Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zabiegi fungicydowe

8792 odpowiedzi na ten temat

#7641 Share major_89

major_89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 504 postów

Napisany 27 luty 2016 - 19:34

Zabiegi fungicydowe

właśnie przy deszczowej pogodzie trzeba omijać chlorotalonilu -substancja powierzchniowa szybko zmywana przez deszcz.

Widzisz kolego a ja na ten temat mam całkowicie odmienne zdanie. Chlorotanonil to faktycznie substancja powierzchowna tylko, że w porównaniu do folpetu w czasie tworzenia depozytu na liściach wwierca się w kutykule liści stając się tym samym bardzo trudno zmywalna. Takie zasoby  s.a. są w stanie częściowo nawet chronić nowe przyrosty. Dowodem mojej tezy mogą być np. wyniki badań na pozostałości środków ochrony roślin w płodach rolnych. 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Zabiegi fungicydowe Dzisiaj, 22:44
  •  

#7642 Share Artis

Artis

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 27 luty 2016 - 20:04

Zabiegi fungicydowe

raczej wybierałbym wariant 3 zabiegowy. Przy boogie i fandango sdhi masz tylko w boogi.

Powodem takiego wyboru jest to że masz o jedną wiecej szanse "wstrzelenia się" w infekcje chorób. O ile T1 zwykle nie stanowi problemów o tyle T2/T3 to zwykle rezygnacja albo z ochrony kłosa albo liścia flagowego (albo zrobisz zabieg na rozwiniety iść flagowy i kłosa za wiele nie ochronisz, albo nieco opóźnisz zabieg co w przypadku septoriozy nie jest dobrym rozwiazaniem)

Kiedyś porównywałem 2 zabiegowy pakiet input + prosaro (fakt faktem słabsza opcja niż boogie i fandango) i 3 -duet star+ atak, menara+acanto, tebu. Po 3 zabiegach było lepiej i to właśnie przy lisciu flagowym były widoczne różnice

soligor jak dla mnie ma za mało protiokonazolu jak na swoją cenę. Lepszy wydaje mi się epoks. + folpet czy chlorotalonil

właśnie przy deszczowej pogodzie trzeba omijać chlorotalonilu -substancja powierzchniowa szybko zmywana przez deszcz.

Losktos, jeśli miałbyś ostatecznie robić dwu zabiegową ochronę t1+t2/t3 to jaką ochronę polecasz w przedziale 120-160zł/ha i kiedy się wstrzelić w fazę pszenicy żeby septorioza za bardzo się nie rozprzestrzeniła i kłos był ochroniony. epoksy+chloro+tebu/pikoksystrobina lub azoksystrobina, może adexar plus w dolnym zakresie dawkowania albo prosaro+epoksy?

#7643 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport

Napisany 27 luty 2016 - 20:27

Zabiegi fungicydowe

muszę się zgodzić z majorem  co do chlorotalonilu

Thug

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#7644 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 27 luty 2016 - 21:44

Zabiegi fungicydowe

pytanie do kolegi @losktos ... jakie dawki menara+acanto?

oba po 0,5 l

Losktos, jeśli miałbyś ostatecznie robić dwu zabiegową ochronę t1+t2/t3 to jaką ochronę polecasz w przedziale 120-160zł/ha i kiedy się wstrzelić w fazę pszenicy żeby septorioza za bardzo się nie rozprzestrzeniła i kłos był ochroniony. epoksy+chloro+tebu/pikoksystrobina lub azoksystrobina, może adexar plus w dolnym zakresie dawkowania albo prosaro+epoksy?

w tych pieniadzach to chyba najsensowniej by było T1 Duet Star z Atakiem T2/T3 Reveller + epoksykonazol

aczkolwiek żeby taka 2-zabiegowa ochrona miała sens to trzeba liczyć min. 150 zł/zabieg

Co do terminów, T1 normalnie, T2/T3 - musisz z czegoś trochę zrezygnować. Oczywiscie zabieg moze się udać jeśli nie bedzie zbytnej presji chorób ale zwykle nie chce sie tak to składać (doświadczyłem tego nie raz) Niby mówi się o zabiegu na początku kłoszenia ale ja bym proponował kilka dni wcześniej

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#7645 Share agroyoko

agroyoko

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 203 postów

Napisany 27 luty 2016 - 23:06

Zabiegi fungicydowe A dlaczego Reveler, zamiast np. Acanto ? Jakby nie bylo, to w Revelerze jest te 50 g/l pikoksystrobiny mniej niz w Acanto. Czy ja wiem, czy te 80gr/l cyprokonazolu coś wnosi do sprawy...? Co koledzy sądzicie o tym triazolu?

#7646 Share miwigos

miwigos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1230 postów

Napisany 28 luty 2016 - 09:01

Zabiegi fungicydowe

Nie rozumiem jak się wyda około 300 zł na dwa zabiegi ,to chyba was stać na T3,dać tebukonazol ,przecież to już grosze ,licząc do poniesionych całych nakładów

#7647 Share macio9554

macio9554

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 632 postów
  • Zainteresowania:gospodarka,motoryzacja

Napisany 28 luty 2016 - 09:06

Zabiegi fungicydowe

Witam. Mam zamiar zaprawić nasiona jęczmienia jarego zaprawą Systiva 333 FS, na etykiecie tej zaprawy napisane jest że po zaprawieniu nasion tym środkiem można zrezygnować z T1 koszt tej zaprawy to około 150 zł na hektar (planowany siew 170 kg/ha) i tu moje pytanie czy ta zaprawa ochroni lepiej rośliny niż typowy zabieg T1? Bo przyznam że za 150 zł (koszty zaprawy) to już można zrobić dosyć efektywny zabieg T1 

#7648 Share Lider19

Lider19

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 301 postów

Napisany 28 luty 2016 - 10:57

Zabiegi fungicydowe

Tak poteierdzam jeśli chodzi o Systive jęczmień jary siany w tamtym roku na browar w systemie bezorkowym 7,5 tony stanowisko po pszenicy aczkolwiek był suchy rok.

#7649 Share Zodiax

Zodiax

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 120 postów

Napisany 28 luty 2016 - 12:01

Zabiegi fungicydowe Ja miałem zaprawioną pszenice systivą i muszę wam powiedzieć że faktycznie widać różnice ale to drogi produkt i wymaga zadkiego i wczesnego siewu w pszenicy Max 100 kg

#7650 Share lebek5

lebek5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 447 postów

Napisany 28 luty 2016 - 12:34

Zabiegi fungicydowe

Jak jest z mieszaniem Duet Star + Atak + Moddus 1l+0,8+0,3 Nic się nie dzieje?

Co jest lepsze  Acanto 250 czy Dobromir 250 ? chyba że jest to samo ? Chcę to zmieszać z Artea  330

Edytowany przez lebek5, 28 luty 2016 - 12:38.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7651 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 28 luty 2016 - 13:16

Zabiegi fungicydowe

Mieszałem środki o które pytasz w pszenicy jarej i nic się nie działo.Nie było przypaleń.Acanto i Dobromir zawierają strobiluryny o podobnym działaniu.Minimalnie lepsze działanie według hgca na rdze ma Acanto ale i tak planujesz dodać artea więc ochrona jeszcze się polepszy 

#7652 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów

Napisany 28 luty 2016 - 14:58

Zabiegi fungicydowe

A dlaczego Reveler, zamiast np. Acanto ? Jakby nie bylo, to w Revelerze jest te 50 g/l pikoksystrobiny mniej niz w Acanto. Czy ja wiem, czy te 80gr/l cyprokonazolu coś wnosi do sprawy...? Co koledzy sądzicie o tym triazolu?

Acanto stosuje się zwykle w dawkach 0,4-0,5, Reveller w mieszankach z epoksykonazolem 0,6-0,7 czyli dawka pikoksystrobiny taka sama jak w przypadku acanto a dodatkowo masz cyprokonazol

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#7653 Share Artis

Artis

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 28 luty 2016 - 14:58

Zabiegi fungicydowe

oba po 0,5 l

w tych pieniadzach to chyba najsensowniej by było T1 Duet Star z Atakiem T2/T3 Reveller + epoksykonazol

aczkolwiek żeby taka 2-zabiegowa ochrona miała sens to trzeba liczyć min. 150 zł/zabieg

Co do terminów, T1 normalnie, T2/T3 - musisz z czegoś trochę zrezygnować. Oczywiscie zabieg moze się udać jeśli nie bedzie zbytnej presji chorób ale zwykle nie chce sie tak to składać (doświadczyłem tego nie raz) Niby mówi się o zabiegu na początku kłoszenia ale ja bym proponował kilka dni wcześniej

Przeanalizowałem kombinacje reveller+epoksy i tam nie ma nic na kłosa, ja sobie pomyślałem nad takim czymś 0,8tebu+ 0,8 epoksy +1l gwarantu, odrzuciłem revelera lub podobnego z tej grupy acanto na rzecz tebu ze względu skuteczność jaką wykazuję na fuzariozę, co myślicie? (Od pewnego czasu zacząłem się tym mocno interesować stąd moje pytania do Was bardziej doświadczonych :). Dlaczego razem t2/t3? Ze względu na czas prócz pszenic i trochę rzepaku mamy truskawki i borówkę ot cała filozofia...

#7654 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów

Napisany 28 luty 2016 - 15:04

Zabiegi fungicydowe

epoksykonazol  i cyprokonazol również chronią kłos. Fakt pod względem fuzariozy lepszy jest tebukonazol ale już patrząc na septorioze lepiej wypada epoksykonazol. Stosując T2/T3 na pewno lepiej podać strobilurynę zamiast tebukonazolu ze względu na wydłużone działanie.

Co do samej fuzariozy - jak są z nią problemy i chcemy ją konkretnie zwalczyć to w grę wchodzi tylko konkretny zabieg T3 w pierwszych dniach kwitnienia. T2/T3 często sobie nie radzi

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#7655 Share Artis

Artis

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 28 luty 2016 - 15:46

Zabiegi fungicydowe

@losktos

Rozumiem, co do zeszył żniw to muszę przyznać zakończyliśmy t1 promax+tern premium t2 epoksy+azoksystrobina jednak było widać później fuzariozę i czerń kłosów, a wiadomo nie było dużo opadów. Postaram się dążyć do ochrony trój zabiegowej, jednak jak czas nie pozwoli to dalej będę kombinował z t2/t3 w jednym czasie. W podobnej cenie do revellera+epoksy w dawkach w/w w Twoim poście jest adexar plus tylko dawka 1,3l żeby zmieścić się w tym pułapie cenowym. Dzięki za pomoc :)

#7656 Share macio9554

macio9554

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 632 postów
  • Zainteresowania:gospodarka,motoryzacja

Napisany 28 luty 2016 - 15:58

Zabiegi fungicydowe

Ja miałem zaprawioną pszenice systivą i muszę wam powiedzieć że faktycznie widać różnice ale to drogi produkt i wymaga zadkiego i wczesnego siewu w pszenicy Max 100 kg

A co ma to jaką zaprawą zaprawimy zboże do normy wysiewu? Bo nie bardzo rozumiem. 

#7657 Share Zodiax

Zodiax

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 120 postów

Napisany 28 luty 2016 - 16:21

Zabiegi fungicydowe

A co ma to jaką zaprawą zaprawimy zboże do normy wysiewu? Bo nie bardzo rozumiem.

Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kasę zaprawy dawkuje się do kg nasion dlatego drogie dobre zaprawy taniej wychodzą na ha jeśli się mało nasion wysiewa a to wymaga wczesnego siewu i innych zabiegów agrotechnicznych

#7658 Share Lider19

Lider19

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 301 postów

Napisany 28 luty 2016 - 17:27

Zabiegi fungicydowe

W zeszłym roku zrezygnowałem z zabiegu T3 w pszenicy z powodu suszy efekt kika tys.w kieszeni ale to jest loteria, w przypadku tylko dwóch zabiegów planowanych T2 robiłem gdy kłos wyszedł do połowy ale gdy się planuje 3 zabiegi trudno podjąć decyzje o nie wykonaniu 3go zabiegu gdyż T2wykonuje się zwykle wcześniej.

#7659 Share robercikj100

robercikj100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 330 postów

Napisany 28 luty 2016 - 17:32

Zabiegi fungicydowe

witam do tej pory stosowałem fungicydy od bayera głównie univo pak i prosaro pak. teraz zastanawiam sie nad syngenta. czy na t1 tilt turbo 0,6 l/ha + unix 0,6 kg/ha i na t2/t3 menara o,4 l/ha + olympus 1,5 l/h to dobre rozwiazanie ? wychodzi drożej niż u bayera i pytanie czy to lepsze rozwiązanie ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7660 Share Ulman

Ulman

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 28 luty 2016 - 17:42