Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zabiegi fungicydowe

10100 odpowiedzi na ten temat

#4901 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 9236 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 02 czerwiec 2014 - 21:20

Zabiegi fungicydowe

a jak kwitnie czy mogę dodać do Artea 330 EC PLONOVIT OPTY 5KG NA HEKTAR

Ogólnie do fungicydów warto dodawać odżywki. W trakcie kwitnienia pszenicy najlepszy moment na fungicyd ale najgorszy na odżywki. Wręcz zakaz dla odżywek.

Jutro jak nie będzie padać wjeżdżam z t3, pszenica kwitnie mogę dodać coś od robaka teraz czy lepiej po kwitnieniu z mocznikiem i siarczanem? A może nie ma już sensu pryskać odżywkami po kwitnieniu?

Możesz dać fungicyd i insektycyd. Po kwitnieniu dość gwałtownie roślina i korzenie zaczynają obumierać. Nawożenie dolistne pozwala wydłużać aktywność rośliny więc wg mnie warto ;)

Co do cyprodynilu to i owszem jeżeli podstawa to tylko łamliwość, natomiast nigdzie nie wyczytałem ,że bierze coś z fuzarium więc zakładam ,że na zgorzel jest bezużyteczny, a dawka 2 razy droższa niż miesznina prochloraz+karbendazym. Zresztą na te 4 wymienione grzybki pryska się także na kłos więc gdyby był skuteczny na pewno gdzieś występowałby w jakięjś mieszaninie , a jest cicho sza .
NAtomiast prochloraz i np. tiofanat z tej samej grupy co karbendazym są stosowane co potwierdza to co wyżej rozwinąłem.

Cyprodynil na fuzariozy jest skuteczny, nawet na moim uniwersytecie badali skuteczność unixu na doświadczeniach z monokulturą.
Rok temu ktos pisał że cyprodynil jest bdb do zapraw, choć ja nie jestem do tego przekonany.

Deszcze przerwały mi ostani zabieg w pszenicy zostało 1,5 ha i mam tylko 0,7 l segurisa czy można dodac do tego tebu bo nie można już dostać segurisa. No i czy to nie obnizy skuteczności choc tebykonazol i epoksykonazol podobne substancje

Masz 0,7l segurisu na 1ha czy na 1,5ha?
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Zabiegi fungicydowe Dzisiaj, 02:22
  •  

#4902 Share piotr63a

piotr63a

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 125 postów

Napisany 02 czerwiec 2014 - 21:24

Zabiegi fungicydowe a co myślicie o faconie lub osirisie na kłos za falconem przemawia cena, ale czy sprawdza sie na kłos? wcześniej zastosowalem soligor w dawce 09 na ha.
najpierw na t3 chcialem zastosowac tebu+safir ale znajomy powiedzial ze takie mieszanie na własna reke nie jest dobre i lepsze sa gotowe środki firmowe, co o tym sadzicie?

#4903 Share e2visionamd

e2visionamd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 328 postów

Napisany 02 czerwiec 2014 - 23:51

Zabiegi fungicydowe t3 jak zaczynają opadać pierwsze pylniki ? podobno insektycydy mieszane z fungicydami obniżają moc tych drugich.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4904 Share bratpit

bratpit

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 257 postów

Napisany 03 czerwiec 2014 - 00:10

Zabiegi fungicydowe

Cyprodynil na fuzariozy jest skuteczny, nawet na moim uniwersytecie badali skuteczność unixu na doświadczeniach z monokulturą.
Rok temu ktos pisał że cyprodynil jest bdb do zapraw, choć ja nie jestem do tego przekonany.

NIe będę się sprzeczał, ale puki co jedyną publikacja jaką mi sie udało znaleźć była ulotka informacyjna Syngenty z roku 2004 gdzie przy okazji łamliwości pokazano super wykresy jak to Unix kontroluje przy okazji ze skutecznością 70% zgorzel fuzaryjną w pszenżycie.NA co patrzę przez palce bo osiągnąć 70% w zwalczaniu to nie byle co.
Poza tym nic w świecie anglojęzycznym na ten temat nie ma .
HGCA też raczej milczy ,ale oni nie żyją w warunkach "drayland" tylko "irigated" więc bardziej zainteresowani są infekcją "take all", natomiast gdyby na fuzariozę "na kłos" był skuteczny to by w tabelach tej instytucji się znalazł, a tam nic.

Jest jeden wyjątek mieszanki fludoxinil-cyprodynil skutecznym w jakimś stopniu w uprawach rzepaku i arbuzach.
I taki wykres z roku 2012 z Kaliforni dotyczący procentu zahamowania rozwoju Fusarium sp. w warunkach labolatoryjnych /nie piszą w jakich uprawach i jakie szczepy/ .Sądzę ,że nie dla zbóż, ale nie wiem.
W każdym bądź razie.
Jest tam też cyprodynil z fludoxinil z przeciętną skutecznością, tylko że obok jest sam fludoxinil stąd wnioskuję , żę cyprodynil niewiele wnosi.
NAjlepsze wyniki ma Prochloraz , Karbendazym i Tebu, przynajmniej z tego doświadczenia, które może niewiele wnosi , ale znów potwierdza przypuszczenia , że grzybki fusarium to nie jest cel dla cyprodynilu.

http://www.bankfotek.pl/view/1735573

Edytowany przez bratpit, 03 czerwiec 2014 - 00:27.

#4905 Share Darekpol

Darekpol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 432 postów

Napisany 03 czerwiec 2014 - 07:42

Zabiegi fungicydowe

Deszcze przerwały mi ostani zabieg w pszenicy zostało 1,5 ha i mam tylko 0,7 l segurisa czy można dodac do tego tebu bo nie można już dostać segurisa. No i czy to nie obnizy skuteczności choc tebykonazol i epoksykonazol podobne substancje

Syngenta nie zaleca mieszania srodka Seguris z innymi. Lepiej wypryskaj osobno.

Edytowany przez Darekpol, 03 czerwiec 2014 - 07:44.

#4906 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2545 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 03 czerwiec 2014 - 08:18

Zabiegi fungicydowe

a ten środek prosaro kolego losktos dobry środek kasy zawsze szkoda ale mam taki kawałek 3 ha na próbę 3 zabiegowe a reszta pól była tylko 2 chce zobaczyć czy będzie jakaś różnica tego prosaro ile muszę wlać na 1 ha ??? żeby był zadowalający efekt ???

jeżeli będzie to 3 zabieg to wystarczy 0,75 l. Prosaro to bardzo dobry środek na fuzariozy, protiokonazol i tebukonazol to praktycznie najskuteczniejsze substancje w ochronie kłosa

a co myślicie o faconie lub osirisie na kłos za falconem przemawia cena, ale czy sprawdza sie na kłos? wcześniej zastosowalem soligor w dawce 09 na ha.
najpierw na t3 chcialem zastosowac tebu+safir ale znajomy powiedzial ze takie mieszanie na własna reke nie jest dobre i lepsze sa gotowe środki firmowe, co o tym sadzicie?

sądze o tym tyle ze Twój znajomy nie ma racji. Czasem można dobrać te same substancje w kilku środkach taniej niż w jednym gotowo zmieszanym a skuteczność będzie taka sama. W tym roku już to sprawdziłem.
Wybierając pomiędzy falconem a osirisem na kłos to wybrałbym osiris, a szczególnie w wypadku jak na T2 poszedł Soligor
Co to mieszanki tebu + Safir też może być. Nie powinno odbiegać skutecznością od osirisa (oczywiście jeżeli dobierze się podobne dawki substancji)
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#4907 Share Deerf

Deerf

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 81 postów

Napisany 03 czerwiec 2014 - 11:10

Zabiegi fungicydowe właśnie czytałem wyniki pewnego doświadczenia z pszenicą ozimą (Julius) i fungicydami w pełnych zarejestrowanych dawkach w okreslonych fazach rozwojowych z 2013 roku.
było 5 kombinacji (w skrócie przekopiuje co istotniejsze):
1. kontrola
2. zabieg zgodnie z DSS I (BBCH 37 i 57) - capalo i soligor
3. zabieg zgodnie z DSS II (BBCH 37 i 61) - toppsin M i sparta
4. "standard" BBCH 31 i 49 - capalo i soligor
5. "standard" BBCH 31 i 49 - toppsin M i sparta
6. BBCH 39, 1 zabieg - swing top

potem pokazana tabelka % porażonych w fazie BBCH 61 (mączniak, sprtorioza i brinatna)
ogólnie (wyraźnie) najlepiej wypada 4, nie chcę oceniać dalszych bo wyłącznie tabela potrafi odzwierciedlić wynik dla danego patogena i poszczególnych kombinacji

kolejna tabelka, tylko że porównanie w BBCH 73
tu już kombinacje 2-5 są na dość zbliżonym poziomie, jedynie odstaje 6.

i dochodzimy do plonu czyli tego co najistotniejsze
1. 5,57 (kontrola)
2. 5,90 więcej o 0,37
3. 5,94 więcej o 0,33
4. 6,24 więcej o 0,67
5. 6,11 więcej o 0,54
6. 5,77 więcej o 0,2

* skala BBCH
37- Widoczny liść flagowy, ale jeszcze nie rozwinięty, kłos zaczyna pęcznieć
57- Odsłania się 70% kwiatostanu
61- Początek fazy kwitnienia: widoczne pierwsze pylniki

31- 1 kolanko co najmniej 1 cm nad węzłem krzewienia
49- Widoczne pierwsze ości

39- Faza liścia flagowego: liść flagowy całkowicie rozwinięty, widoczny języczek (ligula) ostatniego liścia

żródło: http://www.ior.pozna...ozdanie2013.pdf (str 27)

dawki na podstawie etykiet (wg doświadczenia zostały dane "pełne zarejestrowane dawki", ja to rozumiem jako max, ale może to znaczyć że jeśli jest przedział na danym środku to mogła zostać użyta minimalna możliwa dawka, która nadal jest pełną dawką wg etykiety choć minimalna)
1, capalo i soligor (2l + 1l) (min 1,4 + 0,7)
2, toppsin M i sparta (1,4l + 1l)
3, swing top (1,5l)

ceny za całkowity zabieg (ceny z RUDNIK dla największych dostepnych baniaczków)
1. 232 + 136 = 368 zł (w ewentualnej opcji minimum 162 + 95 = 275)
2. 86+ 51 = 138 zł zł
3, brak danych :)

więc teraz mozna przyrównać opłaclność 2 względem 3 oraz 4 względem 5
przyjeta cena pszenicy 780
2-3 róznica plonu 0,04 czyli zyskujemy 31 zł; Róznica oprysku 230 zł ... bez komentarza :)
4-5 róznica plonu 0,13 czyli zyskujemy 101 zł; Róznica oprysku 230zł; więc finalnie w plecy 130 zł w wersji z capalo (a jak wziąc pod uwagę że mamy dodatkowo pare kilo wiecej do przewiezienia to tez jakiś koszt jest)

4-5 opcja minimum różnica oprysku 137 zł czyli wersja z capalo o 36 zł

ja wyciągam nastepujący wniosek, nie czekać aż zacznie kwitnąć, zrobić trochę wczesniej dzieki czemu można dać jeszcze mikro makro.

Edytowany przez Deerf, 03 czerwiec 2014 - 12:30.

#4908 Share bratpit

bratpit

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 257 postów

Napisany 03 czerwiec 2014 - 11:39

Zabiegi fungicydowe

właśnie czytałem ....

Zasada jest prosta ubezpieczenie płaci tylko wtedy jak jest poważny wypadek i jest co ubezpieczać, a ten nie zdarza sie co roku.
Stąd uważam , by nie kierowac się reklamą i drożyzną, a właściwie dobierac do warunków, odmian, pamiętac o terminach i jest coś takiego jak próg opłacalności wymieniany w poradnikach.

Sporo tego do ogarnięcia, ale w kieszeni nie zostaje z tego, że roślina jest od dołu do góry zielona i brutto będziemy mieli 200 kilo więcej z hektara i bedzie to najdroższe 200 kilo ziarna jakie kupiliśmy do tej pory.

#4909 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1116 postów

Napisany 03 czerwiec 2014 - 12:49

Zabiegi fungicydowe @DEERF, tak ale spojrz na porownanie zwyklej kontroli z zabiegiem Topsinem + Sparta. roznica w plonie 0,33t czyli okolo 257zl a koszt srodka 138 zl i jeszcze uwzgledniajac koszt zakupu srodka i oprysku to okolo 100zl do przodu. Tylko. Czyli tak naprawde srednio oplaca sie dawac jakikolwiek fungicyd wg tych badan. moim zdaniem sa one malo wiarygodne.

#4910 Share anto

anto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 201 postów

Napisany 03 czerwiec 2014 - 15:24

Zabiegi fungicydowe

@DEERF, tak ale spojrz na porownanie zwyklej kontroli z zabiegiem Topsinem + Sparta. roznica w plonie 0,33t czyli okolo 257zl a koszt srodka 138 zl i jeszcze uwzgledniajac koszt zakupu srodka i oprysku to okolo 100zl do przodu. Tylko. Czyli tak naprawde srednio oplaca sie dawac jakikolwiek fungicyd wg tych badan. moim zdaniem sa one malo wiarygodne.

ale pomnóż to przez np. kilkaset ha . To mało?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4911 Share Micu

Micu

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 03 czerwiec 2014 - 16:59

Zabiegi fungicydowe Proszę o radę. Pryskałem dzisiaj na T3 pszenicęozimą na ochronę liścia flagowego i kłosa. Pogoda była odpowiednia na ten zabieg, ale niespodziewanie za 20 minut nadeszła chmura i nieźle popadało. Czy ten oprysk zadziała czy trzeba będzie poprawić jak się pogoda poprawi? Środek zastosowany to Tebu 1L+Topsin M 0,5L na h

#4912 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4350 postów

Napisany 03 czerwiec 2014 - 17:42

Zabiegi fungicydowe Bez żadnego adiuwanta, do poprawki.

a ten środek prosaro kolego losktos dobry środek kasy zawsze szkoda ale mam taki kawałek 3 ha na próbę 3 zabiegowe a reszta pól była tylko 2 chce zobaczyć czy będzie jakaś różnica tego prosaro ile muszę wlać na 1 ha ??? żeby był zadowalający efekt ???

Daj Tilmor zamiast Prosaro wyjdzie taniej.

#4913 Share kodzi

kodzi

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 75 postów

Napisany 03 czerwiec 2014 - 19:39

Zabiegi fungicydowe t1 wirtuoz
t2 falcon
t3 tebu 1l + topsin 0,5 czy lepiej tebu 1l + impact 1l
pszenica w fazie kłoszenia.Co bedzie lepsze?

#4914 Share Deerf

Deerf

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 81 postów

Napisany 03 czerwiec 2014 - 19:56

Zabiegi fungicydowe

@DEERF, tak ale spojrz na porownanie zwyklej kontroli z zabiegiem Topsinem + Sparta. roznica w plonie 0,33t czyli okolo 257zl a koszt srodka 138 zl i jeszcze uwzgledniajac koszt zakupu srodka i oprysku to okolo 100zl do przodu. Tylko. Czyli tak naprawde srednio oplaca sie dawac jakikolwiek fungicyd wg tych badan. moim zdaniem sa one malo wiarygodne.

NIE CZYTASZ UWAŻNIE :)

były 2 testy z topsinem + sparta
- pierwszy zabieg w terminie wyznaczonym przez PC-Plant Protection, który przypadł na BBCH 37 i 61 (zgodnie z DSS) i on dał o 330 kg więcej
- drugi oparty na na obserwacji rozwoju pszenicy czyli BBCH 31 i 49 który dał 540 kg więcej czyli 420 zł (odejmę jak Ty 157zł) czyli mamy na rękę 263 zł

teraz pomnóż sobie razy 10ha, potem razy 100ha i powiedz wtedy że się nie opłaci dawać, jesli nadal to mało to znaczy że masz dużo kamieni na polu, a pod każdym leży stówka, a zboże siejesz dla zamaskowania żeby osoby postronne ich nie podbierały hehe
... chyba że wolisz "bardziej" wiarygodne badania wiodących firm i ich zwyżki plonu oraz zysk na rękę :D

#4915 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1116 postów

Napisany 03 czerwiec 2014 - 20:35

Zabiegi fungicydowe

ale pomnóż to przez np. kilkaset ha . To mało?

bez przesady, ile osob tu na forum ma tyle? wiekszosc ma max 10ha pszenicy.

NIE CZYTASZ UWAŻNIE :)

były 2 testy z topsinem + sparta
- pierwszy zabieg w terminie wyznaczonym przez PC-Plant Protection, który przypadł na BBCH 37 i 61 (zgodnie z DSS) i on dał o 330 kg więcej
- drugi oparty na na obserwacji rozwoju pszenicy czyli BBCH 31 i 49 który dał 540 kg więcej czyli 420 zł (odejmę jak Ty 157zł) czyli mamy na rękę 263 zł

teraz pomnóż sobie razy 10ha, potem razy 100ha i powiedz wtedy że się nie opłaci dawać, jesli nadal to mało to znaczy że masz dużo kamieni na polu, a pod każdym leży stówka, a zboże siejesz dla zamaskowania żeby osoby postronne ich nie podbierały hehe
... chyba że wolisz "bardziej" wiarygodne badania wiodących firm i ich zwyżki plonu oraz zysk na rękę :D

ok, ale wezmy srednia z dwoch badan w takim razie, czyli srednio wiecej o 430kg. ok tak wiec jesli te badania to prawda to zgodze sie ze warto stosowac fungicyd ale tez szalenstwo tu na forum z dobieraniem fungicydow jest mocno przesadzone. gra toczy sie w takim razie o 300zl/ha.

#4916 Share jacek472

jacek472

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 547 postów

Napisany 03 czerwiec 2014 - 20:59

Zabiegi fungicydowe gra toczy się nie raz o połowe plonu, rok temu ja ukosiłem ponad 6 t a sąsiad niecałe 3 t nawożenie u mnie mało wyższe, ale ochrona kłosa była zrobiona, a u niego fuzarioza zjadła połowe plonu więc odpowiedź jasna, a zresztą jak by nie było warto to ten temat by nie istniał.

#4917 Share Deerf

Deerf

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 81 postów

Napisany 03 czerwiec 2014 - 22:03

Zabiegi fungicydowe w podanym linku jest jeszcze doświadczenie na jarej pszenicy (str 29), gdzie różnica to ponad 2,2 tony w dwóch przypadkach.
tylko jest jedno "ale" co do tego badania w opisie (schemat doświadczenia) w 4. jest bbch 39, a w 5. bbch 49. natomiast w tabeli jest na odwrót 4 ma bbch 49, a 5. 39, wiec cięzko jednoznacznie powiedzieć w którym terminie i tym samym który środek dał 2,2, a który tylko 0,2

jako że soligor jest lepszy można zakładać że to on w bbch 49 się spisał, albo wręcz przeciwnie wcześniej zastosowana sparta w bbch 39 załatwiła sprawe jak należy.
ja osobiście w jare pszenice sie nie bawię więc może ktoś kto się zna był by w stanie to zweryfikować kiedy lepiej pryskać gdy w palnie jest tylko 1 zabieg ?

tak czy inaczej jak widać 2,2 tony piechotą nie chodzą i to tylko przy 1 zabiegu gdzie soligor chyba za 1l. 140 zł, tylko lać wode i w pole :)

(...) a zresztą jak by nie było warto to ten temat by nie istniał.

to fakt, choć co do istnienia jakiegoś "tematu", to można by dyskutować bo obecnie jest dużo rzeczy które ani nikomu nie są potrzebne ani użyteczne (piszę o skrajności), a jednak wystarczy dobry marketing i ludzie kupią byle gówno byle ładnie zapakowane było ;/

Edytowany przez Deerf, 03 czerwiec 2014 - 22:08.

#4918 Share PROXIMAMICHAL

PROXIMAMICHAL

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 381 postów
  • Zainteresowania:KPK Komurun Team

Napisany 03 czerwiec 2014 - 22:32

Zabiegi fungicydowe tak troche z innej beczki jaki jest najtanszy na rynku tebukonazol??

kolejne pytanie- mam jakies nie dobitki z ostatnich lat riza tebu orius horizon czy cos w tym stylu substancja aktywna ta sama , czy po zmieszaniu tego wszystkiego a wyjdzie ok 1.5-1.7l moge na tej mieszaninie "polegac"

#4919 Share piotr63a

piotr63a

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 125 postów

Napisany 03 czerwiec 2014 - 23:06

Zabiegi fungicydowe do losktos
wiec w jakich dawkach proponujesz zmieszac tebu z safirem ? przedstawiciel handlowy poleca 0,7 tebu +0,5 safir czy to czasami nie za malo?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4920 Share bratpit

bratpit

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 257 postów

Napisany 04 czerwiec 2014 - 07:48

Zabiegi fungicydowe

w podanym linku jest jeszcze doświadczenie na jarej pszenicy (str 29),

No właśnie o ile w zimowej te około 500 kg przy tym plonie mnie nie dziwi, przy 8, 9 tonach byłoby to średnio gdzieś około tony do 2.
To przy jarej 2 t między różnymi "ubezpieczeniami" w środkach jest coś nie teges, o czym ekserymentatorzy nas nie informują.
W porównaniu do kontroli to od biedy zgodziłbym się , ze nastąpił jakiś przypadek losowy, ale między środkami to już nie wiem bo zimowa tego nie potwierdza.