Polecane posty

milanreal1    319

Co by lepsze na t2 było w pszenicy  0,6l falcon czy olympus 1l + artea 0,5l ? Wiem że zima za oknem ale mam czas żeby to sobie na spokojnie przemyśleć . 

Zdecydowanie olympus z arteą, mimo że dawki ciut zaniżone olympusa.

A powiedzmy mieszanina tebu+zamiennik amistaru nie wyjdzie taniej, bo lepiej z pewnością? Jak dobrze poszuka to można taką mieszaninę mieć za ok 120zł/ha. I to już w takich porządnych dawkach jak 1l tebu i 0,5l generyka amistaru. W takiej kombinacji masz aż 125g azoksystrobiny, przy 1l olympusa masz 80g azoksystrobiny.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

Jeden z genetyków Amistaru to np. Tazer 156zł/l, czyli 0,5l Tazer + 1l Tebu to koszt ok. 125zł. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie tutaj mieszanina z Olypusem. Osobiście radze mieszać go z epoksykonazolem np. Soprano 0,75- 0,8 l /ha. Zdecydowanie produkt efektywniejszy jak Artea a Kosztowo wychodzi podobnie. W zbożach jednorazowa dawka strobi w granicach 80-100 g w zupełności wystarczy. Tak więc nie widzę potrzeby stosować wyższych dawek. Niedocenianym elementem tej propozycji jest obecność chlorotanolinu, który robi wspaniała robotę przeciwko septoriozom. Oczywiście jeśli mówimy tutaj o zabiegu zapobiegawczym.

 

Tazar od Nufarmu naprawdę jakościowo dobry produkt. W zbożach razem z traziolami dawka w granicach 0,3-0,4 l/ ha w zupełności wystarczy. 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    421

A co sądzicie jak bym opryskał na t2 mieszanką safir + gwarant + tazer ? Tylko jakie dawki najlepiej bym musiał dać . 

Edytowano przez SawekBraczyk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

Cena zabiegu wzrośnie, ale wzrośnie też jego skuteczność - lepsza ochrona od septeriozy.
A dawki to chyba
Safir 0,7-0,8l/ha
Gwarant ok. 0,8l/ha
Tazer ok. 0,4l/ha
Ale niech sie też inni wypowiedzią

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

Co byście polecili do ochrony podstawy w pszenicach Julius i Sailor? Mieszanina Bumpera Super (prochloraz i propikonazol) z tebu dałaby radę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

pszenice Sailor lubi atakować septorioza.U siebie w tej odmianie daje 1.4 l Capalo i 0.8 l Gwarantu. Mieszanina którą przedstawiłeś będzie słaba na septoriozę i mączniaka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Artis    49

To w takim razie mam pytanie triazole(epoksy) działają 2 tyg? kombinacja (epoksy) ze strobi działa do 4 tyg? Myśląc prosto cenowo wychodzi lepiej dwa razy przejechać epoksy niż mieszać go ze strobi, aż ten efekt zieloności tyle daje? Chyba w tym roku postawie na 3 zabiegową ochronę niż na średnie t1+mocne t2 . T1 450 gr prochlorazu + 62,5gr epoksykonazolu+ 225-300gr fenpropidyna T2 tu pytanie epoksy+ gwarant/strobi na pszenice colonie dodam na t2 dodatkowo 225gr prochlorazu bo jest pszenica po pszenicy, t3 tebu lub tebu+topsin zależnie co ile czego mi zostanie . PSzenice mam tylko dwie loft i colonia, colonia raczej nie wymarznie a co do lofta to zobaczymy :) plon celuje na 6t

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

@slawek dzieki za rade, rzeczywiście można by się bardziej skupić na liściu przy Sailorze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

Można robić mieszaninę np. epoksykonazol + azoksystrobina + chlorotalonil w rozsądnych dawkach, nie po cenach nie wiadomo jak hurtowych, no powiedzmy ze jest to koszt ok. 160 zł. Z drugiej strony za 160 zł można zrobić zabieg Adexar Plus 1,3l/ha lub Fandango 0,85 l/ha. Czy według Was większą skuteczność otrzymamy robiąc zabieg poskładany z trzech wymienionych na początku postu substancji czy lepiej wypadnie jeden "kompletny" środek np. Adexar/Fandango. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wilhelm    408

@lukasz222 Przy Juliusie decydowałbym się na mocniejszą ochronę podstawy źdźbła.. metrafenon, cyprodynil, protiokonazol. Julius b. podatny na choroby podstawy, prochloraz stanowczo za słaby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

musiałbyś konkretnie napisać jakie dawki zakładasz. Ogólnie te 3 substancje mogą dac lepszy efekt od wspomnianych środków. Wszystko zależy od dawek i terminu stosowania

 

To w takim razie mam pytanie triazole(epoksy) działają 2 tyg? kombinacja (epoksy) ze strobi działa do 4 tyg? Myśląc prosto cenowo wychodzi lepiej dwa razy przejechać epoksy niż mieszać go ze strobi, aż ten efekt zieloności tyle daje? Chyba w tym roku postawie na 3 zabiegową ochronę niż na średnie t1+mocne t2 . T1 450 gr prochlorazu + 62,5gr epoksykonazolu+ 225-300gr fenpropidyna T2 tu pytanie epoksy+ gwarant/strobi na pszenice colonie dodam na t2 dodatkowo 225gr prochlorazu bo jest pszenica po pszenicy, t3 tebu lub tebu+topsin zależnie co ile czego mi zostanie . PSzenice mam tylko dwie loft i colonia, colonia raczej nie wymarznie a co do lofta to zobaczymy :) plon celuje na 6t

Dobór substancji to jedno a terminowość zabiegu to drugie. W przypadku np. septoriozy zabieg po infekcji moze nie być skuteczny (pomimo ze nie widac objawów przed infekcją - utajony okres wzrostu grzyba) W takim wypadku lepiej sprawdzi się opcja triazol +strobiluryna. Dwa zabiegi epoksykonazolem mogą okazać sie nieskuteczne. Poza tym 2 zabiegi tą samą substancją solo to otwarcie drogi do uodparniania grzyba

Co do prochlorazu + epoks. + fenpropidyna - to nie jest jakieś wybitnie mocne T1

Dodatek prochlorazu w T2 nie ma sensu


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

Właśnie słyszałem że Julius b. podatny na choroby podstawy. Zwłaszcza, że siany po zbożu. Do tej pory miałem Arkadię to skupienie szło prawie wyłącznie na mączniaka. Teraz szukam jakiejś dobrej mieszaniny na podstawę, ale też nie chciałbym przesadzić z ceną na tych paru ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Artis    49

musiałbyś konkretnie napisać jakie dawki zakładasz. Ogólnie te 3 substancje mogą dac lepszy efekt od wspomnianych środków. Wszystko zależy od dawek i terminu stosowania

 

Dobór substancji to jedno a terminowość zabiegu to drugie. W przypadku np. septoriozy zabieg po infekcji moze nie być skuteczny (pomimo ze nie widac objawów przed infekcją - utajony okres wzrostu grzyba) W takim wypadku lepiej sprawdzi się opcja triazol +strobiluryna. Dwa zabiegi epoksykonazolem mogą okazać sie nieskuteczne. Poza tym 2 zabiegi tą samą substancją solo to otwarcie drogi do uodparniania grzyba

Co do prochlorazu + epoks. + fenpropidyna - to nie jest jakieś wybitnie mocne T1

Dodatek prochlorazu w T2 nie ma sensu

 

Nie mowie że moje t1 jest silne bo jest to wersja ekonomiczna jak za taką cenę to skuteczna w "miarę" mam 8ha lofta po rapsie i 2ha colonii po pszenicy, o lofta w t1 bym się nie martwił bardziej o colonie dlatego pomyślałem o dołożeniu coś na podstawę do t2 zawsze jakaś dodatkowa ochrona... mam do wyboru zamiast prochlorazu dać cyprodinilu w t1 bo parę kg jeszcze mam, używam do borówki - drogie to i nie wiem czy jest sens zużywać to akurat w pszenicy. Czyli mówisz że pomimo takiego średniego t1 w coloni gdzie jest podatna na podstawę dodanie jeszcze raz prochlorazu mija się z celem? na stanowisku po pszenicy czyli jeszcze bardziej podatnym na te choroby...? To co w takim razie, jak widać rekordów nie chce bić i stawiam na najbardziej ekonomiczne środki jakość do ceny to co naprawdę warto dać. T1 taki jaki sobie ułożyłem chyba ok t2 mówisz, że lepiej epoksy+strobi niż epoksy i gwarant (czy te strobi które wychodzi 0,5l 90zł jest aż tak dobre, że się opłaca dołożyć) czy może już kombo epoksy strobi gwarant ale w tedy t3 słabsze typu sam tebu? Oczywiście z tym dwa razy epoksy to tak pół żartem bo kolejne przejazdy opryskiwaczem to nie o to chodzi przynajmniej w moim przypadku jak już truskawka i borówka się u mnie zaczyna to pszenica idzie na boczny tor. T3 zależnie co damy w t2 jestem skłonny nawet po pół litra epoksy i tebu lub jak pójdzie coś mocniejszego samym temu ew coś z topsinem bo też go posiadam. Wiosna zweryfikuje ale jakieś tam przemyślenia można już robić... Plon w 6t celuje jak bym miał 1-3klasy ziemi to mógłbym się bawić w boogie, capalo max duża dawka adexary itp. Jaka jest minimalna zadowalająca ochrona t3? Często przy t1 promax 0,8 0,5 tern premium t2 0,5+0,5 epoksy ze strobi kłosy czernieją oraz płowieją bo nigdy na t3 czasu nie ma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
John175    47

Ja myśle w intensywnej technologii dać:

T1 - Capalo 1,5l

T2 - Amistar 0,5l +  Epoksy 1l

T3 - Tebu 0,7 + Topsin
Co powiecie na takie zestawienie? Pszenica po roślinach strączkowych i rzepaku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Nie mowie że moje t1 jest silne bo jest to wersja ekonomiczna jak za taką cenę to skuteczna w "miarę" mam 8ha lofta po rapsie i 2ha colonii po pszenicy, o lofta w t1 bym się nie martwił bardziej o colonie dlatego pomyślałem o dołożeniu coś na podstawę do t2 zawsze jakaś dodatkowa ochrona... mam do wyboru zamiast prochlorazu dać cyprodinilu w t1 bo parę kg jeszcze mam, używam do borówki - drogie to i nie wiem czy jest sens zużywać to akurat w pszenicy. Czyli mówisz że pomimo takiego średniego t1 w coloni gdzie jest podatna na podstawę dodanie jeszcze raz prochlorazu mija się z celem? na stanowisku po pszenicy czyli jeszcze bardziej podatnym na te choroby...? To co w takim razie, jak widać rekordów nie chce bić i stawiam na najbardziej ekonomiczne środki jakość do ceny to co naprawdę warto dać. T1 taki jaki sobie ułożyłem chyba ok t2 mówisz, że lepiej epoksy+strobi niż epoksy i gwarant (czy te strobi które wychodzi 0,5l 90zł jest aż tak dobre, że się opłaca dołożyć) czy może już kombo epoksy strobi gwarant ale w tedy t3 słabsze typu sam tebu? Oczywiście z tym dwa razy epoksy to tak pół żartem bo kolejne przejazdy opryskiwaczem to nie o to chodzi przynajmniej w moim przypadku jak już truskawka i borówka się u mnie zaczyna to pszenica idzie na boczny tor. T3 zależnie co damy w t2 jestem skłonny nawet po pół litra epoksy i tebu lub jak pójdzie coś mocniejszego samym temu ew coś z topsinem bo też go posiadam. Wiosna zweryfikuje ale jakieś tam przemyślenia można już robić... Plon w 6t celuje jak bym miał 1-3klasy ziemi to mógłbym się bawić w boogie, capalo max duża dawka adexary itp. Jaka jest minimalna zadowalająca ochrona t3? Często przy t1 promax 0,8 0,5 tern premium t2 0,5+0,5 epoksy ze strobi kłosy czernieją oraz płowieją bo nigdy na t3 czasu nie ma

Chcesz uzyskac ziarno konsumpcyjne czy zadowala Cie paszówka?

W T3 dobór substancji to jedno a termin to drugie. Jeżeli masz inne prace w tym terminie i cieżko jest Ci się "skupić" na pszenicy to może byc problem ze skutecznościa pomimo dobrze dobranych substancji

Co do T1 - jeżeli boisz sie o podstawe to nie kombinuj z nią w T2 tylko zmień prochloraz w T1 na coś mocniejszego (boskalid, cyprodynil, metrafenon, protiokonazol)

2 lata temu stosowałem ochrone Duet+Atak, Acanto+epoks, Tebu+Topsin i byłem zadowolony jak na ten przedział cenowy


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Artis    49

Chcesz uzyskac ziarno konsumpcyjne czy zadowala Cie paszówka?

W T3 dobór substancji to jedno a termin to drugie. Jeżeli masz inne prace w tym terminie i cieżko jest Ci się "skupić" na pszenicy to może byc problem ze skutecznościa pomimo dobrze dobranych substancji

Co do T1 - jeżeli boisz sie o podstawe to nie kombinuj z nią w T2 tylko zmień prochloraz w T1 na coś mocniejszego (boskalid, cyprodynil, metrafenon, protiokonazol)

2 lata temu stosowałem ochrone Duet+Atak, Acanto+epoks, Tebu+Topsin i byłem zadowolony jak na ten przedział cenowy

 

To w takim razie pytanie ile dać cyprodinilu żeby było lepiej niż prochlorazem? Czy pasza czy konsumpcyjne to ciężkie pytanie zawsze oddawaliśmy do lokalnych ferm jajek dawali ceny podobne do konsumpcyjnych a traktowali to jako paszówka i nie było problemu, choć dookoła mam parę innych firm agroefekt, osadkowski, czy ambrozy claas gdzie liczą się parametry. Szkoda mi czasami było patrzeć jak się jakoś pracę włożyło ale końcowy zabieg się nie dało i kłosy czerniał i płowiały, bo z rapsem od a-z się wyrabiam... Tak bardzo ważny dobór Śor jest jak i jego terminowość wykonania, dlatego myślę, że t2/t3 za 200zł 1,5l adexaru wypadnie gorzej niż epoksy+strobi a na kłos tebu. 62,5gr epoksy+125gr strobi wypadnie lepiej niż 125gr epoksy+500gr chlorotalonil?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wilhelm    408

Moim zdaniem nie ważne w jakim kierunku prowadzi się plantację, czy na konsumpcję czy na paszę, o podstawę źdźbła trzeba dobrze zadbać na początku strzelania w źdźbło.. zwłaszcza w odmianach podatnych..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

A dlaczego chcesz dać taka kombinację.

Ja myśle w intensywnej technologii dać:

T1 - Capalo 1,5l

T2 - Amistar 0,5l +  Epoksy 1l

T3 - Tebu 0,7 + Topsin
Co powiecie na takie zestawienie? Pszenica po roślinach strączkowych i rzepaku.

Intensywnie? Intensywnie to tylko T1 boogie 1,5; T2 seguris opti, T3 osiris 2l :P

A tak poważnie mówiąc to dobre zabiegi w rozsądnej cenie.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilmkm    17

wybrałbym boogie! Cena podobna ok 150zl. Ale zawsze to protiokonazol... I zostaje nam epoxykonazol bardziej dostępny na kolejne zabiegi, by nie dublować substancji. Sam się zastanawiam nad czymś podobnym... Tylko że boogie wychodzi drogo  w zakupie. Jeśli już je kupić to w paku z Fandango.

Swoją drogą, myślę teraz nad takim rozwiązaniem... Seguris Opti... I seguris zastosować w dawce 0,8L+prochloraz na T1. Natomiast Olympus który zostaje połączyć z tebukonazolem na T2/T3

Wyszedł by zabieg w rozsądnych pieniądzach, gdy kupimy ten zestaw, bo w paku zawsze zyskujemy z 10% ceny. Jedyna słaba strona to mączniak ale u mnie nie występuje w dużym nasileniu.A izopyrazam wspomoże podstawę źdźbła i powinien długo przytrzymać zdrową roślinę do zabiegu T2/T3.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Artis    49

Jak miałbym boogie 1l za 150 kupować to wolałbym pakiet 15+10 za 3,6tyś gdzie 1,5l boogie wychodzi 180 i tak samo fandango. Mówią, że boogie trzyma do 6 tygodni (było napisane na jakiejś stronie) to fandango powinno dać radę na t2/t3 w takim bądź razie ew już na t3 samym tebu czy coś... seguris opti wg mnie słaba opcja ani na t1 ani na t3 się nie daje... strobi+gwarantem to jedynie liść flagowy a sdhi i epoksy nie dadzą rady raczej na podstawę i mączniaka patrzę na testy hgca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

gwarant daje rade też w zabiegu na t1 jeśli jest duże zagrożenie ze strony septoriozy.Boogi  faktycznie trzyma do liścia flagowego nawet przy dużej ilości opadów.Zabieg t2/t3 nie spełnia swojej roli.Opóźnia ochronę liścia flagowego i nie trafia z ochrona na fuzariozę w zabiegu t3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez center
      Czym pryskacie pszenice na miotełkę i chwasty żeby było tanio i przelecieć raz ??
    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez Krzychuu19
      Witam. Pszenica ozima arkadia żółknie ginie. Po zimie była posiana saletra w dawce 170kg. Mogę prosić o jakieś rady z góry dziękuję 
    • Przez livebird
      Witam mam problem z jasnotą purpurową która zachwaściła mi strasznie pszenice ozimą na granicy pola 10-15 arów silnie zachwaszczonych tylko tym chwastem pytanie do was jakim śrdokiem porządnie ją zwlacze teraz i czy dam rady jeszcze teraz to zniszczyć (pszenica- pierwsze kolanko 2cm od węzła krzewienia). Pryskałem już Lancetem którego dałem chyba niską dawke bo miejscami chwasty nie wyglądają jakby siadły.
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj