Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zabiegi fungicydowe

8792 odpowiedzi na ten temat

#5761 Share paktofonikas1987

paktofonikas1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3021 postów

Napisany 07 marzec 2015 - 13:07

Zabiegi fungicydowe

Moim zdaniem Soligor  chyba raczej na T2,

sprzedam

Ciągnik Zetor ZTS 16245    www.olx.pl/oferta/ciagnik-zetor-zts-16245-nie-1634-case-fendt-john-deutz-ursus-1614-CID757-IDcIy4R.html

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Zabiegi fungicydowe Dzisiaj, 05:46
  •  

#5762 Share Ulman

Ulman

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 07 marzec 2015 - 13:45

Zabiegi fungicydowe

Tak czytam i widze że mało kto wspomina o takich srodkach jak Soligor, Gwarant, Wirtuoz, Tilt turbo . 

A wtamtym roku były czesto wymieniane na T1 czy nie sprawdzają się ? 

Bo myśle o Soligorze na t1 na t2 falcon a t3?

co byście radzili na 20ha ozimej( Tonacja, Arkadia, salior)

Domyślam się że masz bardzo dobre ziemie i możnaby popracować nad plonem.  Napisz nieco o przedplonie, fazie rozwojowej, nawożeniu jakie chcesz zastosować. 

Odmiany masz wrażliwe na mączniaka więc tego trzeba przypinować. Soligor i Falcon są preparatami mocno średnimi a ten pierwszy szczególnie nie wart swojej ceny biorąc pod uwagę skład. Napisz ile chcesz przeznaczyć na ochronę to koledzy napewno coś sensownego ułożą. 

Tak z ciekawości - kto cię zaopatruje w środki?

Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

#5763 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 07 marzec 2015 - 16:53

Zabiegi fungicydowe

na T1 moge zlaczyc tilt + mirage + ccc + moddus + mikro (miedz, mangan, cynk) czy mikro odpuscic i podac razem z mocznikiem i siarczanem jak bede robil oddzielny zabieg?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#5764 Share petro11

petro11

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 597 postów

Napisany 07 marzec 2015 - 20:02

Zabiegi fungicydowe

Ja na T1 w zasadzie taką samą mieszanke co roku robie tylko grzybowy inny i jest ok tylko mocznik i siarczan na T2 daje bo faktycznie już za dużo się robi. W tym roku też Tilt zrobie na części+ccc+moddus+1,5l mikro

#5765 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 07 marzec 2015 - 20:12

Zabiegi fungicydowe

Tak czytam i widze że mało kto wspomina o takich srodkach jak Soligor, Gwarant, Wirtuoz, Tilt turbo . 

A wtamtym roku były czesto wymieniane na T1 czy nie sprawdzają się ? 

Bo myśle o Soligorze na t1 na t2 falcon a t3?

co byście radzili na 20ha ozimej( Tonacja, Arkadia, salior)

Wiele razy było mówione o tych środkach.

Soligor jak jużto na T2 ale wolałbym dołożyć te 30 zł i mieć Acanto + epoksykonazol.

Wirtuoz na T1 - różnie z nim bywa. Potrafi przepuścić mączniaka i septoriozę - można dodać gwarant i septorioza powinna byc opanowana.

Tilt zwykle w mieszankach z prochlorazem - solo bdb na maczniaka przy dużej presji.

Gwarant może być przy T2 jako dodatek zabezpiecający przed septoriozą

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#5766 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 07 marzec 2015 - 20:19

Zabiegi fungicydowe

Ja na T1 w zasadzie taką samą mieszanke co roku robie tylko grzybowy inny i jest ok tylko mocznik i siarczan na T2 daje bo faktycznie już za dużo się robi. W tym roku też Tilt zrobie na części+ccc+moddus+1,5l mikro

jak lacze tilt + mirage + ccc + moddus + mikro to w jakiej fazie najlepiej to zrobic?

#5767 Share petro11

petro11

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 597 postów

Napisany 07 marzec 2015 - 20:56

Zabiegi fungicydowe

Antywaylegacz dajesz to jak kolanko cm nad ziemią będzie i będzie ok.

#5768 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 07 marzec 2015 - 21:40

Zabiegi fungicydowe

a mozna mikroelementy podawac w trakcie strzelania w zdzblo?

#5769 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 07 marzec 2015 - 21:51

Zabiegi fungicydowe

na T1 moge zlaczyc tilt + mirage + ccc + moddus + mikro (miedz, mangan, cynk) czy mikro odpuscic i podac razem z mocznikiem i siarczanem jak bede robil oddzielny zabieg?

Możesz, poza mikro. Na początku fazy strzelania w źdźbło w roślinie występuje niemała burza hormonalna i raczej odpuściłbym sobie mikro.

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#5770 Share petro11

petro11

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 597 postów

Napisany 07 marzec 2015 - 22:17

Zabiegi fungicydowe

a mozna mikroelementy podawac w trakcie strzelania w zdzblo?

oczywiście że można a nawet trzeba bo to najlepsza faza, lepsza jak krzewienie ponieważ masy roślinnej masz więcej i lepsze pokrycie roślin (więcej mikro dostarczysz) Poza tym na każdym mikro pisze.... stosowanie 2dawka początek strzelania w źdźbło. Aby miedzi za dużo nie dawać bo można przypalić.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5771 Share JacoVR6

JacoVR6

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 113 postów

Napisany 08 marzec 2015 - 00:17

Zabiegi fungicydowe

Domyślam się że masz bardzo dobre ziemie i możnaby popracować nad plonem.  Napisz nieco o przedplonie, fazie rozwojowej, nawożeniu jakie chcesz zastosować. 

Odmiany masz wrażliwe na mączniaka więc tego trzeba przypinować. Soligor i Falcon są preparatami mocno średnimi a ten pierwszy szczególnie nie wart swojej ceny biorąc pod uwagę skład. Napisz ile chcesz przeznaczyć na ochronę to koledzy napewno coś sensownego ułożą. 

Tak z ciekawości - kto cię zaopatruje w środki?

Arkdia 4,2 ha zasiana na IV klasie ziemi piaskowata  jesienia dawka nawozu sól potasowa 230kg ,superfosfat 40  230kg,  saletra 34 100kg  na wiosne planuje ok 120kg N (przedplon przenica ozima Ostroga) a przed ostrogą rzepak

Salior  5ha na III- IV klasa ziemi piaskowata  jesienia dawka nawozu sól potasowa 250kg ,superfosfat 40  250kg,  saletra 34 100kg  na wiosne planuje ok 130kg N przedplon fasola 

Tonacja 11ha  II-III klasa ziemi piaskowata  jesienia dawka nawozu sól potasowa 300kg ,superfosfat 40  280kg,  saletra 34 100kg  na wiosne planuje ok 130kg N przedplon fasola i buraki 

Dodatkowo aplikowane bedo odrzywki ,siarczan mag , tytanit, itp

Te odmiany mam pierwszy rok na polu. Nasienie brałem z centrali zaprawione sceniciem

Do tej pory marnie chroniłem swoje zboż  bo stosowałem same tebu na t1 i artea na t2 plony w 2014 był od 6-7 ton z ha ostroga i natula 

Ile chcem przeznaczyć napewno nie chcem przeplacać alle też nie będę  zbytnio oszczędzał 

Srodki róznie kupuje prze 2 lata brałem na wymiane u Progres -chem fabrowski a wczesniej u Świcia - Hrubieszów jak coś zbraknie to u najbliszego sprzedawcy OSR

Proszę o poradę jakie środki zastosować t1 t2 t3 

Edytowany przez JacoVR6, 08 marzec 2015 - 00:23.

#5772 Share tymtus

tymtus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 734 postów

Napisany 08 marzec 2015 - 01:03

Zabiegi fungicydowe

Panowie, a może jednak byście coś polecili zamiast T1 Duet Star T2 Osiris. Budżet koło 250zł, 2 zabiegowo. W poprzednik roku T1 Titl+prochloraz T2 Falcon (w pszenżycie na T2 dałem tebukanazol, zamiast Falconu)

#5773 Share royal261

royal261

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 148 postów

Napisany 08 marzec 2015 - 07:20

Zabiegi fungicydowe

Co sądzicie o dwu zabiegowej ochronie firmy basf : 1,25l capalo + 1,25l adexar (ewentualnie 1,5l osiris). Według rudnika pierwszy wariant wyjdzie ok 310-320 zł, drugi 270-280 zł. Czy jest to ochrona warta tych pieniędzy? 

#5774 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 08 marzec 2015 - 10:18

Zabiegi fungicydowe

Ja ostatnie 3 lata stosowałem ochrone dwu zabiegową. T1 w normalnym terminie drugi zabieg to był T2/T3. Tak naprawde ani razu nie byłem zadowolony z tej ochorny. Zawsze liść flagowy dostawał w d*** i fuzarioza też dawała się we znaki. Nie stosowałem środków z górnej półki to fakt ale ogólnie według mnie jeśli sie ma monokulture i wegetacja zapowiada się długo tak jak w tym i w tamtym roku to presja chorób jest zdecydowanie większa i potrzebne są tutaj 3 zabiegi. Na T3 zrobić zwykłym tebukonazolem i to juz bedzie dobrze.

#5775 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 08 marzec 2015 - 10:43

Zabiegi fungicydowe

Co sądzicie o dwu zabiegowej ochronie firmy basf : 1,25l capalo + 1,25l adexar (ewentualnie 1,5l osiris). Według rudnika pierwszy wariant wyjdzie ok 310-320 zł, drugi 270-280 zł. Czy jest to ochrona warta tych pieniędzy? 

Za niskie dawki środków.Przynajmniej po 1.5 l.T3 też wskazane przynajmniej tebukonazolem

#5776 Share Ulman

Ulman

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 08 marzec 2015 - 11:40

Zabiegi fungicydowe

Arkdia 4,2 ha zasiana na IV klasie ziemi piaskowata  jesienia dawka nawozu sól potasowa 230kg ,superfosfat 40  230kg,  saletra 34 100kg  na wiosne planuje ok 120kg N (przedplon przenica ozima Ostroga) a przed ostrogą rzepak

Salior  5ha na III- IV klasa ziemi piaskowata  jesienia dawka nawozu sól potasowa 250kg ,superfosfat 40  250kg,  saletra 34 100kg  na wiosne planuje ok 130kg N przedplon fasola 

Tonacja 11ha  II-III klasa ziemi piaskowata  jesienia dawka nawozu sól potasowa 300kg ,superfosfat 40  280kg,  saletra 34 100kg  na wiosne planuje ok 130kg N przedplon fasola i buraki 

Dodatkowo aplikowane bedo odrzywki ,siarczan mag , tytanit, itp

Te odmiany mam pierwszy rok na polu. Nasienie brałem z centrali zaprawione sceniciem

Do tej pory marnie chroniłem swoje zboż  bo stosowałem same tebu na t1 i artea na t2 plony w 2014 był od 6-7 ton z ha ostroga i natula 

Ile chcem przeznaczyć napewno nie chcem przeplacać alle też nie będę  zbytnio oszczędzał 

Srodki róznie kupuje prze 2 lata brałem na wymiane u Progres -chem fabrowski a wczesniej u Świcia - Hrubieszów jak coś zbraknie to u najbliszego sprzedawcy OSR

Proszę o poradę jakie środki zastosować t1 t2 t3 

Ilości fosforu i potasu to podałeś chyba ze dwa razy za duże. Zawsze tyle sypiesz?Początek zrobiłeś taki jakbyś liczył na 10 ton., a planujesz dawki azotu które mogą dać jakieś 6-6,5 tony zakładając dobrą ochronę. 

Moim zdaniem na Arkadię daj na T1 Duet star 1l + 0,7l prochloraz. T2  Acanto 0,4l + epoksykonazol 0,7l  T3 może być 0,8-1l tebukonazol. Nawożenie N zwiększ o 20-30 kg.

W pozostałych przypadkach możesz zmniejszyć azot po strączkowych do 120 kg. Ochrona może byc identyczna tylko prochloraz z T1 jest  zbędny.

Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

#5777 Share royal261

royal261

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 148 postów

Napisany 08 marzec 2015 - 12:45

Zabiegi fungicydowe

A co myślicie o czymś takim na pszenżyto ozime i jęczmień jary?:

T1 Epoksynazol 100g

Prochloraz     360g

Metkonazol    30g        Cena ok 160 zł

T2 Epoksynazol  100g

Tebukonazol 200g       Cena ok 100 zł

Edytowany przez royal261, 08 marzec 2015 - 12:47.

#5778 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 08 marzec 2015 - 15:02

Zabiegi fungicydowe

W T1 niepotrzebny metkonazol, zamień na morfoline

W T2 tebukonazol zamienić na pikoksystrobinę (np. Acanto 0,5 l)

oczywiście że można a nawet trzeba bo to najlepsza faza, lepsza jak krzewienie ponieważ masy roślinnej masz więcej i lepsze pokrycie roślin (więcej mikro dostarczysz) Poza tym na każdym mikro pisze.... stosowanie 2dawka początek strzelania w źdźbło. Aby miedzi za dużo nie dawać bo można przypalić.

Początek strzelania w źdźbło to nie najlepszy moment na stosowanie mikro - kolega milan wcześniej napisał dlaczego. Najlepiej podać w pełni krzewienia tak aby na początek strzelania w źdźbło składnik był juz dostępny a później w pełni strzelania w źdźbło tak aby "wspomóc flagówkę"

Panowie, a może jednak byście coś polecili zamiast T1 Duet Star T2 Osiris. Budżet koło 250zł, 2 zabiegowo. W poprzednik roku T1 Titl+prochloraz T2 Falcon (w pszenżycie na T2 dałem tebukanazol, zamiast Falconu)

no to w T1 zostaw tilt z prochlorazem a w T2 epoksykonazol + chlorotalonil lub jeżeli byłbyś w stanie dołozyć jakieś 30-40 zł/ha to zamiast chlorotalonilu, Acanto

Edytowany przez losktos, 08 marzec 2015 - 15:05.

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#5779 Share Piterek91

Piterek91

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 54 postów
  • Zainteresowania:Budownictwo,Sport,Motoryzacja,Rolnictwo I Dobra Muzykaa.:)

Napisany 08 marzec 2015 - 15:38

Zabiegi fungicydowe

Witam.kiedy jest najlepszy okres na skrócenie Pszenżyta,wraz z t1,bo pierwszy raz bede dawał moddusa,a chciałbym dobrze trafić,? i jaka dawka?,n 150. saletre mam zamiar wysiać,wt,śr bo wcześniej nie wiadę,jesli pogoda wytrzyma ogólnie średnio wyglada,ale mysle ze ok 250kg saletry na 1 srtrzał mu pomożę..Pozdrawiam.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5780 Share royal261

royal261

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 148 postów

Napisany 08 marzec 2015 - 18:39