Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zabiegi fungicydowe

8792 odpowiedzi na ten temat

#5101 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 11 lipiec 2014 - 22:43

Zabiegi fungicydowe

jestem z Lubuskiego, dawka jak w etykiecie 2l/ha , koszt horrendalny , efekt mizerny... odmiana Kerubino i Linus. Na sąsiedniej działce Linus pryskany Seguris i efekt bardzo dobry pszenica normalnie dojrzewa, długo zielona. A pierwsze symptomy ze coś nie tak z Adexer plus działa pojawiły się jak u szwagra zobaczyłem jego pszenicę Kerubino pryskane Seguris, bo sam mu dałem ten środek i nasiona , piękna zielona choć nie pryskał na pierwszy zabieg niczym tylko drugi przyspieszony , a jeszcze o mało nie spalił mu jej dodatkiem mocznika ,|( zbyt duże stężenie|), także wyglądała rewelacyjnie pięknie, długo zielona

2l adexaru to już maksymalna dawka, BASF chyba zaleca już od 1,2 czy 1,4l, więc koszt naprawdę horrendalny. Pozostaje współczuć bo zawiódł środek którzy zawieść nie powinien a konkurencja sobie poradziła.

W przeciwieństwie do pszenicy w jęczmieniu Menara jest bezużyteczna ze względu na plamistość siatkową liści, jak również propikonazol czy metkonazol.
To o czym piszesz potwierdza ta tabelka z 2013.
http://www.bankfotek.pl/view/1755920
Generalnie z triazoli to tylko protiokonazol ma coś do powiedzenia , ale taniej pewnie wyjdzie jakaś mieszanina ze strobi np. z 0.5l Acanto.
Z gotowców to myśle ,że Fandango nie byłoby złe, Seguris też podobno działa.
Po taniości to ciężej coś wymyślec w jęczmieniu jak w pszenicy.

Jęczmień tez zboże ale jego agrotechnika się powinna różnić od pszenicy. Wymaga innego skracania i ochrony. O ile w T1 środki z pszenicy powinny dać sobie radę to w T2 już lepiej dawać większy kaliber, rzadko oparty na triazolach. W jęczmieniu najgroźniejsze są choroby niewystępujące w pszenicy (lub występujące w mniejszym nasileniu). A taka menara to średnia półka, w jęczmieniu raczej uzasadniona na niewysoki poziom plonowania. W jęczmieniu syngenta zarejestrowała bontimę, coś w stylu segurisu ale pewnie jeszcze droższy (cyprodynil nie należy do tanich).

Capallo w monokulturze w tym roku praktycznie nic nie poradziło sobie z fuzaryjną zgorzelą podstawy zdzbła 60% roslin porażonych ziarno wygląda jak poślad więc kolego odradzam ci jego stosowanie nawet na etykiecie piszą że jedynie ogranicza jej występowanie, lepiej poszukac czegos mocniejszego,lub domieszac z prochlorazem+karabendazym wtedy może by to dało rady lecz drogo by to wyszło ;/

Z fuzaryjną zgorzelą poradzić sobie fungicydami to kiepskie rozwiązanie. Jeżeli nie będzie odpowiedniego zmianowania to możesz tylko ją ograniczać, nie ma mowy o zwalczaniu. Chyba jeszcze najlepszą ochronę zapewni protiokonazol (input, aviator) czy cyprodynil (unix). Prochloraz na fuzaryjną słabe rozwiązanie.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Zabiegi fungicydowe Dzisiaj, 10:04
  •  

#5102 Share piotrb14

piotrb14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2160 postów

Napisany 11 lipiec 2014 - 22:53

Zabiegi fungicydowe u mnie pszenica po 3 zabiegach: (wirtuoz, duet ultra i tebu) nadal ma liścia flagowego zielonego i szybko na żniwa się nie zapowiada. Z tym że muszę podkreślić iż przy tym samym nawożeniu i tym samym terminie siewu zieleń w stanowisku po buraku cukrowym jest bardziej intensywna niż po rzepaku

>> Zapraszam na fanpage<<
https://www.facebook.com/psrka710

#5103 Share sajgon

sajgon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 328 postów
  • Zainteresowania:prawo

Napisany 12 lipiec 2014 - 15:11

Zabiegi fungicydowe

sajgon

Kolego mam pytanie czy capalo w tej dawce w monokulturze dało rade utrzymać roślinę w zdrowiu do fazy rozwojowej liścia flagowego i czy niema objawów chorób podstawy źdźbła?

Capallo w monokulturze w tym roku praktycznie nic nie poradziło sobie z fuzaryjną zgorzelą podstawy zdzbła 60% roslin porażonych ziarno wygląda jak poślad więc kolego odradzam ci jego stosowanie nawet na etykiecie piszą że jedynie ogranicza jej występowanie, lepiej poszukac czegos mocniejszego,lub domieszac z prochlorazem+karabendazym wtedy może by to dało rady lecz drogo by to wyszło ;/

W tym roku mam posianą na jednym kawałku Bogatkę w monokulturze i żadnych objawów poduszki nie zauważyłem. Bogatka wizualnie ywgląda lepiej niż w zeszłym roku. Zabieg T1 wykonywałem jednak wcześnie, na pierwsze kolanko.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#5104 Share bratpit

bratpit

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 189 postów

Napisany 12 lipiec 2014 - 19:00

Zabiegi fungicydowe

Jęczmień tez zboże ale jego agrotechnika się powinna różnić od pszenicy. Wymaga innego skracania i ochrony. O ile w T1 środki z pszenicy powinny dać sobie radę to w T2 już lepiej dawać większy kaliber, rzadko oparty na triazolach. W jęczmieniu najgroźniejsze są choroby niewystępujące w pszenicy (lub występujące w mniejszym nasileniu). A taka menara to średnia półka, w jęczmieniu raczej uzasadniona na niewysoki poziom plonowania. W jęczmieniu syngenta zarejestrowała bontimę, coś w stylu segurisu ale pewnie jeszcze droższy (cyprodynil nie należy do tanich).

Tak ale uważam , że z menarą ze względu na plamistość siatkową jest nieopłacalnie w jęczmieniu.
Jeśli już to protiokonazol lub epoxy choć jest tutaj słabszy, ale o niebo tańszy.

JA mam na jary taki budżetowy sposób.

T1 - 0.3 l epoxy + 0.5l sarfunu / jak odmiana podatna na mączniaka to trzeba tu coś dodać/
T2- 0,5l fandango.

RAzem około 150,- za ochronę.
Stosowałem 2 razy i było OK.

W tym roku sąsiad zastosował wespół na pół z tym co mu zaproponowali czyli nieśmiertelnie cudowne od wszelkiego uroku Capallo 1.5l T1 i coś około 200 na T2 i nie ma różnicy, a nawet twierdzi, że moja recepta wygląda ładniej.
No i mam zaproszenie na wódkę.

#5105 Share sajgon

sajgon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 328 postów

Napisany 12 lipiec 2014 - 19:14

Zabiegi fungicydowe To żadne zaskoczenie. Dwa lata temu dawałem 1,5l Capalo i jęczmień jary wyglądał bardzo słabo pod względem zdrowotności. Trzeba zwiększać dawkę, albo szukać czegoś innego.

#5106 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 12 lipiec 2014 - 19:42

Zabiegi fungicydowe na eunove dawałem 1.25 l Capalo i działało ładnie do nastepnego zabiegu robionego tebukonazolem z azyksystrobina.zabiegi w jeczmieniu robi sie na pierwsze kolanko aby dobrze podziałało.

#5107 Share sajgon

sajgon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 328 postów

Napisany 12 lipiec 2014 - 19:47

Zabiegi fungicydowe U mnie był Skald. Przedplon był dobry. Mączniak szalał. Było też dużo plamistości siatkowej.

#5108 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 12 lipiec 2014 - 20:12

Zabiegi fungicydowe przedplon miałem pszenice ozima ale widocznie trafiłem z zabiegiem a deszczu pozniej było pod dostatkiem jak i do tej pory jest

#5109 Share semyutah

semyutah

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 27 lipiec 2014 - 19:51

Zabiegi fungicydowe wybacz ze tak pozno odpowiadam ale wzialem twoje wskazowki pod uwage i wydaje mi sie ze jak na pierwszy raz to sie udalo za kilka dni sie przekonam jak plon sie odwdzieczy :)
jeszcze raz dzieki z gory za rady

No więc tak najprościej mówiąc to tak
ogólnie jest pate faz T0/T1/T2/T3 z tym że:

T0- jest ciężki do zrealizowania i najlepiej go zrealizować jesienią gdy np pszenica się rozkrzewiła. Wtedy nalerzy wyczekać najlepiej jak najpóźniejszy termin w sęsie warunki pogodowe bądz zrobić ten zabieg bardzo wcześnie wiosą gdy zboża ruszają (zaczynają się krzewić i pobierać składniki pokarmowe), nie należy patrzeć na temperature gdyż wiele substancji bdb radzi sobie w złych warunkach. Dla przykładu u mnie gość który ma okolo 6tyś ha pryskał T0 w Lutym, bo była ku temu dobra pogoda i teraz widac efekty.

T1- najczęściej w fazie gdy zboża się już rozkrzewiły bądź kończą krzewić i zaczynają strzelać w źdźbło. widac wtedy bardzo gwałtowny wzrost rosliny w górę.

T2- przed bądz na liść flagowy, najczęściej gdy jest łan usłany liściem podflagowym czyli takim szerokim pikującym w duł.

T3- jest zabiegiem w którym trzeba uważąć gdyż można zrobić gdy zboże zaczyna pokazywać kłos bądź jest widoczny albo gdy jest minimum 5dni po kwitnieniu lecz nie za długo. Nie wolno robic zabiegów w trakcie kwitnienia zboża a dokładniej pylenia bo będzie kicha.

To tak najkrócej i najprościej . Jest jeszcze szereg aspektów co do terminów bo trzeba by uwzględnić np; szybkość dojżewania ziarna, czy sie chce zastosować 2,3,4 zabiegi, czy w T2 zastosujesz regulator wzrostu i z jaką substancją. można by tak dużo pisać ale najważniejsze to trzymać się tych zasad i czytac etykiety środków i radzić się kogo sie da bo to żaden wstyd nie wiedzieć a spier...lić jest bardzo łatwo. jak bys czegoś jeszcze nie zrozumiał to wal śmiało

Jeśli chcesz sam wirtuoz to dodaj np jakich wspomagacz. Slippa jest bardzo dobra bo działa mocno penetracyjnie i transmisyjnie więc zpoteguje ci działanie środka, 100ml na ha wystarczy a koszt to jakieś 7-9zł/ha.

#5110 Share udzio

udzio

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 01 sierpień 2014 - 13:24

Zabiegi fungicydowe A ja pryskałem na T1 Tebu, na T2/T3 Artea + Amistar i pszenica jest zdrowiutka. Była po grochu.
URSUS 2812 AgroBis

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5111 Share piotrb14

piotrb14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2160 postów

Napisany 03 sierpień 2014 - 10:20

Zabiegi fungicydowe u mnie T1 wirtuoz T2 duet ultra T3 tebu i plon z bamberki 8 ton/ha w rzepaczysku i buraczysku

>> Zapraszam na fanpage<<
https://www.facebook.com/psrka710

#5112 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 03 sierpień 2014 - 10:28

Zabiegi fungicydowe Ochrona z Basf Capalo,Adexar,Osiris w tym sezonie na celująco.Arktis 9-9.5t . Sailor 9t.Przedplon rzepak.

#5113 Share Marcin133

Marcin133

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 331 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,sport,piękne kobiety

Napisany 03 sierpień 2014 - 22:09

Zabiegi fungicydowe T1 duet ultra
T2 Caramba wydajność 8t/ha przedplon QQ odmiana Tobak

#5114 Share sajgon

sajgon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 328 postów

Napisany 04 sierpień 2014 - 11:36

Zabiegi fungicydowe Pszenica Ostroga 8t/ha Przedplon owies. Gleba lekka 3b-4a. T1 2l Capalo T2 1l Fandango.

Edytowany przez sajgon, 04 sierpień 2014 - 15:11.

#5115 Share RAPSCASE

RAPSCASE

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 04 sierpień 2014 - 23:41

Zabiegi fungicydowe pszenica muszelka szacunkowo 7,7t/ha
Przedplon kukurydza na ziarno
T1 Unix 1kg
T2 Seguris 0,8l
T3 Tebu 1l
A Ozon po bobiku jeszcze na polu, i myślę że tam będzie lepiej.

#5116 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 08 sierpień 2014 - 19:50

Zabiegi fungicydowe T1 Duet + Atak, T2 Menara + Acanto T3 Tebu - plony w okolicach 7-7,5 t/ha
Input + Prosaro również sie sprawdziło.
Ogólnie żniwa zbożowe można zaliczyć do udanych
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#5117 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 11 sierpień 2014 - 06:20

Zabiegi fungicydowe panowie co bedzie lepsze na T2? Menara 0.4 + amistar 0.6 czy seguris 1l? Dodam ze na T1 daje Tilt + Mirage a T2 to bylby ostatni zabieg. Co myslicie?

#5118 Share ppwolf38

ppwolf38

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 150 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo

Napisany 11 sierpień 2014 - 06:31

Zabiegi fungicydowe Ja na T1 dawalem duett star i mirage a na T2 wlasnie menara i amistar....ochrona sprawdzila sie swietnie....
"To czy człowiek jest inteligentny poznaje się po jego odpowiedziach. To czy jest mądry, po pytaniach. Naguib Mahfouz "

#5119 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 11 sierpień 2014 - 19:39

Zabiegi fungicydowe

panowie co bedzie lepsze na T2? Menara 0.4 + amistar 0.6 czy seguris 1l? Dodam ze na T1 daje Tilt + Mirage a T2 to bylby ostatni zabieg. Co myslicie?

wydaje mi się ze seguris będzie lepszy. Ewentualnie menare zastąp epoksykonazolem
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5120 Share mf25

mf25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 327 postów

Napisany 11 sierpień 2014 - 19:47

Zabiegi fungicydowe @losktos kolego krytykowales moja ochrone t2 reweller+epoksy , a cie zaskocze bo plon bite 8t arkadii przy 150kg N po rapsie , szybko siadla myslalem ze grzyb ja je czy cos a wrecz przeciwnie jest to odmniana szybko dochodzaca , parametry lapie super , i nie gadaj mi ze nie nadaje sie ta ochrona ktora ja tworze , na podkarpacie jest to najlepsze rozwiazanie nie chwalac sie jaka mam ochrone -.- takze nastepnym razem cos zastosuj a nie piszesz tutaj bzdury ........ !!!!