Polecane posty

losktos    356

kombinacja omawiana w tym temacie setki razy, cofnij się parę stron wstecz :)

 

@lukaszm mozesz dodać. Myśle ze 0,5 leanderu powinno wystarczyć. Zafiru zalecają 1 l ale wychodzi wtedy trochę mało prochlorazu. Dobrze by było tak 1,2

Edytowano przez losktos

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czarny87    2

Witam, co polecicie na pszenice Julius?, dwa lub trzy zabiegi (najlepiej dwa), przedplon łubin Sonet, ziemia klasa IV, środki mogą być z górnej półki, ważne żeby działały dobrze. I jeszcze ochrona na żyto hybrydowe Brassetto, Pallazzo, Visello, klasa ziemii IV-VI, przedplon żyto, dwa zabiegi, środki max 300-350zł/ha. Chciałbym osiągnąć min. plony pszenicy 6-7t/ha i żyta 7-8t/ha. Mam trochę doświadczenia z fungicydami. Czytam ten temat, zrobiłem sobie nawet notatki, ale jeszcze chciałbym dokładniej przedstawić moją sytuację. Może polecicie jakąś książkę o ochronie zbóż. Dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Super przedplon, wg mnie możesz zaoszczedzić na T1 dać tilt z mirage i powinny dać radę. Na T2/T3 daj seguris 0,8l i wystarczy. Wyjdzie trochę powyżej 300zł.

co sadzicie o zabiegu na T1 w przenzycie i pszenicy: Tilt Turbo 0,7l + Mirage 0,7l? przedplon zboza, klasa IV, oczekiwany plon 5 ton.

Na taką ochronę oszczędnościowa jest ok.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Po co 200g/ha strobi to raz, 2 że napewno mocniejszym triazolem jest epoksykonazol :)

W takim razie jak tak nie doceniasz cyprokonazolu nie lepiej będzie zmieszać np safir z acanto?

Cyprokonazol nie wiele odstaje od epoksykonazolu, a w rdzy jest wręcz lepszy.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2245

Można i mieszać z Acanto ale po co? Ta sama cena praktycznie, a mieszając Reveller może i mamy mniej tej pikoksystrobiny o 25g/ha, ale zyskujemy drugi triazol dodatkowo co jak mówisz lepiej zwalcza rdzę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

.

Edytowano przez e1leex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2245

To które lepiej zwalczy mączniaka. Które? Nie wiem bo nie stosowaliśmy tych środków powiem, że Aviator i mirage + tilt turbo 0.5 nie dało rady w tamtym roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seremiak    1

Capalo z mączniakiem daje sobie swietnie rade, gorzej z fuzaryjną zgorzelą podstawy zdzbła, co polecacie na tego grzyba jaki fungicyd??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Można i mieszać z Acanto ale po co? Ta sama cena praktycznie, a mieszając Reveller może i mamy mniej tej pikoksystrobiny o 25g/ha, ale zyskujemy drugi triazol dodatkowo co jak mówisz lepiej zwalcza rdzę.

A czyli wątek ekonomiczny decyduje, teraz rozumiem ;)

Capalo z mączniakiem daje sobie swietnie rade, gorzej z fuzaryjną zgorzelą podstawy zdzbła, co polecacie na tego grzyba jaki fungicyd??

Z tym to będziesz miał problem. Kilka fungicydów ma rejestracje ale żaden nie zwalcza jej w pełni. W doświadczeniach dobrą skuteczność miał unix i na fuzaryjną chyba z lepszych wariantów. Drogo, ale zwalczanie chorób podstawy źdźbła nie należy do tanich.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slonju77    56

Kiedy jest T1 i T 2 w pszenicy jarej ,chodzi mi o fazy BBCH.Zgóry dzieki za odpowiedz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniusie23    10

Panowie a co powiecie na zabieg T1 w pszenżycie i życie hybrydowym Artea 0,5 l/ha + Amistar 0,25 l/ha dodam że na jesieni było wszystko pryskane od grzyba Bumperem z Oriusem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seremiak    1

Milanreal1 daj jakieś namiary na doświadczenia z zwalczaniem chrób podsuszkowych, chętnie bym poczytał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lebek5    56

Panowie mogę zrobić taki mix w pszenicy ozimej Ozon nawożenie około 150N bo bobiku na 2klasie:1,7wirtuoza+2l antywylegacza+0.4moddusa i to wszytko na 430litrów wody nie pogryzie się? nie przypali? może coś zmniejszyć lub może coś dodac?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Panowie a co powiecie na zabieg T1 w pszenżycie i życie hybrydowym Artea 0,5 l/ha + Amistar 0,25 l/ha dodam że na jesieni było wszystko pryskane od grzyba Bumperem z Oriusem

Na t1 nie. Na t2 już tak, tego amistaru trochę mało. Po co pryskałeś jesienią?

Milanreal1 daj jakieś namiary na doświadczenia z zwalczaniem chrób podsuszkowych, chętnie bym poczytał

http://www.progress.plantprotection.pl/pliki/2008/48-1-1.pdf

http://www.progress.plantprotection.pl/pliki/2009/49-2-01.pdf

Jeszcze czytałem o unixie i innym fungicydzie o skuteczności ale w wersji papierowej. W internecie nie znalazłem.

Panowie mogę zrobić taki mix w pszenicy ozimej Ozon nawożenie około 150N bo bobiku na 2klasie:1,7wirtuoza+2l antywylegacza+0.4moddusa i to wszytko na 430litrów wody nie pogryzie się? nie przypali? może coś zmniejszyć lub może coś dodac?

Nie powinno nic się stać. Moddus czasem może powodować przypalenia ale częściej zdarza się to w sytuacji stosowania z nawozami dolistnymi. To chyba nie są dawki na 1ha? Bo 430l to za dużo.

  • Like 1

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniusie23    10

@Milanreal1 to co polecisz mi na zabieg T1 w pszenżycie i życie hybrydowym ??? Wydaje mi się że w tym roku jesienny zabieg fungicydowy dobrze zrobił bo jesień była długa mokra i ciepła a zimy prawie wogóle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Panowie mogę zrobić taki mix w pszenicy ozimej Ozon nawożenie około 150N bo bobiku na 2klasie:1,7wirtuoza+2l antywylegacza+0.4moddusa i to wszytko na 430litrów wody nie pogryzie się? nie przypali? może coś zmniejszyć lub może coś dodac?

odradzam mieszanie wirtuoza z moddusem.przypala końcówki lisci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciek56    4

Panowie co moge zastosowac w pszenicy na T2/T3 w fazie liscia flagowego,aby zabieg zabezpieczyl rowniez klos przed fuzarioza?? Cena okolo 80 zl?

W od maja do lipca nie bedzie mnie w domu takze zabieg T3 nie wchodzi w gre. Czy moge w T2 chociaz troche ochronic pszenice przed fuzariaza klosow??

Edytowano przez maciek56

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilmkm    17

Chciałbym się poradzić odnośnie ochrony T1 pszenicy, odmiany głównie Ozon i Tulsa i w większości po przedplonach jęczmienia i pszenicy, ziemia ciężka, 3-4 klasa, nawożenie azotowe zaplanowane na ok. 150kg N. Na chwilę obecną pszenica jest ładna, gęsta, 2 tygodnie temu dostała 50kg N w RSM i dlatego myślę nad dobrą ochroną, jak na razie brak objawów chorób.

Jeszcze do niedawna miał iść Bumper Super, ale w tej chwili raczej jestem za innymi rozwiązaniami. Myślałem też nad dodaniem do niego Topsinu 0,8-1L, ale raczej to niewiele pomoże na choroby podstawy źdźbła. Chciałem także choć na części zastosować Aviatora na pierwszy zabieg jednak aktualnie nie można go jeszcze dostać a chciałbym sobie w najbliższych dniach już skompletować środki. Aktualnie mam wymyślone takie warianty:

 

1) Unix - często tu polecany na monokultury, jednak trochę zmodyfikowałem go pod moje stanowiska do następującej mieszaniny: Unix 0,7kg + Prochloraz 1L, cenowo wychodzi jak sam Unix w dawce 1kg (ok. 200zł) a wydaje mi się, że dodatek prochlorazu zabezpieczy szczególnie odmianę Ozon przed septoriozą liści, a także działanie na choroby podstawy źdźbła tej mieszaniny chyba gorsze nie będzie a niżeli samego unixa. We wszystkich znalezionych materiałach Unix jest polecany wyłącznie solo lub z tiltem (triazol i morfolina) i tak właśnie się zastanawiam czy mieszanka unixa z prochlorazem (imidazol) będzie bezpieczna, jak to oceniacie? Czy ta ochrona dotrzyma do liścia flagowego przed septoriozą?

 

2) wczoraj wymyślony wariant po przeanalizowaniu dostępnych środków w sklepach: Cerelux Plus 0,8L (flusilazol 130g i fenpropimorf 300g) + Prochloraz 400g. Flusilazol wg HGCA ma bardzo dobre działanie na podstawę. Może trochę go mało, ale niestety Alertu solo nie znalazłem w sprzedaży. Myślę, że jako dodatek do prochlorazu świetnie by się sprawdził. Taki zestaw wychodzi ok 150-160zł.

 

Na T2 planuję zastosować coś z epoksykonazolem (Seguris lub taniej Epoksykonazol + Gwarant) więc nie chce go dawać na T1.

Trochę się rozpisałem, ale chciałem to ładnie przedstawić, jestem bardzo ciekaw waszych opinii na temat wyżej przedstawionych mieszanin.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lebek5    56

odradzam mieszanie wirtuoza z moddusem.przypala końcówki lisci

to mnie nie uspokoiłeś, cięzko będzie zrobić 3 opryski na n pierwsze kolanko i wszystko w dobym momęcie (odchwaszczanie,skracanie,ochrona)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Możesz dac medax zamiast moddusa i nie bedzie przypalen.Moddus tez przypalał mi w drugim skracaniu na flagowy z dodatkiem decisu mega.Dobrze działa tylko mieszanin nie lubi.W tym sezonie zrobie najpierw skracanie a po 3 dniach grzybowka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszm    11

Kamilmkm - Jeśli o mnie chodzi, to na T2 planuję też epoksykonazol i chlorotalonil. Analizując tabelę skuteczności fungicydów w pszenicy wg HGCA, taki wariant powinien bardzo dobrze chronić ją przed chorobami. Ponadto na tym forum wiele razy podkreślali Użytkownicy, ze epoksykonazol to skuteczny triazol. Niektórzy wprawdzie bardziej polecają go na T1, a do ochrony kłosa tebukonazol. Niemniej ja zastosuje go na T2. A na T1 razem z ccc mam zamiar dać prochloraz+tebukonazol+fenpropidynę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez center
      Czym pryskacie pszenice na miotełkę i chwasty żeby było tanio i przelecieć raz ??
    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez Krzychuu19
      Witam. Pszenica ozima arkadia żółknie ginie. Po zimie była posiana saletra w dawce 170kg. Mogę prosić o jakieś rady z góry dziękuję 
    • Przez livebird
      Witam mam problem z jasnotą purpurową która zachwaściła mi strasznie pszenice ozimą na granicy pola 10-15 arów silnie zachwaszczonych tylko tym chwastem pytanie do was jakim śrdokiem porządnie ją zwlacze teraz i czy dam rady jeszcze teraz to zniszczyć (pszenica- pierwsze kolanko 2cm od węzła krzewienia). Pryskałem już Lancetem którego dałem chyba niską dawke bo miejscami chwasty nie wyglądają jakby siadły.
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj