Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zabiegi fungicydowe

8792 odpowiedzi na ten temat

#4841 Share Ulman

Ulman

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 29 maj 2014 - 08:46

Zabiegi fungicydowe

Pszenica jara.
Na T2 było Leander + Gwarant.
Maczniaka ładnie wymiotło. Zaczyna pojawiac sie septoroiza. Pszenica ma wyczuwalne kłoski, podejrzewam ze po deszczach za 2 dni zaczynie się kłosić.

Co polecicie na septorioze? Soligor, czy jakaś kombinacje?
Czy Aviator 0,4 + Tebu 0,6 bedzie to samo co Soligor?
Pryskac czy czekac jak sie wykłosi

Moim zdaniem Aviator +tebu będzie lepszy bo dochodzi bixafen zamiast spiroxaminy która i tak w T2 jest raczej niepotrzebna. Szybko licząc to taki zabieg będzie tańszy o jakieś 10-15PLN/ha od Soligora.
Kiedyś zastosowałem Soligora i byłem zadowolony ale po uważnym przeliczeniu doszedłem do wniosku że tanie rozwiązania drogo kosztują i podobnie jak ty wolę pomieszać.

Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Zabiegi fungicydowe Dzisiaj, 02:18
  •  

#4842 Share Mateusz1q

Mateusz1q

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 29 maj 2014 - 09:50

Zabiegi fungicydowe Artea bedzie dobra na T2/T3 ? czy polecacie cos innego w tej cenie?

#4843 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2421 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 29 maj 2014 - 11:15

Zabiegi fungicydowe

Co myślicie o mieszaninie Osiris 1l i Swinga 1l ?

sam Osiris w dawce 2 l wystarczy, a jak stosujesz ochrone 3-zabiegową to nawet 1,5 l

Witam! Opryskałem pszenicę Soligorem w dawce 0,9-1l/ha w zależności od odmiany tydzień temu. Było to T2, trochę spóźnione, ale wcześniej sie nie dało. Pszenica w zależności od odmiany, zaczyna się kłosić. Zastanawiam się nad T3, chciałbym dodać jakiejś strobiluryny, na T2 nie dałem bo akurat wszystko się pokończyło na hurtowni to wziąłem soligora. Co polecacie?? Gdyby tak Osiris 1l + 0,4 Acanto??

W T3 nie ma sencu podawanie strobiluryny, będzie tylko trzymać zielono rosliny i będzie problem w żniwa. Strobiluryna tylko w T2. Sam Osiris wystarczy. Enetualnie możesz dodać strobiluryne - azoksystrobine (Amistar) ale w niskiej dawce
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4844 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 29 maj 2014 - 12:24

Zabiegi fungicydowe dodam jeszcze ze Osiris w trakcie kwitnienia najlepiej zastosowac

#4845 Share Renault9514

Renault9514

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 512 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka,KOBIETY no i POLE!!! ;D

Napisany 29 maj 2014 - 13:23

Zabiegi fungicydowe wczoraj naszykowałem sobie falcon z mocznikiem i siarczanem magnezu na jęczmień, rozrobiłem i niestety wyszła chmura i nie pryskałem całe szczęście, myślałem że dzisiaj opryskam ale dalej pada i czy teraz nic się nie stanie opryskowi jak postoi ze 2 dni?
ZETOR Team !!!

#4846 Share lonoh

lonoh

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 591 postów

Napisany 29 maj 2014 - 13:34

Zabiegi fungicydowe

wczoraj naszykowałem sobie falcon z mocznikiem i siarczanem magnezu na jęczmień, rozrobiłem i niestety wyszła chmura i nie pryskałem całe szczęście, myślałem że dzisiaj opryskam ale dalej pada i czy teraz nic się nie stanie opryskowi jak postoi ze 2 dni?

lepiej ten mocznik sobie odpusc

#4847 Share Renault9514

Renault9514

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 512 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka,KOBIETY no i POLE!!! ;D

Napisany 29 maj 2014 - 13:37

Zabiegi fungicydowe czego mam sobie odpuścić??? i ciekawe jak?? jak to jest wszystko razem ty chyba nie rozumiesz....
ZETOR Team !!!

#4848 Share volvofh12

volvofh12

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 29 maj 2014 - 14:42

Zabiegi fungicydowe

dobry ale nie solo i raczej w niezbyt zaawansowanej fazie kłoszenia

do tebu dodaj epoksykonazol

jak wyzej - zamiast Gwarantu - epoksykonazol

Dzięki kolego za poradę na ochronie od grzyba to ja się nie znam za bardzo bo dopiero się uczę

#4849 Share navaho13

navaho13

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 201 postów

Napisany 29 maj 2014 - 16:44

Zabiegi fungicydowe

lepiej ten mocznik sobie odpusc

włącz mieszadło na kilka minut raz na dzień i wszystko będzie dobrze

#4850 Share MartineZ

MartineZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1044 postów

Napisany 29 maj 2014 - 18:30

Zabiegi fungicydowe Koledzy T3 w pszenżycie jarym. Co lepiej się sprawdzi Artea czy Sokół czy Falcon? Wszystkie te fungicydy stosuje się do końca fazy kłoszenia, pszenżyto już kończy się kłosić, nie zrobię "krzywdy" kłosom jeśli zastosuje to troszkę później(za 4 dni)?

Edytowany przez MartineZ, 29 maj 2014 - 18:37.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4851 Share paktofonikas1987

paktofonikas1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3019 postów

Napisany 29 maj 2014 - 19:10

Zabiegi fungicydowe W jakim celu T3 w pszenżycie?

sprzedam

Ciągnik Zetor ZTS 16245    www.olx.pl/oferta/ciagnik-zetor-zts-16245-nie-1634-case-fendt-john-deutz-ursus-1614-CID757-IDcIy4R.html

#4852 Share tomekZ058

tomekZ058

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 787 postów

Napisany 29 maj 2014 - 19:45

Zabiegi fungicydowe panowie mozna robic tebu lub falconem pszenice jak przekwitnie? bo słyszałem ze podczas kwitnienia nie powinno sie niczym robic to wiec kiedy jak ona sie wykłosiła i w tym momecie kwitnie juz chyba 3 dzien

#4853 Share rafal13113

rafal13113

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 644 postów
  • Zainteresowania:wszystko co piękne

Napisany 29 maj 2014 - 21:42

Zabiegi fungicydowe niczym prócz fungicydem najlepsze efekty są podczas kwitnięcia, po kwitnięciu żebyś nie miał troszkę za późno bo choroby zanim pokażą objawy też już żerują

#4854 Share Deerf

Deerf

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 81 postów

Napisany 29 maj 2014 - 23:53

Zabiegi fungicydowe potrzebuje rady jaki fungicyd zastosować na kłos.
- w planie były 2 zabiegi (ewentualnie T3: tebu),
- pszenica ozima: askalon
- nawożenie: ~175 N
- przedplon: rzepak w 1/4, pozostały areał po pszenicy (innej odmianie niż obecnie)
- gdzieniegdzie kłos niemal całkiem widoczny
- liść flagowy i pod flagowy wyglądają w porządku (nie gorzej niż na pszenicy znacznie lepiej chronionej u sąsiada "za miedzą" - też pod światło mają jaśniejsze miejsca)
- zaobserwowałem fuzariozę u podstawy i tym samym coś na to by się zdało.
- T1: Duet Ultra 0,6

co by teraz zastosować w mojej sytuacji ?
osiris 1,5-2 l. (105-140 zł )
adexar plus 1,5 l. (180zł)
tebu
amistar + menara / artea
reveler
inny ...

wg etykiet i zwalczanych patogenów to najlepiej pasuje tu osiris w dawce 2 l. hmm ewentualnie 1,5 + tebu 0,5-0,6 ?
chyba czekanie do kwitnienia nie ma sensu zwłaszcza że chciałem jeszcze dać sirczanu magnezu, mocznik, mikro

... Sam Osiris wystarczy. Enetualnie możesz dodać strobiluryne - azoksystrobine (Amistar) ale w niskiej dawce

o jak niskiej niskiej dawce amistar myślisz ?

#4855 Share jackowski11

jackowski11

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 248 postów

Napisany 30 maj 2014 - 06:40

Zabiegi fungicydowe

Moim zdaniem Aviator +tebu będzie lepszy bo dochodzi bixafen zamiast spiroxaminy która i tak w T2 jest raczej niepotrzebna. Szybko licząc to taki zabieg będzie tańszy o jakieś 10-15PLN/ha od Soligora.
Kiedyś zastosowałem Soligora i byłem zadowolony ale po uważnym przeliczeniu doszedłem do wniosku że tanie rozwiązania drogo kosztują i podobnie jak ty wolę pomieszać.

OK. Zobacze jak z dostepnoscią na hurtowniach. Chociaż jak jest to fabrycznie wymieszane to nie to samo co bede miał u siebie

A swoją droga jak to wyglada u was.
Chodzi mi o objawy np. septoriozy. Na przykad jak tydzien temu ogldalem u siebie na plantacji (pszenica ozima) to jak spojrzec pod swiatło na górnych lisciach widac takie jasne podłużne przebarwienia. Generalnie liść zielony. CZy tak ma być, taka gramatura liścia. Jakies 2 tyg. temu dany był Soligor.
Oglądałem u sąsiada który nie zaluje na ochrone. Jego pszenica od podstawy cała zielona, ale na liściach ma podobne przebarwienia?
Więc i tu i tu atakuje grzyb, a u mnie z racji późnej reakcji został powstrzymany?

#4856 Share mari1121

mari1121

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 30 maj 2014 - 13:06

Zabiegi fungicydowe Hej

19 maja poszło na T2 0,4 menary+0,6 acanto+1l gwarant. Po tygodniu w polu dramat- rdza septorioza zjadły pszenice czy to możliwe ze nie zadziała mieszanka bo pryskałem pioerwszy dzień po tygodniowych opadach i okazało się, że liście tylko z góry były suche a spód mokry i koła w traktorze wykąpały się czy może przypaliłem tym pszenicę bo wtedy tj 19 maja zaczeły się upały i paliło gdzieś przez tydzień. Pryskałem póżnym popołudniem prawie pod wieczór tak że tu było wszystko w porzadku z temperaturą Ponadto połowe tej działki na drugi dzień opryskałem 0,6 asahi+plonvit opty NPK z mikro około 7 kg/ha+tytanit bo jak pryskałem na grzybka to już była zchorowana i miała końcówki pożółknięte. Efekt jest taki że nie było różnicy między tą pryskaną asahi a tą niepryskaną więc to chyba nie wina odżywek? Teraz już jest trochę lepiej jakby zatrzymało grrzyba ale tam gdzie nie było asahi jest nawet lepsza
ma ktoś jakieś pomysły co to może być zeby wiedzieć na pszyszłość
za każdą opinie dziękuję

#4857 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 30 maj 2014 - 14:51

Zabiegi fungicydowe

Mam takie pytanie, dość ładna pszenica (Julius), brana przez rdze, wychodzi kłos (już gdzieś połowa), do tej pory jeden zabieg T1, dzis znow pada i pewnie jutro tez a wiec zabiegi jakos kolo soboty poniedziałku. Mam już kupiony duet ultra, znalazłem zamiennik amistaru (jay), może dodać w dawkach: 0,6 duett + 0,5 amistar (jay). Boje się ze to jedyny zabieg jaki wykonam.
Sprawa druga to: znalazłem jakiś ok. 0,5 ha w mojej pszenicy opisanej powyżej przytulie, staranne nigdzie w okolicach nie ma, czy mozna na wychodzący do połowie kłos mustang?tesc (stary rolnik twierdzie ze tak)

Możesz dać 0,4-0,5l duetu i 0,6l amistaru (jay).

Czy według was warto na T3 do 0,8 Tebu dodać 0,5 Gwaranta na septoriozę plew?

Najlepiej jakbyś dodał epoksykonazol, a jak chcesz dać gwarant to minimum 1l.

W pszenicy Arkadia mam sporo rdzy. Tydzień temu pryskałem Safirem(epoksykonazol) 1l/ha i efektów nie widać. Czy teraz zrobić poprawkę Tebu, czy coś będzie bardziej skuteczne?

Na rdze z triazoli najskuteczniejszy jest cyprokonazol, tebukonazol i epoksykonazol. W sumie ten ostatni powinien sobie poradzić, a jak nie dał rady to tebu może da może nie da rady. Nie daje gwarancji.

czy Amistar to dobry środek na pszenice w czasie kłoszenia?

Dobry ale lepiej dodać do niego jakiś triazol. Dodatkowo amistar działa zapobiegawczo, lepiej go stosować jeszcze przed kwitnieniem, a w nadmiernych dawkach może nadmiernie wydłużać wegetacje. Przyjmuje się na ogół że 100ml amistaru chroni przez tydzień.

w pszenżycie ozimmym na t1 poszedł intizam na t2 sokół 8dni temu.zboże prawie w pełni wykłosowane.Dziś zauważyłem fuzarioze kłosa.Falkon jest na fuzariozę a sokół-zamiennik nie?

Falcon i sokól to jest to samo. Teraz lepiej coś zmieniać. Na t3 możesz dać menara, cena podobna, a substancje inne (choć tez triazole). Z drugiej strony bardzo ambitnie podchodzisz do pszenżyta jak dajesz 3 razy fungicyd.

Artea bedzie dobra na T2/T3 ? czy polecacie cos innego w tej cenie?

W tej cenie jest dobra. I w tej cenie raczej coś lepszego nie znajdziesz.

Koledzy T3 w pszenżycie jarym. Co lepiej się sprawdzi Artea czy Sokół czy Falcon? Wszystkie te fungicydy stosuje się do końca fazy kłoszenia, pszenżyto już kończy się kłosić, nie zrobię "krzywdy" kłosom jeśli zastosuje to troszkę później(za 4 dni)?

Nic się nie stanie ale musisz dać przed lub po kwitnieniu.

Hej
19 maja poszło na T2 0,4 menary+0,6 acanto+1l gwarant. Po tygodniu w polu dramat- rdza septorioza zjadły pszenice czy to możliwe ze nie zadziała mieszanka bo pryskałem pioerwszy dzień po tygodniowych opadach i okazało się, że liście tylko z góry były suche a spód mokry i koła w traktorze wykąpały się czy może przypaliłem tym pszenicę bo wtedy tj 19 maja zaczeły się upały i paliło gdzieś przez tydzień. Pryskałem póżnym popołudniem prawie pod wieczór tak że tu było wszystko w porzadku z temperaturą Ponadto połowe tej działki na drugi dzień opryskałem 0,6 asahi+plonvit opty NPK z mikro około 7 kg/ha+tytanit bo jak pryskałem na grzybka to już była zchorowana i miała końcówki pożółknięte. Efekt jest taki że nie było różnicy między tą pryskaną asahi a tą niepryskaną więc to chyba nie wina odżywek? Teraz już jest trochę lepiej jakby zatrzymało grrzyba ale tam gdzie nie było asahi jest nawet lepsza
ma ktoś jakieś pomysły co to może być zeby wiedzieć na pszyszłość
za każdą opinie dziękuję

Powiem Ci że to dziwne. Ta mieszanina naprawdę dobra, z różnymi grupami chemicznymi i nie rozumiem czemu nie dało rady. Możesz wrzucić jakieś fotki?
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#4858 Share MartineZ

MartineZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1044 postów

Napisany 30 maj 2014 - 14:55

Zabiegi fungicydowe paktofonikas1987 oczywiście w celu ochrony kłosa i liścia flagowego ;)

milanreal1 dziękuje za rzeczową i szybką odpowiedź :)

Edytowany przez MartineZ, 30 maj 2014 - 14:57.

#4859 Share bratpit

bratpit

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 189 postów

Napisany 30 maj 2014 - 16:04

Zabiegi fungicydowe

W pszenicy Arkadia mam sporo rdzy. Tydzień temu pryskałem Safirem(epoksykonazol) 1l/ha i efektów nie widać.

JAk sporo to infekcja za daleko zaszła i efektów nie będzie widać na oko zaraz , grzyb to nie jest chwast do wyplenienia i nie sprawi ,że liść stanie się zielony .
Epo jest OK. Jak jeszcze zostało coś zieleni to działa na pewno.
Mój sąsiad dał oprysk za 250/ha na rdzę i też się dziwił ,że efektów nie widać , a kupił tylko dlatego ,że drogi to silny i dobry na wszystko /gniotsja nie łamiotsia/, niestety zaniedbał termin gdzie za 30 ,- 0.5 l tebu by sprawe załatwiło .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4860 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2421 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 30 maj 2014 - 16:34

Zabiegi fungicydowe

potrzebuje rady jaki fungicyd zastosować na kłos.
- w planie były 2 zabiegi (ewentualnie T3: tebu),
- pszenica ozima: askalon
- nawożenie: ~175 N
- przedplon: rzepak w 1/4, pozostały areał po pszenicy (innej odmianie niż obecnie)
- gdzieniegdzie kłos niemal całkiem widoczny
- liść flagowy i pod flagowy wyglądają w porządku (nie gorzej niż na pszenicy znacznie lepiej chronionej u sąsiada "za miedzą" - też pod światło mają jaśniejsze miejsca)
- zaobserwowałem fuzariozę u podstawy i tym samym coś na to by się zdało.
- T1: Duet Ultra 0,6

co by teraz zastosować w mojej sytuacji ?
osiris 1,5-2 l. (105-140 zł )
adexar plus 1,5 l. (180zł)
tebu
amistar + menara / artea
reveler
inny ...

wg etykiet i zwalczanych patogenów to najlepiej pasuje tu osiris w dawce 2 l. hmm ewentualnie 1,5 + tebu 0,5-0,6 ?
chyba czekanie do kwitnienia nie ma sensu zwłaszcza że chciałem jeszcze dać sirczanu magnezu, mocznik, mikro

o jak niskiej niskiej dawce amistar myślisz ?

trochę nie rozumiem takiego toku myslenia. Nawożenie wysokie a na T1 Duet Ultra? Jak wysokie nawozenie to i ochrona powinna być dobra.
Osiris to bardziej typowy na T3, a na T2 to Adexar lub Menara + Amistar / Acanto
Co do dawki amistaru - 0,2-0,3 l
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)