Polecane posty

pepe2    13
22 minuty temu, Nowy81 napisał:

O Panie 25km:) mnie w ciągu dwóch dni atakowało z 9 burz z różnych stron i ani jedna  nie dała rady. Może dziś rano pokropiło na jednym polu...

Ok te idą na wschód, ta mnie minie, tu się tworzy znika ok, oo... ta się tworzy obok tamtej co minęła, śledzę tory robię obliczenie, cieszę się.... ta mnie trafi.

Tak idzie ładnie z zaleceniami i wyliczeniami i nagle skręca z toru 6, 7km od celu jakby się rozładowała (człowiek aż się gotuje) po jakimś czasie robi skręt do pierwotnej trasy, ale mnie już minęła. Idzie na Koło powiększa się.  Z drugiej strony, ta co minęła nagle skręca na Koło i się powiększa. Co jakby szła zaraz na Koło to by mnie trafiła. To tak w skrócie z około 2 godzin dzisiejszego dnia.

Przepraszam ale musiałem to opisać.

A myślałem że tylko ja tak ześwirowałem xD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kondzio55    42
26 minut temu, Nowy81 napisał:

Kondzio, u Ciebie (Twoje rejony) odkąd czytam forum dużo więcej pada też "normalnego" deszczu.

Normalne opady skonczyły się 17 maja gdzie spadło ponad 40 litrów.Od tam tej pory przepaduje ale to są takie deszcze ze po 10 minutach śladu nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1766
7 godzin temu, marekfarmer napisał:

A to że opowiadasz bajki

Gdybym się  tym nie interesował to bym ci w takie bajeczki  dla  dzieci  z podstawówki uwierzył. Żeby PZU  uznało susze  musi 6-8 tygodnie nie padać do tego musi być to dane z IUNG.  I do tego już nie pamiętam  ale ileś  tam tygodniu musi być  wcześniej wykupione ubezpieczenie  przed wystąpieniem suszy chyba 8 tygodni.

Ps.

Mój  jeden sąsiad też 10t/ha pszenicy zbiera  6t rzepaku  a byki  to 1t mają jak sprzedaje,  tylko że jak samochód od niego zjedzie do mnie po bydło to na liście widnieją byki 500-600kg 

Jeżeli ubezpieczasz bez żadnych dopłat z budżetu nie ma takiej opcji to jest Twoja sprawa i ryzyko a ubezpieczasz w marcu ,kwietniu i jak ktoś wyżej napisał wchodzą w gre duże powierzchnie danej rośliny i pierwsze lustracje następują po wschodach roślin żeby nie było niedomówień co do obsady,zastosowanej agrotechniki ale zapomnij że ktoś załapie z pszenicą zasianą na 5kl ,traktowane jest to jako błąd,u nas w ten interes wchodzą gospodarstwa pow 50ha i praktycznie są w tym od 2012 roku bez przerwy,a ten sąsiad coś cienki  u nas poważny Hodowca  sam ładuje samochód do pelna żeby z szaraczkami nie było kontaktu i za inną kase,podobnie sprawa wygląda z ubezpieczeniami ale do Ciebie widać to nie dociera. Nasz rejon ubezpieczalnie średnio szacują ryzyko wystąpienia suszy pow 60% dlatego składka ciągle rośnie

Edytowano przez ws71

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer
podaj jeszcze nazwę ubezpieczalni z tej bajki i będzie ok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahten    176
5 godzin temu, marulekk napisał:

 o w dupe wściekniętego wenża ,nie było mnie od rana a tu takie "burdello bum bum" się zrobiło :D 

byłem ok 13 w Siedlcach to niezła chmura tam od Sokołowa chyba  szła , teraz zasiaduje w moim centrum zarzadzania nad wsią i patrze w przepowiadaczke pogody, że ta chmura idzie ale na Łuków>Radzyń :(  

btw. za susze jak ii inne zło tego świata zapewne odpowiada poprzednia władza jak to głosi wszędzie nasza "dobra zmiana" :P 

W siedlcach, wisniewie, lukowie i na radzyn niezle poszlo. pewnie ze 20-30 l spadlo, a u nie standardowo, mimo ze tylko 4-5 km obok, to 2 l..., po 2 h znaku juz nie bylo

Edytowano przez ahten

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029
Dnia 2.06.2018 o 13:28, avici_lv80 napisał:

To ja po drugiej stronie jeziora-Świniary w tym roku opady są tak nieproporcjonalne że szok komu się poszczescilo to ma na polu ładnie a tak jak u nas jest bida.. U wuja znowu gmina Niechanowo spadło w maju prawie 40l.. 

W Niechanowie i okolicach to i bez deszczu plony maja ,zresztą po same Witkowo i Wrześnię ,gleby dobre 4 tam nie znajdziesz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1506

dzisiaj 0 mm

LRA

Edytowano przez XTRO

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7137

Do niedzieli północ chyba nie ma szans na deszcz, na razie wszystko ok, ale na tydzień nie wystarczy wilgoci


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1766
41 minut temu, marekfarmer napisał:

podaj jeszcze nazwę ubezpieczalni z tej bajki i będzie ok

Concordia oferta dla gospodarstwa 427 ha ornej,ubezpieczane w tej firmie od 2012 roku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZELKOW    1292
Nie narzekajcie Ci co w tym tygodniu popadało, u mnie w tym momęcie 3tydz. się skończył od ostatniego deszczu, @xtro chmury szły pewnie ale się tak rozdzieliły że jedne szły gdzieś tam za Puławami a druga za Firlejem i ani kropelki nie spadło, przez te 3 tyg tak powysychało że na 4b klasie pszenica w kłosie będzie poślad, nie ma szans na dobry plon może z 1t/ha ukosi się, liczę straty i sam ni wiem co dalej z tym robić, raczej napewno zgłosze do gminy o klęsce żywiołowej, pewnie gówno to da bo Puławy suszy nie ogłoszą ale jak nic się nie zrobi to nawet profesorki nie będą wiedzieć że taka susza w tym roku ma miejsce...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
51 minut temu, ahten napisał:

W siedlcach, wisniewie, lukowie i na radzyn niezle poszlo. pewnie ze 20-30 l spadlo, a u nie standardowo, mimo ze tylko 4-5 km obok, to 2 l..., po 2 h znaku juz nie bylo

Kuźwa pod mostem Garwolińskim to ze 60 cm wody napłynęło jak ja chciał do domu garwolskiego wracać z zakupów siedleckich. Ale pizdnęło na siedlce o 16:00 godz i danielhakerowo kukurydze i łąki za pewne. Skur...czesyny po 50 dych musiały dzisiaj na sumę kłaść jak nic.

A mi nic ani kropli pewno za to że w niedzielę na zakupy się wybrał z żoną, ale gdzie sprawiedliwość, przecież ta rozpusta w siedlacach była pod biskupa domem nie  u mnie:o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahten    176

akurat na Krzesk danielahakera podobnie poszlo jak i u mnie albo nawet mniej. 

A zona byla tydzien temu u mamusi, 3-4 km od Ciebie i mowila, ze tam niezle zlalo:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

3 - 4 km?? O a to gdzie? Może na PW napisz. Nie mam wilgotnościomierza ale w tym temacie jakiś gość dosłownie z wioski obok napisał że 27 czy 29 mm spadło tydzień temu w weekend. Ja myślałem że sporo mniej ale skoro on z deszczomierza patrzył to tak musiało być.

Ogólnie to w jarych w tym roku to jeszcze głębiej jak 5 cm to suchego nie ma. Ale ozime to już od kwietnia dopiero na głębokości 20-25 cm jakaś wilgotna gleba się wygrzebuje. A tak to popiół. Ozime już sobie odpuściłem liczę tylko na kukurydzę. Jakby tak do sierpnia jeszcze z 4 razy popadało po 25 mm to jestem pewien że jare więcej sypną od ozimych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

damianzbr napisał:

51 minut temu, ahten napisał:

W siedlcach, wisniewie, lukowie i na radzyn niezle poszlo. pewnie ze 20-30 l spadlo, a u nie standardowo, mimo ze tylko 4-5 km obok, to 2 l..., po 2 h znaku juz nie bylo

Kuźwa pod mostem Garwolińskim to ze 60 cm wody napłynęło jak ja chciał do domu garwolskiego wracać z zakupów siedleckich. Ale pizdnęło na siedlce o 16:00 godz i danielhakerowo kukurydze i łąki za pewne. Skur...czesyny po 50 dych musiały dzisiaj na sumę kłaść jak nic.

A mi nic ani kropli pewno za to że w niedzielę na zakupy się wybrał z żoną, ale gdzie sprawiedliwość, przecież ta rozpusta w siedlacach była pod biskupa domem nie  u mnie:o

Za tydzień będziesz mieć szansę na opady, bo niedziela nie handlowa i na zakupy się nie wybierzesz ;) Tylko pamiętaj o zasileniu tacy :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6846
1 godzinę temu, damianzbr napisał:

Kuźwa pod mostem Garwolińskim to ze 60 cm wody napłynęło jak ja chciał do domu garwolskiego wracać z zakupów siedleckich. Ale pizdnęło na siedlce o 16:00 godz i danielhakerowo kukurydze i łąki za pewne. Skur...czesyny po 50 dych musiały dzisiaj na sumę kłaść jak nic.

A mi nic ani kropli pewno za to że w niedzielę na zakupy się wybrał z żoną, ale gdzie sprawiedliwość, przecież ta rozpusta w siedlacach była pod biskupa domem nie  u mnie:o

1 godzinę temu, ahten napisał:

akurat na Krzesk danielahakera podobnie poszlo jak i u mnie albo nawet mniej. 

A zona byla tydzien temu u mamusi, 3-4 km od Ciebie i mowila, ze tam niezle zlalo:)

Nic nie popadało, nawet na tacę więcej rzuciłem :(

Dla tych, którzy zapomnieli jak wygląda deszcz podsyłam foto od @pawelol111, mam nadzieję że nie masz nic przeciwko? xD

34274638_2212098322139191_73655514243625

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fireseba    224

Pozdrowienia ze słonecznego Podlasia:tw_beer:

1702729.jpgmieszkam tam gdzie ostatnie wyladowanie atmosferyczne bylo w polowie kwietnia, po drugiej stronie wsi "piorun w chałupe uderzył" dopaliła sie po pożarze z przed dwoch lat. Pamietam byla niedziela pora dojenia, przy piwku (sasiad wczesniej zaczyna:)) padalo ale10km dalej na Augustow.

Edytowano przez fireseba
  • Like 1

Sprzedam wode w proszku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysieek    337

No byłem wczoraj w Augustowie to widać było że zanosi się na deszcz. U mnie ani kropli. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer
9 godzin temu, ws71 napisał:

Jeżeli ubezpieczasz bez żadnych dopłat z budżetu nie ma takiej opcji to jest Twoja sprawa i ryzyko a ubezpieczasz w marcu ,kwietniu i jak ktoś wyżej napisał wchodzą w gre duże powierzchnie danej rośliny i pierwsze lustracje następują po wschodach roślin żeby nie było niedomówień co do obsady,zastosowanej agrotechniki ale zapomnij że ktoś załapie z pszenicą zasianą na 5kl ,traktowane jest to jako błąd,u nas w ten interes wchodzą gospodarstwa pow 50ha i praktycznie są w tym od 2012 roku bez przerwy,a ten sąsiad coś cienki  u nas poważny Hodowca  sam ładuje samochód do pelna żeby z szaraczkami nie było kontaktu i za inną kase,podobnie sprawa wygląda z ubezpieczeniami ale do Ciebie widać to nie dociera. Nasz rejon ubezpieczalnie średnio szacują ryzyko wystąpienia suszy pow 60% dlatego składka ciągle rośnie

 

8 godzin temu, ws71 napisał:

Concordia oferta dla gospodarstwa 427 ha ornej,ubezpieczane w tej firmie od 2012 roku

Nie wiem poco  opowiadasz  te  bajki   nie rozumiem tego.

Wypowiedź  z 2015 roku 

,,Tłumaczy to wypowiedź Andrzeja Janca, dyrektora Biura Ubezpieczeń Rolnych Concordii Ubezpieczenia - firmy, która nie posiada w ofercie ubezpieczenia od ryzyka suszy.  Mając na uwadze powyższe Concordia Polska TUW po zebraniu negatywnych doświadczeń spowodowanych ubezpieczeniem suszy, od roku 2009 nie prowadzi działalności w tym zakresie. ,,

http://www.agrofoto.pl/finanse/czy-rolnicy-mogli-ubezpieczyc-sie-od-suszy,59382.html

,,Nie mieliśmy systemu pozwalającego ubezpieczyć suszę – przyznaje Michael Lösche, członek zarządu Concordia Polska TUW.,,

http://www.agrofoto.pl/finanse/nie-bylo-mozliwosci-ubezpieczenia-od-suszy,61201.html

,,Jeśli chodzi o suszę, na świecie funkcjonuje tzw. model matematyczny, czyli ubezpieczenie indeksowe. Wymaga on jednak instalacji stacji meteorologicznych, które na bieżąco obserwują i informują w jakich regionach doszło do szkód – wyjaśnia Michael Lösche. I dodaje – Należy jednak podkreślić, że system ten nie jest idealny, gdyż odszkodowanie otrzymują zarówno rolnicy, którzy ponieśli straty, jak również ci, u których szkody nie wystąpiły, mimo iż stacja meteorologiczna zarejestrowała szkody na ich terenie.,,

https://www.concordiaubezpieczenia.pl/biuro-prasowe/komunikaty/aktualnosci,169.html?nid=447

 

Przeczytałem dwa  razy  Ogólne warunki  ubezpieczenia upraw Rolnych i są takie same 

Susza - szkody spowodowane wystąpieniem, w dowolnym sześciodekadowym okresie od dnia 1 kwietnia do dnia 30 września, spadku klimatycznego bilansu wodnego poniżej wartości określonej dla poszczególnych gatunków roślin  uprawnych i gleb;

A kto bada  opady  i na jakich danych to się opiera   każdy  wie 

Twój sąsiad  pewnie nie w  Concordia ubezpiecza  a w jakimś  ,,Amber Gold,, albo  cuś  podobnego  xDxD

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcin133    930
18 godzin temu, case-jxu-95 napisał:

Dziwne bo okolice EZD tylko pokropiło

Takie sa burze.Chrzestny synka  mieszka blisko mnie to mówił ze 51l/m poszło

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1766
2 godziny temu, marekfarmer napisał:

 

Nie wiem poco  opowiadasz  te  bajki   nie rozumiem tego.

Wypowiedź  z 2015 roku 

,,Tłumaczy to wypowiedź Andrzeja Janca, dyrektora Biura Ubezpieczeń Rolnych Concordii Ubezpieczenia - firmy, która nie posiada w ofercie ubezpieczenia od ryzyka suszy.  Mając na uwadze powyższe Concordia Polska TUW po zebraniu negatywnych doświadczeń spowodowanych ubezpieczeniem suszy, od roku 2009 nie prowadzi działalności w tym zakresie. ,,

http://www.agrofoto.pl/finanse/czy-rolnicy-mogli-ubezpieczyc-sie-od-suszy,59382.html

,,Nie mieliśmy systemu pozwalającego ubezpieczyć suszę – przyznaje Michael Lösche, członek zarządu Concordia Polska TUW.,,

http://www.agrofoto.pl/finanse/nie-bylo-mozliwosci-ubezpieczenia-od-suszy,61201.html

,,Jeśli chodzi o suszę, na świecie funkcjonuje tzw. model matematyczny, czyli ubezpieczenie indeksowe. Wymaga on jednak instalacji stacji meteorologicznych, które na bieżąco obserwują i informują w jakich regionach doszło do szkód – wyjaśnia Michael Lösche. I dodaje – Należy jednak podkreślić, że system ten nie jest idealny, gdyż odszkodowanie otrzymują zarówno rolnicy, którzy ponieśli straty, jak również ci, u których szkody nie wystąpiły, mimo iż stacja meteorologiczna zarejestrowała szkody na ich terenie.,,

https://www.concordiaubezpieczenia.pl/biuro-prasowe/komunikaty/aktualnosci,169.html?nid=447

 

Przeczytałem dwa  razy  Ogólne warunki  ubezpieczenia upraw Rolnych i są takie same 

Susza - szkody spowodowane wystąpieniem, w dowolnym sześciodekadowym okresie od dnia 1 kwietnia do dnia 30 września, spadku klimatycznego bilansu wodnego poniżej wartości określonej dla poszczególnych gatunków roślin  uprawnych i gleb;

A kto bada  opady  i na jakich danych to się opiera   każdy  wie 

Twój sąsiad  pewnie nie w  Concordia ubezpiecza  a w jakimś  ,,Amber Gold,, albo  cuś  podobnego  xDxD

 

 

 

 

 

Co zabezpiecza umowa ubezpieczenia?

 

Ubezpieczenie upraw rolnych może obejmować następujące zdarzenia:

ubytki ilościowe w plonie głównym roślin uprawnych

 tj. pszenica ozima, pszenżyto ozime, jęczmień ozimy lub rzepak ozimy, powstałe w wyniku gradobica, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, deszczu nawalnego lub huraganu. Kolego słowo klucz MOŻE,patrz paragraf 36  i Twój podstawowy błąd podane linki dotyczą dotowanych przez państwo ubezpieczeń i w takie coś wyżej wymieniona firma nie wchodziła a ja piszę cały czas niedotowanych indywidualnych ubezpieczeniach od suszy i zapewniam Cię że to jest całkiem inny świat,choćby wysokość  min składki 12% wartości plonu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

Nie opowiadaj bajek   nie wiem poco  to robisz  ???

ubezpieczałem już w PZU   za 100% składki Grad   i nie było żadnej różnicy  w warunkach ubezpieczenia  poza tym że Polisa opłacana w 100%   była ważna od dnia zawarcia umowy a  Dotowane po 14 dniach.

Żeby   mieć pełne dane co do Concordi  zadzwoniłem do jednego z Agentów  i spytałem o suszę.   I  jest  tak jak mówiłem Concordia w zasadzie nie ubezpiecza od suszy  i nie ma tu znaczenia  opłacanie skłądki czy 100%  czy 35% warunki są takie same,   żeby ubezpieczy w Concordii  od suszy trzeba  się  zgłosić na początku  okresu wegetacyjnego w tym roku  było to  koniec marca  początek kwietnia.  I  na zawarcie  Polisy musi  wyrazić  zgodę  Centrala  u agenta  tego nie załatwisz.

Ale  co najważniejsze  żeby dostać  kasę  w Concordi  musi  IMiGW  ogłosić  niedobory wody  w danej uprawie.  Niema takiego czegoś  że  ci przyjadą  i będą  susze  szacować straty  bez  danych z IMiGW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez asharot
      XXI Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej AGROTECH 2015 Kielce
       
       
      Ponad 58 tysięcy zwiedzających, setki wielkich maszyn.  21. Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej AGROTECH  w dniach od 27 do 29 marca 2015 roku.  Wybieracie się? Bo Agrofoto.pl na pewno będzie.
       
      Sprawdź jak dojechać na Agrotech w Kielcach
       
      Zdjęcia z ubiegłorocznej edycji
       
       
       
      Potężne targi techniki rolniczej ale strasznie późno w tym roku,co nie którzy będą już po zakończeniu wiosennych prac polowyc.
      Jak dla mnie to już chyba siódme targi i tak samo w tym roku obecność obowiązkowa,
      a jak Wy wybieracie się w tym roku do Kielc?
    • Przez InspektorGrzegorz
      Witam mam do sprzedania pług 3-skibowy idealny do c-360, Rok 1998. Konserwowany od nowości. Lemiesze do naklepania.  W ciągłym użytkowaniu. Województwo wielkopolskie. Więcej informacji udzielę po nr 660-977-701.





    • Przez kacsio
      Witam nie wiem czy dobrze trafiłem szukałem takiego tematu lecz nie znalazłem nic w tym stylu. 
      Mianowicie jestem absolwentem Liceum Ogólnokształcącego . Trochę źle wybrałem... ale czasu nie cofne niestety. 
      Szukam szkoły związanej z rolnictwem mechanizacją rolnictwa a jeżeli nie szkołę to kursy . Co byście polecili ? i czy wogóle są takie kierunki obecnie mam 20 lat.
       
    • Przez RageMan
      Witam. Od pewnego czasu noszę się z pomysłem zbudowania sobie przyczepy na podstawie ramy od przyczepy ciężarowej. Mam jednak kilka wymagań, które być może wyeliminują ten pomysł, nie potrafię tego sam sprawdzić. Interesują mnie jedynie dwuosiówki, wywrotki 3-stronne, maksymalnie 12 ton ładowności. Potrzeba matką wynalazków, a że w ogłoszeniach ciężko trafić na zadowalającą mnie ofertę gotowej przyczepy, chciałem poszperać trochę w internecie i wykonać małe rozeznanie w dostępności takowych podzespołów. Zainspirowany projektem szwagra (objętościówka na tandemie, dlatego nie mogę podpytać o konkrety - inne zapotrzebowania), znalazłem ramy między innymi od przyczep Kassbohrer. Zastanawia mnie jednak, czy nie będzie ona zbyt długa... Chciałbym, żeby burty boczne nie były dzielone, bo może to być problemem przy wyładunku zbóż do kosza zasypowego na gospodarstwie. Stąd moje zmartwienia o długość, bo długa burta może szybko ulec odkształceniom, a następnie rozszczelnieniom (a przyczepa musi być szczelna, bo siejemy rzepaki). Poza tym, wywrot do tyłu też może być utrudniony na tak długiej ramie - trzeba byłoby porządnie wzmocnić górną ramę.
      W związku z tym, zanim zacznę robić sobie zbyt wielkie nadzieje, chciałbym spytać się Was, czy nie widział/słyszał/robił już podobnej modyfikacji? Czy jest to w ogóle opłacalne? Jaką długość ma rama takiej przyczepy ciężarowej (bez dyszla)? Jak to jest z rejestracją przyczep ciężarowych w gospodarstwie? Trzeba je przerabiać na rolnicze?
      Pozdrawiam serdecznie .
    • Przez krzychu12
      Poszukuję katalogów:
      - Agroma - Ursus C-385 i Maszyny Współpracujące - Agroma - Ciągnik T-25/A1 i Maszyny Współpracujące - Agroma - Ciągnik Jednoosiowy Dzik-2 - Informatora Agromy na lata 1989/90 - Katalogów Agroma, m.in. Technologia Zbioru Zielonek z sieczkarnią Fortschritt na okładce - Książek i albumów związanych z Fabryką Maszyn Żniwnych w Płocku w szczególności albumu „Płockie Bizony”, Biuro Wydawnictw HWiU „LIBRA”, Warszawa 1982   Kontakt na PW lub na e-mail: krzyk3@op.pl
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj