Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
lonski    1

Czy pryskacie w nocy zboża fungicydami - w tym tygodniu inaczej się nie da. Czy rosa może obniżyć skuteczność zabiegu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukas21    3

mam problem

pryskałem 2 razy pszenżyto od grzyba, 1 zabieg Tilt 0,6l/ha + prorok 0,6l/ha 2 zabieg 2 tygodnie temu artea 0,5l/ha, dzis byłem za polu i zboze jest dosc slinie porażone rdzą i setoriozą, ostatni lisć jest dosc zdrowy ale te pod nim to masakra.

i mam pytanie czy powtarzac zabieg arteą? i dodam jeszcze ze pryskałem kilka odmian i tylko jedna tak zareagowała


Trend is your friend

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marekgizio    4

Artea to środek działający zapobiegawczo, a nie interwencyjnie albo wyniszczająco więc nic teraz już nieda, a pozatym nie można stosować dwa razy tego samego środka, a szczególnie tak szybko po sobie bo nic to nieda, trzeba zmieniać substancje aktywne.

 

Zabieg Arteą prawdopodobne niezadziałał bo w Arteii i Tilcie jest ta sama substancja aktywna - propikonazol. Musisz kupic jakiś srodek który ma inne substancje aktywne niż te które zasosowałeś i niedziała tylko zapobiegawczo ale także niszczy grzyby już obecne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pandanger    2

Dwa związki triazolowe w Artei działają jak najbardziej wyniszczająco i interwencyjnie. Działaniem typowo zapobiegawczym charakteryzują się min. strobiluryny.


Everything is dust in the wind

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marekgizio    4

Nie do końca bo artea jest bardzo słabym środkiem i mimo że częściowo zwalcza grzyby już obecne to jednak robi do dosyć słabo i sprawdza się najlepiej przed pojawieniem się grzybów. To środek z niższej półki cenowej i jakościowej pozatym akurat na septoriozę plew artea działa miernie.

A stosowanie samej arteii na grzyby już obecne jest słabym zabiegiem.

Poza tym autor już ją stosował i nie przyniosła zadowalających efektów wiec na pewno nie powinien powtarzać zabiegu środkiem który sie nie sprawdził i przede wszystkim zawierającym te same substancje które zostały już dwa razy zastosowane.

Według mnie najlepszym zabiegiem na grzyby na kłos jest Artea + Amistar , i nalezy wykonać zabieg przed pojawieniem sie grzybów, bo mimo ze ta mieszanina jest bardzo mocna i działa interwencyjnie i wyniszczajaco to przede wszystkim bardzo dobrze zabezpiecza roślinę przed grzybami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukas21    3

czyli błędem było zastosowanie tilta i artei po sobie ? może to uszkodzić zoboże czy tylko nie podziała, warto wogóle jeszcze pryskać przy dośc silnym porażeniu ?


Trend is your friend

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marekgizio    4

Błędem nie było ale trzeba było coś dołożyć do arteii żeby w jednym zabiegu było kilka różnych substancja na wypadek gdyby jedna nie zadziałała. Skoro na innych polach zadziłało więc napewno nie twoja wina, poprostu miałes pecha i tyle. Na drugi raz dawaj mieszniny srodków i tych trochę drozszych bo na takiej oszczędności się dwa razy traci, bo i tak bedziesz musiał trzeci raz przyskać i zmniejsza sie plon.

Zobacz czy na cały m polu tak jest czy tylko na kawałku w jakimś dołku gdzie było mokro lub nieprzewiewnie.

Jak na całym polu to powiedz w sklepie co zasotosowałeś i żeby ci dobrali jakiś środek z innymi substancjami.

Zboża nie uszkodzisz fungicydami ewentualnie mogą słabiej działać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

mam problem

pryskałem 2 razy pszenżyto od grzyba, 1 zabieg Tilt 0,6l/ha + prorok 0,6l/ha 2 zabieg 2 tygodnie temu artea 0,5l/ha, dzis byłem za polu i zboze jest dosc slinie porażone rdzą i setoriozą, ostatni lisć jest dosc zdrowy ale te pod nim to masakra.

i mam pytanie czy powtarzac zabieg arteą? i dodam jeszcze ze pryskałem kilka odmian i tylko jedna tak zareagowała

 

Widocznie odmiana bardziej podatna na rdzę i septoriozę. Jeżeli piszesz, że jako jedyna tak zareagowała, wnioskuję iż pozostałe odmiany zdrowiuteńkie po zabiegu.

 

U mnie np. odmiana Magnat-silne nasilenie rdzy, natomiast na odmianie Madilo zero śladu tej choroby.

 

Dość sporo kasy już wydałeś na ochronę tej "podatnej" odmiany, rozważ ładowanie kolejnych złotówek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukas21    3

A jest może jakiś sposób na wyliczenie ile plonu może "zjeśc" grzyb który zaatakował zboże w konkretnej fazie rozwojowej? Albo jaką zniżkę polonu można oczekiwac przy niestosowaniu ochrony fungicydowej? Wtedy łtawiej było by podjąc jakąś sensowną decyzję


Trend is your friend

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal13113    144

skoro juz wywaliłeś kupę kasy na ochronę to raczej skoda by było teraz zaoszczędzić i pozwolić żeby całość zjadł grzyb, teraz nawet jak dasz tebukonazol za 70-80 zło na hektar to uratujesz plon a to tylko około 200-250 kilo zboża które zwróci ci się na pewno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukaszjarm    4

panowie co powiecie na taka mieszanke na klosa

stratego 0,8L + mystic 0,5L/ha u mnie w okolicy 2 spoldzielnie tak beda pryskaly h

ja chyba tez

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeF    43

Po przeczytaniu opinii jaką ma Artea wśród Was jestem trochę zaniepokojony. Ja np. zastosowałem w tym roku ochronę Tilt turbo i Artea. Jak na razie nie mam śladu grzyba ale preparaty były stosowane zapobiegawczo. Na okolicznych polach, które były traktowane fungicydem interwencyjnie wyraźnie widać choroby grzybowe. Najprawdopodobniej przebieg pogody powoduje takie nasilenie i substancje aktywne nie dają sobie rady.

 

Pszenica dopiero co mi się wykłosiła i kwitnie, liść flagowy zdrowy. Teraz zastanawiam się co z tą septoriozą plew, czy dać jeszcze jakiś środek czy raczej liczyć na Arteę ? Może Falcon? Czy za późno już na fungicyd?


Czym chata bogata tym goście rzygają...
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość murtek   
Gość murtek

Ja zamierzam pryskać na kłos Oriusem i Rubricem. A po ok tygodniu na mszycę polecę Danadimem. Hmm dobra mieszanka ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    581

Mam podobny problem tez pryskałem tiltem i artea w sumie arte to juz jak sie zaczeła kłosic. jednej dziłki nie zdarzyłem i bede dzis pryskał falconem a na septorioze to paswałoby chyba amistarem pojechac dla pewnosci ???


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamj24    8

Też mam grenado, przed kłoszeniem zaatakowane przez rdzę, potraktowałem tylko raz opryskiem 1 l charizma i 0,5l brasifun dziś wygląda ok, rdza zeszła i nic nowego nie widać. Pszenica po sąsiedzku pojechałem na T1 zapobiegawczo 1 l alertu na ha, teraz poprawiłem ceando plus charizma plus brasifun i nic na nią nie siada, rdza nawet się nie pokazała.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    581

to w czym problem u mnie??

wyglada prawie jakbym wogóle nie pryskał :)

 

pszenice tez pryskałem tymi samymi srodkami i teraz znowu akatkuja grzyby nie rdza ale a mineło moze 2 tygodnie jak pryskłaem artea

 

Pszenice to chyba potraktuje 3 raz tylko czym ??


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    581

ja tez dzis prysnałem 1,6 ha falconem tam gdzie zabrakło mi artei. A na pszenice na 3 raz musze nad czym pomyslec i to szybko


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal13113    144

zależy kiedy pryskałeś jak na liśc flagowy to musisz sie liczyć z septoriozą i fuzariozą kłosa czyli jeszcze jeden zabieg by się przydał, ale falkon z tego co wiem jest już nie do dostania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    581

chyba sam kupiłem ostatni 1l w warpolu. A amistar ?? Włąsnie na flagowy troche opózniłem bo pryskałem jak juz kłos wyszedł z pochwy bo planowałem juz 3 raz nie pryskac. Tylko co mnie zdziwiło ze teraz jak jest pszenica podczas kwitnienia 2 tygodnie po zabiegu ARTEA na lisciach znowu pojawiły sie plamy i to dosc intensywnie :)


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez center
      Czym pryskacie pszenice na miotełkę i chwasty żeby było tanio i przelecieć raz ??
    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez Krzychuu19
      Witam. Pszenica ozima arkadia żółknie ginie. Po zimie była posiana saletra w dawce 170kg. Mogę prosić o jakieś rady z góry dziękuję 
    • Przez livebird
      Witam mam problem z jasnotą purpurową która zachwaściła mi strasznie pszenice ozimą na granicy pola 10-15 arów silnie zachwaszczonych tylko tym chwastem pytanie do was jakim śrdokiem porządnie ją zwlacze teraz i czy dam rady jeszcze teraz to zniszczyć (pszenica- pierwsze kolanko 2cm od węzła krzewienia). Pryskałem już Lancetem którego dałem chyba niską dawke bo miejscami chwasty nie wyglądają jakby siadły.
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj