Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zabiegi fungicydowe

8792 odpowiedzi na ten temat

#301 Share karolu

karolu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 581 postów

Napisany 27 marzec 2011 - 10:08

Zabiegi fungicydowe Ok. Dzięki, narazie jest jeszcze trochę czasu, czyli to będzie jakiś początek maja?

Edytowany przez karolu, 27 marzec 2011 - 10:09.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Zabiegi fungicydowe Dzisiaj, 05:13
  •  

#302 Share malkolm

malkolm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1681 postów

Napisany 27 marzec 2011 - 18:23

Zabiegi fungicydowe a tego to nie wiem co roku jest inaczej
http://piotrzabaglo....l/fazyzboze.htm

#303 Share Nowy81

Nowy81

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 361 postów

Napisany 03 kwiecień 2011 - 20:36

Zabiegi fungicydowe

Czy Mustang Można łączyć z Protuganem, bo na etykiecie to zalecają z Protosanem tyle ze Protosanu juz nie ma w sprzedaży. Może stosował już ktoś? bo sprzedawcy jedni mówią że można inni znowu że nie

Mozna. Stosowalem 2,3,4lat temu i bylem zadowolony z efektow(ale duzo zalezy od pogody itd).

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#304 Share endzit

endzit

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 151 postów

Napisany 04 kwiecień 2011 - 20:50

Zabiegi fungicydowe Do tych Panów wyżej
Jak można w momencie krzewienia ustalic strategię ochrony T1T2iT3? Czyżby jakaś umowa z wróżką?
Ludzie to że coś zadziałało lub nie ( choć trudno tak na oko ocenić skuteczność zabiegów bez próby kontrolnej) w danym okresie wegetacyjnym to za rok może położyć cały areał. Przebieg pogody, dobór odmian, historia danego pola itp. mają to do siebie że nie ma złotego środka i panaceum na całe zło tego świata, więc nie ma też złotego sposobu ochrony. Można wybrać strategię intensywności ochrony i zacząc z wysokiego C np. T1 - prochloraz + morfolina + ... A dalej potrzebna jest znajomość pierwszych symptomów chorobowych i dopiero dobór substancji aktywnych i preparatów użytkowych. Ślepa wiara w to co pisze koncern na podstawie badań własnych czy sprzedawca nie musi przynieść sukcesu na konkretnym polu. Tyle zmiennych wpływa na kształtowanie końcowego plonu że nawet rachunek prawdopodobieństwa nie odpowie czy akurat preparaty za 300 czy 400z zł dały chociażby zwrot poniesionych nakładów przyrostem plonu końcowego brutto. Doliczyć należy do tego koszty wykonania tych zabiegów i koło się zamyka. Poza tym cała układanka jest uzależniona od tak wielu czynników, że człowiek nie wie czy plon 8 ton na jednym polu a 6 na drugim zależy od tego, że na pierwszym była pełna ochrona przeciw chorobom grzybowym a na drugim nie. Może przedplon na 1 polu był lepszy albo pH bardziej optymalne, a może czynnikiem limitującym na polu drugim zgodnie z prawem Liebiega był np. niedobór manganu , czy np. cynku?
Czasami wykonanie 1 zabiegu w odpowiednim terminie odniesie lepszy skutek niż 3 zabiegi w terminach nie trafionych co do progów szkodliwości lub w przypadku złego doboru substancji aktywnych do ryzyka wystąpienia danej choroby w stadium w którym znajduje się roślina uprawna. To czy ktoś wyda 120 czy 600 zł nie jest kryterium skuteczności ochrony fungicydowej na plantacji.. Popełnia błąd ten kto uspokaja swoje sumienie agrotechniczne intensywnością poniesionych nakładów finansowych.. Celem w uprawie powinna być maksymalizacja zysku z jednostki powierzchni, a nie zawsze jest to tożsame z maksymalizacją nakładów.
Zabawa w rolnictwo to nie sztuka dla sztuki , no chyba że ktoś może sobie na to pozwolić bo ziemię uprawia dla hobby, a nie traktuje tego jako jedyne źródło utrzymania.
Niech każdy pomyśli chwilę czy w tym szaleństwie jest jakaś metoda?

#305 Share pandanger

pandanger

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 116 postów

Napisany 04 kwiecień 2011 - 21:08

Zabiegi fungicydowe Popieram! Jak ktoś ma minimalną wiedzę na temat odmiany, stanowiska i identyfikacji pierwszych symptomów chorób poradzi sobie bez "cudownych specyfików" co to na wszystko są. Stare powiedzonko: Jak coś jest do wszystkiego - jest do niczego :D
Everything is dust in the wind

#306 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 05 kwiecień 2011 - 19:44

Zabiegi fungicydowe Jak zawsze ktoś chce za wszelką cenę być madrzejszy na forum. powiem tylko tyle prawo Liebiga a nie Liebiega nie miało znaczenie pszenica na tym samym polu i zawsze te same nawożenie i gatunek rośliny uprawiany i ta sama klasa.
Zaznaczyłem, że to bedzie moja ochrona i nikogo za wszelką cene nie przekonywałem. podałem jedynie autentyczny fakt jaki miał miejsce na moim polu. ja parę lat temu kropiłem pszenice juwelem i amistarem też sie śmiali i mówili, że można taniej. ale był suchy rok i ja się w żniwa śmiałem pszenica 2 tygodni dłużej była zielona. ochrona fungicydowa powinna jak najlepiej chronić w przypadku porażeni chorobami, ale także pomagać rośliną jeśli nie ma dużego porażenia, albo wystapi np. susza i dawać zwyrzke plonu i jakości ziarna.
Jeśli ktoś chce myśleć, że jakość nie idzie w parze z ceną jego wybór. co moge jeszcze powiedzieć dobór tych substancji ma chronić a szczegolnie zapobiegać w jak najszerszym zakresie i napewno to robi przez cała wegetację.
I jeszcze jedno nim się kogoś skrytykuje powinno się coś o nim wiedzieć. Są rejony kraju gdzie wystarczy jeden zabieg za 100 zl i bedzie dobrze. ale u mnie sprawdza sie ochrona 3 zabiegowa. co roku jest silne porazenie chorobami intensywne nawożenie i mówie tu o kilku latach wstecz.
jak byla pszenia po 38 zl tez nie inwestowalem i szukałem oszczedności. ale jeśli na szień dzisiejszy można zakontraktować pszenica po 80 zl to chyba moge zastosować pożądną ochronę bo 0,5 tony zwróci jej koszty

#307 Share JPH2

JPH2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 647 postów

Napisany 07 kwiecień 2011 - 20:35

Zabiegi fungicydowe Pandanger -nie popieram -mój sąsiad nie stosuje zadnej ochrony itp i zbiera...nie nazwę dosadnie co.
piotrekja24- popieram -ochrone p\grzybową należy stosowac. Jak ktos prenumeruje TOP AGRAR to tam jest tabela śr.chem stosowanych na pszenicę i ich stopien działania na poszczególne choroby i najlepsze bo najdłuzsze działanie ma na T1 input na T2 fandango .Zreszta znajomy mówił ze fandango jest super,był bardzo zadowolony.I zamiast amistaru zastosujemy na T2 fandango.

#308 Share pandanger

pandanger

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 116 postów

Napisany 07 kwiecień 2011 - 20:38

Zabiegi fungicydowe Piotrek, ty się nie gniewaj za to, że ktoś na forum ma inne zdanie - po to jest ta cała zabawa w wymianę doświadczeń. W wymienionym przez ciebie planie ochrony naprawdę nie ma miejsca na żadną chorobę, która by dotknęła twoją plantację. Tylko zastanów się na przykład czy konstruując polisę ubezpieczeniową na twoje zboża zabezpieczasz się przed: przymrozkiem, suszą, gradobiciem, nawalnym deszczem, spływami powierzchniowymi, erozją wietrzną i wodną, ogniem... i nie wiem czym jeszcze: kręgami w zbożu - czy wybierasz tę ochronę która ciebie w największym stopniu może dotknąć?
Stąd ta cała wcześniejsza "paplanina" o zasobnościach, przedplonie, genetycznych cechach odmian, żeby coś sobie w ramach rozsądku wykombinować, bez straty dla plonu, a tym bardziej i przede wszystkim dla kieszeni.
Everything is dust in the wind

#309 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3738 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 07 kwiecień 2011 - 21:02

Zabiegi fungicydowe Ja zdecydowałem sie na program fuzaro - t1 input i t2 prosaro juz czekaja na oprysk :) NA pszenzyto i jeczmien jary falcon pewnie bedzie oprysk przed lisciem flagowym lub na poczatku tej fazy.

#310 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 08 kwiecień 2011 - 10:01

Zabiegi fungicydowe Nie gniewam się tylko też żyję wyłacznie z pracy na roli i jestem przekonany, że u mnie 3 zabiegi są potrzebne i tak jak napisałem cena ziarna zapowiada sie dobrze więc chyba warto zainwestować i zgadzam się z Tobą, że poniesiony nakład musi mieć racjonalne pokrycie w plonie i przynosić korzyści. Stosując środki zwracam uwage na terminy stosowania i wyznaję zasadę lepiej zapobiegać niż leczyć. W mojej okolicy np. nie działa już alert może dlatego, że ponad 12 lat był stosowany intensywnie przez rolników i choroby sie uodparniają i nikomu bym go nie polecił , a wiem że niektorzy nim pryskaja i nadal go chwalą na forum

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#311 Share malkolm

malkolm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1681 postów

Napisany 08 kwiecień 2011 - 15:09

Zabiegi fungicydowe składniki alertu już około 20 lat są w obrocie , a karbendazyn pewnie ze 30,
ja też bym wątpił w jego skuteczność,
w dziś zakupiłem :
na t1 bumper super + leander
t2 duet + orius

#312 Share pOngO88

pOngO88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 187 postów

Napisany 08 kwiecień 2011 - 15:41

Zabiegi fungicydowe koledzy a substancje czynna tebukonanozal najlepiej w jakiej fazie zastosować

#313 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3738 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 08 kwiecień 2011 - 15:47

Zabiegi fungicydowe @malkolm jaki koszt zabiegów tych mieszanin ?

#314 Share malkolm

malkolm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1681 postów

Napisany 08 kwiecień 2011 - 16:17

Zabiegi fungicydowe około 70 zł na zabieg

koledzy a substancje czynna tebukonanozal najlepiej w jakiej fazie zastosować

triazole najlepiej spisują się w ochronie kłosa więc po wykłoszeniu

#315 Share Sebastian

Sebastian

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 791 postów
  • Zainteresowania:Produkcja roślina i technika z nią związana

Napisany 08 kwiecień 2011 - 17:43

Zabiegi fungicydowe leander w jakiej cenie, będziesz stosował 0,75l czy pomniejszoną dawkę?

#316 Share malkolm

malkolm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1681 postów

Napisany 09 kwiecień 2011 - 10:29

Zabiegi fungicydowe 330 za 5 l leandera dałem
będę dawał 0,4 i 0,8-0,9 bumpera s

#317 Share kombajnista84

kombajnista84

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 519 postów

Napisany 09 kwiecień 2011 - 13:47

Zabiegi fungicydowe a Bumper w jakiej cenie chodzi??ja na pierwszy zabieg w ozimej daje Capallo..mysle inie wiem co zastosowac w pszenicy jarej na pierwszy zabieg..

#318 Share malkolm

malkolm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1681 postów

Napisany 10 kwiecień 2011 - 12:00

Zabiegi fungicydowe bumper super 1270 zł za 20 litrów

#319 Share Sebastian

Sebastian

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 791 postów
  • Zainteresowania:Produkcja roślina i technika z nią związana

Napisany 10 kwiecień 2011 - 14:45

Zabiegi fungicydowe Na przyszłość prosił bym kolegę o podawanie brutto czy netto bo to stanowcza różnica :unsure: ale domniemam że jest to cena netto

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#320 Share ksys

ksys

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 474 postów

Napisany 12 kwiecień 2011 - 20:39

Zabiegi fungicydowe Czy ktoś słyszał lub może stosował dawną zaprawę znaną pod nazwą 'siny kamien' ,a mówiąc fachowo siarczan miedzi jako fungicyd?