Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zabiegi fungicydowe

8792 odpowiedzi na ten temat

#3281 Share czarny87

czarny87

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 13 marzec 2014 - 21:28

Zabiegi fungicydowe Witam, co polecicie na pszenice Julius?, dwa lub trzy zabiegi (najlepiej dwa), przedplon łubin Sonet, ziemia klasa IV, środki mogą być z górnej półki, ważne żeby działały dobrze. I jeszcze ochrona na żyto hybrydowe Brassetto, Pallazzo, Visello, klasa ziemii IV-VI, przedplon żyto, dwa zabiegi, środki max 300-350zł/ha. Chciałbym osiągnąć min. plony pszenicy 6-7t/ha i żyta 7-8t/ha. Mam trochę doświadczenia z fungicydami. Czytam ten temat, zrobiłem sobie nawet notatki, ale jeszcze chciałbym dokładniej przedstawić moją sytuację. Może polecicie jakąś książkę o ochronie zbóż. Dzięki

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Zabiegi fungicydowe Dzisiaj, 12:57
  •  

#3282 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 13 marzec 2014 - 22:54

Zabiegi fungicydowe Super przedplon, wg mnie możesz zaoszczedzić na T1 dać tilt z mirage i powinny dać radę. Na T2/T3 daj seguris 0,8l i wystarczy. Wyjdzie trochę powyżej 300zł.

co sadzicie o zabiegu na T1 w przenzycie i pszenicy: Tilt Turbo 0,7l + Mirage 0,7l? przedplon zboza, klasa IV, oczekiwany plon 5 ton.

Na taką ochronę oszczędnościowa jest ok.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#3283 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 13 marzec 2014 - 23:04

Zabiegi fungicydowe

Po co 200g/ha strobi to raz, 2 że napewno mocniejszym triazolem jest epoksykonazol :)

W takim razie jak tak nie doceniasz cyprokonazolu nie lepiej będzie zmieszać np safir z acanto?
Cyprokonazol nie wiele odstaje od epoksykonazolu, a w rdzy jest wręcz lepszy.
Zapraszam na swój profil

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3284 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3212 postów

Napisany 14 marzec 2014 - 10:36

Zabiegi fungicydowe Można i mieszać z Acanto ale po co? Ta sama cena praktycznie, a mieszając Reveller może i mamy mniej tej pikoksystrobiny o 25g/ha, ale zyskujemy drugi triazol dodatkowo co jak mówisz lepiej zwalcza rdzę.

#3285 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 14 marzec 2014 - 18:35

Zabiegi fungicydowe

.

Edytowany przez e1leex, 01 listopad 2014 - 12:42.

#3286 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3212 postów

Napisany 14 marzec 2014 - 18:49

Zabiegi fungicydowe To które lepiej zwalczy mączniaka. Które? Nie wiem bo nie stosowaliśmy tych środków powiem, że Aviator i mirage + tilt turbo 0.5 nie dało rady w tamtym roku.

#3287 Share seremiak

seremiak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 157 postów

Napisany 14 marzec 2014 - 21:11

Zabiegi fungicydowe Capalo z mączniakiem daje sobie swietnie rade, gorzej z fuzaryjną zgorzelą podstawy zdzbła, co polecacie na tego grzyba jaki fungicyd??

#3288 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 14 marzec 2014 - 22:24

Zabiegi fungicydowe

Można i mieszać z Acanto ale po co? Ta sama cena praktycznie, a mieszając Reveller może i mamy mniej tej pikoksystrobiny o 25g/ha, ale zyskujemy drugi triazol dodatkowo co jak mówisz lepiej zwalcza rdzę.

A czyli wątek ekonomiczny decyduje, teraz rozumiem ;)

Capalo z mączniakiem daje sobie swietnie rade, gorzej z fuzaryjną zgorzelą podstawy zdzbła, co polecacie na tego grzyba jaki fungicyd??

Z tym to będziesz miał problem. Kilka fungicydów ma rejestracje ale żaden nie zwalcza jej w pełni. W doświadczeniach dobrą skuteczność miał unix i na fuzaryjną chyba z lepszych wariantów. Drogo, ale zwalczanie chorób podstawy źdźbła nie należy do tanich.
Zapraszam na swój profil

#3289 Share slonju77

slonju77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 219 postów

Napisany 15 marzec 2014 - 10:16

Zabiegi fungicydowe Kiedy jest T1 i T 2 w pszenicy jarej ,chodzi mi o fazy BBCH.Zgóry dzieki za odpowiedz

#3290 Share maniusie23

maniusie23

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 113 postów

Napisany 15 marzec 2014 - 12:32

Zabiegi fungicydowe Panowie a co powiecie na zabieg T1 w pszenżycie i życie hybrydowym Artea 0,5 l/ha + Amistar 0,25 l/ha dodam że na jesieni było wszystko pryskane od grzyba Bumperem z Oriusem

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3291 Share seremiak

seremiak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 157 postów

Napisany 15 marzec 2014 - 13:09

Zabiegi fungicydowe Milanreal1 daj jakieś namiary na doświadczenia z zwalczaniem chrób podsuszkowych, chętnie bym poczytał

#3292 Share lebek5

lebek5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 447 postów

Napisany 15 marzec 2014 - 21:21

Zabiegi fungicydowe Panowie mogę zrobić taki mix w pszenicy ozimej Ozon nawożenie około 150N bo bobiku na 2klasie:1,7wirtuoza+2l antywylegacza+0.4moddusa i to wszytko na 430litrów wody nie pogryzie się? nie przypali? może coś zmniejszyć lub może coś dodac?

#3293 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 15 marzec 2014 - 22:54

Zabiegi fungicydowe

Panowie a co powiecie na zabieg T1 w pszenżycie i życie hybrydowym Artea 0,5 l/ha + Amistar 0,25 l/ha dodam że na jesieni było wszystko pryskane od grzyba Bumperem z Oriusem

Na t1 nie. Na t2 już tak, tego amistaru trochę mało. Po co pryskałeś jesienią?

Milanreal1 daj jakieś namiary na doświadczenia z zwalczaniem chrób podsuszkowych, chętnie bym poczytał

http://www.progress.plantprotection.pl/pliki/2008/48-1-1.pdf
http://www.progress....009/49-2-01.pdf
Jeszcze czytałem o unixie i innym fungicydzie o skuteczności ale w wersji papierowej. W internecie nie znalazłem.

Panowie mogę zrobić taki mix w pszenicy ozimej Ozon nawożenie około 150N bo bobiku na 2klasie:1,7wirtuoza+2l antywylegacza+0.4moddusa i to wszytko na 430litrów wody nie pogryzie się? nie przypali? może coś zmniejszyć lub może coś dodac?

Nie powinno nic się stać. Moddus czasem może powodować przypalenia ale częściej zdarza się to w sytuacji stosowania z nawozami dolistnymi. To chyba nie są dawki na 1ha? Bo 430l to za dużo.
Zapraszam na swój profil

#3294 Share maniusie23

maniusie23

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 113 postów

Napisany 16 marzec 2014 - 08:22

Zabiegi fungicydowe @Milanreal1 to co polecisz mi na zabieg T1 w pszenżycie i życie hybrydowym ??? Wydaje mi się że w tym roku jesienny zabieg fungicydowy dobrze zrobił bo jesień była długa mokra i ciepła a zimy prawie wogóle

#3295 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 16 marzec 2014 - 09:29

Zabiegi fungicydowe

Panowie mogę zrobić taki mix w pszenicy ozimej Ozon nawożenie około 150N bo bobiku na 2klasie:1,7wirtuoza+2l antywylegacza+0.4moddusa i to wszytko na 430litrów wody nie pogryzie się? nie przypali? może coś zmniejszyć lub może coś dodac?

odradzam mieszanie wirtuoza z moddusem.przypala końcówki lisci

#3296 Share maciek56

maciek56

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 16 marzec 2014 - 09:44

Zabiegi fungicydowe Panowie co moge zastosowac w pszenicy na T2/T3 w fazie liscia flagowego,aby zabieg zabezpieczyl rowniez klos przed fuzarioza?? Cena okolo 80 zl?
W od maja do lipca nie bedzie mnie w domu takze zabieg T3 nie wchodzi w gre. Czy moge w T2 chociaz troche ochronic pszenice przed fuzariaza klosow??

Edytowany przez maciek56, 16 marzec 2014 - 09:47.

#3297 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 16 marzec 2014 - 09:46

Zabiegi fungicydowe Na zwalczanie fuzariozy masz czas podczas kwitnienia .wczesniejsze zabiegi nie poradza sobie

#3298 Share Kamilmkm

Kamilmkm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów

Napisany 16 marzec 2014 - 12:55

Zabiegi fungicydowe Chciałbym się poradzić odnośnie ochrony T1 pszenicy, odmiany głównie Ozon i Tulsa i w większości po przedplonach jęczmienia i pszenicy, ziemia ciężka, 3-4 klasa, nawożenie azotowe zaplanowane na ok. 150kg N. Na chwilę obecną pszenica jest ładna, gęsta, 2 tygodnie temu dostała 50kg N w RSM i dlatego myślę nad dobrą ochroną, jak na razie brak objawów chorób.
Jeszcze do niedawna miał iść Bumper Super, ale w tej chwili raczej jestem za innymi rozwiązaniami. Myślałem też nad dodaniem do niego Topsinu 0,8-1L, ale raczej to niewiele pomoże na choroby podstawy źdźbła. Chciałem także choć na części zastosować Aviatora na pierwszy zabieg jednak aktualnie nie można go jeszcze dostać a chciałbym sobie w najbliższych dniach już skompletować środki. Aktualnie mam wymyślone takie warianty:

1) Unix - często tu polecany na monokultury, jednak trochę zmodyfikowałem go pod moje stanowiska do następującej mieszaniny: Unix 0,7kg + Prochloraz 1L, cenowo wychodzi jak sam Unix w dawce 1kg (ok. 200zł) a wydaje mi się, że dodatek prochlorazu zabezpieczy szczególnie odmianę Ozon przed septoriozą liści, a także działanie na choroby podstawy źdźbła tej mieszaniny chyba gorsze nie będzie a niżeli samego unixa. We wszystkich znalezionych materiałach Unix jest polecany wyłącznie solo lub z tiltem (triazol i morfolina) i tak właśnie się zastanawiam czy mieszanka unixa z prochlorazem (imidazol) będzie bezpieczna, jak to oceniacie? Czy ta ochrona dotrzyma do liścia flagowego przed septoriozą?

2) wczoraj wymyślony wariant po przeanalizowaniu dostępnych środków w sklepach: Cerelux Plus 0,8L (flusilazol 130g i fenpropimorf 300g) + Prochloraz 400g. Flusilazol wg HGCA ma bardzo dobre działanie na podstawę. Może trochę go mało, ale niestety Alertu solo nie znalazłem w sprzedaży. Myślę, że jako dodatek do prochlorazu świetnie by się sprawdził. Taki zestaw wychodzi ok 150-160zł.

Na T2 planuję zastosować coś z epoksykonazolem (Seguris lub taniej Epoksykonazol + Gwarant) więc nie chce go dawać na T1.
Trochę się rozpisałem, ale chciałem to ładnie przedstawić, jestem bardzo ciekaw waszych opinii na temat wyżej przedstawionych mieszanin.

#3299 Share lebek5

lebek5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 447 postów

Napisany 16 marzec 2014 - 12:56

Zabiegi fungicydowe

odradzam mieszanie wirtuoza z moddusem.przypala końcówki lisci

to mnie nie uspokoiłeś, cięzko będzie zrobić 3 opryski na n pierwsze kolanko i wszystko w dobym momęcie (odchwaszczanie,skracanie,ochrona)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3300 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 16 marzec 2014 - 13:04

Zabiegi fungicydowe Możesz dac medax zamiast moddusa i nie bedzie przypalen.Moddus tez przypalał mi w drugim skracaniu na flagowy z dodatkiem decisu mega.Dobrze działa tylko mieszanin nie lubi.W tym sezonie zrobie najpierw skracanie a po 3 dniach grzybowka