Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zabiegi fungicydowe

8792 odpowiedzi na ten temat

#4361 Share jackowski11

jackowski11

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 248 postów

Napisany 07 maj 2014 - 13:55

Zabiegi fungicydowe

Soligor jest bardzo dobrym srodkiem na T2, jezeli masz problem tylko z mączniakiem najtaniej i najskuteczniej opryskac morfiną. Np Lotus, Leander 0,3l/ha

Ze substancjami aktywnymi masz rację. Lotus, Leander zawierają morfoliny a wg. HGCA najlepiej działają na mączniaka. Duett Star tez zawiera fenpropimorfine ale tylko 250, Lotus 750, no ale Duett ma jeszcze troche Tiazoli (Epoksykonazol) wiec moze podziałać np. z fuzariozą.

Cenowo 5 l wypada podobnie (Duett torche tańszy),
ale jesli mamy walczyc tylk oz mączniakiem to subst. Morfolinowe i Lotus, Leander wypadają korzystniej.
Pytanie czy stosujecie ten Orius z Lotusem, Leanderem? Ptoducent tak zaleca. Ale to ns. 500zl przy bańce 5 l?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Zabiegi fungicydowe Dzisiaj, 17:33
  •  

#4362 Share barry668

barry668

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 07 maj 2014 - 15:30

Zabiegi fungicydowe witam
ja poleciałem soligorem na t1 ale z tego co czytam najlepszy na t2
pytanie Czy stosował ktoś Topsin M 500 SC na t2??
zostało mi sporo tego środka bo niestety ale już w truskawkach go używać nie mogę
bardzo proszę o podpowiedz

Edytowany przez barry668, 07 maj 2014 - 15:31.

#4363 Share jinxxx85

jinxxx85

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 07 maj 2014 - 17:30

Zabiegi fungicydowe T2 jak najbardziej. T2 w rzepaku.

T2 w zbożach w mieszaninie np z tebukonazolem

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4364 Share Ulman

Ulman

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 07 maj 2014 - 17:31

Zabiegi fungicydowe

witam
ja poleciałem soligorem na t1 ale z tego co czytam najlepszy na t2
pytanie Czy stosował ktoś Topsin M 500 SC na t2??
zostało mi sporo tego środka bo niestety ale już w truskawkach go używać nie mogę
bardzo proszę o podpowiedz

Soligor jest zalecany przez Bayera na T1 więc błędu nie zrobiłeś. Kompozycja substancji jest taka że na T1 i T2 może być. Tebu i protiokonazol na rdze i septoria i teoretycznie na podstawę źdżbła ale protiokonazolu jest na tyle mało że pewnie nie działa. Jest jeszcze spiroxamina zasadniczo na mączniaka więc w przypadku zastosowania na T2 jest ona zbędna.
Topsinu pozbądż się na kłos

Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

#4365 Share barry668

barry668

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 07 maj 2014 - 18:05

Zabiegi fungicydowe oki dzieki sliczne
pozdrawiam :)

#4366 Share darkoza

darkoza

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 179 postów

Napisany 07 maj 2014 - 18:29

Zabiegi fungicydowe ładnie piszecie o ruznych srodkach a co myślicie o reveller 280sc czy jest wart cena jest dosyć wysoka około 160 zł na ha

#4367 Share Merkoo

Merkoo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 07 maj 2014 - 19:29

Zabiegi fungicydowe Środek napewno warty uwagi ale rewelacji w nim nie widze. Triazol średni, dobra stubiluryna. O ile dobrze pamietam to w testach z zeszłego roku ochrona d*pont wypadła dobrze. Co do ceny to musisz sam odpowiedzieć czy warto.

#4368 Share Ulman

Ulman

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 07 maj 2014 - 19:47

Zabiegi fungicydowe Pod koniec tygodnia biorę się za T2 i potrzebuje porady.
Pszenica Julius i Arktis, na ten moment zdrowa. T1 Duet star +0,15 Safir+0,33 Property.Stanowiska po warzywach i po pszenicy.
Skracanie 1l CCC+ 0,6 Medax. pierwszy azot - 220kg Saletrosan, drugi 120 kg mocznik i jeszcze będzie ok 80 kg mocznik lada dzień.
Na T2 myślę nad Soligor 1l/ha, lub Credo 1l +0,6 Safir lub 0,5 Fandango + 1l Gwarant., Biorę pod uwage Adexar w dawce 1,3 l bo mam zamiar wydać max 150 PLN/ha
Ziemia 2 i 3 klasa pH 6 do 7 potas 100kg/ha (zasobność średnia) fosfor 50 kg/ha( zasobność wysoka lub bardzo wysoka) słoma przyorana.
Co myslicie? Może inne kombinacje w ochronie.
T3 będzie napewno. .

Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

#4369 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 07 maj 2014 - 19:51

Zabiegi fungicydowe

Jest u mnie dostępny zarówno Amistar xtra jak i Amistar 250 sc, może się źle wyraziłem, broń boże nie zwracałem Ci uwagi czy coś w tym stylu :) Chyba właśnie na t2 użyję ten amistar w mieszaninie z Menarą(chyba że cena mnie powali i kupię Artea). Dzięki jeszcze raz

Menara skład ma bardzo podobny do artea, różni się proporcją cyprokonazolu, cena nie powinna być znacząco wyższa. Zazwyczaj menara jest droższa o ok 10zł.

Czy spotkał się ktoś z poparzeniem pszenżyta przez tebukonazol(toledo)? Zastosowałem w pszenżycie mikado, w którym mocno występowała septorioza i po około tygodnia po zabiegu widać wyraźnie, że liście są poparzone i poprzebarwiane. Obawiam się, że wpływ na to miały nocne delikatne przymrozki, na kilka dni po zabiegu.Czy będzie to miało wpływ na plon i czy zboże się zregeneruje? Widać wyraźnie, że następne młode listki wyrastające ze środka są już normalne, więc mam nadzieję, że wszystko będzie ok. Obok mam pszenżyto borwo i wygląda wzorowo, zero problemów, a mikado od samego początku choruje. Zasiałem je pierwszy raz i nigdy nie widziałem w pszenżycie takich gniazd z septoriozą. Nie wiem z czego to wynika. Czekam na wasze podpowiedzi

Przypalenia po tebukonazolu mogą się zdarzyć bo to "szybki" triazol. Ale żeby doszło do tych przypaleń zazwyczaj potrzeba dobrego adiuwanta, dodatek mocznika czy szybko przemieszczający się fungicyd, regulator wzrostu.

Który środek jest lepszy na mączniaka duet ultra czy artea? Po duecie star pryskanym msc temu pojawił sie mączniak nisko na źdźble, liście czyste

Oba nie są specjalistami w zwalczaniu mączniaka, mimo wszystko wg mnie artea ciut lepiej. Duet ma wadę w postaci tiofanatu który teraz już mało chorób zwalcza. Jeżeli mączniak jest na dolnych liściach to może być problem z dotarciem substancji aktywnej w dolne partie roślin. Na mączniaka najlepsze są morfoliny, działanie interwencyjne najlepsze wykazuje fenpropidyna.

Amistar Xtra + falcon w jakich dawkach zastosowac na T2 T3 nie będzie. Planuje odpowiednio 0,6 i 0,3 litra

Na Twoim miejscu nie robiłbym takich mieszanin. Daj na jednym polu 0,8l amisatru xtra, a na innym falcon jeżeli go dostałeś za darmo.

seguris zabezpiecza czy też wyniszcza ?

Seguris ma działanie interwencyjne i zabezpieczające. Dlatego poza izopyrazamem jest epoksykonazol który ma zwalczyć choroby które już wystąpiły.

Jaką i ile dodać strobiluryny do 1 litra Soligoru na pszenicę w T2? I czy pryskanie taką mieszanką na liść flagowy zabezpieczy mi już kłos? Jaka jest najtańsza strobiluryna na zboża?

Oprysk na flagowy nie ochroni kłosa. Chyba że T2 przesuniesz do początku kłoszenia. Strobilurynę jak dasz to jak najbardziej na +. Zazwyczaj najtańsza jest pikoksystrobina (acanto) jednak ona jest trochę lepsza we wcześniejszych fazach. Lepsza strobiluryną jest azoksystrobina (amistar), jest też droższa ale bardzo dobrze zapobiega kłos przez chorobami fuzaryjnymi.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#4370 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 07 maj 2014 - 19:53

Zabiegi fungicydowe Adexar wygląda najkorzystniej z tych srodków.Minimalna dawka jaka zaleca Basf to 1.25 l,wiec cenowo nie najgorzej

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4371 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 07 maj 2014 - 19:53

Zabiegi fungicydowe wszystkie rozwiązania dobre, najsłabszy będzie pewnie Soligor ale tylko pod tym względem że słabiej zabezpieczy od reszty
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#4372 Share marcin80wlkp

marcin80wlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 142 postów

Napisany 07 maj 2014 - 20:08

Zabiegi fungicydowe Dodany obrazekmarcin80wlkp, o 06 maj 2014 - 14:09, powiedział:

Czy spotkał się ktoś z poparzeniem pszenżyta przez tebukonazol(toledo)? Zastosowałem w pszenżycie mikado, w którym mocno występowała septorioza i po około tygodnia po zabiegu widać wyraźnie, że liście są poparzone i poprzebarwiane. Obawiam się, że wpływ na to miały nocne delikatne przymrozki, na kilka dni po zabiegu.Czy będzie to miało wpływ na plon i czy zboże się zregeneruje? Widać wyraźnie, że następne młode listki wyrastające ze środka są już normalne, więc mam nadzieję, że wszystko będzie ok. Obok mam pszenżyto borwo i wygląda wzorowo, zero problemów, a mikado od samego początku choruje. Zasiałem je pierwszy raz i nigdy nie widziałem w pszenżycie takich gniazd z septoriozą. Nie wiem z czego to wynika. Czekam na wasze podpowiedzi

Przypalenia po tebukonazolu mogą się zdarzyć bo to "szybki" triazol. Ale żeby doszło do tych przypaleń zazwyczaj potrzeba dobrego adiuwanta, dodatek mocznika czy szybko przemieszczający się fungicyd, regulator wzrostu.

Czy fenpropidyna zawarta w Leanderze mogła spowodować to, że tebukonazol przypalił zboże?

Edytowany przez marcin80wlkp, 07 maj 2014 - 20:09.

#4373 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 893 postów

Napisany 07 maj 2014 - 20:13

Zabiegi fungicydowe pszenica bogatka opryskana na początku kwietnia na T1 1l duet star + 0,8 l Mirage i widzę, że zaczyna pojawiać się mączniak i chcę zastosować tylko jeden zabieg i mam do dyspozycji, Duet star, Mirage, Bumper Super i soligor i co najlepiej zastosować czy zrobić jakąś mieszaninę ?

#4374 Share brutus44

brutus44

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 185 postów

Napisany 07 maj 2014 - 20:21

Zabiegi fungicydowe ja stosowałem reweller niestety nie miałem porównania z innymi bo pojechałem na całą pszenice.Przy deszczowym czerwcu potrzebna będzie po rewellerze poprawka na t3. Mi przepuścił septorioze -ale być może była moja wina bo t2 zrobiłem za pózno-w fazie kłoszenia.A trzeba było na flage. Sumując pszenica dała dobre 8 ton-kombajnista mówił ze pszenica ładna jak żadna więc poleca rewellera

#4375 Share ahten

ahten

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 252 postów

Napisany 07 maj 2014 - 20:21

Zabiegi fungicydowe Czy oprysk odżywkami mocznik+siarczan magnezu+saletra wapniowa zadziała będąc pryskany około 1 h przed deszczem?

#4376 Share nie

nie

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 363 postów

Napisany 07 maj 2014 - 20:51

Zabiegi fungicydowe credo jest ciekawym rozwiązaniem jeśli grzyb już zaatakował (tak mi się widzi, ale cienki jestem w tym temacie)
Zawartość substancji aktywnych:
chlorotalonil (związek z grupy ftalanów) 500 g w 1 litrze środka.
pikoksystrobina (związek z grupy strobiluryn) 100 g w 1 litrze środka.
i capalo
Zawartość substancji aktywnych:
Fenpropimorf (związek z grupy morfolin) – 200 g w 1 litrze środka
Epoksykonazol (związek z grupy triazoli) – 62,5 g w 1 litrze środka
Metrafenon (związek z grupy pochodnych ketonu difenylowego) – 75 g w 1 litrze środka

Edytowany przez nie, 07 maj 2014 - 21:14.

#4377 Share XTRO

XTRO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1208 postów

Napisany 07 maj 2014 - 21:24

Zabiegi fungicydowe moja pszenica Toras jest trochę "zagrzybiona" z T1 nie jestem zadowolony (może dlatego że był to Duett Ultra- taki z konieczności). Zastanawiam się teraz czym ją prysnąć, jest septorioza i trochę mączniaka. Co byście dobrego polecili, aby flagowy ocalić i przyhamować obecne?
Zastanawiałem się nad Fandango bądź Segurisem (choć ten ostatni strasznie drogi).
T3 nie będzie.
Pszenica po jęczmieniu jarym, ph coś koło 6,4. N- około 150

#4378 Share mari1121

mari1121

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 07 maj 2014 - 21:39

Zabiegi fungicydowe hej

milan poratuj

na t2 w pszenicy planuje 1l gwaranta+0,4 menara+0,5 amistar jak u większości dużo septoriozy na liściach. co zrobić? dać taką mieszankę czy może sam gwarant i menarę a amistar jak pojawi sie kłos czy nie ma sensu juz na kłosa dawać drogiej azoksystrobiny?. Flagowego jeszcze nie widać ale septoriozy dużo. zakupiona już menara i gwarant co z amistarem? dodać do mieszanki to powstanie olympus i menara i to byłny 2 i ostatni zabieg czy lepiej w związku z presją septoriozy nie czekać i wjechać wszystkimi 3 składnikami? albo sam gwarant 1 litr i menara 0,5 litra, a potem dać coś na kłosa jak tak to co? tebu?
na T1 poszedl 0,8 tiltu i 0,8 mondatak przedplon zboża więc presja chorób duża wiec kłos też bardzo narażony?

#4379 Share maly00

maly00

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 383 postów

Napisany 07 maj 2014 - 21:42

Zabiegi fungicydowe ile amistaru trzeba dolac do falcona? mysle dac 0.5 falcona i 0.4 amistaru lub starami bo grzyby atakuja szczegolnie septorioza stosowalem na t1 capallo tilt yamato i najlepiej jest po capallo pozniej tilt turbo ( 1 litr na ha ) po yamato na pszenicy pozno sianej paczniaka nie widac ale na liscie zaczyna wylazic septorioza piaskowa jakies 2 tygodnie od zabiegu natomiast capallo zastosowalem w piatek przed swietami i do tej pory jest dosc dobrze dawka 1.5 litra na ha wystarczajaca trzyma ladnie chyba na drugi rok bede wiedzial co zastosowac ;) chociaz tilt turbo tez dobrze chroni dolne partie N od 150 do 170 kg na ha

duzo osob stosowalo duet i kazdy ma problem z maczniakiem niestety duet na t1 jest slabym srodkiem nawet jak sie go polaczy z czyms na maczniaka tak mialem rok temu i tez puscilo i tak juz siedzial na dolnych partiach lisci

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4380 Share jackowski11

jackowski11

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 248 postów

Napisany 07 maj 2014 - 22:07

Zabiegi fungicydowe Fajnie nastawilem sie na Lotusa/Leandera na mączniaka - niestety nie do kupienia w mojej okolicy ...... :(
Duett Star rownierz
I jestem w punkcie wyjścia