Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zabiegi fungicydowe

8792 odpowiedzi na ten temat

#2721 Share rolnik-mazowsze

rolnik-mazowsze

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 10 styczeń 2014 - 13:47

Zabiegi fungicydowe W końcu ktoś mądrze określił główną istotę integrowanej ochrony roślin. Też sądzę, że w dzisiejszym rolnictwie jest to kluczowe działanie w dążeniu do sukcesu! Jak nieraz patrze jak sąsiedzi z roku na rok sieją pszenicę zimową na tym samym polu, to mnie krew zalewa... A potem się tylko dziwią i pytają: Jak Pan to robi, że taki ładny kłos i zero miotły?! Ja sobie nie mogę poradzić z tymi jednoliściennymi chwastami... Bardzo przydatny artykuł podał Basf, zdjęcia idealnie obrazują co może dolegać zbożu. Hm, a ktoś stosował tego Swinga? Nie słyszałem chyba jeszcze o nim szczerze mówiąc. W tym roku właśnie waham się trochę nad produktami od Basfu i od Cheminovy... W tamtym roku stosowałem Rubrica, bo ma szeroki zakres terminowy [ http://www.cheminova...bric_125_sc.htm ] i niby było okej, ale nie jestem pewien czy nie spróbować na jednym z pól innej substancji aktywnej. Szczególnie martwię się o septoriozę w tym roku, przy takiej pogodzie nie wiem jak to będzie... Co Wy o tym myślicie? Macie jakieś już założenia na ten sezon?

No ale z tymi grzybami to bez jaj :P Nie wiem czy kolega sobie żartuje, czy na serio to mówi, ale uśmiałem się do łez :D Przepraszam, jeśli uraziłem ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Zabiegi fungicydowe Dzisiaj, 18:17
  •  

#2722 Share rolnik-mazowsze

rolnik-mazowsze

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 10 styczeń 2014 - 14:28

Zabiegi fungicydowe A co do pytania kolegi z czerwca. Jak wyszło w końcu z tą czerwoną końcówką w mączniku?

#2723 Share magnum123

magnum123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1042 postów

Napisany 10 styczeń 2014 - 17:33

Zabiegi fungicydowe co sądzicie o takim schemacie T1 Tilt turbo 1l + mirage/atak 0,7l T2 Duett ultra 0,6 + 0,3 Amistar(jeszcze do przemyślenia) T3 Orius 0,5l+Yamato 1l (do przemyślenia)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Szukaj pierwszego kolanka! zobacz »

•  

#2724 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 10 styczeń 2014 - 17:54

Zabiegi fungicydowe N T3 duett z oriusem, na t2 zwiększ dawke amistaru i dodaj triazol np. artea

#2725 Share magnum123

magnum123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1042 postów

Napisany 10 styczeń 2014 - 18:04

Zabiegi fungicydowe Arteę stosowałem kiedyś potem zamieniłem na falcona (lipa wg mnie) i tak myślę żeby nie powtarzać tej samej substancji czyli w tym wypadku propikonazolu zawartego w Tilcie. Co do amistaru czy większa dawka nie będzie zbyt długo trzymała zielonego no i wiadomo amistar tani nie jest. a Moze poprostu amistar xtra mimo zawiera to co zwykły no i cyprokonazol tak jak artea tak z 0.8l?

Edytowany przez magnum123, 10 styczeń 2014 - 18:08.

#2726 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 10 styczeń 2014 - 18:16

Zabiegi fungicydowe amistar w pełnej dawce może działać nawet 8 tygodni.Jeśli zastosujesz 0.5l to powinno być ok.Substancje mogą się powtarzać po sobie.W Twoim przypadku tylko 2 razy.Z Amisarem xtra bym się wstrzymał.Niewiadomo czy coś nie wyskoczy po pierwszym zabiegu

#2727 Share magnum123

magnum123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1042 postów

Napisany 10 styczeń 2014 - 18:26

Zabiegi fungicydowe tzn w jakim znaczeniu coś może wyskoczyć?

#2728 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3230 postów

Napisany 10 styczeń 2014 - 18:29

Zabiegi fungicydowe @magnum123 Masz za gęsto posiane czy odmiana podatna na mączniaka że tyle fenpropidyny?? Pikoksystrobina ma lepsze właściwości niż azoksystrobina przy zabiegu na liśc flagowy i ewentualną ochronę kłosa w planach.

#2729 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 10 styczeń 2014 - 18:32

Zabiegi fungicydowe

tzn w jakim znaczeniu coś może wyskoczyć?

t1 może puścić jakąś chorobe i to trzeba mieć na uwadze planując t2

#2730 Share magnum123

magnum123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1042 postów

Napisany 10 styczeń 2014 - 18:36

Zabiegi fungicydowe Powiem tak zawsze szedl bumper super 1l na t1 ale mączniaka przepuszczał co do pszenicy to mam ozona i tobak(obie pierwszy raz) i nie wiem jak one się zachowują, przedplon rzepak, ziemniak, pszenica. Dotychczas siałem torasa, akteur, smugę, batutę i arktisa i bywało różnie. W zeszłym roku np mączniak atakował a potem ostro septorioza. Siana tobak 160 kg, ozon 200. wszystko kwalifikowane. Tak wiem że różnie może być dlatego t1 takie mocniejsze myślę. Bo można bumper pomieszać z atakiem i lotusem ale to już kombinowanie a może parę zł taniej a nawet nie wyjdzie.

Edytowany przez magnum123, 10 styczeń 2014 - 18:40.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2731 Share brutus44

brutus44

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 185 postów

Napisany 10 styczeń 2014 - 20:26

Zabiegi fungicydowe triazol trzyma chorobę max 3 tyg.- i to dobry,morfolina podejrzewam,że krócej,chlorotanoil może z 10 dni jak ulew nie ma.Na strobi podobno choroby się uodparniają-na zachodzie już bardzo słabo działają nawet w mieszaninach.U siebie widzę to samo-a pryskam strobi więcej jak 10 lat.Co poniektórzy to pewnie mają mniejszy staż w najzwyklejszych fungicydach.Stąd ośmielam się coś tu napisać.Więc amistar 8 tyg. nie działa.Powiem nawet więcej -ja w ogóle nie wiem czy on odpowiednio dobrze działa na septorioze kilka dni.A to jest najważniejsza choroba pszenicy.Wszystkie inne to pryszcze, które zwalcza się mimo chodem .Amstar jest dobry na rdze-ale kiedy ona epidemicznie występuje-u mnie nigdy.A dawać 200 zł /litr to przegięcie.I to jest jedna z lepszych strobi.Więc Panowie ostrożnie z wydatkami bo firmy chemiczne żerują na "wysokej półce" i naszej psychice ,że coś jak jest drogie to zawsze lepsze a my dobrze inwestujemy-tak na bogato.W topagrar zeszłorocznym jest świetna tabelka.Związki chemiczne i ich działanie na poszczególne choroby.Opracowanie niemieckiego specjalisty. Nic więcej nie potrzeba.Tylko dobierać co nam potrzeba na jaką chorobę .Tylko jeszcze można w sklepie spisać sobie ceny i przeanalizować w domu przed zakupem.Bo jak czytam te posty-co mam zastosowac jak do maja kilka miesięcy-a nikt nie zna mojego pola,odmian,pogody,porażenia.To dla mnie jest dziecinne

#2732 Share Zenonim

Zenonim

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 958 postów

Napisany 10 styczeń 2014 - 21:56

Zabiegi fungicydowe

triazol trzyma chorobę max 3 tyg.- i to dobry,morfolina podejrzewam,że krócej,chlorotanoil może z 10 dni jak ulew nie ma.Na strobi podobno choroby się uodparniają-na zachodzie już bardzo słabo działają nawet w mieszaninach.U siebie widzę to samo-a pryskam strobi więcej jak 10 lat.Co poniektórzy to pewnie mają mniejszy staż w najzwyklejszych fungicydach.Stąd ośmielam się coś tu napisać.Więc amistar 8 tyg. nie działa.Powiem nawet więcej -ja w ogóle nie wiem czy on odpowiednio dobrze działa na septorioze kilka dni.A to jest najważniejsza choroba pszenicy.Wszystkie inne to pryszcze, które zwalcza się mimo chodem .Amstar jest dobry na rdze-ale kiedy ona epidemicznie występuje-u mnie nigdy.A dawać 200 zł /litr to przegięcie.I to jest jedna z lepszych strobi.Więc Panowie ostrożnie z wydatkami bo firmy chemiczne żerują na "wysokej półce" i naszej psychice ,że coś jak jest drogie to zawsze lepsze a my dobrze inwestujemy-tak na bogato.W topagrar zeszłorocznym jest świetna tabelka.Związki chemiczne i ich działanie na poszczególne choroby.Opracowanie niemieckiego specjalisty. Nic więcej nie potrzeba.Tylko dobierać co nam potrzeba na jaką chorobę .Tylko jeszcze można w sklepie spisać sobie ceny i przeanalizować w domu przed zakupem.Bo jak czytam te posty-co mam zastosowac jak do maja kilka miesięcy-a nikt nie zna mojego pola,odmian,pogody,porażenia.To dla mnie jest dziecinne

No to jak taki fachowiec jesteś...(ps. bez obrazy). to co jest najlepsze na septorioze???? bo akurat mam Ozon, Sailor, Jantarkę.. i oczywiście robię 2 zabiegi na flagowego i jak kwitnie.

#2733 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 11 styczeń 2014 - 09:32

Zabiegi fungicydowe Dziwne jest dla mnie że strobiluryna z Amistaru może działać kilka dni.Może co najwyżej żle podziałać jeśli nie trafimy z zabiegiem lub poprzedzajacy zabieg nie poradził sobie z chorobami.Przyjmuje sie że 30g strobiluryny chroni plon przez tydzień więc amistar teoretycznie powinien chronić w pełnej dawce około 8 tygodni.Z doświadczenia wiem że jak stosowałem preparat oparty na stobilurynie łącznie z triazolem na początku kłoszenia to podczas zbioru słoma wspodzie jeszcze była żywa.Z gorszej strony działanie strobiluryny zauważyłem po słabym zabiegu na t1,wtedy nie poradziła sobie z septoriozą.Winny był zabieg na t1 robiony Yamato które nie dotrzymało ochrony do liścia flagowego

#2734 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3230 postów

Napisany 11 styczeń 2014 - 10:39

Zabiegi fungicydowe Strobi działa/chroni/zabezpiecza tylko zdrowe rośliny, jeśli zawalone T1 i rośliny chore efekt mizerny.

@Zenonim jaki przedplon masz, że ochrona w tych właśnie terminach?

@brutus44 nie przesadzaj, jeszcze z innymi s.a. razem strobi nie jest taka zła. Pytanie czy strobi dałeś solo?

#2735 Share Zenonim

Zenonim

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 958 postów

Napisany 11 styczeń 2014 - 12:47

Zabiegi fungicydowe

Strobi działa/chroni/zabezpiecza tylko zdrowe rośliny, jeśli zawalone T1 i rośliny chore efekt mizerny.

@Zenonim jaki przedplon masz, że ochrona w tych właśnie terminach?

@brutus44 nie przesadzaj, jeszcze z innymi s.a. razem strobi nie jest taka zła. Pytanie czy strobi dałeś solo?

Pszenica siana po fasoli, buraku cukrowym i rzepaku. no i jeden kawałek po pszenicy

#2736 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 11 styczeń 2014 - 17:36

Zabiegi fungicydowe

Ja nie stosowałem ale również nie słyszałem dobrych opinii o tym środku. Jeżeli mowa o środkach tej klasy to zdecydowanie lepszy będzie Duet

Yamato jak na swój dość słaby skład wychodzi cholernie drogo. W tej cenie jest tilt turbo, zdecydowanie lepszy na T1. W T@ takie środki jak falcon, duet czy menara wyjdą znacznie taniej.

co sądzicie o takim schemacie T1 Tilt turbo 1l + mirage/atak 0,7l T2 Duett ultra 0,6 + 0,3 Amistar(jeszcze do przemyślenia) T3 Orius 0,5l+Yamato 1l (do przemyślenia)

Przy T1 możesz zejść do 0,6-0,8l tiltu (zależnie od mącznika) i podwyższyć ilość mirage (zależnie od septoriozy). Na T2 jednak zwiększyć amistaru, o połowę za niska dawka niczego porządnego Ci nie przyniesie. W T3 lepiej dac sam orius w pełnej dawce, ten tiofanat nic CI nie pomoże.

Arteę stosowałem kiedyś potem zamieniłem na falcona (lipa wg mnie) i tak myślę żeby nie powtarzać tej samej substancji czyli w tym wypadku propikonazolu zawartego w Tilcie. Co do amistaru czy większa dawka nie będzie zbyt długo trzymała zielonego no i wiadomo amistar tani nie jest. a Moze poprostu amistar xtra mimo zawiera to co zwykły no i cyprokonazol tak jak artea tak z 0.8l?

Artea to nie jest wysoka półka środków, co zresztą widać po cenie która nawet od falconu o ok 20zł niższa a to podobna skuteczność.
O amistarze xtra już pisałem w tym temacie i to nie jest najlepszy pomysł. Amistar nie będzie za długo trzymał, jeżeli zastosujesz w odpowiedniej fazie.

@magnum123 Masz za gęsto posiane czy odmiana podatna na mączniaka że tyle fenpropidyny?? Pikoksystrobina ma lepsze właściwości niż azoksystrobina przy zabiegu na liśc flagowy i ewentualną ochronę kłosa w planach.

Czemu pikoksystrobina lepsza? W tym ze nie ma efektu fitotonicznego?

triazol trzyma chorobę max 3 tyg.- i to dobry,morfolina podejrzewam,że krócej,chlorotanoil może z 10 dni jak ulew nie ma.Na strobi podobno choroby się uodparniają-na zachodzie już bardzo słabo działają nawet w mieszaninach.U siebie widzę to samo-a pryskam strobi więcej jak 10 lat.Co poniektórzy to pewnie mają mniejszy staż w najzwyklejszych fungicydach.Stąd ośmielam się coś tu napisać.Więc amistar 8 tyg. nie działa.Powiem nawet więcej -ja w ogóle nie wiem czy on odpowiednio dobrze działa na septorioze kilka dni.A to jest najważniejsza choroba pszenicy.Wszystkie inne to pryszcze, które zwalcza się mimo chodem .Amstar jest dobry na rdze-ale kiedy ona epidemicznie występuje-u mnie nigdy.A dawać 200 zł /litr to przegięcie.I to jest jedna z lepszych strobi.Więc Panowie ostrożnie z wydatkami bo firmy chemiczne żerują na "wysokej półce" i naszej psychice ,że coś jak jest drogie to zawsze lepsze a my dobrze inwestujemy-tak na bogato.W topagrar zeszłorocznym jest świetna tabelka.Związki chemiczne i ich działanie na poszczególne choroby.Opracowanie niemieckiego specjalisty. Nic więcej nie potrzeba.Tylko dobierać co nam potrzeba na jaką chorobę .Tylko jeszcze można w sklepie spisać sobie ceny i przeanalizować w domu przed zakupem.Bo jak czytam te posty-co mam zastosowac jak do maja kilka miesięcy-a nikt nie zna mojego pola,odmian,pogody,porażenia.To dla mnie jest dziecinne

Pośrednio masz rację. Amistar i inne strobiluryny słabo działają na septoriozę. Dlatego też firmy zaczynają się wycofywać ze strobi w ochronei przed septoriozą i dlatego pojawiły się te najdroższe fungi jak aviator czy seguris, bądź też środki z chlorotalonilem.
A koniec Twojego posta to najlepsza rada. Każdy rolnik powinien się orientować co w jego sytuacji będzie najodpowiedniejsze.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#2737 Share lukaszm

lukaszm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 431 postów

Napisany 12 styczeń 2014 - 17:59

Zabiegi fungicydowe Witam!
Na T1 zamierzam zastosować Zafir 400 EW (prochloraz + tebukonazol). Czy Ktoś stosował go? Ja stosowałem ten fungicyd w ubiegłym sezonie na kłos i efekt był, bo ziarno było dorodniejsze( w przeciwieństwie do ziarna z pola bez tego zabiegu, gdyż się nie dało wjechać opryskiwaczem na skutek obfitych opadów deszczu). A ponieważ jeszcze mi go trochę zostało, zastosuję go w Bogatce na pierwszy zabieg.
Czy mogę go mieszać z Antywylegaczem Płynnym 675 SL, albo z jakimiś nawozami, np. siarczanem magnezu?

#2738 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 12 styczeń 2014 - 18:19

Zabiegi fungicydowe możesz mieszać z tym ze uważaj z dawkami (zarówno Antywylegacz jak i tebukonazol działają hamująco na wzrost roślin) Co do środka to pasowałoby dorzucić jeszcze jakąś morfoline
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#2739 Share jankes123

jankes123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 510 postów

Napisany 12 styczeń 2014 - 19:28

Zabiegi fungicydowe a czy antywylegaczem pryskanie itd skracanie to ma wplyw na to ze jesli sie skroci to wiadomo ze nie wylegnie bedzie mniejsze (krotsza słoma ) a czy to ma wpływ na to ze jesli tych skladnikow nie pobierze sloma to kłos bedzie wtedy dłuższy ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2740 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 12 styczeń 2014 - 20:26

Zabiegi fungicydowe Porównywałes kiedyś ziarno z wylegniętej pszenicy z taką co nie wyległa?Z wylegniętej pszenicy ziarno jest pośladem i podatne na porastanie.Jeśli stosujesz regulatory wzrostu w odpowiednim terminie to nie mają wpływu na długośc kłosa i ilość pięterek w nim