Skocz do zawartości

Zdjęcie

Anomalia pogodowe

16293 odpowiedzi na ten temat

#7741 Share witekursus

witekursus

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, samochody ciężarowe, motoryzacja prl, motocykle

Napisany 17 sierpień 2015 - 19:50

Anomalia pogodowe

Niekoniecznie upał oznacza suszę jak mamy być drobiazgowi. Jeżeli upał byłby poprzeplatany częstymi i obfitymi deszczami to roślinki miałyby super warunki do rozwoju. Tak jak w tropikach, szybszy obieg materii. Wszystko rośnie aż "kipi".

Zgadzam sie jednakże my nie mieszkamy na równiku i u nas nie ma takich warunków rozwoju

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Anomalia pogodowe Dzisiaj, 02:54
  •  

#7742 Share zetorlublin7341

zetorlublin7341

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2155 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, ciągniki, motoryzacja, gotowanie, ogrodnictwo

Napisany 17 sierpień 2015 - 20:18

Anomalia pogodowe

Na równiku nie mam mas powietrza utrzymują się tam stałe niże dlatego macie tam strefę deszczu nawalnego, i gorące powietrze najdzie znad zwrotnika, acie ogromne parowanie i stąd takie nawalne deszcze tam są, a u nas przeważa albo cyrkulacja zachodnia albo wschodnia, w normalne lato mamy przewagę mas znad atlantyku stąd lipiec teoretycznie jest najbardziej mokrym miesiacem, ale w tym roku tzw zjawisko el ninio pomieszało masy powietrza a konkretnie prądy zatokowe, golfsztrom osłabł na tyle że było słabe parowanie z oceanu stąd mało opadów i niżów, a do tego bardzo wielki napływ gorących mas powietrza znad afryki, i jeszcze jedno wyż znad rosji, ten jak siadł trzymał 2 tygodnie a kręcił tak ze stad były te upały, teraz osłabł ale ma się połączyć z wyżem znad wysp brytyjskich, mają zaciągać rześkie powietrze znad skandynawi ale czas pokarze. Najlepszy byłby niż i to taki mocny, ale nie otej porze roku, byzć może niż znad włoch genueński ale ten mógłby przynieść powodzie i to wielkie, pamiętna wiosna 2010r. Pamiętacie rok 1997 i powódź tyśiąclecia, w tedy właśnie było el ninio. Niestety czasy mamy takie że zjawiska pogodowe a zwłaszcza susze będą się coraz częściej powtarzały, wielkim ratunkiem dla rolnika będzie albo nawadnianie, a jak nie to zmiana sposobów uprawy, zastąpienie orki gruberowaniem, to tylko pewne sugestie ale trzeba niestety przyzwyczajać się do stanu rzeczy

#7743 Share marekfarmer

marekfarmer

Marekfarmer

• Members
  • PipPipPip
  • 1005 postów
  • Zainteresowania:Bydło mięsne

Napisany 17 sierpień 2015 - 20:21

Anomalia pogodowe jak patrze na prognozę na najbliższy tydzień to chce się płakać

Jeśli zgadzasz się z moim postem to strzałkę w górę wciśnij to nic nie kosztuje a mnie motywuje

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#7744 Share witekursus

witekursus

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 17 sierpień 2015 - 20:27

Anomalia pogodowe Jak niby nawodnić kilkanascie ha pola? Skąd te wode? Jesli nie spadnie deszcz to w przyszły tydzien z rotacyjną w ziemniaki wjezdzam i kosze badyle i kopanie ale nie wiem czy coś ukopie

#7745 Share Robertkujawy

Robertkujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 646 postów

Napisany 17 sierpień 2015 - 20:30

Anomalia pogodowe Jak sobie wyobrazić karzdy na wsi ma swoją studnie Wody do picia braknie

#7746 Share zetorlublin7341

zetorlublin7341

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2155 postów

Napisany 17 sierpień 2015 - 20:31

Anomalia pogodowe

kolego normalnie, stdnia głębinowa i rurociąg, do tego deszczownie, ja wiem ciężko tak sobie to wyobraźić, ale to nas czeka niestety, musimy mieć system irygacji jak mają holendrzy z rowami, zaporami, jak mają za dużo gromadzą ją ale jak jest sucho napuszczają spowrotem, sam mam tak zrobiony 2ha pola, i w tym roku powiem że widać różnice na takim systemie. Robertkujawy mowa o studniach głębinowych, gdzie na poziomie przykł 100m jest bardzo dużo wody, po za tym możliwość stawów i innych zbiorników. Ja wiem powiecie śmieszne, ale bez wody nie da się produkować żywności

Edytowany przez zetorlublin7341, 17 sierpień 2015 - 20:35.

#7747 Share jacus

jacus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1451 postów

Napisany 17 sierpień 2015 - 20:56

Anomalia pogodowe

ja nie mam pola dalej od wisly niz kilometr, do tego 2 spore rzeczki i liczne starorzecza,wiec w moim przypadku to nie bylby fantazyjny pomysl, sa tylko 2 problemy-jeden stereotypowy- pieniadze,przy tych cenach zboza i ziemnakow to nie wiem czy nawodnienie ma jakikolwiek ekonomiczny sens[tym bardziej ze u nas w podgorskich rejonach ostatnia prawdziwa susza byla w 1992.r] a drugi to to ze rzeki to zwykle scieki-wiekszosc wody w wisle czy innych rzeczkach w tej chwili to szambo. w argentynie soje nawadniaja juz z glebokosci 300 metrow, w usa juz zaczyna brakowac wody w basenach artezyjskich wielkosci polski -wiec z ta woda glebinowa tez bym sie nie rozpedzal.

troche was podenerwuje- wczoraj ostro polalo[choc mniej niz w krakowie] a dzisiaj od rana poprawka, pare godzin pieknie dudnilo po blasze, w polu mokro na pare cm, 

prawdziwa tragedia to powodz -susza to maly pikus, po 2010 podnioslem sie finansowo dopiero w tamtym roku-wiec tak bardzo nie narzekajcie bo moze byc[i pewnie bedzie] gorzej.

buk, humor ,seks ,rokendrol.

#7748 Share witekursus

witekursus

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 17 sierpień 2015 - 21:06

Anomalia pogodowe A co ja mam powiedziec? Żadnej rzeki w promieniu kilku kilometrow tylko jakies strumyki i z czego mam nawadniac? To nieopłacalne. co do suszy i powodzi to z dwojga złego juz wole te powodz bo z pol woda splynie a pola na gorach nie ma problemu zalac tez mnie nie zaleje bo mieszkam wysoko ponad potokiem ale innych moze zalac...

#7749 Share zetorlublin7341

zetorlublin7341

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2155 postów

Napisany 17 sierpień 2015 - 21:06

Anomalia pogodowe

Jacus trochę masz rację dziś byłem pod alwernią i lało jak z cebra a u mnie proszowice słabiej ale troszkę pomogło. Prawda powódź straszna rzecz zwłaszcza w górach, hm w każdym razie za Krakowem już niezłe góry, sporo cieków wodnych które z malutkiego rowiku w godzinę robią się rwącymi rzekami niszczącymi wszystko co napotkają na swojej drodze. Co do wisły, może i ściek wodny ale pprzejedź się w nocy w tereny igołomi i odwiśla to zobaczysz jak pompy pracują na całego, w każdym razie do wczoraj szły. Można brać z rzeki ale jak to w naszym durym kraju trzeba mieć pozwolenie na pobór wody z rzek. Pomimo suszy u mnie studnia głęb pracowała bez problemu widać na dobrą żyłę trafiło. Ratunkiem moga być odmiany roślin które się silniej korzenią w głąb ziemi albo produkują mocniejszy nalot woskowy na liściach. A i heh jacus popatrz inaczej polało tam gdzie rolnictwo w twoim rejonie jest nie ukrywajmy na małą skalę Kraków i inne miasta czy góry utrzymywane jest przez warzywników z rejonu okolic Proszowic, i Igołomi, względnie kazimierza jeszcze a wasze rejony, zborze jeszcze, krów sporo i ugory o tych to nie brakuje. Okolice zabierzowa, alwerni, setki ha kwitnącej nawłoci, od tyle pozostało z rolnictwa w tamtych regionach

#7750 Share poprostumateo

poprostumateo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1113 postów

Napisany 18 sierpień 2015 - 12:14

Anomalia pogodowe Z prognozowanych 28 stopni mamy jedynie 17, ale dla mnie to ulga po takich upałach. Suszy ciąg dalszy. Obserwuję radary i od wieczora do chwili obecnej u Czechów pada delikatny deszcz. Wzdłuż polskiej granicy, tak jakby wykupili abonament na deszcz :D

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7751 Share marekfarmer

marekfarmer

Marekfarmer

• Members
  • PipPipPip
  • 1005 postów
  • Zainteresowania:Bydło mięsne

Napisany 19 sierpień 2015 - 06:20

Anomalia pogodowe

Kolejny dzień suszy  ręce opadają  w prognozach 0 deszczu

Jeśli zgadzasz się z moim postem to strzałkę w górę wciśnij to nic nie kosztuje a mnie motywuje

#7752 Share Patryczek96

Patryczek96

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 176 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, budownictwo i architektura.

Napisany 19 sierpień 2015 - 06:51

Anomalia pogodowe

Panowie, u mnie trochę na początku tyg. popadało, ale już w polu pustynia.. Co myślicie o siewie zbóż ozimych, jak tak dalej pójdzie to jest sens je wgl. siać, czy odpuścić i siać wiosenne? Ja już nie mam pojęcia co robić...

#7753 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 980 postów

Napisany 19 sierpień 2015 - 07:30

Anomalia pogodowe

Po co siać jak nie wzejdzie z braku wilgoci, a co wzejdzie to wypali.

NA najbliższe dwa tygodnie nadają zero deszczu więc w tym roku mamy kukurydzę bez kolby (kukurydza bez kukurydzy)

#7754 Share farmerss34

farmerss34

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 120 postów

Napisany 19 sierpień 2015 - 09:01

Anomalia pogodowe

Panowie, u mnie trochę na początku tyg. popadało, ale już w polu pustynia.. Co myślicie o siewie zbóż ozimych, jak tak dalej pójdzie to jest sens je wgl. siać, czy odpuścić i siać wiosenne? Ja już nie mam pojęcia co robić...

do siania ozimin jest jeszcze dobry miesiąc i wiecej  , także tym się nie martw, (  z siewem rzepaku jest problem) za miesiąc będziesz psioczył że  nie możesz wjechać  w pole  bo  za mokro.... na razie myśl  o dożynkach 

#7755 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 19 sierpień 2015 - 11:17

Anomalia pogodowe

oststnio padalo w polowie lipca, wszystko schnie, traw już prawie nie ma, bydlo przejdzie na zywienie zimowe, będzie brakować paszy, najgorsze ze prognozy nie pocieszają

#7756 Share zetorlublin7341

zetorlublin7341

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2155 postów

Napisany 19 sierpień 2015 - 11:32

Anomalia pogodowe

długoterminowe do końca sierpnia nic o deszczu, podobno wrzesień bardziej przekropny ma być. Co do ozimin jest jeszcze czas, nieraz siałem pszenicę w grudniu, przysypał śnieg i poschodziła pod nim, nie była nic gorsza od tej sianej wcześniej, a nieraz nawet lepsza, zero szkodników i chorób w tedy, w każdym razie wcześniej niż połowa października nie sieję, i z tego co widze siew będzie w mulcz po bronie talerzowej, obracać nie ma sensu, szkoda wilgoci

#7757 Share Milosz27

Milosz27

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 338 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, mechanika i hodowla.

Napisany 19 sierpień 2015 - 16:11

Anomalia pogodowe

Susza i na nic innego się nie zapowiada. Dzisiaj zaczęliśmy kosić kukurydze swiata widać nie było tumany kurzy tylko. O siewie ozimin na razie nie myślę bo jak zasieje we wrześniu i tak nic z tego nie będzie w zeszłym roku siałem w połowie listopada to starzy gospodarze mówili ze nic nie wyda bo ojce do 10tego października pszenzyto siali i nic poźniej i tak ma być. Ale niestety klimat się zmienia. Ich pszenżyta niby wysokie ładne ale puste moje było niskie ale kłos ładnie wykształciło i wydajność całkiem inna pomimo tak późnego siewu, nie było problemów z chwastami ani chorobami grzybowymi w porównaniu do sianych we wrześniu także i w tym roku z siewem się nie spieszę. Na razie pozostają tylko modły o deszcze i to obfite, nie ulewy ale równe długotrwałe...

Przyjmę deszcz w każdej ilości... B) 

#7758 Share marekc

marekc

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 77 postów

Napisany 19 sierpień 2015 - 16:15

Anomalia pogodowe

na koniec sierpnia prognozy wskazują upały 30-33 stopnie  http://tvnmeteo.tvn2...176447,1,0.html

Edytowany przez marekc, 19 sierpień 2015 - 16:16.

Jedyne co mnie kręci to karuzela !!!

#7759 Share grego

grego

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1910 postów

Napisany 19 sierpień 2015 - 16:49

Anomalia pogodowe

No właśnie widziałem aż uszy mi oklapły nie dość, że deszczu nie zapowiadają to jeszcze takie upały mają wrócić. Niby wcześniej zapowiadali w przyszłym tygodniu deszcze to orałem pod rzepak ale teraz się wstrzymuje choć sąsiad jak gdyby nigdy nic szykuje się do siewu, pole kilka dni temu zaorał gruda, że cieżko przejść, dzisiaj uprawił i rozsiał nawóz pewno jutro weźmie się za siew :blink:.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7760 Share nightmare

nightmare

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 927 postów

Napisany 19 sierpień 2015 - 17:16

Anomalia pogodowe

na Onecie pisza ze po 27 sierpnia ma przyjść fala upalow, pierwsza dekada września 34-35 stopni i niestety caly czas bez opadow. mam na myśli wschodnia czesc polski.  większość gospodarstw prędzej czy później będzie skazana na redukcje stada i ograniczenie produkcji.