Skocz do zawartości

Trwają prace konserwacyjne. Logowanie jest zablokowane.
Zdjęcie

Zabiegi fungicydowe

10102 odpowiedzi na ten temat

#3221 Share brutus44

brutus44

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 195 postów

Napisany 06 marzec 2014 - 19:58

Zabiegi fungicydowe mam pytanie do milana
mam pszenice Sailor (podatna na septorioze) po rzepaku i grochu. Chciałem zast. 2 zabiegi fungicydowe.Czy w moim przypadku wystąpią choroby podstawy zdzbła.Bo tego nie mogę nigdzie znalezc.Chciałem opoznić trochę t1-i właśnie dać dodatek strobi by długo mi pszenice zabezpieczyła.No i ten podobno lepszy efekt azotowy.Piszesz,że strobi na T1 jest kiepskim pomysłem.A jeszcze niedawno basf na t1 zalecał juwel tt i syngenta acanto gdy jeszcze zajmowała się sprzedaza tego srodka.Na t2 opoznione -tj początek kłoszenia chciałem Seguris zast. To raczej pewne ,chyba ze nie bede mógł kupić -to wtedy coś innego np. Treoris. Na tym chciałbym skończyć ochronę .Napisz czy coś takiego ma sens

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Zabiegi fungicydowe Dzisiaj, 05:17
  •  

#3222 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2545 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 06 marzec 2014 - 19:59

Zabiegi fungicydowe menare można zamienić na np. Safir i wtedy będzie epoksykonazol + pikoksystrobina. 1 l Safiru + 0,5 l Acanto - 160 zł/ha
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#3223 Share Pawel2678

Pawel2678

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 184 postów

Napisany 06 marzec 2014 - 22:22

Zabiegi fungicydowe Ja wlasnie zastanawiam sie nad zwalczaniem mączniaka między duetem star a tiltem turbo l tilt ma fenpropidyne ktora na maczniaka dziala ok duet ma fenpropimorf ktory na maczniaka (wedle różnych tabel) jest średni a nawet słabawy ale ma za to epoksykonazol który w porównaniu z propikonazolem (tilt) dzieli przepaść. Ja w ubieglym roku stosowalem corbel ktory zawiera fenpropimorf i przy wiekszych nasileniach maczniaka musiłem robić poprawkę leanderem ktory radzil sobie z problemem znacznie lepiej

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3224 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 9236 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 06 marzec 2014 - 23:59

Zabiegi fungicydowe

To na T2 co bedzie lepsze ?
Sequrius czy

To nie ma nawet porównania. Seguris jest zdecydowanie lepszym środkiem od mieszaniny menary z amistarem, a menara z acanto to jeszcze słabiej. Swoją drogą jak taki seguris można mieć za ok 180zł w niższej dawce, to można powiedzieć że ceny strobiluryn są przesadzone.

mam pytanie do milana
mam pszenice Sailor (podatna na septorioze) po rzepaku i grochu. Chciałem zast. 2 zabiegi fungicydowe.Czy w moim przypadku wystąpią choroby podstawy zdzbła.Bo tego nie mogę nigdzie znalezc.Chciałem opoznić trochę t1-i właśnie dać dodatek strobi by długo mi pszenice zabezpieczyła.No i ten podobno lepszy efekt azotowy.Piszesz,że strobi na T1 jest kiepskim pomysłem.A jeszcze niedawno basf na t1 zalecał juwel tt i syngenta acanto gdy jeszcze zajmowała się sprzedaza tego srodka.Na t2 opoznione -tj początek kłoszenia chciałem Seguris zast. To raczej pewne ,chyba ze nie bede mógł kupić -to wtedy coś innego np. Treoris. Na tym chciałbym skończyć ochronę .Napisz czy coś takiego ma sens

Acanto czyli pikoksystrobina jest jedyna strobiluryna która warto dawać już w T1. Powinna dłużej zabezpieczać, ale trzeba powiedzieć że "piętą achillesową" wszystkich strobiluryn jest septorioza. Na t1 mieszanina tiltu i mirage powinna dać radę, daj 0,7l tiltu i 0,8l mirage. Przedplony były dobre, wiec nie ma sensu dawać lepszych środków na podstawę źdźbła. Seguris na początku kłoszenia będzie super, tylko czy wcześniej nie wystąpi septorioza, ciężko powiedzieć.

Ja wlasnie zastanawiam sie nad zwalczaniem mączniaka między duetem star a tiltem turbo l tilt ma fenpropidyne ktora na maczniaka dziala ok duet ma fenpropimorf ktory na maczniaka (wedle różnych tabel) jest średni a nawet słabawy ale ma za to epoksykonazol który w porównaniu z propikonazolem (tilt) dzieli przepaść. Ja w ubieglym roku stosowalem corbel ktory zawiera fenpropimorf i przy wiekszych nasileniach maczniaka musiłem robić poprawkę leanderem ktory radzil sobie z problemem znacznie lepiej

Polskie odmiany w większości w początkowym stadium rozwojowym najbardziej są narażone na mączniaka, dlatego też większość firm na 1 zabieg poleca środki które maja na celu zwalczenie głównie tego patogena. Porównywanie propikonazolu z epoksykonazolem w t1 trochę nie ma sensu. Dlatego że w 1 zabiegu mącznika bardzo dobrze zwalczają morfoliny, więc zwracaj uwagę na morfolinę, triazol jest w formie dodatku, aby dłużej utrzymał ochronę. Jeżeli byśmy porównywali propikonazol i epoksykonazol w T2 to różnica jest duża.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#3225 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2545 postów

Napisany 07 marzec 2014 - 15:01

Zabiegi fungicydowe

Ja wlasnie zastanawiam sie nad zwalczaniem mączniaka między duetem star a tiltem turbo l tilt ma fenpropidyne ktora na maczniaka dziala ok duet ma fenpropimorf ktory na maczniaka (wedle różnych tabel) jest średni a nawet słabawy ale ma za to epoksykonazol który w porównaniu z propikonazolem (tilt) dzieli przepaść. Ja w ubieglym roku stosowalem corbel ktory zawiera fenpropimorf i przy wiekszych nasileniach maczniaka musiłem robić poprawkę leanderem ktory radzil sobie z problemem znacznie lepiej

Fenpropidyna z tiltu działa bardzo dobrze wyniszczająco, ale słabo zabezpiecza przed chorobą, fenpropimorf z duetu działa słabiej interwencyjnie ale troszke lepiej zabezpiecza. Co do porównania epoksykonazolu i propikonazolu - pierwszy wypada lepiej. Tak więc oba środki bardzo podobne a działanie zależy od stopnia porażenia przez mączniaka - przy plantacjach bardziej zainfekowanych prawdopodobnie wygra tilt. Aczkolwiek w ubiegłym roku zastosowałem wyjątkowo na T2 (tak na 2-3 kolanko) Duet star ze względu na dużą presje mączniaka i poradził sobie bez problemu
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#3226 Share mathewc385

mathewc385

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 252 postów

Napisany 07 marzec 2014 - 15:23

Zabiegi fungicydowe Jakie fungicydy stosujecie na T1 i T2 w pszenicy jarej?

#3227 Share globus512

globus512

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, piłka nożna, siatkówka, F1.

Napisany 07 marzec 2014 - 18:06

Zabiegi fungicydowe To co proponujecie na drugi i ostatni zabieg w pszenicy? Koszt max 170zł więc w tej cenie możemy mieć reveller 0,8, seguris 0,8 lub osiris 1,5l. Tym zabiegiem planuję zakończyć, co według was będzie najepszym rozwiązaniem?

#3228 Share Radek88

Radek88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 105 postów

Napisany 07 marzec 2014 - 19:49

Zabiegi fungicydowe

co do pszenicy ozimej:
T1 Duet Star 1 l + Atak 0,7 l
T2/T3 Soligor 1 l

Jeżeli masz wykładać 400 zł na Aviator i Fandango to lepiej to zrobić w ten sposób
T1 Duet Star 1 l + Atak 0,7 l
T2 Menara 0,5 l + Acanto 0,5 l
T3 Tebu 1 l lub Osiris 1,5 l
Zabieg będzie tańszy (wersja z Tebu 330 zł/ha, wersja z Osirisem 380zł) a napewno taka ochrona będzie skuteczniejsza.
W obu wariantach T1 można zastąpić Wirtuozem 1,2 l/ha lub Tilt 0,8 + Atak 0,7 (aczkolwiek Duet wydaje mi się lepszym rozwiązaniem od Tiltu)

na pszenice jarą:
T1 Tilt 1 l lub właśnie Duet star
T2 Menara 0,5 l

i skracanie oczywiście jak najbardziej - 1 l CCC + 0,15-0,2 Moddusa

Dziękuje kolego za szybką odpowiedz.
mam jeszcze pytanie co do twojej pierwszej propozycji do pszenicy zabieg T2/T3 Soligor zrobic w terminie T2 (czyli wychodzący lisc flagowy tak?)
myśle ze zdecyduje sie własnie na tą opcje dwu zabiegową no i jeszcze jedno pytanie jesli rok okazalby sie sprzyjający rozwojowi chorob i chciałbym jeszcze zastosowac T3 Tebu (T1 Duet Star 1l + Atak 0.7l T2 Soligor 1l) Tzn chodzi mi o to czy byłby sens stosowac tebu czy cos innego lepiej?

A jeszcze w dalszym ciągu nie wiem co zrobic w przypadku jeczmienia i żyta, mogę zastosować te same środki??

Jeszcze jako ciekawostkę napisze, że byłem dzisiaj na zebraniu którym wypowiadał sie przedstawiciel firmy Helm na temat SOR i przy zabiegach fungicydami podał taki zestaw:
T1 Atak 450sc + Propikoflash 250sc + (nawóz) Helmag N 52
T2 Tebu 250 EW 1l

mówil, że tebu to tani i bardzo dobry srodek w dawce 1l (T2) ma utrzymac ochrone kłosa do samego końca. (A nawet na początku wyglądał na takiego co wie co mówi)

Dowiedziałem sie jeszcze że powstają jakies przymiarki że rolnicy obowiązkowo beda musieli korzystac z usług doradczych w zakresie środków ochrony roślin. Doradcą bedzie mogl zostac ten kto uzyska certyfikat, dokładnych szczegółów nie znam ale mówiła o tym dyrektor czy tam kierownik jednostki kontrolującej rolników w zakresie SOR (nie pamietam dokładnej nazwy, wyleciało mi z głowy ale napewno wiecie o kogo chodzi).
Myśle że conajmniej kilka osób na forum ma bardzo wielką wiedze na temat stosowania SOR i moze warto sobie taki certyfikat zrobić ? Jeśli oczywiście to co mówiła okaże sie prawdą.

#3229 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2545 postów

Napisany 07 marzec 2014 - 19:54

Zabiegi fungicydowe przy ochronie 2- zabiegowej T2 robiłem na rozwinięty liść flagowy ale jeżeli warunki były sprzyjające chorobom lub wystąpiło porażenie to dawałem wcześniej
Co do T3 moze być Tebu - w tych pieniądzach raczej nic innego sensownego nie znajdziesz
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#3230 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 9236 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 07 marzec 2014 - 23:34

Zabiegi fungicydowe

To co proponujecie na drugi i ostatni zabieg w pszenicy? Koszt max 170zł więc w tej cenie możemy mieć reveller 0,8, seguris 0,8 lub osiris 1,5l. Tym zabiegiem planuję zakończyć, co według was będzie najepszym rozwiązaniem?

Z tych środków seguris jest znacznie lepszy od pozostałych. W tej cenie jeszcze ciekawą alternatywa by mogło by menara 0,4l i olympus 1,2l.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3231 Share globus512

globus512

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, piłka nożna, siatkówka, F1.

Napisany 08 marzec 2014 - 09:42

Zabiegi fungicydowe A gdyby tak zastosować 0,7 segurisa i dodać 0,3 menary?

#3232 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2682 postów

Napisany 08 marzec 2014 - 11:46

Zabiegi fungicydowe 0.8l segurisa wystarczy.po co Ci ta menara jeszcze

#3233 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4354 postów

Napisany 08 marzec 2014 - 11:54

Zabiegi fungicydowe Też niemam pojęcia. Już lepiej ta kase przeznaczyć na tebu w kłos jeśli będzie potrzeba.

#3234 Share Renault9514

Renault9514

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 577 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka,KOBIETY no i POLE!!! ;D

Napisany 08 marzec 2014 - 21:31

Zabiegi fungicydowe to co według was będzie lepsze na T2 Fandango czy ten Seguris??cena podobna... na drugim zabiegu planuję zakończyć ochronę i dać na liść flagowy/ początek kłoszenia :) te 0,8l starczy na pewno??
ZETOR Team !!!

#3235 Share Ulman

Ulman

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 685 postów

Napisany 08 marzec 2014 - 21:38

Zabiegi fungicydowe

A gdyby tak zastosować 0,7 segurisa i dodać 0,3 menary?

Może bedzie dobrze a może być lipa. W mieszaninach czasami 1+1=3 a czasami 1+1=1.
Pomocne są wykresy HGCA na których widać jaką skuteczność mają fungicydy w obniżonych dawkach..

Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

#3236 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2682 postów

Napisany 08 marzec 2014 - 22:22

Zabiegi fungicydowe

to co według was będzie lepsze na T2 Fandango czy ten Seguris??cena podobna... na drugim zabiegu planuję zakończyć ochronę i dać na liść flagowy/ początek kłoszenia :) te 0,8l starczy na pewno??

jesli nie planujesz zwalczania fuzariozy to fandango i seguris wystarcza na zwalczanie septoriozy.na fuzarioze i tak musisz wjechać z innym srodkiem w fazie kwitnienia pszenicy.Teoretycznie seguris wydaje sie lepszy od fandango

Edytowany przez slawek2209, 09 marzec 2014 - 09:06.

#3237 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4354 postów

Napisany 09 marzec 2014 - 19:36

Zabiegi fungicydowe 150g protikonazol 100g tebukonazol dawki na ha, dorzucać fenpropidynę bądz prochloraz?? Pierwszy zabieg.

#3238 Share KULAWA_KOZA

KULAWA_KOZA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2447 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo

Napisany 09 marzec 2014 - 19:43

Zabiegi fungicydowe Tomek mógłbyś pisać nazwami środków bo jak podajesz składniki to ludzie skąd mają wiedzieć co i ile czego zastosować ?

#3239 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2545 postów

Napisany 09 marzec 2014 - 19:50

Zabiegi fungicydowe ale głównie o nazwy substancji chodzi. Moim zdaniem prochloraz i fenpropidyna bardziej by się przydała na T1 niz protiokonazol i tebukonazol. Więc lepiej chyba będzie dać 300 g prochlorazu 350 g fenpropidyny i do tego np. tebukonazol lub epoksykonazol (ten drugi chyba lepszy w T1) 150-200 g.
Ale jeżeli masz już protiokonazol i tebukonazol to dorzuć chociaż prochloraz
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3240 Share KULAWA_KOZA

KULAWA_KOZA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2447 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo

Napisany 09 marzec 2014 - 19:58

Zabiegi fungicydowe No ale mniej doświadczony rolnik to skąd ma wiedzieć w jakich srodkach są dane substancje??? :blink: :blink: :blink: :blink:
A tak jak ktoś np. napisze ze na T1 pasuje dać np. 0.8l Tilt Turbo + 0.7l Mirage to kazdy już wie o co chodzi a tak jak piszecie substancjami to mniej zaawansowani nie wiedza o co chodzi

To tak jak bym przyszedł do Ciebie do sklepu motoryzacyjnego i mówię tak------
Poproszę chłodnice do mojego autka .Chłodnica M150173,RA 1598.
Wiesz do jakiego autka ta chłodnica ? :P

Edytowany przez KULAWA_KOZA, 09 marzec 2014 - 20:01.