Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zabiegi fungicydowe

9175 odpowiedzi na ten temat

#561 Share krzys8705

krzys8705

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 08 lipiec 2011 - 23:08

Zabiegi fungicydowe Witam:)
Koledzy nurtuje mnie taka kwestia. Otóż jaki może być efekt spóźnionego zabiegu fungicydowego? Dadam że chodzi mi o jęczmień jary. zastosowałem Artea 330 EC z 3-4 dniowym opóźnieniem? Może to wpłynąć na plon? Z góry dziękuję za fachową odpowiedź:)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Zabiegi fungicydowe Dzisiaj, 03:48
  •  

#562 Share JPH2

JPH2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 650 postów

Napisany 09 lipiec 2011 - 11:49

Zabiegi fungicydowe T1- input T2- fandango i muszę Wam powiedzieć,że w porównaniu do pszenic sąsiadów-dobrzy rolnicy,te wyglądały o wiele lepiej.Susza dała w kość nie ma co ukrywać,na górkach piaszczystych Vkl liść flagowy zaschnięty,IVb zaczynało go już brac lekko,po ostatnich opadach deszczu pszenice super odzyły.U mnie te na Vkl-lisć flagowy zaschniety,kłosy 50%zielonych ziarniaków,czyli pszenica "nabija w ziarno", na pozostałych stan jeszcze lepszy.Brak jakiegokolwiek porazenia przez choroby.U sąsiadów sa przypadki porazenia, stan pszenic o wiele gorszy,wiekszość zasuszona.Wiadomo, że na lepszych klasowo glebach,zaoranych łąkach pszenice są super,chociaż naklady na ochronę były o wiele niższe.No i duże znaczenie ma tu odmiana pszenicy i czy to jest C1 czy piąta woda po kisielu.ciekawa jestem jak bedzie sypała, bo kłosy mają po 22pięterka, są zbite igrube.Na jednym polu pas szer.ok4m lezy wzdłuż rowu,dostep wilgoci dla pszenicy bez ograniczeń,kl.IVa, super zielona,kłos gigant i tam to kombajn będzie trzeszczał.

#563 Share chomik111

chomik111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 463 postów

Napisany 09 lipiec 2011 - 20:25

Zabiegi fungicydowe to że na wzgórkach masz zaschniętą pszenice to nie nie znaczy że jest to efekt porażenia grzybami, może to równie dobrze być efekt suszy jeśli takowa u ciebie występowała. A im lepsza gleba i np po łąkach masz lepszą strukturę gleby większą zawartość próchnicy i lepiej trzyma wilgoć i pszenice nie zasychały.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Szukaj pierwszego kolanka! zobacz »

•  

#564 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3914 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 10 lipiec 2011 - 12:20

Zabiegi fungicydowe w jakichfazach pryskałec iunputem i fandango ? bo ja pryskałem inputem i prosaro i fuzariozy nie załątwiło :( a rszata tak jak u ciebie na górkach uschły liscie flagowe a na lepszych mijscach zilona iteraz odzyła ale fuzarioza jest :(

#565 Share JPH2

JPH2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 650 postów

Napisany 10 lipiec 2011 - 16:33

Zabiegi fungicydowe Inputem-pierwsze kolanko. a fandango - początek kłoszenia.Fandango-fluoksastrobina+protiokonazol a prosaro-tebukonazol+protiokonazol.strobiny są mocniejsze i przedłużają tez tą zieloniość rośliny.

#566 Share lambogrand

lambogrand

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 479 postów

Napisany 10 lipiec 2011 - 18:47

Zabiegi fungicydowe To ja prosaro jechalem jak juz przekwitala wczesniej nie bylo potrzeby, tak samo w rzepaku jechalem na platka pictorem jeden z ostatnich we wsi i chyba jutro lub pojutrze bede desykowac jakims tanim glifosatem

#567 Share chomik111

chomik111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 463 postów

Napisany 10 lipiec 2011 - 20:24

Zabiegi fungicydowe byłem dzisiaj w polu oglądać kiedy żniwa i po trzecim zabiegu duettem mam kłosy czyściutkie bez fuzarioz a ktoś tu ostatnio pisał... (nie podaje nicku:) ) ze dwa zabiegi inputem i prosaro w zupełności wystarcza na fuzariozy..

#568 Share lambogrand

lambogrand

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 479 postów

Napisany 10 lipiec 2011 - 22:04

Zabiegi fungicydowe No chomik111 za ochrone w cenie 370zl/ha niemasz sie co zbytnio chwalic efektywnoscia tych zabiegow przeciwko fuzarioza,domniemam ze wiesz ze septoriozy plew i lisci zabieraja najwieksza ilosc plonu. Nie chcialem ale musze ci wkoncu powiedziec ze niestoisz w brodziku moich potrzeb intelektualnych co koliduje z moja wysublimowana wiedza w wyzej wymienionym temacie ba..e, przykro mi ale nie trafiles na laika ktoremu mozna cisnac kity co do produkci zborz jak i cen, na przelomie marca i kwietnia dyskuowalem o cenach w temacie ceny zborz 2 panow mialo wpasc na forum w maju i czerwcu by udowodnic ze niemam racji ceny jednak pobily rekordy wiec tych panow niewidzialem w tym temacie do dzis.Jesli by myslec twoim tokiem postepowania to prog ekonomicznej szkodliwosci nie nistnieje, moze masz racje za rok bede jezdzil na grzyba co tydzien, jak sie zamkne w cenie 470zl ha to sie pochwale ze mam najlepsza i najdrozej wyprodukowana pszenice w regionie

#569 Share Sylwi

Sylwi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 261 postów

Napisany 11 lipiec 2011 - 06:13

Zabiegi fungicydowe Lambo czy uważasz,że 370 to dużo? biorąc pod uwagę przynajmniej 8 ton po 800zł w tym roku za materiał o najwyższych parametrach za którym piszczą w punkach skupu to jest inwestycja pewniejsza niż obstawienie Kliczki we wrześniu.
Nie zauważyłem,żeby ktoś podważał Twój poziom inteligencji,jednak również nie zgodzę się z tym,że na dobrej ziemi można wykonać wystarczającą ochronę fungicydową dwoma zabiegami.
Na pierwsze kolanko robię ochronę podstawy zdzbła
t2 to ochrona liścia flagowego i poprawka po dolnych
t3 ochrona kłosa
Nie wyobrażam sobie dobrej jakości wysokich plonów chronionych w dwóch zabiegach.
Nie wściekaj się na chomika za lekką dozę ironii gdyż zapewne chciał wytkąć niedociągnięcia które można poprawić
Dodam,że w zeszłym sezonie (niezbyt sprzyjającym)udało mi się średnią 9.2 z pszenicy osiągnąć

przy ochronie za ok. 600zl

#570 Share chomik111

chomik111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 463 postów

Napisany 11 lipiec 2011 - 14:25

Zabiegi fungicydowe wiesz co Lambo takimi sformułowaniami jak "brodzik intelektualny" i "wysublimowana wiedza" to możesz młodszemu bratu zaimponować jeśli w ogóle wiesz co to znaczy i będziesz potrafił mu to wytłumaczyć. Bo takich z takich sformułowań ściągniętych z internetu to ja się po prostu śmieje w twarz ludziom którzy ich używają...

Co do ochrony to specjalnie zrobiłem sobie doświadczenia można powiedzieć zostawiłem około ponad hektar nie pryskanych pszenic na różnych kawałkach i powiem ci tak:

tak gdzie robiony jest trzeci zabieg jest czyściutko trafi się i owszem parę kłosów zarażonych ale to zawsze będzie nigdy nie ochroni się w 100%

a gdzie nie było robione duettem idziesz tym pasem i w około ciebie aż się mieni kolor czerwony na kłosach od fuzariozy

może i wyłożyłem i te 350 zł na ochronę ale jestem pewien że sprzedam pszenice w najlepszej klasie, a jeśli ty wolisz produkować paszówke i sprzedawać 150zł taniej niż ja to ja ci tego nie zabronie. Domniewam że wiesz co to mykototsyny jeśli rzeczywiście masz "wysublimowaną wiedze na ten temat" a coraz częściej ziarno jest pod tym względem badane i jeśli wykryją to od razu cena w dół.

Ja nie twierdze że wiem wszystko ale lubię rozmawiać i spotykać się z ludźmi którzy coś mają sensownego do powiedzenia a jak narazie ty nie przekonałeś mnie do swoich dwóch zabiegów i to środkami z tych samych grup chemicznych. I może czas najwyższy zacząć się dokształcać w tym temacie....??? Mam nadzieję że nie mam do czynienia z człowiekiem samoukiem rolnictwa czy też po jakieś zawodówce???

Sylwi ma racje że ochrona kłosa w dzisiejszych realiach to podstawa dobrej jakości ziarna bo choroby podsuszkowe co najwyżej przyśpieszą dojrzewanie zrobią z ziarna poślad ale fuzariozy kłosów i septoriozy plew osłabiają jakość ziarna ochronionych wcześniej roślin więc pytam się jaki jest sens chronić słomę jak później nie chroni się ziarna tak jak w twoim przypadku Lambo???

A w tym roku warto wydać było na ochronę bo ceny zapowiadają się nieźle bo zbiorów rekordowych ani u nasz ani na świecie nie będzie raczej....

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#571 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3914 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 11 lipiec 2011 - 20:14

Zabiegi fungicydowe ja tez input na pierwsze kolanko i prosaro jak sie zaczeła kłosic. co do prosaro i fandango to według producenta prosaro jest mocnijsze :) i dlatego to wziołem bo jest zalecnane na monokultury zbozowe jako program fuzaro.

#572 Share lambogrand

lambogrand

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 479 postów

Napisany 11 lipiec 2011 - 20:56

Zabiegi fungicydowe Jechalem inputem i prosaro 2 zabiegi tyle ze drugi opozniony, jestem zadowolony i tyle, niemam czasu tu zbytnio dyskutowac panowie i meczyc klwiatury, w zeszlym roku tez 2 zabiegi i pszenica szla na konsumpcje

#573 Share chomik111

chomik111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 463 postów

Napisany 11 lipiec 2011 - 22:24

Zabiegi fungicydowe no cóż jak się nie wie jak się bronić to lepiej się brakiem czasu usprawiedliwiać... hehe

#574 Share koniu

koniu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 383 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Motoryzacja

Napisany 27 listopad 2011 - 12:27

Zabiegi fungicydowe niektórzy co sprzedają do nas do firmy zboże mowią że zaprawiają w ciekawym stylu tj. wsypują ziarno do siewnika a potem po ziarnie posypują zaprawą :D a potem płacz ze jest kupa śniedzi i pszenica śmierdzi grzybami i oczywiście nikt tego nie chce przyjąć :D

#575 Share Eryko

Eryko

Rolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 899 postów

Napisany 29 listopad 2011 - 00:10

Zabiegi fungicydowe Ale kotlet, 5letni :D :D

#576 Share Cihu

Cihu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1147 postów

Napisany 29 listopad 2011 - 08:12

Zabiegi fungicydowe Archeolog, dinozaura wygrzebał :) :)

#577 Share mrbogiwogi

mrbogiwogi

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 15 styczeń 2012 - 21:44

Zabiegi fungicydowe Mam pytanie czy opłaca się pryskać zboża środkami grzybobójczymi i czy ma to wpływ na większy plon.
(Jeżeli niem wpływu na plon to po co pryskać.)
DZIĘKUJE ZA ODPOWIEDZI

#578 Share vojt4s

vojt4s

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 122 postów

Napisany 15 styczeń 2012 - 22:24

Zabiegi fungicydowe sam sobie odpowiedziałeś praktycznie :D
ma to wpływ na plon i jakość ziarna.

Edytowany przez vojt4s, 15 styczeń 2012 - 22:25.

#579 Share david697

david697

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 186 postów

Napisany 15 styczeń 2012 - 22:33

Zabiegi fungicydowe Pryskanie jest bardzo ważne, można pryskać nawet kilka razy aby obrzymać najwyższy plon. Ja stosuje tylko jeden oprysk na grzybha i widać efekt, w większym plonie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#580 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 996 postów

Napisany 15 styczeń 2012 - 23:00

Zabiegi fungicydowe Ja pryskam 2-3 razy i jak chesz miec plony powyzej 4 tony to musisz pryskac.