spryskać tak późno. Dodam że pszenżyto jest prawie w całości wykloszone i widzę oznaki mączniaka . Koledzy doradzcie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krilan06    2400
1 godzinę temu, adamos012 napisał:

A jeszcze jedno pytanie, gość mówił żeby się wstrzymać z tym zabiegiem i wykonac go po kwitnieniu pszenżyta , kiedy odbywa się ta faza ? i czy można w ogóle spryskać tak późno. Dodam że pszenżyto jest prawie w całości wykloszone i widzę oznaki mączniaka . Koledzy doradzcie

Jak pszenżyto wyrzuca pylniki to kwitnienie zmierza ku końcowi (podobno). Co do stosowania fungicydów podczas kwitnienia pszenżyta - zdania są podzielone, rolnik nieprofesjonalny mówił na ostatnim vlogu, że jak zaczyna wyrzucać pylniki to można spokojnie jechać z fungicydem, tak więc on mając tyle hektarów chyba nie mógłby pozwolić sobie na błąd w sztuce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2201
Dnia 3.06.2019 o 17:55, krilan06 napisał:

Jak pszenżyto wyrzuca pylniki to kwitnienie zmierza ku końcowi (podobno). Co do stosowania fungicydów podczas kwitnienia pszenżyta - zdania są podzielone, rolnik nieprofesjonalny mówił na ostatnim vlogu, że jak zaczyna wyrzucać pylniki to można spokojnie jechać z fungicydem, tak więc on mając tyle hektarów chyba nie mógłby pozwolić sobie na błąd w sztuce

Bo tylko w żyto nie można wjeżdżać z zabiegami jak kwitnie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian_machler    326
kamilc017 napisał:

Mikro raczej nic już nie pomoże, mocznik i siarczan możesz dać.

A co ten mocznik i siarczan ma zdziałać teraz ? 😋

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil2963    39
12 godzin temu, marian_machler napisał:

A co ten mocznik i siarczan ma zdziałać teraz ? 😋

Mocznik wpłynie na poprawę parametrów ziarna. Osobiście jednak nie praktykuje tego, z jednej strony boje się, żeby nie przypalić a z drugiej trochę mi się to kłóci z ochroną grzybową. Chronię przed grzybem a później mocznikiem otwieram drogę patogenom. 

Jeśli chodzi o skuteczność substancji na T 3 to poniżej przedstawiam wyniki doświadczeń z Uniwersytetu z Poznania z sezonu 2018. 

 

IMG_20190221_160212.jpg

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eagle19    21
4 godziny temu, kamil2963 napisał:

Mocznik wpłynie na poprawę parametrów ziarna. Osobiście jednak nie praktykuje tego, z jednej strony boje się, żeby nie przypalić a z drugiej trochę mi się to kłóci z ochroną grzybową. Chronię przed grzybem a później mocznikiem otwieram drogę patogenom. 

Jeśli chodzi o skuteczność substancji na T 3 to poniżej przedstawiam wyniki doświadczeń z Uniwersytetu z Poznania z sezonu 2018. 

 

IMG_20190221_160212.jpg

Masz może informacje w jakich dawkach były podawane substancje aktywne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez center
      Czym pryskacie pszenice na miotełkę i chwasty żeby było tanio i przelecieć raz ??
    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez Krzychuu19
      Witam. Pszenica ozima arkadia żółknie ginie. Po zimie była posiana saletra w dawce 170kg. Mogę prosić o jakieś rady z góry dziękuję 
    • Przez livebird
      Witam mam problem z jasnotą purpurową która zachwaściła mi strasznie pszenice ozimą na granicy pola 10-15 arów silnie zachwaszczonych tylko tym chwastem pytanie do was jakim śrdokiem porządnie ją zwlacze teraz i czy dam rady jeszcze teraz to zniszczyć (pszenica- pierwsze kolanko 2cm od węzła krzewienia). Pryskałem już Lancetem którego dałem chyba niską dawke bo miejscami chwasty nie wyglądają jakby siadły.
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj