Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zabiegi fungicydowe

8792 odpowiedzi na ten temat

#5701 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 02 marzec 2015 - 20:25

Zabiegi fungicydowe

wariant który zaproponowałem powyżej nie jest ogromnie drogi w porównaniu do innych programów a jest dosyć skuteczny. Koszt ok. 380 zł/ha

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Zabiegi fungicydowe Dzisiaj, 10:52
  •  

#5702 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3212 postów

Napisany 02 marzec 2015 - 20:28

Zabiegi fungicydowe

Prochloraz można zejść bo 0.8 po strączach to dużo za dużo, a koszty trzeba ciąć. Ja tam 300zł/ha więcej nie dam  :)

edit: @Daros \/ 0.5l/ha planuje, jeśli property nie wypali.

Edytowany przez Tomek90, 02 marzec 2015 - 20:36.

#5703 Share Daros

Daros

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 86 postów

Napisany 02 marzec 2015 - 20:31

Zabiegi fungicydowe

Ile mógłbym zejść z prochlorazem ? 

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Uwaga na choroby pszenicy! zobacz »

•  

#5704 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów

Napisany 02 marzec 2015 - 20:50

Zabiegi fungicydowe

Przy strączkowych można by zaryzykowaci całkiem zejść z prochlorazu. A jak nie to 0,5 l

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#5705 Share Daros

Daros

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 86 postów

Napisany 02 marzec 2015 - 21:07

Zabiegi fungicydowe

A Topsin + Tebu w jakich proporcjach ? 

#5706 Share tomekZ058

tomekZ058

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 788 postów

Napisany 02 marzec 2015 - 21:32

Zabiegi fungicydowe

Topsin 0,7l/ha , Tebu 1,0l/ha

#5707 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3212 postów

Napisany 02 marzec 2015 - 22:36

Zabiegi fungicydowe To już lepiej po 0.5l tebu i epox. Po co pełna dawka tebu, jeśli w mieszanine? Gdzies czytałem ze na kłos 160-180g/ha tebu.

#5708 Share lesbycool

lesbycool

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 295 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 02 marzec 2015 - 22:38

Zabiegi fungicydowe

ktoś sobie zapisywał w tamtym roku  w jakich dniach miesięcy wypadały zabiegi T1,T2,T3 ? pszenica

Edytowany przez lesbycool, 02 marzec 2015 - 23:08.

#5709 Share petro11

petro11

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 597 postów

Napisany 03 marzec 2015 - 15:31

Zabiegi fungicydowe

Kolega wyżej zaproponował pakiet za 380zł to w zasadzie to samo co pakiet z Syngenty albo BASF. Jak ktoś się za bardzo nie zna jak dobierać substancje to niech spróbuje chociaż na kawałku zastosować zalecany pakiet i zobaczyć efekt. Przynajmniej w tego typu firmach pracują specjaliści. To nie jest tak że tego gram damy tyle a tego tyle bo w profesjonalnych firmach środki mają inne działanie oparte o lata doświadczeń. To koledzy sobie mieszajcie a ja wole gotowce. Wyjeżdżam na wczasy na 2tyg i nie musze zaglądać czy działa..... a jak tak policzyć to wyjdzie taniej o 30zł albo i nie a w plonie różnica będzie 100kg i już po oszczędnościach.

#5710 Share Ulman

Ulman

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 03 marzec 2015 - 15:57

Zabiegi fungicydowe

Firmy chemiczne tworzą wartość dodaną gadając o nośnikach, wchłanianiu i cudach wiankach. Moim zdaniem gdyby tak było to wszyscy uzywali by tylko Horizon Bayera a nie inny tebukonazol. 

Gotowce maja to do siebie że są pewnym kompromisem. Weżmy np Capalo - epoksy - na septoria ,rdze,,DTR,  fenpropimorf - mączniak wyniszczajaco, metrafenon - podstawa i zabezpieczenie przed mączniakiem. Jeśli nie masz mączniaka a chcesz mocno zabezpieczyć na septoria i podstawę dajesz 2,0l i kosztuje cię to 220 pln/ha. Za fenpropimorf płacisz mimo że nie potrzebujesz ale jest w składzie więc nie masz wyjścia. Realnie powinieneś zastosować 1l epoksykonazolu (125g jak w 2,0 Capalo) i metrafenon (nie ma czystego wiec pyriofenon 0,5l)- całość 150 pln/ ha. 

W wirtuozie masz o 30% za duzo proquinazidu za który płacisz a on nic nie wnosi.

Pojedyńcze substancje są po to by precyzyjnie zareagować na sytuację a nie lać "na pałę"

Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5711 Share renovoltage

renovoltage

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 398 postów

Napisany 03 marzec 2015 - 17:07

Zabiegi fungicydowe

Tylko małe ale z tym mieszaniem  chociaż jestem jego  zwolennikiem  to jak mieszać jak mamy wąskie pole do popisu bo protiokonazolu solo nie ma, sdhi też, metrafenonu i wielu dobrych substancji też nie ma . niby property działa jak metrafeneon ale nikt o nim nie słyszał w okolicy nawet w internecie cisza o nim poza stroną producenta :? 

Jak przedplon dobry to mieszanka nie musi być przysłowiową petardą ale mam kawałek pszenicy po jęczmieniu jarym, pszenicy  i słoma jeszcze cięta w zeszłym roku prochloraz+epoksy+fenpropidyna, na t2 seguris  i nadal nie wiem co dać na t1, capalo czy boogie ewentualnie aviatora i w pogotowiu coś na maczniaka:?

#5712 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3212 postów

Napisany 03 marzec 2015 - 18:06

Zabiegi fungicydowe Aviator na T2 bardziej pasuje.

#5713 Share petro11

petro11

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 597 postów

Napisany 03 marzec 2015 - 18:54

Zabiegi fungicydowe

Kolego Ulman ja tam jak to mówisz leję na pałę i jest ok :) . Już ze 3 sezony tak daje i czysto mam. Tylko jak faza odpowiednia to wjeżdżam i dalej. Jak zacząłem wcześniej mieszać a presja chorób była dość wysoka to lipa była i straty nie do nadrobienia. Jak oczekuje się wysokiego plonu z danej odmiany to nie ma co oszczędzać bo i tak z nawiązką się zwróci. A i do kolegi RENOVOLTAGE... na T1 capalo 1.5 spokojnie starczy. Jak raz spróbowałem to wiem że mocny jest. Nie dziwie się że tak rozchwytywany. Mączniaka bierze w oczach....

#5714 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów

Napisany 03 marzec 2015 - 19:20

Zabiegi fungicydowe

To już lepiej po 0.5l tebu i epox. Po co pełna dawka tebu, jeśli w mieszanine? Gdzies czytałem ze na kłos 160-180g/ha tebu.

u mnie zmorą jest fuzarioza z tąd dodatek topsinu (epoksykonazol nie działa na fuzariozy)Tiofanat w prawdzie ma niską skuteczność ale w połączeniu z tebu daje fajne efekty. Póki co dawki nie ograniczam poniżej 1 l ale być może w tym roku zrobię jakieś porównanie.

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#5715 Share Ulman

Ulman

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 03 marzec 2015 - 19:21

Zabiegi fungicydowe

Kolego Renovoltage - masz sporo racji ale np. komponenty mączniakowe są dostępne solo. Wszystkie popularne triazole za wyjątkiem protiokonazolu można zdobyć, kilka strobiluryn  tez. Ktoś wspominał że będzie pentiopyrad solo z Duponta, więc można już z tego sporo zrobić. Osobiście używam preparatów z co najwyżej 2 komponentów i niektóre z nich uważam za odpowiednio skomponowane. Miałem np Credo (500g chlorotalonil+100g strobi) dodałem do tego 80gr epoksy i zabieg na T2 przyzwoity. Co ciekawe kupując 1l Gwarant + 0,4l Acanto wcale nie wyszłoby taniej niż 1l Credo więc takie przypadki też sie zdażają. 

Jeśli chodzi o oferowanie przez koncerny nalepszych substancji w mieszaninach - sprawa stara jak świat. Jest to nic innego jak sprzedaż wiazana. Chcesz metrafenon ? Musisz kupić Capalo. Chcesz bixafen? Proszę bardzo ale tylko z protiokonazolem.. Po prostu każdy ma lepsze i gorsze substancje do sprzedania i trzeba to tak powiązać żeby "obżenić" wszystko.

Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

#5716 Share renovoltage

renovoltage

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 398 postów

Napisany 03 marzec 2015 - 20:08

Zabiegi fungicydowe

Capalo 1,5 l to wydatek około 170 zł czyli mniej więcej tyle ile mieszanka morfoliny+ prochloraz + epoksykonazol, działanie bardzo podobne tylko tyle że substancja na podstawę inna. Jeśli kierować się skutecznością substancji  zawartych w tabelkach to capalo nie wygląda jakoś  bardzo mocno w stosunku np do boogie gdzie biksafen i protiokonazol to petarda z morfolina na pierwszy zabieg tylko ta cena :?

Kolego Ulman uważasz że boogie byłby najlepszym rozwiązaniem  przy przedplonach zbożowych n t1 i  jaką dawkę przyjac te 1,2 gdzie tylko 120g protio i 60 biksafenu czy pełne 1,5 gdzie po kieszeni boli ale skuteczność duża ?

#5717 Share bratpit

bratpit

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 189 postów

Napisany 03 marzec 2015 - 20:45

Zabiegi fungicydowe

Co ciekawe kupując 1l Gwarant + 0,4l Acanto wcale nie wyszłoby taniej niż 1l Credo więc takie przypadki też sie zdażają. 

Zauwazyłem też , ale z innej strony.

Albo mnie ktoś ładuje na Gwarancie solo , albo na strobi solo bo okazuje się, że w mieszance któreś tańsze :) .Więc można taniej.

Pewnie na Gwarancie bo na Wyspach sprzedają to po przeszło 3 funty za litr, u nas mają 100% marży :P

Jestem zwolennikiem świadomego mieszania względem nieświadomego przepłacania.

Ale kolega petro11 ma racja. 

Jak ktoś nie umie niech nie miesza bo może sobie namieszać.W końcu koncerny z kogoś żyć muszą, jakby każdy  mieszał to pryskalibyśmy wyciągiem z pokrzyw.

Ktoś płacić musi by mieszać mógł ktoś.

#5718 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 829 postów

Napisany 03 marzec 2015 - 21:04

Zabiegi fungicydowe

Podejrzewam w pszenzycie fuzariozę. Występuje na calym polu w małych grupach roślin. Prawie wszystkie liście są obumarle, brązowe ale jak je zerwe to u podstawy rdzeń jest zielony. Czy to fuzarioza? Czym najlepiej to prysnac?

Zamienię pług 3 x 30,35,40 na 3 x 50. Kontakt na PW

#5719 Share Tomazi3p

Tomazi3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 837 postów

Napisany 03 marzec 2015 - 21:11

Zabiegi fungicydowe

Zdjęcie daj, jak liście są obumarłe to fungicyd nie będzie miał przez co wniknąć, zabieg i tak najwcześniej w BBCH 30

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5720 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3212 postów

Napisany 03 marzec 2015 - 21:22

Zabiegi fungicydowe

Capalo 1,5 l to wydatek około 170 zł czyli mniej więcej tyle ile mieszanka morfoliny+ prochloraz + epoksykonazol, działanie bardzo podobne tylko tyle że substancja na podstawę inna. Jeśli kierować się skutecznością substancji zawartych w tabelkach to capalo nie wygląda jakoś bardzo mocno w stosunku np do boogie gdzie biksafen i protiokonazol to petarda z morfolina na pierwszy zabieg tylko ta cena :?

Kolego Ulman uważasz że boogie byłby najlepszym rozwiązaniem przy przedplonach zbożowych n t1 i jaką dawkę przyjac te 1,2 gdzie tylko 120g protio i 60 biksafenu czy pełne 1,5 gdzie po kieszeni boli ale skuteczność duża ?

To jakie dawki w tej twojej mieszance że aż 170zł?