Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zabiegi fungicydowe

9199 odpowiedzi na ten temat

#5081 Share pabloooo

pabloooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 454 postów

Napisany 09 lipiec 2014 - 19:50

Zabiegi fungicydowe a mnie w tym sezonie zawiódł na T2 środek Adexar plus... Dałem się namówić , na szczęście popryskałem tylko 5 z 15 ha pszenicy , efekt beznadziejny , jakoś szybko usychały rośliny na T3 poprawiłem jeszcze Osiris lub Tebu, ale grzyba już nie szło zatrzymać, resztę plantacji popryskałem konkurencja a mianowicie seguris i czysto na polu , żadnego porażenia , roślinki długo zielone. sam nie wiem co o tym myśleć, dlaczego nie zadziałało , wszystko robione terminowo i według zaleceń

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Zabiegi fungicydowe Dzisiaj, 16:00
  •  

#5082 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1367 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 09 lipiec 2014 - 21:58

Zabiegi fungicydowe sam Soligor na T2 na podflagowy również w odmianie podatnej na mączniaka wiele nie zwojował a co by było bez zabiegu szkoda gadać.

My siejemy, a Bóg daje plony.

#5083 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 9084 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 09 lipiec 2014 - 22:45

Zabiegi fungicydowe

na T1 polecam po tego rocznej obserwacji Duet Star + Atak - dość dobre i tanie rozwiązanie (wg mnie najlepsze w tej cenie)
Na T2 poszła Menara + Acanto - z tego rozwiazania jestem trochę średnio zadowolony aczkolwiek źle nie jest, na przyszły rok pewnie zastąpie Menare epoksykonazolem.
Na T3 poszło Tebu - efekt nie najgorszy ale na przyszły rok coś będzie zmienione
Ogólnie zboża są ładne, dalsze oceny po zbiorach

Ile dałeś menary z acanto? Bo Ci powiem że u mnie menara w mieszaninę też trochę słabiej wypadła. Mieszałam ja z amistarem dawki 0,4+0,6 i działanie interwencyjne było słabsze niż w przypadku menary solo 0,5l/ha. Działanie zapobiegawcze super, ale to zasługa amistaru. A nie wydaje mi się aby 100ml niższa dawką już wpłynęła. U Ciebie był problem z septoriozą?
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Niespodziewane przymrozki? zobacz »

•  

#5084 Share RAPSCASE

RAPSCASE

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 09 lipiec 2014 - 23:05

Zabiegi fungicydowe

a mnie w tym sezonie zawiódł na T2 środek Adexar plus... Dałem się namówić , na szczęście popryskałem tylko 5 z 15 ha pszenicy , efekt beznadziejny , jakoś szybko usychały rośliny na T3 poprawiłem jeszcze Osiris lub Tebu, ale grzyba już nie szło zatrzymać, resztę plantacji popryskałem konkurencja a mianowicie seguris i czysto na polu , żadnego porażenia , roślinki długo zielone. sam nie wiem co o tym myśleć, dlaczego nie zadziałało , wszystko robione terminowo i według zaleceń

Ja rok temu na próbę część pszenicy opryskałem segurisem i efekt super nawet w niższej dawce. W tym roku cała pszenice pryskałem segurisem i oceniam bdb.
A z tym adexarem to zagadka, przecież miał być co najmniej tak dobry jak seguris albo i lepszy. Z jakiego jesteś regionu, jakie choroby puściło, jaka dawka i odmiana pszenicy?

#5085 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2538 postów

Napisany 10 lipiec 2014 - 05:24

Zabiegi fungicydowe ochrona z Basf w tym roku nie zawiodła.Problem z tym ze pszenica nie ustała

#5086 Share mf25

mf25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 368 postów

Napisany 10 lipiec 2014 - 10:14

Zabiegi fungicydowe

napewno nie revellerem, epoksykonazol tak ale reveller nie. Trzeba by było dać pewną dawke revellera a to zbytnio czyści kieszeń przy takiej mieszance
Aczkolwiek nie można powiedzieć ze jest to całkiem złe rozwiazanie

Ha ha no co za koles z ciebie sam reveller jest za slaby , a niby czemu nie epoksy z revellerem?? uzasadnij ciekawe czemu moja pszenica bez porazen grzybowych stosuj sobie acanto dalej z menara ciolku , jak mozesz sie sprzeczac skoro nie stosowales revellera z epoksy?

Nie obrażaj

Edytowany przez milanreal1, 10 lipiec 2014 - 22:47.

#5087 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2526 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 10 lipiec 2014 - 20:59

Zabiegi fungicydowe

Ile dałeś menary z acanto? Bo Ci powiem że u mnie menara w mieszaninę też trochę słabiej wypadła. Mieszałam ja z amistarem dawki 0,4+0,6 i działanie interwencyjne było słabsze niż w przypadku menary solo 0,5l/ha. Działanie zapobiegawcze super, ale to zasługa amistaru. A nie wydaje mi się aby 100ml niższa dawką już wpłynęła. U Ciebie był problem z septoriozą?

dawałem po 0,5 l jednego i drugiego i właśnie z działania interwencyjnego jestem średnio zadowolony. Głównie przepuściło septorioze i troszke DTR. Ale ogólnie tragedii nie ma, flagowy praktycznie w ok 90-95 % zdrowy, podflagowy trochę poraziło

Ha ha no co za koles z ciebie sam reveller jest za slaby , a niby czemu nie epoksy z revellerem?? uzasadnij ciekawe czemu moja pszenica bez porazen grzybowych stosuj sobie acanto dalej z menara ciolku , jak mozesz sie sprzeczac skoro nie stosowales revellera z epoksy?

patrząc na Twój poziom wypowiedzi "ciołku" nie widze sensu prowadzenia dalszej dyskusji
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#5088 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 9084 postów

Napisany 10 lipiec 2014 - 23:00

Zabiegi fungicydowe A no to widzę że mamy identyczne zastrzeżenia do działania menary. Ale i tak jest ok, chyba nawet wg ulotek jest skuteczna w granicach 85%. Na triazolach ciężko wyciągnąć stałą skuteczność przekraczającą 90%.
Zapraszam na swój profil

#5089 Share seremiak

seremiak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 157 postów

Napisany 11 lipiec 2014 - 07:16

Zabiegi fungicydowe U mnie Menara w jęczmieniu jarym zastosowana na liścia flagowego całkowicie zawiodła,jest przereklamowana i nic nie działa,w porównianiu do kontroli zero efektów, niebyło różnicy na pryskanym i kontroli ,pozdrawiam

#5090 Share pabloooo

pabloooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 454 postów

Napisany 11 lipiec 2014 - 08:16

Zabiegi fungicydowe

Ja rok temu na próbę część pszenicy opryskałem segurisem i efekt super nawet w niższej dawce. W tym roku cała pszenice pryskałem segurisem i oceniam bdb.
A z tym adexarem to zagadka, przecież miał być co najmniej tak dobry jak seguris albo i lepszy. Z jakiego jesteś regionu, jakie choroby puściło, jaka dawka i odmiana pszenicy?

jestem z Lubuskiego, dawka jak w etykiecie 2l/ha , koszt horrendalny , efekt mizerny... odmiana Kerubino i Linus. Na sąsiedniej działce Linus pryskany Seguris i efekt bardzo dobry pszenica normalnie dojrzewa, długo zielona. A pierwsze symptomy ze coś nie tak z Adexer plus działa pojawiły się jak u szwagra zobaczyłem jego pszenicę Kerubino pryskane Seguris, bo sam mu dałem ten środek i nasiona , piękna zielona choć nie pryskał na pierwszy zabieg niczym tylko drugi przyspieszony , a jeszcze o mało nie spalił mu jej dodatkiem mocznika ,|( zbyt duże stężenie|), także wyglądała rewelacyjnie pięknie, długo zielona

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5091 Share bratpit

bratpit

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 193 postów

Napisany 11 lipiec 2014 - 15:19

Zabiegi fungicydowe

U mnie Menara w jęczmieniu jarym zastosowana na liścia flagowego całkowicie zawiodła,jest przereklamowana i nic nie działa,w porównianiu do kontroli zero efektów, niebyło różnicy na pryskanym i kontroli ,pozdrawiam

W przeciwieństwie do pszenicy w jęczmieniu Menara jest bezużyteczna ze względu na plamistość siatkową liści, jak również propikonazol czy metkonazol.

To o czym piszesz potwierdza ta tabelka z 2013.

http://www.bankfotek.pl/view/1755920

Generalnie z triazoli to tylko protiokonazol ma coś do powiedzenia , ale taniej pewnie wyjdzie jakaś mieszanina ze strobi np. z 0.5l Acanto.
Z gotowców to myśle ,że Fandango nie byłoby złe, Seguris też podobno działa.
Po taniości to ciężej coś wymyślec w jęczmieniu jak w pszenicy.

Edytowany przez bratpit, 11 lipiec 2014 - 15:41.

#5092 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3669 postów

Napisany 11 lipiec 2014 - 15:30

Zabiegi fungicydowe

Nie obrażaj

Reveller ma blisko do Acanto brakuje tylko cyprokonazolu co nie zmienia faktu ze sie z Tobą zgadzam ze reveller i epox jest dobrą mieszaniną i nie u jednego farmera już sie sprawdziła i napewno lepsza niz menera i acanto.

#5093 Share sajgon

sajgon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 329 postów
  • Zainteresowania:prawo

Napisany 11 lipiec 2014 - 18:00

Zabiegi fungicydowe W tym roku na pszenicę stosowałem dwa zabiegi: T1 Capalo 2l, T2 Fandango 1l i jestem bardzo zadowolony z ochrony.

#5094 Share slonju77

slonju77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 309 postów

Napisany 11 lipiec 2014 - 19:12

Zabiegi fungicydowe Do bardziej doswiadczonych,czy kupując materiał siewny zaprawiony np.raxil zel pszenicy zimowej mozna go zaprawic drugi raz zaprawą jockey ,chodzi o to ze u mnie są zboza po zbozach a jockey jest zaprawą dużo lepszą ,czy nie wpłynie to negatywnie na wschody?

#5095 Share piotrdd

piotrdd

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 69 postów

Napisany 11 lipiec 2014 - 21:27

Zabiegi fungicydowe sajgon

Kolego mam pytanie czy capalo w tej dawce w monokulturze dało rade utrzymać roślinę w zdrowiu do fazy rozwojowej liścia flagowego i czy niema objawów chorób podstawy źdźbła?

#5096 Share seremiak

seremiak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 157 postów

Napisany 11 lipiec 2014 - 22:04

Zabiegi fungicydowe Capallo w monokulturze w tym roku praktycznie nic nie poradziło sobie z fuzaryjną zgorzelą podstawy zdzbła 60% roslin porażonych ziarno wygląda jak poślad więc kolego odradzam ci jego stosowanie nawet na etykiecie piszą że jedynie ogranicza jej występowanie, lepiej poszukac czegos mocniejszego,lub domieszac z prochlorazem+karabendazym wtedy może by to dało rady lecz drogo by to wyszło ;/

#5097 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 9084 postów

Napisany 11 lipiec 2014 - 22:43

Zabiegi fungicydowe

jestem z Lubuskiego, dawka jak w etykiecie 2l/ha , koszt horrendalny , efekt mizerny... odmiana Kerubino i Linus. Na sąsiedniej działce Linus pryskany Seguris i efekt bardzo dobry pszenica normalnie dojrzewa, długo zielona. A pierwsze symptomy ze coś nie tak z Adexer plus działa pojawiły się jak u szwagra zobaczyłem jego pszenicę Kerubino pryskane Seguris, bo sam mu dałem ten środek i nasiona , piękna zielona choć nie pryskał na pierwszy zabieg niczym tylko drugi przyspieszony , a jeszcze o mało nie spalił mu jej dodatkiem mocznika ,|( zbyt duże stężenie|), także wyglądała rewelacyjnie pięknie, długo zielona

2l adexaru to już maksymalna dawka, BASF chyba zaleca już od 1,2 czy 1,4l, więc koszt naprawdę horrendalny. Pozostaje współczuć bo zawiódł środek którzy zawieść nie powinien a konkurencja sobie poradziła.

W przeciwieństwie do pszenicy w jęczmieniu Menara jest bezużyteczna ze względu na plamistość siatkową liści, jak również propikonazol czy metkonazol.
To o czym piszesz potwierdza ta tabelka z 2013.
http://www.bankfotek.pl/view/1755920
Generalnie z triazoli to tylko protiokonazol ma coś do powiedzenia , ale taniej pewnie wyjdzie jakaś mieszanina ze strobi np. z 0.5l Acanto.
Z gotowców to myśle ,że Fandango nie byłoby złe, Seguris też podobno działa.
Po taniości to ciężej coś wymyślec w jęczmieniu jak w pszenicy.

Jęczmień tez zboże ale jego agrotechnika się powinna różnić od pszenicy. Wymaga innego skracania i ochrony. O ile w T1 środki z pszenicy powinny dać sobie radę to w T2 już lepiej dawać większy kaliber, rzadko oparty na triazolach. W jęczmieniu najgroźniejsze są choroby niewystępujące w pszenicy (lub występujące w mniejszym nasileniu). A taka menara to średnia półka, w jęczmieniu raczej uzasadniona na niewysoki poziom plonowania. W jęczmieniu syngenta zarejestrowała bontimę, coś w stylu segurisu ale pewnie jeszcze droższy (cyprodynil nie należy do tanich).

Capallo w monokulturze w tym roku praktycznie nic nie poradziło sobie z fuzaryjną zgorzelą podstawy zdzbła 60% roslin porażonych ziarno wygląda jak poślad więc kolego odradzam ci jego stosowanie nawet na etykiecie piszą że jedynie ogranicza jej występowanie, lepiej poszukac czegos mocniejszego,lub domieszac z prochlorazem+karabendazym wtedy może by to dało rady lecz drogo by to wyszło ;/

Z fuzaryjną zgorzelą poradzić sobie fungicydami to kiepskie rozwiązanie. Jeżeli nie będzie odpowiedniego zmianowania to możesz tylko ją ograniczać, nie ma mowy o zwalczaniu. Chyba jeszcze najlepszą ochronę zapewni protiokonazol (input, aviator) czy cyprodynil (unix). Prochloraz na fuzaryjną słabe rozwiązanie.
Zapraszam na swój profil

#5098 Share piotrb14

piotrb14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2176 postów

Napisany 11 lipiec 2014 - 22:53

Zabiegi fungicydowe u mnie pszenica po 3 zabiegach: (wirtuoz, duet ultra i tebu) nadal ma liścia flagowego zielonego i szybko na żniwa się nie zapowiada. Z tym że muszę podkreślić iż przy tym samym nawożeniu i tym samym terminie siewu zieleń w stanowisku po buraku cukrowym jest bardziej intensywna niż po rzepaku

>> Zapraszam na fanpage<<
https://www.facebook.com/psrka710

#5099 Share sajgon

sajgon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 329 postów
  • Zainteresowania:prawo

Napisany 12 lipiec 2014 - 15:11

Zabiegi fungicydowe

sajgon

Kolego mam pytanie czy capalo w tej dawce w monokulturze dało rade utrzymać roślinę w zdrowiu do fazy rozwojowej liścia flagowego i czy niema objawów chorób podstawy źdźbła?

Capallo w monokulturze w tym roku praktycznie nic nie poradziło sobie z fuzaryjną zgorzelą podstawy zdzbła 60% roslin porażonych ziarno wygląda jak poślad więc kolego odradzam ci jego stosowanie nawet na etykiecie piszą że jedynie ogranicza jej występowanie, lepiej poszukac czegos mocniejszego,lub domieszac z prochlorazem+karabendazym wtedy może by to dało rady lecz drogo by to wyszło ;/

W tym roku mam posianą na jednym kawałku Bogatkę w monokulturze i żadnych objawów poduszki nie zauważyłem. Bogatka wizualnie ywgląda lepiej niż w zeszłym roku. Zabieg T1 wykonywałem jednak wcześnie, na pierwsze kolanko.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5100 Share bratpit

bratpit

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 193 postów

Napisany 12 lipiec 2014 - 19:00

Zabiegi fungicydowe

Jęczmień tez zboże ale jego agrotechnika się powinna różnić od pszenicy. Wymaga innego skracania i ochrony. O ile w T1 środki z pszenicy powinny dać sobie radę to w T2 już lepiej dawać większy kaliber, rzadko oparty na triazolach. W jęczmieniu najgroźniejsze są choroby niewystępujące w pszenicy (lub występujące w mniejszym nasileniu). A taka menara to średnia półka, w jęczmieniu raczej uzasadniona na niewysoki poziom plonowania. W jęczmieniu syngenta zarejestrowała bontimę, coś w stylu segurisu ale pewnie jeszcze droższy (cyprodynil nie należy do tanich).

Tak ale uważam , że z menarą ze względu na plamistość siatkową jest nieopłacalnie w jęczmieniu.
Jeśli już to protiokonazol lub epoxy choć jest tutaj słabszy, ale o niebo tańszy.

JA mam na jary taki budżetowy sposób.

T1 - 0.3 l epoxy + 0.5l sarfunu / jak odmiana podatna na mączniaka to trzeba tu coś dodać/
T2- 0,5l fandango.

RAzem około 150,- za ochronę.
Stosowałem 2 razy i było OK.

W tym roku sąsiad zastosował wespół na pół z tym co mu zaproponowali czyli nieśmiertelnie cudowne od wszelkiego uroku Capallo 1.5l T1 i coś około 200 na T2 i nie ma różnicy, a nawet twierdzi, że moja recepta wygląda ładniej.
No i mam zaproszenie na wódkę.