Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zabiegi fungicydowe

8792 odpowiedzi na ten temat

#2381 Share Krisma

Krisma

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów

Napisany 27 czerwiec 2013 - 20:57

Zabiegi fungicydowe Tomek jakie konkretnie środki i w jakich ilościach?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Zabiegi fungicydowe Dzisiaj, 15:42
  •  

#2382 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7797 postów

Napisany 27 czerwiec 2013 - 21:02

Zabiegi fungicydowe Tilmor 1l/ha. Wiem że to jest na rzepak, ale tak na prawdę to jest tańsza i trochę uboższa wersja Prosaro.

#2383 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 28 czerwiec 2013 - 08:17

Zabiegi fungicydowe

Mam dylemat czym opryskać pszenicę na kłos od fuzariozy. Myślę nad Duetem ultra (tiofanat metylowy, epoksykonazol) lub samym tebukonazolem typu tebu, orius. Doradźcie coś. Na T2 był reveller i osiris, miałem nadzieje że na tym zakończę ale deszcze swoje robią i szkoda mi choroby kłosa

jeśli ostatnio robiłeś zabieg epoksykonazolem to teraz daj tebukonazol.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Szukaj pierwszego kolanka! zobacz »

•  

#2384 Share brutus44

brutus44

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 185 postów

Napisany 28 czerwiec 2013 - 21:13

Zabiegi fungicydowe pszenica nie podtruje się od tylu zabiegów,Ja po t1 juz zauwazyłem lekkie przypalenie koncowek-po t2 juz duze i sam nie wiem czy w tym roku te fungicydy więcej szkod nie przynoszą niz pozytku.Jestem po t3-pszenica przypalona a choroba tak jest. Pszenzyto lezy jak długie a byl ccc.A najbardziej jest w....ce ze kolega co 20 lat ma na polu zboze po zbozu i dał jedną ale potezna dawkę saletry amonowej i juz więcej we wsi się nie pokazał-pszenica zdrowiutka ,bez zadnego sladu grzybka,ładnie stoi,niska.A ja w fungicydy ,odzywki(biospeed),nawozy dolistne ,antywylegacz utopiłem 460 zł +paliwo i gniecenie/ha

#2385 Share HORTUS

HORTUS

Zaawansowany

• Validating
  • PipPipPip
  • 146 postów

Napisany 28 czerwiec 2013 - 21:28

Zabiegi fungicydowe Ja też odnoszę wrażenie że im większe ilości zabiegów, nawożenie x3, odżywka x3, to fungicyd powinien być x4.
Na plantacjach bez ochrony jest mniejsza presja chorób niż u mnie.

#2386 Share Naskom

Naskom

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 28 czerwiec 2013 - 21:29

Zabiegi fungicydowe A powiedz kolego czy mocznik dawałeś do zbiornika w trakcie zabiegu fungicydowego? Jeżeli tak to ile kg na 100l wody?

#2387 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 28 czerwiec 2013 - 22:51

Zabiegi fungicydowe

@milanreal to co proponujesz?? może sam epoksykanazol??

Sam może nie, chyba że jest tylko septorioza, inne choroby nie są groźne. Wg mnie lepiej dać fungicyd z 2 substancjami aktywnymi, jest większe spektrum zwalczanych chorób.

Ile g tej strobiluryny? Myslę domieszać do niej chlorotalonil powiedzmy 500g, nie za dużo, 400g? To na T2. A na T3 tebu 200g+epoksykonazol 62g? Powinno być lepsze niż tiofant+tebu.

Edit Raczej bardziej pasować będzie 75g epoksykonazolu.

Ja powiem że nawet za mało, fungicydem zawierającym chlorotalonil i strobiluryne jest olympus 400g chlorotalonilu i 80g azoksystrobiny, tyle że minimalne dawki w mieszaninie z triazolami jak artea czy menara nie zalecają mniej niż 1,75l/ha co daje 700g cholrotalonilu i 140 azoksystrobiny. Z drugiej strony taka mieszanina daje świetny wariant ochrony na T2 lub wczesne T3, bo jak T3 dajemy w fazie kwitnienia pszenicy to triazole dadzą sobie radę.
Na T3 tebukonazol+ epoksykonazol jest zdecydowanie lepsze niż tiofanat który zwalacza głównie fuzariozy, znacznie słabiej niż tebukonazol.

jakim srodkiem prysnąc na fuzarioze w pszenicy po przekwitnięciu.

Trochę za mało powiedziałeś, jak np jakie jest porażenie chorobami, jaka była wcześniejsza ochrona ile możesz wydać. Teraz triazole dobrze ochronią, menara będzie dobra koszt ok 85zł/ha.

Panowie muszę pryskać pszenicę od robaka. Już przekwitła ale jest nalot i mszycy i pryszczarka zbożowca i jeszcze czegoś tam. Zostało mi trochę ze staaarych zapasów Bumpera 250 ale to dawka wyjdzie 0.3l/ha, myślę dorzucić Gwarant, tylko starczy ok 0.5l/ha?

Mówisz o fungicydach, robaków nie załatwią. Na robaki eforia. Te dawki fungicydów które podałeś sa zdecydowanie za niskie.

U mnie po tych opadach w Bogatce zaczyna na kłosa wchodzić septorioza plew i fuzarioza cała roślinka od dołu do góry zielona aby na kłosie takie cuda, pryskane było Falconem w fazie kwitnienia pszenicy... :/

Kiedys juz pisałem że falcon mimo że ma 3 substancje aktywne koszt prawie 100zł/ha to jest słaby. A w tej cenie można mieć znacznie lepsze fungicydy. W tej cenie bedzie duet ultra a lepszy niż falcon. Jeszcze troche taniej wyjdzie menara z której jestem zadowolony w tym dość trudnym roku. Na falconie się już 2 razy przejechałem.

Ja też odnoszę wrażenie że im większe ilości zabiegów, nawożenie x3, odżywka x3, to fungicyd powinien być x4.
Na plantacjach bez ochrony jest mniejsza presja chorób niż u mnie.

4 razy? A w którym miejscu wstawiałbyś te zabiegi. Niestety nawozy dolistne dają roślinom sporego kopa ale jednocześnie znacznie powiększają aparaty szparkowe przez co grzyby maja znacznie ułatwiony dostęp do rośliny. 3 zabiegi fungidydowe w nawet najbardziej intensywnych plantacjach powinny wystarczyć, oczywiście te fungicydy w takich warunkach powinny być z tej górnej półki. Same triazole w bardzo wysokich technologiach powinny być stosowane praktycznie co 3-4 tygodnie aby były skutecznie zwalczyć choroby.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#2388 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3212 postów

Napisany 28 czerwiec 2013 - 23:20

Zabiegi fungicydowe

ja dzisiaj pojechałem pszenicę 4 raz, bo septorioza wychodzi, a na fuzariozę tylko czekać. Dałem 80 g piotkonazolu i 160 tubukonazolu.Do tego danadin 0,5 i jakiś perytroid.

Hmm po co perytroid jeśli Dandim jest owadobójczy?

Pszenica opryskana na T3 0.5 tebukonazol + 0.5 epoksykonazol.

#2389 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7797 postów

Napisany 29 czerwiec 2013 - 07:51

Zabiegi fungicydowe Danadin działa systemicznie, a perytroid kontaktowo.

#2390 Share marcinn998

marcinn998

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 01 lipiec 2013 - 09:54

Zabiegi fungicydowe U mnie widzę ze pojawia się fuzarioza(pojedyńcze kłosy może z 1szt na m2) na T2 poszedł Falcon na poczatku czerwca czy Tebu w tej sytuacji coś pomoże czy szukać czegoś innego? I czy w ogóle jest sens pchać się w koszty ok 25ha do opryskania, z tego co czytam teraz już trochę za pożno.

Edytowany przez marcinn998, 01 lipiec 2013 - 10:35.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2391 Share asso2

asso2

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów

Napisany 01 lipiec 2013 - 10:53

Zabiegi fungicydowe Też mam ten problem. Pierwszy raz stosuje fungicydy i postanowiłem że na t2 zakoncze. Poszedł falcon po wykloszeniu ale przed kwitnieniem. Niestety jest fuzarioza. Zmartwilem się jeszcze bardziej, gdy dowiedziałem się na skupie że pszenicy porazonej fuzarioza nie będą kupować. Taki pojedyncze kłosy na m2 mocno wpłyną na jakość ziarna? Ja t3 dopuszczam bo do końca tygodnia nie mam czasu a i jest chyba za pozno. Okres karencji 35 dni.

#2392 Share marcinn998

marcinn998

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 01 lipiec 2013 - 11:32

Zabiegi fungicydowe Myślę ze z tym skupowanie to przesadzają. Ja chyba sobie w tym roku odpuszczam bo i tak już za późno a po za tym miałem problem z miotłą wiec szkoda generować koszty jak i tak z plonem nie będzie rewelacji. Jak cena będzie w miarę to za rok postaram się o porządną ochronę w tym roku wszystko na czuja bo pierwszy raz siałem pszenice do tej pory starszy się tym zajmował i od grzyba pryskał tylko raz albo i wcale.

#2393 Share PawelWlkp

PawelWlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1156 postów

Napisany 02 lipiec 2013 - 06:55

Zabiegi fungicydowe Ja też jeszcze trzeciego zabiegu nie zrobiłem, a przydał by się szczególnie ostrodze. Moge go zrobić najwcześniej jutro lub pojutrze a może nawet za 3 dni. Wczoraj wieczorem mocno dolało, a już było mokro. Na opóźnione t2 poszedł falcon+leander+acanto. Warunki były wtedy takie że ledwo udało się przejechać. I moje pytanie czy jest sens jeszcze jechać, mam kupiony duet ultra, i odżywke NPK 20, 20, 20 +mikro

#2394 Share grzesiek1984

grzesiek1984

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 02 lipiec 2013 - 17:20

Zabiegi fungicydowe Witam. Pytanko, mam w posiadaniu fungicyd o składzie: propikonazol 150g/l, triadimefon 150g/l. Nie jest on kupiony w Polsce. Napisane żeby stosować 0,5l/h. Powiecie mi coś Koledzy na temat tej mieszanki. Jest to w miarę coś dobrego, wartego stosowania? No i w której fazie pszenicy najlepiej się nadaje. Nie znam się za bardzo ale te dwie substancje to są z grupy triazoli chyba. No to chyba na kłos, czy nie? Dzięki z góry za info!

#2395 Share rogerr33

rogerr33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 162 postów

Napisany 02 lipiec 2013 - 21:58

Zabiegi fungicydowe Opryskalem dzis pszenice ozima tebu w dawce 1l/ha zostalo mi ok5l i tak pomyslalem ze opryskam i zobacze pszenice dokladnie bo dawno nie bylem ale teraz tak mysle ze to raczej duzych efektow nie przyniesie ale czy nie zaszkodzi dodam ze wczesniej tez pryskalem tebu w czasnie kwitnienia ale pozniej przeczytalem ze mozna pryskac do wodnej postaci ziarna a teraz raczej to juz woskowa jest

#2396 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3212 postów

Napisany 02 lipiec 2013 - 22:06

Zabiegi fungicydowe Zabieg T3 można opóźnic do dojrzałośći mlecznej ziarna, jeśli jest woskowa to raczej odpuść sobie bo nie ma to sensu. Swoja drogą niedługo pod kose bedziesz miał pszenice przy dobrej pogodzie.

#2397 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 02 lipiec 2013 - 22:21

Zabiegi fungicydowe .

Edytowany przez e1leex, 20 luty 2014 - 19:33.

#2398 Share rogerr33

rogerr33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 162 postów

Napisany 03 lipiec 2013 - 00:02

Zabiegi fungicydowe Tebu chyba karencji ma 32 dni wiec napewno wczesniej niz w sierpniu zniwa sie nie zaczna jak sie nie myle to juz 1-2 sierpien i bedzie git

#2399 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 03 lipiec 2013 - 00:12

Zabiegi fungicydowe .

Edytowany przez e1leex, 20 luty 2014 - 19:22.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2400 Share lukaasz

lukaasz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 158 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team