Polecane posty

losktos    356

zamiast ataku może być mondatak

 

W wariancie
T1 oprócz Imputa safir był też Tailus na monczniaka a on jest lepszy od fenpropimarfiny zawartej w capalo mniejsza dawka Inputa jest uzasadniona bo on nie jest solo lecz z innymi substancjami które wspomagają jego działanie .
T2 Vertisan dłuższy
zasięg ochrony nisz strobi
T3 Aviator stmuluje rośliny lepiej nisz Prosarto efekt zielonego liścia = się w iencej białka ja np miałem dzienki takiej ochronie 15,5 białka odmiana Tobak bez 3 dawki N .
Ja Loskos chcę się wymienić wiedzę i zastosować to w praktyce

no zgoda safir... ale co z tego jak epoksykonazol nie radzi sobie z chorobami podstawy. Cd do taliusa - zawiera proquinazid substancja typowo zabezpieczająca przed maczniakiem, spiroksamina z inputa też bardziej działa zapobiegawczo, a po zimie zwykle jest trochę infekcji i lepiej zastosować coś czyszczącego. Fenpropimorf wykazuje wyższe działanie interwencyjne.

W zabiegu T3 efekt zielonego liścia nie jest już potrzebny. I wątpie żeby to właśnie ochrona przyczyniła się do takiej zawwartości białka.. No ale może i tak..


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

@Zodiak  naciągana teoria. pamiętajmy że zabiegi fungicydowe to działanie plonochronne a nie plonotwórcze. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemo188    23

T1:

Duett Star 334SE - 1l + Mondatak 450EC - 1l

 

T2:

Safir 125SC - 1l / Rubric 125SC - 1l  +Gwarant 500SC - 1l   (rozumiem że safri i rubric to  jedno i to samo więc kupie które bedę miał możliwość lub będzie tańsze) 

 

Te dawki są dobre ? Nic nie pomieszałem ? Z tego co przeglądałem to nadaje sie na żyto i pszenżyto wszytko wiec będzie uniwersalnie. Dodawać do tego jakieś odżywki , mocznik ? Środki na robale tez mogę dorzucić bez problemu (ewentualnie jakaś rada co) ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

jak chcesz zadbać o plony to daj odżywki, jak mniej CI zależy to nie :) co do mieszania czasami trzeba uważać

Co do ochrony, dawki ok


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemo188    23

A mógłbyś powiedzieć po ile moge dodać mocznika do T1 i T2 żeby pomóc a nie zaszkodzić ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

Co do mojego zabiegu T1 mam problem z zlokalizowaniem caendo i atak więc nie mogę porównać cenowo :/

 

Ceando kupisz tylko w Chemirolu. Końcem marca ub. roku 5 litrów ceando kosztowało 660 złotych. Zamiast Ataku jest mondatak i mirage. Mondatak w listopadzie kupiłem po 46 zł za litr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

A mógłbyś powiedzieć po ile moge dodać mocznika do T1 i T2 żeby pomóc a nie zaszkodzić ? 

radziłbym nie dodawać mocznika tylko polecieć w odzielnym zabiegu.

Co do dawki zalezy ile dajesz wody na hektar i od tego na podstawie stężenia i fazy w jakiej są rosliny ustalasz dawkę.

Faza krzewienia ok.15%

Strzelanie w źdźbło 10-12 %

Koniec strzelania w źdźbło 6-8 %

Kłosznie 5 %

Kwitnienie - nie wolno

Dojrzałość mleczna 4-5 %


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemo188    23

Dzięki to nie będę cudował zrobię te T1 i  T2 a mocznik w razie jak będzie słabo wyglądać to pojadę samym mocznikiem i jakaś odzywka ;)

 

Jest sens wchodzić jakimś regulatorem ? Żyto muszę czymś pojechać bo położy mi :/

tylko czym i kiedy ? bo wiem że łatwo zepsuć tym zabiegiem plon a ja jestem niedoświadczony :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

radziłbym nie dodawać mocznika tylko polecieć w odzielnym zabiegu.

Co do dawki zalezy ile dajesz wody na hektar i od tego na podstawie stężenia i fazy w jakiej są rosliny ustalasz dawkę.

Faza krzewienia ok.15%

Strzelanie w źdźbło 10-12 %

Koniec strzelania w źdźbło 6-8 %

Kłosznie 5 %

Kwitnienie - nie wolno

Dojrzałość mleczna 4-5 %

 

http://www.agrofoto.pl/produkcja-roslinna/dokarmianie-zboz-mocznik-dolistnie-razem-z-fungicydami,57339.html


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macio9554    19

radziłbym nie dodawać mocznika tylko polecieć w odzielnym zabiegu.

Co do dawki zalezy ile dajesz wody na hektar i od tego na podstawie stężenia i fazy w jakiej są rosliny ustalasz dawkę.

Faza krzewienia ok.15%

Strzelanie w źdźbło 10-12 %

Koniec strzelania w źdźbło 6-8 %

Kłosznie 5 %

Kwitnienie - nie wolno

Dojrzałość mleczna 4-5 %

 

@losktos a mógłbyś napisać dlaczego nie radzisz dodawać mocznika do fungicydów? Grozi to jakimiś przypaleniami np. gdy mieszamy mocznik z morfolinami i niektórymi trazolami ?

Edytowano przez macio9554

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

przy mieszaniu z niektórymi fungicydami mogą wystapić poparzenia organów roślin, przy wyzszych temperaturach (triazole, morfoliny). Ogólnie z mocznikiem trzeba uważać, np. zwiększa działanie niektórych środków (triazoli, regulatorów) i trzeba uważać z dawką

Odradzam mniej doświadczonym lub rolnikom zaczynającym przygodę z opryskami, bo po prostu wymaga to trochę wiedzy i wprawy.

@thug podrzucił fajny artykuł kilka postów wyżej. Polecam przeczytać

Edytowano przez losktos

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5573

W wariancie

T1 oprócz Imputa safir był też Tailus na monczniaka a on jest lepszy od fenpropimarfiny zawartej w capalo mniejsza dawka Inputa jest uzasadniona bo on nie jest solo lecz z innymi substancjami które wspomagają jego działanie .

T2 Vertisan dłuższy

zasięg ochrony nisz strobi

T3 Aviator stmuluje rośliny lepiej nisz Prosarto efekt zielonego liścia = się w iencej białka ja np miałem dzienki takiej ochronie 15,5 białka odmiana Tobak bez 3 dawki N .

Ja Loskos chcę się wymienić wiedzę i zastosować to w praktyce

Kreatywności to ci nie można odmówić ale komplikujesz sobie życie na własne życzenie.O ile się nie myle to całość zabiegów wyceniłeś na 450 Pln i moim zdaniem będą to bardzo kiepsko wydane pieniądze.

By długo nie pisać - w T2 masz tylko zabezpieczenie przed septoriozą i nic na rdze i DTR. T3 - słyszałem kiedyś taką teorię by podzielić ochronę kłosa na 2 razy bo kłosy se słabszych źdżbeł później kwitną i to pomaga ochronić je wszystkie. Teoretycznie ma to sens ale największy dla sprzedawców śor.

Uprawa to biznes i nie ważne ile wydasz tylko ile zostanie. Czy będziesz miał 7 ton przy kosztach 2300 Pln/ha czy 9 t przy kosztach 3500 Pln/ha  to na jedno wyjdzie.


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemo188    23

Temat w sumie nie tutaj ale fungicydy fajnie doradziliście to myślę że pójdzie i to :D 

I dzięki za artykuł teoretycznie juz sporo poczytałem ale na tym nie przestane na pewno wiosną będzie praktyka;)  

 

Poczytałem i rozważam takie opcje:

1) Cerone 480SL  

2) Antywylęgacz płynny 675SL  -najtaniej 

3) Medax Top 350 SC   - najdrożej 

4) Moddus 250 EC - wychodzi drogowo na pszenżyto ale na żyto może być 

Chciałbym stosować jeden środek na żyto i pszenżyto bo wygodniej i ekonomiczniej przynajmniej według mnie ;) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Koledzy losktos i @thug co powiecie o takim programie na pszenicę
T1 0,5l propikonazolu 0,5l prochlorazu 0,4l fenpropidyny
T2 0,5l duett ultra + 1l gwarantu
T3 1l tebukonazolu

Pytam o poradę a co według was mogłoby być innego w takim przedziale finansów
Z góry dziękuję za poradę

Edytowano przez adrianooo1234

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zodiax    184

Kreatywności to ci nie można odmówić ale komplikujesz sobie życie na własne życzenie.O ile się nie myle to całość zabiegów wyceniłeś na 450 Pln i moim zdaniem będą to bardzo kiepsko wydane pieniądze.

By długo nie pisać - w T2 masz tylko zabezpieczenie przed septoriozą i nic na rdze i DTR. T3 - słyszałem kiedyś taką teorię by podzielić ochronę kłosa na 2 razy bo kłosy se słabszych źdżbeł później kwitną i to pomaga ochronić je wszystkie. Teoretycznie ma to sens ale największy dla sprzedawców śor.

Uprawa to biznes i nie ważne ile wydasz tylko ile zostanie. Czy będziesz miał 7 ton przy kosztach 2300 Pln/ha czy 9 t przy kosztach 3500 Pln/ha to na jedno wyjdzie.

 

T2 chroni nie tylko na septerioze ale też wszystkie rodzaje rdzy bo epoksynazol to raczej najlepszy środek na rdze W T3 nie chodzi by wykonać zabiek ze wzglendu na nie równe kwitnienie ale by trafić w czas infekcji bo tylko to gwarantuję sukces a to nie zawsze jest moment pierwszych dni kwitnienia czasami jest to tydzień później .450 zł to sporo ale to i tak się opłaca bo plon moźe być od 1-2 ton wienkszy nisz przy kiepskiej ochronie co i tak musi kosztować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macio9554    19

Temat w sumie nie tutaj ale fungicydy fajnie doradziliście to myślę że pójdzie i to :D

I dzięki za artykuł teoretycznie juz sporo poczytałem ale na tym nie przestane na pewno wiosną będzie praktyka;)  

 

Poczytałem i rozważam takie opcje:

1) Cerone 480SL  

2) Antywylęgacz płynny 675SL  -najtaniej 

3) Medax Top 350 SC   - najdrożej 

4) Moddus 250 EC - wychodzi drogowo na pszenżyto ale na żyto może być 

Chciałbym stosować jeden środek na żyto i pszenżyto bo wygodniej i ekonomiczniej przynajmniej według mnie ;)

Hmm według mnie najlepszym wyborem będzie Cerone chociażby z tego względu że ma długi termin stosowania, a z tego co pamiętam to pisałeś że niezbyt odpowiada Ci stosowanie CCC+Moddus ponieważ boisz się że nie "wstrzelisz" się w fazę 1 kolanka i z tego powodu coś będzie nie tak. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5573

Jakby to było takie proste i oczywiste że dajesz ochronę za 450 Pln i masz 1-2 tony wiecej to wszyscy by tak robili.......

Czy ty juz kiedyś uprawiałeś pszenicę czy to będzie debiut? 

Jaką agrotechnikę będziesz stosował?

Z septoriozą masz rację - nie doczytałem Mea culpa!

 

 


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zodiax    184

Jakby to było takie proste i oczywiste że dajesz ochronę za 450 Pln i masz 1-2 tony wiecej to wszyscy by tak robili.......

Czy ty juz kiedyś uprawiałeś pszenicę czy to będzie debiut?

Jaką agrotechnikę będziesz stosował?

Z septoriozą masz rację - nie doczytałem Mea culpa!

1-2 tony więcej jest możliwe może to nie jest kwestią lepszej ochrony o 150zł ale też innych czynników które nie zawsze podnoszą koszty np zła agrotechnika

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zodiax    184

Agrotechnika
Przedplon rzepak
Npk 250kg polifoska 6
Nawóz przed orka to ważne
Pszenica Tobak 70kg na ha zasiana 14 września zaprawiona sernikiem +sistiva
Oprysk na chwasty Exspert Met
Jesienią azot 100kg saletry
Wiosna N w dwóch dawkach 150kg rsm 26s +250kg rsm 26s
Ochrona skromna
T1 duet
T2 safir
T3 Input+ Tebukonazol
Jeszcze regulatory jeden na rozkrzewienia
Wczesną wiosną drugi na wymaganie Razem z T1 insektydy też były zwalczanie. Oczywiście to drobny przykład nie zawsze taką agrotechnike stosuje zależy od sytuacji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

input w T3? jakie plony i jaka klasa gleby?

 

Koledzy losktos i @thug co powiecie o takim programie na pszenicę
T1 0,5l propikonazolu 0,5l prochlorazu 0,4l fenpropidyny
T2 0,5l duett ultra + 1l gwarantu
T3 1l tebukonazolu

Pytam o poradę a co według was mogłoby być innego w takim przedziale finansów
Z góry dziękuję za poradę

jak na niskobudżetową ochronę moze być ale określ precyzyjniej dawki w T1 (0,5 propikonazolu nic nam nie mówi)

 

T2 chroni nie tylko na septerioze ale też wszystkie rodzaje rdzy bo epoksynazol to raczej najlepszy środek na rdze W T3 nie chodzi by wykonać zabiek ze wzglendu na nie równe kwitnienie ale by trafić w czas infekcji bo tylko to gwarantuję sukces a to nie zawsze jest moment pierwszych dni kwitnienia czasami jest to tydzień później .450 zł to sporo ale to i tak się opłaca bo plon moźe być od 1-2 ton wienkszy nisz przy kiepskiej ochronie co i tak musi kosztować

aby zwalczyć fuzarioze zabieg należy wykonać przed infekcją, wtedy jest najwyzsza skuteczność. Czasami o skuteczności decydują nawet godziny.

Co do 1-2 tony więcej przy odpowiedniej ochronie to trochę zawyzona teoria.

 

Hmm według mnie najlepszym wyborem będzie Cerone chociażby z tego względu że ma długi termin stosowania, a z tego co pamiętam to pisałeś że niezbyt odpowiada Ci stosowanie CCC+Moddus ponieważ boisz się że nie "wstrzelisz" się w fazę 1 kolanka i z tego powodu coś będzie nie tak. 

Cerone można równie dobrze sknocić skracanie jak CCC + Moddus (jak nie gorzej). Po za tym skracanie samym Cerone to nie najlepszy pomysł. To jest bardziej jako drugi zabieg skracania na liść flagowy.

Najprościej zastosować CCC + Moddus. Spróbuj mniej więcej wstrzelić się w pierwsze kolanko. Ta mieszanka nie ma tak negatywnych skutków w spóźnieniu zabiegu jak samo CCC.


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o to T1 to 0,5l Propikonazolu + 0,5l Mandatami + 0,4l Corel
Losktos a co mógłbyś innego w tanich pieniądzach zaproponować na trzy zabiegi na pszenicę dzięki że odpisujesz bo po postach widzę że masz dużą wiedzę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macio9554    19

 

Cerone można równie dobrze sknocić skracanie jak CCC + Moddus (jak nie gorzej). Po za tym skracanie samym Cerone to nie najlepszy pomysł. To jest bardziej jako drugi zabieg skracania na liść flagowy.

Najprościej zastosować CCC + Moddus. Spróbuj mniej więcej wstrzelić się w pierwsze kolanko. Ta mieszanka nie ma tak negatywnych skutków w spóźnieniu zabiegu jak samo CCC.  

Dzięki za to że mnie poprawiłeś :). A czym może skutkować spóźnienie się z zabiegiem skracania? Spadek plonów? 

Edytowano przez macio9554

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

tak, konkretnie chodzi o porażenie kłosa

 

Jeżeli chodzi o to T1 to 0,5l Propikonazolu + 0,5l Mandatami + 0,4l Corel
Losktos a co mógłbyś innego w tanich pieniądzach zaproponować na trzy zabiegi na pszenicę dzięki że odpisujesz bo po postach widzę że masz dużą wiedzę

Kolego dokładniej nazwy :)

domyślam się ze propikonazol to albo Bumper albo Propico. 0,5 l ok

Mandatami nie ma takiego środka, jest Atak, Mondatak, Promax itp. Ogólnie w koncentracji 450 g/l. Dawka 0,5 może byc trochę przy mało. Proponowałbym 0,7-0,8

Corel - to pewnie corbel - 0,4 ok

Co do kompletnej ochrony:

T1 - to co zaproponowałeś, Duet Star/Tilt + Atak

T2 - epoksykonazol + Acanto/Amistar/Gwarant/Reveller

T3 - tebu , tebu + topsin , tebu + caramba, osiris (to już trochę droższe)

Oczywiście jest sporo innych rozwiązań w podobnych pieniadzach ale te wydają mi się najsensowniejsze


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zodiax    184


input w T3? jakie plony i jaka klasa gleby?

Klasa ziemi 3b do 2a o dziwo na 2 klasie był gorszy plon 10 ton a na 3 klasie bardziej piaszczystej 12-14 i ciężko było zebrać zielone liście częściowo powalone późny zbiór

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez center
      Czym pryskacie pszenice na miotełkę i chwasty żeby było tanio i przelecieć raz ??
    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez Krzychuu19
      Witam. Pszenica ozima arkadia żółknie ginie. Po zimie była posiana saletra w dawce 170kg. Mogę prosić o jakieś rady z góry dziękuję 
    • Przez livebird
      Witam mam problem z jasnotą purpurową która zachwaściła mi strasznie pszenice ozimą na granicy pola 10-15 arów silnie zachwaszczonych tylko tym chwastem pytanie do was jakim śrdokiem porządnie ją zwlacze teraz i czy dam rady jeszcze teraz to zniszczyć (pszenica- pierwsze kolanko 2cm od węzła krzewienia). Pryskałem już Lancetem którego dałem chyba niską dawke bo miejscami chwasty nie wyglądają jakby siadły.
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj