Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zabiegi fungicydowe

8792 odpowiedzi na ten temat

#2301 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 20 czerwiec 2013 - 14:13

Zabiegi fungicydowe jaki przedplon tej pszenicy sailor?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Zabiegi fungicydowe Dzisiaj, 09:31
  •  

#2302 Share brutus44

brutus44

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 185 postów

Napisany 20 czerwiec 2013 - 14:39

Zabiegi fungicydowe przedplon-rzepak

do hortus
dokladnie jak na zdjęciu-mam to samo.Zaczęlo się od koncówek i czubka liścia tak jak u Ciebie.Sam nie wiem co to jest do konca-obstawiam septorioze plew bo na plewkach też idzę jakieś przebarwienia bardzo małe ale jednak, I na liściach też już jest wyrażniej u mnie widoczne jak u ciebie.Pryskałem manganem w duzej dawce wiosną;boru i miedzi tez troszkę dostała.Tylko strasznie gęsta-może az za bardzo się rozkrzewiła.Metr od granicy porazenie mniejsze-obstawiam chorobe grzybową.
Sasiad tez ja ma i objawy takie same-a inne pole,nawozenie,ochrona

#2303 Share HORTUS

HORTUS

Zaawansowany

• Validating
  • PipPipPip
  • 146 postów

Napisany 20 czerwiec 2013 - 14:47

Zabiegi fungicydowe brutus44, ja wysyłałem to zdjęcie do Bayer, Basf, Danko i wszyscy mówią że to nie jest septorioza
Jedni mówią Moddus, drudzy brak składników odżywczych.......

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2304 Share brutus44

brutus44

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 185 postów

Napisany 20 czerwiec 2013 - 15:05

Zabiegi fungicydowe to niech Danko się wypowie co to jest-inne pszenice we wsi tego nie mają.Ma moja i sailor kolegi. I ta Twoja.Jezeli są jej hodowcą na Polske(odm niemiecka) to jest w ich interesie dojsc do tego co jej zaszkodziło.Bo tak to jest antyreklama odmiany.Ja modusa nie stosowałem.Dałem ten polski ccc w dawce 1l/ha-ale to dawno-jak miała20-25 cm. Co tylko mnie zdziwiło to jak się klosila to tak dziwnie klos wychodzil się łamiąc-pozniej się prostował.Może to jest sygnał niedoboru jakiegoś pierwiastka??? Aha ziemia wapnowana,dostała 150 kg N w postaci saletrzaku-to mg też jest pod dostatkiem.Dostała też tytanit
Klos krotki-8 pieterek-ale to nie dziwota bo gęstwina.Pszenica też dość wysoka

#2305 Share Merkoo

Merkoo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 20 czerwiec 2013 - 15:46

Zabiegi fungicydowe Nie wygląda to na septoriozę wiec trzeba szukać przyczyny gdzie indziej. Wygląda na przypalenie, któraś z substancji fungicydowych szkodzi jej ale obstawiam niedobór miedzi bo pozasychane są od wierzchołków, nastepna objawa tego niedoboru to właśnie kłosy które są trochę pozaginane. Są to oznaki lekkiego niedoboru. Gęsta więc potrzebowała więcej.

#2306 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3212 postów

Napisany 20 czerwiec 2013 - 16:37

Zabiegi fungicydowe @brutus44 10t/ha liczysz to ładnie powiedz jaka obsada kłosów przy tej liczbie pięterek. Sailora widziałem na dniach pola Danko/Bayer i powiem że bez rewelacji, Arkadia lepiej wyglądała.
Ochrona Aviator 1l i Fandango 1l trzymała rośline, przy Arkadi z kolei poszedl na T2 Reveler i grzyb już wchodził, mączniak najbardziej.

#2307 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 20 czerwiec 2013 - 19:57

Zabiegi fungicydowe walczę jeszcze z mszycą i skrzypionką czy mogę teraz śmiało aplikować jeszcze tebukonazol (około 130g) i czy jest sens stosowania jeszcze siarczanu magnezu?

#2308 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 20 czerwiec 2013 - 21:13

Zabiegi fungicydowe

brutus44, ja wysyłałem to zdjęcie do Bayer, Basf, Danko i wszyscy mówią że to nie jest septorioza
Jedni mówią Moddus, drudzy brak składników odżywczych.......

kiedy dawałeś moddus i z czym mieszałeś?mam podobne przypalenia na arktisie gdzie moddus był stosowany z decisem na liść flagowy.przypalenia pojawiły się około 2 tygodniach po zabiegu

#2309 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 20 czerwiec 2013 - 22:38

Zabiegi fungicydowe właśnie wpadła mi w ręce ulotka du pont traktująca o acanto i dwie podstawowe informacje, które mnie zaskoczyły to wpływ środka na rozwój systemu korzeniowego oraz brak negatywnego efektu zieloności (podkreśla się dwie te cechy jako wyjątkowe dla strobiluryn) czy w związku z tym stosowanie acanto na opóźniony t2 bądź t3 ma jakikolwiek sens? nie uzyskamy efektu zieloności, a skuteczność w zwalczaniu chorób jest bardzo ograniczona, zatem celowym wydaje się wyłącznie wczesne stosowanie lub zastąpienie pikoksystrobiny inną substancją

#2310 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 20 czerwiec 2013 - 23:12

Zabiegi fungicydowe Negatywny efekt zieloności, masz na myśli efekt fitotoniczny? Z tego co czytałem to nie ma sensu stosowania pikoksystrobiny na T3, a na forum jest wręcz odwrotnie. Lepsza we wcześniejszych fazach. Na T3 juz lepsza azoksystrobina bo bdb zabezpiecza przed chorobami kłosa. Azoksystrobina droższa (chyba ze zamiennik z importu) ale jednak lepsza.

panowie-pryskałem 2 razy pszenicę-Sailor-na grzyba.Wirtuoz,następnie reweller +gwarant.Ale to mniej ważne czym -tylko chciałem podzielić się spostrzezeniem ,że w tym roku zabieg na t3 jest niezbędny. Ja miałem czysciutką pszeniceZajezdzam we wtorek a tam grzyb jak cholera -septorioza plew.Popryskałem tebu+bi ale jednak tebu jest jak przeczytałem pozniej słabe na septorioze.Pierwszy raz widzę taką presje choroby(3 dni i nie ma liscia flagowego) i pierwszy raz pryskałem 3 razy pszenice.Tylko taki apel\porada-jak ktos się waha czy jeszcze prysac-to niech pryska
;( a taka rekordowa pszenica się zapowiadała na 10 ton

Oceniać plon to można jak jest w magazynie a nie w czerwcu na polu... Chlorotalonil jak przepuścił septoriozę to się zdziwiłem. A może nieodpowiednie dawki?

To może poprawić np. rekordem 0,5L/ha?

Nawet nie widziałem fungicydu który ma epoksykonazol solo. Ale jak widzę jest. Radze stosować dawki wg etykiety. Ten fungicyd ma tylko 125g więc zmniejszanie dawek praktycznie nie uzasadnione.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2311 Share HORTUS

HORTUS

Zaawansowany

• Validating
  • PipPipPip
  • 146 postów

Napisany 21 czerwiec 2013 - 08:04

Zabiegi fungicydowe sławek, moddus u mnie też poszedł na liść flagowy z Falconem, ale w bardzo małej dawce 0,15 l/ha

#2312 Share brutus44

brutus44

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 185 postów

Napisany 21 czerwiec 2013 - 09:07

Zabiegi fungicydowe 10 ton to oczywiscie takie zyczeniowe marzenie.Ale miałem nadzieje bo już miałem krisa co dał mi 9,5 i pszenzyto baltico co dało 11(niestety z małego kawałka nasiennego ale jednak-było ważone i pole mierzone).A ta pszenica szła na rekord.Teraz jak bedzie 6 to bedzie ok.W temacie sailora-jezeli kogos to jeszcze interesuje.Byłem ponownie na lustracji pola by cos wniesc do dyskusji.Poszedlem w pszenice Legende bo przypomniałem sobie że jest tam wsiany siewnik Sailor.Byłem z atlasem chorób.Wynik=legenda tylko z małem porazeniem -septorioza paskowana.Sailor z takimi objawami jak na zdjęciu kolegi na 66 str. Więc trop z niedoborami pierwiastków chyba został obalony.U mnie to jednak jest choroba-obstawiam septerioza plew-i nowy trop DTR.Czytałem w atlasie ze objawy tej choroby sa niespecyficzne-i zaleza w duzej mierze od odmiany.Zastanowiło mnie też to ze niektore rosliny są calkowicie zdrowe.Lan charakteryzuje się nierownomiernoscią-niektore rosliny są o dobre15 cm wyzsze od najwyzszych w tym uśrednionym łanie.Może to coś je męczy od korzenia? A objawy przypalenia końcówek liscia to reakcja rosliny na stres.Moze cos ja podgryza czy brak powietrza w glebie a sailor na to jest uczulony? W kazym badz razie spoznione t3 tebukonazolem trochę pomoglo bo zabraklo mi srodka na cale pole i tam gdzie niepoprysane jednak liscie gorsze.
co do obsady kłosów-nie wiem kto to liczy-nie chce mi się liczyć do 600-podejzewam że tyle jest bo gestwina straszna

#2313 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 21 czerwiec 2013 - 16:19

Zabiegi fungicydowe

sławek, moddus u mnie też poszedł na liść flagowy z Falconem, ale w bardzo małej dawce 0,15 l/ha

na modus to chyba wystarczy ze został pomieszany z fungicydem.mi przypalił z decisem stosowany.zakreciłem ostatnią końcówkę w opryskiwaczu ponieważ przy miedzy pszenica była niższa i tam nie występują przypalenia.

#2314 Share przemekaerox

przemekaerox

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 21 czerwiec 2013 - 16:43

Zabiegi fungicydowe Panowie mam pytanie, planuję zrobić 3 zabieg w pszenicy ozimej nie nadwyrężając portfela. Co dać lepiej? Handlowiec proponuje Star Pro 430 SC - 0,5 litra, a drugi zaś mówi że jego jest z końcówką EW i jest lepiej przyswajalny czyli 0,8 litra Toledo 250 EW, Ceny +/- 35zł/ ha.

#2315 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 21 czerwiec 2013 - 17:01

Zabiegi fungicydowe forma tebukonazolu nie ma aż tak jednoznacznego znaczenia, możesz zrobić test i zastosować każdy środek na połowie areału, we wskazanych dawkach wniesiesz więcej substancji (o 7,5%) w starpro i z tego co się orientuję toledo wychodziło drożej niż brasifun z chemirolu, po ile masz starpro?

Negatywny efekt zieloności, masz na myśli efekt fitotoniczny? Z tego co czytałem to nie ma sensu stosowania pikoksystrobiny na T3, a na forum jest wręcz odwrotnie. Lepsza we wcześniejszych fazach. Na T3 juz lepsza azoksystrobina bo bdb zabezpiecza przed chorobami kłosa. Azoksystrobina droższa (chyba ze zamiennik z importu) ale jednak lepsza.

według producenta pikoksystrobina nie wywołuje negatywnego skutku efektu zieloności, czyli niekorzystnego sztucznego przedłużania okresu wegetacji łanu i przedłużania dojrzewania ziarna, a przecież głównie o to chodzi w stosowaniu strobiluryn

Poszedlem w pszenice Legende

jakiej wielkości masz ziarniaki i jaką wysokość roślin? u mnie niesamowicie wolno wypełnia ziarno i zastanawiam się czy to nie wina drugiej dawki medax top; odnośnie do obsady to liczysz kłosy na metrze bieżącym i mnożysz przez ilość rzędów przypadających na metr szerokości

#2316 Share przemekaerox

przemekaerox

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 21 czerwiec 2013 - 17:20

Zabiegi fungicydowe krissmy - w podanych dawkach wychodzi taniej zastosować STAR PRO ( 35zł/ha) czyli 1 litr po 70zł. Dodam, że odmiana pszenicy to RYWALKA miałem z nią straszny problem z mączniakiem, a po ostatnim zabiegu fungicydowym odbarwiły mi się końcówki liścia flagowego, po mimo że oprysk był wykonany wieczorem, a mocznika i siarczanu dałem śladowe ilości, podobno w tym roku często spotykane objawy, dlatego też się zastanawiam czy na trzeci raz dodawać mocznik na masę tysiąca ziaren? dzięki za odpowiedź

#2317 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 21 czerwiec 2013 - 18:14

Zabiegi fungicydowe tebukozal też może przypalić końcówki zaaplikowany razem z mocznikiem, mi HaGe wyceniło ten tebukonazol na 74zł, więc masz dobrą cenę

#2318 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3212 postów

Napisany 21 czerwiec 2013 - 19:05

Zabiegi fungicydowe Panowie, a że tak się zapytam po co wam strobiluryna na T3 jeżeli dopiero teraz go robicie to spokojnie dobry triazol potrzyma do żniw.

#2319 Share celtis

celtis

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 285 postów

Napisany 21 czerwiec 2013 - 21:51

Zabiegi fungicydowe po jakim czasie są widoczne efekty zabiegu fungicydowego?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2320 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 21 czerwiec 2013 - 22:57

Zabiegi fungicydowe

według producenta pikoksystrobina nie wywołuje negatywnego skutku efektu zieloności, czyli niekorzystnego sztucznego przedłużania okresu wegetacji łanu i przedłużania dojrzewania ziarna, a przecież głównie o to chodzi w stosowaniu strobiluryn

Nie tylko wg producenta bo widziałem porównanie azoksystrobiny i pikoksystrobiny (HGCA chyba) i efekt fitotoniczny u tej drugiej prawie śladowy. I czy wg Ciebie efekt fitotoniczny naprawde jest szkodliwy?
@tomek90 tu się zdecydowanie zgadzam dobre triazole zabezpiecza kłos na ok 4 tyg a że już jest dość późno to strobiluryn nie ma sensu.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)