Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zabiegi fungicydowe

8792 odpowiedzi na ten temat

#2321 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 22 czerwiec 2013 - 01:01

Zabiegi fungicydowe właśnie to przekreśla zasadność stosowania acanto celem przedłużenia wegetacji, bacząc na skuteczność (w kontekście kosztów) również nie warto tego używać, i sam się zastanawiam jakim sposobem wcześniejsza dyskusja w tym wątku skłoniła mnie do zastosowania tego środka

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Zabiegi fungicydowe Dzisiaj, 17:41
  •  

#2322 Share case-jxu-95

case-jxu-95

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 286 postów

Napisany 22 czerwiec 2013 - 07:01

Zabiegi fungicydowe

Nie tylko wg producenta bo widziałem porównanie azoksystrobiny i pikoksystrobiny (HGCA chyba) i efekt fitotoniczny u tej drugiej prawie śladowy. I czy wg Ciebie efekt fitotoniczny naprawde jest szkodliwy?
@tomek90 tu się zdecydowanie zgadzam dobre triazole zabezpiecza kłos na ok 4 tyg a że już jest dość późno to strobiluryn nie ma sensu.

Dobre triazole,jaki kolego środek kolego masz na myśli potrzebuję podratować kłos w pszenicy muszelka;t1 brasifun,t2 eminent a co na t3 pozdrawiam i proszęo pomoc

#2323 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3205 postów

Napisany 22 czerwiec 2013 - 08:18

Zabiegi fungicydowe

właśnie to przekreśla zasadność stosowania acanto celem przedłużenia wegetacji, bacząc na skuteczność (w kontekście kosztów) również nie warto tego używać, i sam się zastanawiam jakim sposobem wcześniejsza dyskusja w tym wątku skłoniła mnie do zastosowania tego środka

Jesteś niezadowolony z Acanto? Dla mnie ochrona się podoboba z tą substancją, chodz niemam porównania bo po całośći poszło. Tyle że nie opierałem się na strobilurynie, a zastosowałem ją jako dodatek no i ze względu na te właściwości chodz nie moge ich znaleść to pikoksystrobina najlepsza, a potem krezoksym chyba ale nie jestem pewien.

@case-jxu-95 tebukonazol, epoksykonazol, protiokonazol

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2324 Share s17

s17

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 59 postów

Napisany 22 czerwiec 2013 - 08:49

Zabiegi fungicydowe Czy opryskiwanie w tak wysokich temperaturach jak obecne triazolami nie szkodzi pszenicy? Mam na myśli zabieg późnym wieczorem?

#2325 Share przemekaerox

przemekaerox

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 22 czerwiec 2013 - 09:01

Zabiegi fungicydowe

Panowie, a że tak się zapytam po co wam strobiluryna na T3 jeżeli dopiero teraz go robicie to spokojnie dobry triazol potrzyma do żniw.

T1 - CAPALO 337,5 SE w dawce 1,5 litra
T2 - OLYMPUS 480 EC w dawce 1,3 + LOTUS 750 EC w dawce 0,3 litra
T3 - Więc co proponujesz ? Jak już pisałem handlowcy zaproponowali tani zabieg tebukonazolem.

#2326 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 22 czerwiec 2013 - 11:22

Zabiegi fungicydowe

Jesteś niezadowolony z Acanto?

owszem jest to najskuteczniejsza strobiluryna, ale nie posiadałem wiedzy o braku efektu fitotoniczności, czyli jest dobrze ale nie tak jak chciałem, od przyszłego sezonu przerzucam się na jakiś zamiennik acanto

#2327 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3205 postów

Napisany 22 czerwiec 2013 - 12:03

Zabiegi fungicydowe Możesz podać link do tego artykułu o braku efektu fitotoniczności, też jestem ciekaw. Może Reveller tylko że wychodzi drożej niz Acanto.

@przemekaerox tebukonazol ok, mozesz też tebukonazol+epoksykonazol dać po 0.5l obydwa. Z droższych trochę masz Falcon i Soligor. Septoriozy plew raczej bedziesz miał z głowy po Olympusie.

#2328 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 22 czerwiec 2013 - 12:50

Zabiegi fungicydowe s. 5
http://www2.dupont.c...s/RW_2_2013.pdf

#2329 Share koszos1

koszos1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 110 postów

Napisany 22 czerwiec 2013 - 20:35

Zabiegi fungicydowe czy artea na kłos (pszenica ozima) będzie dobra czy polecacie cos lepszego w podobnych pieniądzach!! poproszę o nazwy środków i ewentualne ceny

#2330 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 22 czerwiec 2013 - 21:26

Zabiegi fungicydowe duett ultra 0,6 l koszt okolo 90 zł moim zdaniem lepszy

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2331 Share Merkoo

Merkoo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 22 czerwiec 2013 - 22:25

Zabiegi fungicydowe Ok duet ultra "moim zdaniem" ale to zależy co było dawane wcześniej,jak wyglada pszenica, jakie zagrożenia, spodziewany plon itd. Artea jest dobra w tym zakresie cenowym napewno porównywalna z dueatem. Wg mnie duet jest dobry na T2 przy średniej intensywności uprawy

#2332 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 22 czerwiec 2013 - 22:47

Zabiegi fungicydowe

Dobre triazole,jaki kolego środek kolego masz na myśli potrzebuję podratować kłos w pszenicy muszelka;t1 brasifun,t2 eminent a co na t3 pozdrawiam i proszęo pomoc

Do dobrej ochrony kłosa wystarczy artea, po dotychczasowej ochronie widzę że średnio intensywna więc proponuje tańszy środek ale dobrze radzący sobie z chorobami kłosów. Gdybyś w przyszłym roku stosował podobna ochronę to brasifun przestaw na T3, bo tebukonazol nie nadaje się na T1.

Czy opryskiwanie w tak wysokich temperaturach jak obecne triazolami nie szkodzi pszenicy? Mam na myśli zabieg późnym wieczorem?

Nie powinno, słońce powinno juz zajść i temp nie wyższa niż 25 stopni. Mówią ochłodzenie więc chyba powinny być jeszcze dobre warunki na T3.

T1 - CAPALO 337,5 SE w dawce 1,5 litra
T2 - OLYMPUS 480 EC w dawce 1,3 + LOTUS 750 EC w dawce 0,3 litra
T3 - Więc co proponujesz ? Jak już pisałem handlowcy zaproponowali tani zabieg tebukonazolem.

Dotychczasowa ochrona bardzo dobra, tylko w T2 dość skromne dawki. Tebukonazol jest bardzo dobry na fuzariozy, a kłos mogą też nękać inne choroby. Może być mieszanina zaproponowana przez @tomek90 lub menara, bardzo dobry środek na T3.

owszem jest to najskuteczniejsza strobiluryna, ale nie posiadałem wiedzy o braku efektu fitotoniczności, czyli jest dobrze ale nie tak jak chciałem, od przyszłego sezonu przerzucam się na jakiś zamiennik acanto

Producent acanto twierdzi że jest najlepsza, ale poszukać trochę w obcojęzycznych publikacjach to już tak dobrze nie wychodzi. We wczesnych fazach jest lepsza, ale w późniejszych azoksystrobina wygrywa zdecydowanie. Zresztą zalecają ją na T1 i T2 więc coś w tym jest. Poza tym pikoksystrobina była opracowana przez syngentę więc gdyby była lepsza od azoksystrobiny to by jej nie odsprzedawali innej firmie.

czy artea na kłos (pszenica ozima) będzie dobra czy polecacie cos lepszego w podobnych pieniądzach!! poproszę o nazwy środków i ewentualne ceny

W podobnych pieniądzach ciężko będzie Ci znaleźć lepszy środek lub stworzyć mieszaninę, a artea w technologii średnio intensywnej kłos dobrze ochroni. Zresztą poprzednik daje mądrą radę, to zależy czy masz obecnie problem z jakąś chorobą i co chcesz konkretnie zwalczyć.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#2333 Share młody17

młody17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów

Napisany 23 czerwiec 2013 - 10:04

Zabiegi fungicydowe Panowie ja mam takie pytanie mianowicie, zrobiłem tak T1- Wirtuoz 1,2l/ha, T2- Fandango 1l/ha(pierwsze kłosy już się pokazywały) T3- tebukanazol 250g/ha. Pomiędzy T2, a T3 było 19dni. Na dzień dzisiejszy na kłosach, a dokładniej plewkach trafiają się ciemnofioletowe malutkie kropki, chyba septorioza?? Występuje na ok. 10%. Pszenica już po kwitnieniu, ziarno wewnątrz już duże, zastanawiam się jaki będzie mieć wpływ ewentualny rozwój choroby na plon, jest sens polecieć jeszcze np. epoksykonazol-em. Na odmianie Barok i Kelvin praktycznie tego brak, tylko na Menosie. Zdjęcia z przed tygodnia do zobaczenia w galerii. Z góry dzięki za pomoc :)

#2334 Share Marcin133

Marcin133

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 331 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,sport,piękne kobiety

Napisany 23 czerwiec 2013 - 10:41

Zabiegi fungicydowe Panowie co będzie dobre na ochrone kłosa?
dawany był duet 0.6/ha ładnie zatrzymał...gościu proponuje artea wystarczy?

odmiany
zyta- przedplon ziemniak
tonacja-przedplon kuku
pszenżyto grenado-przedplon kuku

#2335 Share case-jxu-95

case-jxu-95

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 286 postów

Napisany 23 czerwiec 2013 - 13:07

Zabiegi fungicydowe

Do dobrej ochrony kłosa wystarczy artea, po dotychczasowej ochronie widzę że średnio intensywna więc proponuje tańszy środek ale dobrze radzący sobie z chorobami kłosów. Gdybyś w przyszłym roku stosował podobna ochronę to brasifun przestaw na T3, bo tebukonazol nie nadaje się na T1.

Nie powinno, słońce powinno juz zajść i temp nie wyższa niż 25 stopni. Mówią ochłodzenie więc chyba powinny być jeszcze dobre warunki na T3.

Dotychczasowa ochrona bardzo dobra, tylko w T2 dość skromne dawki. Tebukonazol jest bardzo dobry na fuzariozy, a kłos mogą też nękać inne choroby. Może być mieszanina zaproponowana przez @tomek90 lub menara, bardzo dobry środek na T3.

Producent acanto twierdzi że jest najlepsza, ale poszukać trochę w obcojęzycznych publikacjach to już tak dobrze nie wychodzi. We wczesnych fazach jest lepsza, ale w późniejszych azoksystrobina wygrywa zdecydowanie. Zresztą zalecają ją na T1 i T2 więc coś w tym jest. Poza tym pikoksystrobina była opracowana przez syngentę więc gdyby była lepsza od azoksystrobiny to by jej nie odsprzedawali innej firmie.

W podobnych pieniądzach ciężko będzie Ci znaleźć lepszy środek lub stworzyć mieszaninę, a artea w technologii średnio intensywnej kłos dobrze ochroni. Zresztą poprzednik daje mądrą radę, to zależy czy masz obecnie problem z jakąś chorobą i co chcesz konkretnie zwalczyć.

Dziękuję kolego za wskazówki,pozrowienia

#2336 Share brutus44

brutus44

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 185 postów

Napisany 23 czerwiec 2013 - 15:25

Zabiegi fungicydowe do minalreal1
dlaczego zazwyczaj polecasz srodki Syngenty,jesteś z nich zadowolony,miałeś porównanie z innymi? A co powiesz o segurisie-mam zamiar coś tym prysnąć w sezonie 2014.
Ja stos. w tym roku na wszystko Reweller(pszenica,pszenzyto,jeczmien jary i rzepak). Chyba cudow ten srode ie zrobił ale na amistarze juz się kilka razy przejechałem(rzepak).Porownujac go z Pictorem to przeplacona zabawa-ale coś mi w tym roku piklo i nie kupilem pictora bo reweller taniej wychodzil. Mam reklamę syngenty przed paru lat kiedy oni jeszcze rozprowadzali acanto to się nad nim rozplywali-ze najnowoczesniejszy i najlepszy.I było w niej też ze strobi nalezy stos 2 razy w sezonie bo wtedy tylko bedzie wysoka jakosc i plon pszenicy.A taraz o tym milczą???Chyba te strobi nie do konca się sprawdza
Koledzy podzielcie się do zast fung z gornej półki-typu bell,aviator,swing,seguris-jak wam się one sprawdzają
ps. tak na marginesie-3 dni temu była ulewa z gradem i zboza leza plackiem-a w jeczmieniu pourywane klosy
teraz to jestem za tym by w zniwa tanie zboze było bo musze kupic dla blondynek :(

#2337 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 24 czerwiec 2013 - 08:28

Zabiegi fungicydowe mam jeszcze większy problem z legendą http://fotowrzut.pl/PYROH9LZ0R
prawdopodobnie bardzo słabo radzi sobie z warunkami stresowymi (wysokie temperatury i brak opadów), ale zauważyłem też jakąś rdzę (nieregularne żółto-brunatne plamy na liściach, również na flagowym) i zastanawiam się skąd ona się bierze, poszła na początek mieszanka prochloraz, fenpropidyna i tebukonazol, następnie pikoksystrobina i epoksykonazol z tiofanatem metylowym, julius po tym na najsłabszym stanowisku wygląda jak niemowlak (co prawda przy opóźnionym T1), a legenda ledwo co trzyma się przy życiu

#2338 Share mds212

mds212

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 629 postów

Napisany 24 czerwiec 2013 - 09:59

Zabiegi fungicydowe CO polecacie teraz na grzyba na pszenice jara okolo 3 tygodni temu był stosowany Bumper?

#2339 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 24 czerwiec 2013 - 10:26

Zabiegi fungicydowe

Panowie co będzie dobre na ochrone kłosa?
dawany był duet 0.6/ha ładnie zatrzymał...gościu proponuje artea wystarczy?

odmiany
zyta- przedplon ziemniak
tonacja-przedplon kuku
pszenżyto grenado-przedplon kuku

Duet był na T2? Artea na T3 powinna wystarczyć.

do minalreal1
dlaczego zazwyczaj polecasz srodki Syngenty,jesteś z nich zadowolony,miałeś porównanie z innymi? A co powiesz o segurisie-mam zamiar coś tym prysnąć w sezonie 2014.
Ja stos. w tym roku na wszystko Reweller(pszenica,pszenzyto,jeczmien jary i rzepak). Chyba cudow ten srode ie zrobił ale na amistarze juz się kilka razy przejechałem(rzepak).Porownujac go z Pictorem to przeplacona zabawa-ale coś mi w tym roku piklo i nie kupilem pictora bo reweller taniej wychodzil. Mam reklamę syngenty przed paru lat kiedy oni jeszcze rozprowadzali acanto to się nad nim rozplywali-ze najnowoczesniejszy i najlepszy.I było w niej też ze strobi nalezy stos 2 razy w sezonie bo wtedy tylko bedzie wysoka jakosc i plon pszenicy.A taraz o tym milczą???Chyba te strobi nie do konca się sprawdza
Koledzy podzielcie się do zast fung z gornej półki-typu bell,aviator,swing,seguris-jak wam się one sprawdzają
ps. tak na marginesie-3 dni temu była ulewa z gradem i zboza leza plackiem-a w jeczmieniu pourywane klosy
teraz to jestem za tym by w zniwa tanie zboze było bo musze kupic dla blondynek :(

Środki stosowałem już różnych producentów- najbardziej przejechałem się na falconie chyba 2 lata temu i na najtańszych sulfonulomocznikach do odchwaszczania kukurydzy. Co do polecanie rożnych środków to zazwyczaj na początku patrze na skład, na producenta rzadziej zwracam uwagę i czasami nawet nie wiem który środek od jakiego jest producenta.
Na rzepak dawałeś amistar czy amistar xtra?
Szczerze mówić nie pamiętam kiedy do obrotu wprowadzono pikoksystrobine i azoksystrobinę, pamiętam tylko że pikoksystrobine opracowano wcześniej. A strobiluryny maja niestety taki mechnizm działania że choroby dość łatwo sie od nich uodparniają, co zresztą już jest w krajach Europy zachodniej.
Nowością i przyszłością w ochronie roslin jest np. izopyrazam, biksafen, wg HGCA to jedne najskuteczniejszych substancji w ochronie. Więc jeżeli u Ciebie produkcja jest bardzo intsnsywna, nastawiona na bardzo wysokie plony o bardzo dobrej jakości to jak najbardziej warto stosowac takie srodki jak np seguris, koszt ok 200zł/ha. Drogo, ale bardzo skuteczne.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2340 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 24 czerwiec 2013 - 11:25

Zabiegi fungicydowe Panowie ma ktos z was muszelke jak w tym roku wyglada u was? u mnie przy tych opadach to straszna fuzarioza zjada klosy i septorioza normalnie tragedia przy 3 zabiegach t1 wirtuoz 0,95l/ha t2 reveller 0,9l/ha t3 duet ultra 0.55l/ha