Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zabiegi fungicydowe

8792 odpowiedzi na ten temat

#4481 Share nunu85

nunu85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1164 postów

Napisany 11 maj 2014 - 20:45

Zabiegi fungicydowe stsować wg etykiety niekoniecznie, bo nie wszystkie zastosowania zawsze są wypisane (rejestracja kosztuje). Przykładowo taki domnic 250ew ma rejestracje tylko w pszenicy ozimej i rzepaku, podczas gdy sparta 250ew ma oprócz tego jeszcze jczmień jary i pzenice jarą. Tymczasem oba środki to jeden i ten sam tebukonazol.
Ważne, zeby nie wpisywac w książki środków bez rejestracji w danej uprawie.

Pytanie
Jaki środek jest dobry (ale tak na serio dobry, bo mi plantację mocno zainfekowało) na brunatną plamistość liści ?

Na t1 poszedł tilt turbo i ani maczniaka ani nic inego nie ma, ale tej dtr jest multum, aż pole robi sie brązowe. Czym opryskać?

NA t2 kupiłem juz falkona, ale jak co inego podziała lepiej, to zostawie go sobie na przyszły rok a kupie co trzeba.

Edytowany przez nunu85, 11 maj 2014 - 20:51.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Zabiegi fungicydowe Dzisiaj, 11:13
  •  

#4482 Share RoRo

RoRo

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 93 postów

Napisany 11 maj 2014 - 21:26

Zabiegi fungicydowe A co powiecie na t2-t3 Osiris??

#4483 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 11 maj 2014 - 21:49

Zabiegi fungicydowe

Moge pomieszac ..propikonazol +epoksykonazol+chlorotalonil ?? jesli tak to w jakich dawkach?Robilem 29 kwietnia troche przyspieszone T2....menara+gwarant....ile mniej wiecej powinno chronic?

Co do mieszanin to zauważ ile wychodzi propikonazolu w mieszaninach np menara, ile epokyskolazolu w duecie, ile chlorotalonilu wychodzi w olympusie.
Ile menara z chlorotalonilem chroni to ciężko powiedzieć. Menara jest oparta na triazolach, okres ochrony ok 3 tyg, inaczej jest z tym gwarantem. Chlorotalonil działa długo, ale w intensywnych opadach może zostać spłukany.

co sądzicie o środku Menara 410 EC na T2 jako ostatni zabieg?

Na takich średnio intensywnych polach bdb środek. W tym roku po raz 2 ją stosuję.

"No powinno trzymać tym bardziej że dałeś gwarant, chyba że zmyło ten chlorotalonil."
@milanreal1

A może być to efekt ostatnich przymrozków? Zauważyłem, że bardziej żółte końcówki są przy miedzach, gdzie bardziej mogło przymrozić ze względu na bujną trawę. Między zabudowaniami nie ma tych objawów na liściach, także śmiem twiedzić że to przez przymrozki. Co Ty na to? Może faktycznie to nie septorioza a przebarwienia po przymrozkach? Jak kropiłem T1 to warunki były idealne, także nie chce mi się wieżyć, że Gwarant z Wirtuozem pusciły już septoriozę.

No właśnie jak sam zauważyłeś, mi tez nie chce się w to wierzyć, i prawdopodobne są przebarwienia po przymrozkach. Zalecam obserwacje plantacji.

obserwuje teraz prognozy długoterminowe i u mnie w zamojskim nadają dość konkretne opady przez ponad tydzień, ale we wtorek ma pojawić się "okienko" gdzie raczej ma nie padać.
liść podflagowy już się pokazuje, ale zważywszy na temperaturę obawiam się że grzyb będzie rozwijał się w najlepsze.
czy warto wcześniej, tzn we wtorek z falconem i basfoliarem pryskać w celu zapobiegnięcia infekcji, czy poczekać na koniec opadów i upały?
oraz drugie pytanie - który środek ma lepsze właściwości wyniszczające - falcon czy menara? i czy dołożenie 4-5 litrów basfoliaru nie wpłynie ujemnie na ich skuteczność? (ok 400l/ha)

Jak sam zauważyłeś, jeżeli będzie ciepło i wilgotno to choroby liści będą szalały. Falcon można stosować i zapobiegawczo i interwencyjnie. Co do własciwości wyniszczających to myslę że menara jest ciut lepsza, posiada 2 triazole. I 400l to raczej na 2 ha, w uprawach rolniczych nie daje się takich ilości cieczy roboczej. Wszystko spłynie z liści.

z czym zmieszać Menare żeby chronić kłos?

Nie potrzeba mieszać z czymś innym. Ilość propikonazolu jest w sumie taka sama jak w artea czyli na fuzariozę wystarczy. Chyba że chcesz mieć długi efekt ochrony to możesz dodać amistar (to już droga opcja). Nie ma sensu do menary dodawać innych triazoli.

A czy Seguris ochroni też pszenicę przed mączniakiem? W rejestracji segurisa nic nie ma o mączniaku, a jak jest w praktyce?
Czy do duettu ultra warto dodać gwarant na t2 i w jakiej dawce?

W zwalczaniu mączniaka najlepsze są morfiliny. W niewielkich ilościach epoksykonazol z segurisu poradzi sobie z mączniakiem.
Jak ryzyko septoriozy jest wysokie zawsze dodatek chlorotalonilu jest mile widziany.

Panowie amistar z rubric kiedy moge pryskać na lisc flagowy pszenice ozimą ??? bo lisc flagowy już jest widoczny

Widoczny czy wykształcony? Jak jest wykształcony to ma lepsze właściwości chłonne i zapewnisz lepsza ochronę. Chyba że presja ze strony grzybów już występuje.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Niespodziewane przymrozki? zobacz »

•  

#4484 Share Poznaniak

Poznaniak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 256 postów

Napisany 12 maj 2014 - 07:34

Zabiegi fungicydowe 0,5reveller+0,5duett na początek kłoszenia co sądzicie?

#4485 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1786 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 12 maj 2014 - 08:32

Zabiegi fungicydowe Co byłoby lepsze na drugi i ostatni zabieg w pszenicy ozimej odmiany tonacja 0,6l falconu czy 0,7l soligoru??? Na T1 poszedł 1l bumper super i 0,5l corbelu na razie pszenica wygląda zdrowo
Falconu zostało mi trochę z zeszłego roku

#4486 Share WarownY

WarownY

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 26 postów

Napisany 12 maj 2014 - 08:59

Zabiegi fungicydowe Co sądzicie o Olympusie 1,2l i Menara 0,4 na liść flagowy, czy to dobry wybór? I czy moge do tego domieszac 5kg siarczanu magnezu 1,5l plonwit Z i 5l Basfoliar 36N Extra. Na T3 miałoby pujść Osiris
!!! URSUS TEAM !!!

#4487 Share marcin80wlkp

marcin80wlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 142 postów

Napisany 12 maj 2014 - 09:28

Zabiegi fungicydowe Mam pytanie. W pszenicy mam trochę mączniaka a w pszenżycie mączniak i septorioza. Chciałem opryskać zboże w momencie gdy zacznie pojawiaćsię kłos. Czy dobrym wyborem będzie soligor?

#4488 Share mcpenza

mcpenza

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 68 postów

Napisany 12 maj 2014 - 09:50

Zabiegi fungicydowe Witam
Panowie mam zamiar wykonać zabieg T2 soligor-em dobry wybór ? do zabiegu chciał bym dodać siarczanu magnezu, moczniuku + mikroelementyi mam pytanie czy 15 kg moczniku i 10 kg siarczanu jak dam to będzie dobrze ?

#4489 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2421 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 12 maj 2014 - 09:53

Zabiegi fungicydowe Soligor dobry wybór, co do mocznika i odżywek to pojechałbym z tym oddzielnie
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#4490 Share mcpenza

mcpenza

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 68 postów

Napisany 12 maj 2014 - 09:56

Zabiegi fungicydowe

Soligor dobry wybór, co do mocznika i odżywek to pojechałbym z tym oddzielnie

ok dziękuje. a czy dawka mocznika i siarczaniu wystarczająca czy coś podnieść ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4491 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2421 postów

Napisany 12 maj 2014 - 09:59

Zabiegi fungicydowe jaka ilość wody? z siarczanem to nawet do 5 kg możesz zejść
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#4492 Share mcpenza

mcpenza

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 68 postów

Napisany 12 maj 2014 - 10:01

Zabiegi fungicydowe 300 l

#4493 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2421 postów

Napisany 12 maj 2014 - 10:01

Zabiegi fungicydowe no to 15 kg mocznika spokojnie możesz dawać
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#4494 Share slonju77

slonju77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 213 postów

Napisany 12 maj 2014 - 10:37

Zabiegi fungicydowe co lepsze na pierwszy zabieg w pszenicy jarej duet star czy tilt turbo?

#4495 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2421 postów

Napisany 12 maj 2014 - 10:53

Zabiegi fungicydowe oba dobre, Duet ma słabszą morfoline ale mocniejszy triazol, tilt ma mocniejszą morfoline ale słabszy triazol. Jeżeli choroby już wystąpiły a szczególnie mączniak to lepszy będzie Tilt - działa lepiej interwencyjnie, jeżeli zaś nie widać za wiele chorób to wystarczy Duet który bardziej zabezpiecza
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#4496 Share ppwolf38

ppwolf38

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 150 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo

Napisany 12 maj 2014 - 13:02

Zabiegi fungicydowe Niestety nie udalo mi sie kupic tego epoksynazolu....slaby byl wybor i wziolem Falcon...moze byc? mam Gwarant mozna go dolozyc do Falkona? w jakiej dawce zmieszac oba?
Ale kurcze wyczytalem ze Falcon lubi przypalic a wolalbym tego uniknac....gosciu mial jescze Amistar i Duet Ultra wymianic na ktores z tego?
mam w domu jeszcze Bumper,Tebu,Gwarant..
da sie z tego sklecic jakas porzadna mieszanke?

Edytowany przez ppwolf38, 12 maj 2014 - 13:16.

"To czy człowiek jest inteligentny poznaje się po jego odpowiedziach. To czy jest mądry, po pytaniach. Naguib Mahfouz "

#4497 Share lonski

lonski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 105 postów

Napisany 12 maj 2014 - 13:07

Zabiegi fungicydowe Ile dodać epoksynazolu do Olympusa 1,3 l/ha na T2?

#4498 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3194 postów

Napisany 12 maj 2014 - 14:48

Zabiegi fungicydowe 0.5-0.6l

Soligor dobry wybór, co do mocznika i odżywek to pojechałbym z tym oddzielnie

Czemu oddzielnie? Mieszam wszystko co się da jedynie herbicyd osobno, a i tak w ścieżkę się wjeżdza 6-9 razy w zaleznośći od zboża.

#4499 Share KULAWA_KOZA

KULAWA_KOZA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2116 postów

Napisany 12 maj 2014 - 15:18

Zabiegi fungicydowe

Niestety nie udalo mi sie kupic tego epoksynazolu....slaby byl wybor i wziolem Falcon...moze byc? mam Gwarant mozna go dolozyc do Falkona? w jakiej dawce zmieszac oba?
Ale kurcze wyczytalem ze Falcon lubi przypalic a wolalbym tego uniknac....gosciu mial jescze Amistar i Duet Ultra wymianic na ktores z tego?
mam w domu jeszcze Bumper,Tebu,Gwarant..
da sie z tego sklecic jakas porzadna mieszanke?

Paweł mogłeś kupić Soligor .
U mnie ładnie trzyma.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4500 Share ppwolf38

ppwolf38

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 150 postów

Napisany 12 maj 2014 - 15:22

Zabiegi fungicydowe Wymienilem na Amistar:D
teraz czekam na Milana moze cos mi skleci z tego co mam:P
"To czy człowiek jest inteligentny poznaje się po jego odpowiedziach. To czy jest mądry, po pytaniach. Naguib Mahfouz "