Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zabiegi fungicydowe

8792 odpowiedzi na ten temat

#2781 Share akacja

akacja

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 18 styczeń 2014 - 10:32

Zabiegi fungicydowe

do metrax12
ustawienie tego mojego programu to tylko zabawa teoretyczna -bo ktoś się na forum pytał o taką mieszankę która zwalczy septoriozę niezależnie od kosztów.Jest ona nieuzasadniona ekonomicznie
ale upieram się,że to młot na septoriozę.Zabiegi T1,2,3 należało by wtedy stos.tak co 4-5 tyg zależnie od pogody.Wtedy t3 z segurisem nie wyszedł by tak póżno-tj. ok początek kłoszenia.Zresztą zalecany jest on do fazy
BBCH 71-tj. ziarniaków o konsystencji wody.Więc nie wiem skąd te obawy ,że seguris tylko na T2.Wiem,że syngenta tak zaleca-i to w ochronie dwu zabiegowej.Bo podobno mamy taki klimat,że tyle wystarczy.Ale może się trafić taka wiosna jak w 2013 ,że ciągle padało i tu ochrona dwu zabiegowa jest za słaba.
Inna kwestia -piszesz,że T2 słabe bo bez triazolu. A ja się pytam na co ten triazol? Że by mi przypalił końcówki? ;) Treoris nowy fungicyd du ponta podobno extra na septorioze działa. Na mączniaka daję sobie rękę uciąć działa jeszcze Talius( wiem bo używam go i w mieszankach kupe lat-od samego początku jak znalazł się na rynku).A na rdze i DTR Starami(generyk Amistaru) w takiej dawce w mieszance powinien nam to zabezpieczyć.Po Taliusie nigdy mączniak mi nie wyszedł do końca wegetacji!!!Dla mnie bomba.Morfolinę na t1 dałem tak by inne fungicydy działaly niezależnie od niskiej temperatury-i zawsze jakiś efekt synergii.Moim zdaniem dałem najlepiej działające substancje chemiczne na określone choroby i postarałem się je umieścić w okresach ich najczęstszego występowania.Fakt pominąłem fuzariozę -ale jak ktoś zgłebił by się tak poważniej względem tej choroby to strasznie trudno ją zwalczyć-nie pomagają tu najlepsze fungicydy tylko okreśłony moment ,kiedy trzeba go zastosować.Czasem to okienko ma kilka dni,a jeszcze śmieszniej ,że przeważnie wtedy pada.Ważniejszy wtedy jest płodozmian-a było zaznaczone ,że pszenica ma być po rzepaku i grochu -więc pomyślałem,że w moim "planie" nie będę fuzariozą się zajmował
ps. obiecuje,że już w tym temacie niepytany nie będę się już "wymądrzał"

Bardzo mądra wypowiedz,oby więcej takich na tym forum,Uściślając kwestie fuzariozy mamy wlasciwie 24 do 48 godzin na efektywne zwalczenie tego patogena i to tylko w momencie kwitnienia gdzie ziarniaki sa w tym etapie wegetacji najbardziej narażone na porazenie,przy sprzyjających warunkach rozwoju tj duze uwilgotnienie podłoża i wysokie temperatury.tylko zabieg w tym okrosie potrafi ochronic plantacje odpowiednio.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Zabiegi fungicydowe Dzisiaj, 09:55
  •  

#2782 Share lukaszm

lukaszm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 431 postów

Napisany 18 styczeń 2014 - 18:44

Zabiegi fungicydowe slawek2209 - dzięki za odpowiedź na moje pytania:)

#2783 Share Stefano1

Stefano1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 360 postów

Napisany 21 styczeń 2014 - 13:25

Zabiegi fungicydowe Jest zima, jest czas na spokojnie pomyśleć, więc próbuję ułożyć jakiś w miarę sensowny, niskobudżetowy program zwalczania wszelakiego grzyba w pszenicy ozimej. :)
Dla zobrazowania sytuacji : ogólnie jakiejś strasznie intensywnej agrotechniki nie stosuję- gleba klasy 2, 3 i miejscami 4, stanowiska w części po buraku cukrowym, w części drugi rok po buraku, przedplon- pszenica. ph ok 6,5. Po pszenicy pod korzeń poszło 100kg. polidapu, po buraku nic. Wiosną pogłównie dojdzie 100kg soli potasowej. Planowane nawożenie N- 130kg pogłównie+ 30kg dolistnie. Ale do rzeczy- oto co sobie poukładałem:

T1- 270g fenpropidyny+ 320g prochlorazu+ ze 100g propikonazolu. Czyli jakiś Tilit (lub Instinc+ Bumper itp.) + np: Mirage,. Czyli ze 110zł/ha

T2- (tu mam problem :) ) myślałem nad chlorotalonilem (np: Gwarant) w ilości 500g + 120g jakiegoś triazolu (myślałem o tebukonazolu, ale chciałem go zostawić na T3) . + ciort jeden wie, czy pchać się w strobiluryny- zastosowanie 2 pierwszych składników zmieści się w max 100zł/ha, więc można by jeszcze czegoś dołożyć

T3- po kosztach- czyli 125g tebukonazolu.

Szału nie ma (i raczej nie będzie :) ). Chyba, że waszym zdaniem, przy takim nawożeniu jest sens pchać się w większe koszty, Proszę o wszelakie sugestie- co skreślić, co dopisać, czego opłaca się dodać, czego można ująć. Szczególnie wątpliwości mam co do T2- za chiny nie mogę ułożyć nic sensownego, co by mieściło się w budżecie 150zł/ha (nie da się? :) )

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2784 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3201 postów

Napisany 21 styczeń 2014 - 14:40

Zabiegi fungicydowe W drugim zabiegu może być epoksykonazol z triazoli, tanio i z efektem.

#2785 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 21 styczeń 2014 - 15:12

Zabiegi fungicydowe ja w drugim zabiegu dałbym epoksykonazol + strobiluryna (np. pikoksystrobina) np. Safir 1l + Acanto 0,5 l. Koszt ok. 160 zł
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#2786 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 21 styczeń 2014 - 15:58

Zabiegi fungicydowe miało być tanio.soligor 0.8l tanio wychodzi i dobry środek

#2787 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów

Napisany 21 styczeń 2014 - 16:32

Zabiegi fungicydowe ale czy napewno załatwi choroby w t2? troszke mało te 0,8. Stosowałeś?
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#2788 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 21 styczeń 2014 - 16:38

Zabiegi fungicydowe soligorem robię zabiegi na flagowy jak tylko sie pojawił.Zazwyczaj daję 0.9l a w ubiegłym sezonie 1l ze względu na septoriozę.Dobry środek z protiokonazolem ,tebukonazolem i spiroksaminą w tej cenie

#2789 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów

Napisany 21 styczeń 2014 - 16:40

Zabiegi fungicydowe na t3 też nie byłby głupim rozwiazaniem, jak sądzisz?
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#2790 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 21 styczeń 2014 - 16:43

Zabiegi fungicydowe Też może być dobre rozwiązanie chociaż ta spiroksamina to głównie na maczniaka działa co w ochronie kłosa już nie jest konieczne

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2791 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów

Napisany 21 styczeń 2014 - 16:49

Zabiegi fungicydowe to fakt
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#2792 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 21 styczeń 2014 - 16:57

Zabiegi fungicydowe Rozwiązań ochrony jest dużo .Kwestia tego ile możemy wydac na ochronę i jakich plonów sie spodziewamy.Celując w np.8t to nie wachał bym sie nad aviatorem pomimo wysokiej ceny.Póżniejsza ochrona dostosowana do przebiegu pogody i stanu plantacji

#2793 Share lonoh

lonoh

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 591 postów

Napisany 21 styczeń 2014 - 17:46

Zabiegi fungicydowe To fakt soligor to bardzo dobry środek . W tamtym roku stosowałem na t2 gdyż @slawek2209 go tak polecał i nie żałuje;) w tym roku tez pójdzie na t2

#2794 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 21 styczeń 2014 - 17:52

Zabiegi fungicydowe cena niestety jego rośnie.za 1l tak średnio 135 zł

#2795 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3201 postów

Napisany 21 styczeń 2014 - 17:59

Zabiegi fungicydowe

ja w drugim zabiegu dałbym epoksykonazol + strobiluryna (np. pikoksystrobina) np. Safir 1l + Acanto 0,5 l. Koszt ok. 160 zł

Skąd ty taką dawkę wziełeś epoksykonazolu?? 0.5l wystarczająco w mieszaninach.

#2796 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów

Napisany 21 styczeń 2014 - 18:35

Zabiegi fungicydowe 125 g epoksykonazolu to wcale nie jest dużo, tym bardziej że w takiej mieszance stobiluryna tylko zabezpiecza i właśnie epoksykonazol ma zadziałać interwencyjnie, więc mniej jak 0,8 nie ma sensu dawać
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#2797 Share Stefano1

Stefano1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 360 postów

Napisany 21 styczeń 2014 - 20:22

Zabiegi fungicydowe Co do Soligoru- do środków zawierających substancje aktywne z jednej grupy chemicznej przy zwalczaniu septoriozy podchodzę nieco sceptycznie. Lubię zrobić z opryskiwacza kociołek panoramixa :P

ja w drugim zabiegu dałbym epoksykonazol + strobiluryna (np. pikoksystrobina) np. Safir 1l + Acanto 0,5 l. Koszt ok. 160 zł

Rozważałem taki wariant. W cenie 1400g chchlorotalonilu kupię250g pikoksystrobiny . Tylko zastanawiam się, co da lepszy efekt- pełna dawka ftalanu (np: 1l Gwarantu- 500g chchlorotalonilu), czy połowa dawki strobiluryny (np: Wspomniany przez Ciebie Acanto i 125g pikoksystrobiny ). 20-30zł/ha nie jest duża różnicą cenową. Byle działało :)

#2798 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów

Napisany 21 styczeń 2014 - 21:56

Zabiegi fungicydowe chlorotalonil zadziała Ci tylko na mącznika, więc wydaje mi się że lepsza będzie strobiluryna, zabezpieczy na dłużej rosliny, z tym że trzeba dodać np triazol
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#2799 Share Ulman

Ulman

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 21 styczeń 2014 - 22:17

Zabiegi fungicydowe Chlorotalonil to głównie septorioza, na mączniaka działanie żerowe.
Ostatnio doszły mnie słuchy że w tym roku ma być na rynku pyriofenion. Podobno nowa substancja z tej samej grupy co metrafenon z Basfa. Ma być zalecane na T1 bo oprócz głównego działania na mączniaka są dobre wyniki na łamliwość i co nieco na septorię. Może myślicie na temat mieszaniny (wczesne T1) 0,8 prochloraz +0,5 chlorotalonil+ pyriofenion?

Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2800 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 22 styczeń 2014 - 16:36

Zabiegi fungicydowe

chlorotalonil zadziała Ci tylko na mącznika, więc wydaje mi się że lepsza będzie strobiluryna, zabezpieczy na dłużej rosliny, z tym że trzeba dodać np triazol

Chlorotalonil to głównie na septoriozy, i też zabezpiecza, choć w jego przypadku zawsze jest lekkie ryzyko jego zmycia pod wpływem ulewnego deszczu (w zależności jeszcze od formulacji). A strobiluryny na septoriozę z chlorotalonilem zdecydowanie przegrywają. Strobiluryny na rdzę są bardzo dobre, z czego pikoksystrobina lepiej się nadaje w młodszych fazach rozwojowych, w dalszych w tym m.in azoksystrobina będzie lepsza.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)