Skocz do zawartości

Zdjęcie

Próba kręcona

173 odpowiedzi na ten temat

#61 Share bartek1992

bartek1992

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 372 postów
  • Zainteresowania:ciągniki rolnicze

Napisany 30 wrzesień 2013 - 10:48

Próba kręcona

Jak zrobić w nim próbe kręconą?

jaki masz rozmiar koła ?
jeżeli masz 4.00/16 to to musisz zakręcić korbą 20 razy na 1 ar
koła 5.00/16 18,7 razy na 1 ar
koła 5,50/16 to 18 razy na 1ar
Sprzęt rolniczy Zetor 7211 -U-R-S-U-S- C-360 Władymirec T25A2+tur
Massey Ferguson 186 Anna Z-644
Hesston 5540

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Próba kręcona Dzisiaj, 12:02
  •  

#62 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3925 postów

Napisany 30 wrzesień 2013 - 13:28

Próba kręcona Gdzieś kiedyś czytałem że do obliczeń trzeba uwzględnić poślizg na poziomie 5%, ale jak kolega pisze zależne od ziemi jak i koła napędowego.

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878

#63 Share marian2011

marian2011

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1474 postów

Napisany 30 wrzesień 2013 - 16:29

Próba kręcona A jest co roku sens robić próbę kręconą, przy nowym siewniku to jest sens dla sprawdzenia ale po kilku latach mam w pamięci jakim ustawieniem sieję poszczególne zboża dla pewnosci zaczynam siać od pola prostego gdzie znam areał i jak mi wychodzi taka norma jak zaplanowałem dalej sieję już spokojnie ,w tym roku chciałem wysiać ok 180 kg w zeszłym siałem swoje ziarno ok 220 kg dwa biegi mniej i wyszło jak chciałem

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#64 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 30 wrzesień 2013 - 19:26

Próba kręcona To zadam Ci pytanie, co roku masz nasiona z identyczną MTZ i zaprawiasz tą samą zaprawą? bardzo wątpię. Może Ci się akurat udać ustawienie, ale zazwyczaj to jest jak w "rosyjskiej ruletce." Próba kręcona to jest góra 10 min. roboty, zastanawia mnie jedno, dlaczego ludzie się boją robić próbę i nie znajduję odpowiedzi. Jeden kombinuje z równym kawałkiem, inny wierzy tabeli jak nie wiem co, jeszcze inny ustawia siewnik tak jak sąsiad, wstyd Panowie wstyd, a niby wszyscy są po szkołach rolniczych, nie jest już wstydem zapytać jeśli ktoś nie wie a chce to robić, ale rady typu tabela czy równy kawałek pola, to miedzy bajki już można włożyć . Każdy jeden siewnik bez jakiejkolwiek tabeli, idzie obliczyć ile potrzeba wykonać obr. koła, tylko trzeba chcieć.

#65 Share mds212

mds212

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 629 postów

Napisany 30 wrzesień 2013 - 20:00

Próba kręcona I tak te obliczenia nie sa dokladne bo w zaleznosci od uprawionej gleby kolo bedzie przybierac mniej lub wiecej zalezy od tego jak bardzo bedzie zagłebiac:) Na 1 roku studiow wyliczalismy ile jaka droge pokonuje kolo np zaglebiajac sie 5cm;) Bardzo duzo liczenia ( całkowanie :D ) wiec czy wiem czyjest taki sens robic probe krecona? Lepiej wyliczyc MTN i z tego wyliczyc ile kg przy oczekiwanej obsadzie na m^2 :)

#66 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 30 wrzesień 2013 - 20:12

Próba kręcona Co Ty kolego mi pitolisz, może być minimalna różnica w wyniku próby a realnym wysiewem ze względu na poślizg i inne sprawy, ale to nie są duże różnice, zapewniam Cię że nie sieje nic bez próby praktycznie od zawsze i jakoś szczególnych rozbieżności nie zauważyłem.

Lepiej wyliczyc MTN i z tego wyliczyc ile kg przy oczekiwanej obsadzie na m^2 :)

Nie no TERAZ MNIE DOBIŁEŚ, i co Ci to da, to wyliczysz ile potrzeba nasion na hektar, a nie jak ustawić siewnik żeby to w miarę dokładnie wysiać. Ach Ci dzisiejsi studenci, :P albo ich profesorowie. :lol:

#67 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3925 postów

Napisany 30 wrzesień 2013 - 20:48

Próba kręcona Jak pamiętam w naszym gospodarstwie robiło się próbę kręconą i zawsze było wysiane tyle co zaplanowane +/- 5%, ale jestem jedyny w wiosce co taką próbę wykonuję, tabelę wykorzystuję orientacyjnie aby nie błądzić w poszukiwaniu ustawień, wykonując próbę kręconą notuje wyniki i różnica w roku ubiegłym a tym na tym samym ustawieniu było ok. 22 kg.

"Cogito ergo sum"

GG 8872878

#68 Share grzesior90

grzesior90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 126 postów

Napisany 30 wrzesień 2013 - 20:53

Próba kręcona Miałem sytuację że siałem pszenżyto pigmej190kg na hektar, no i przejechałem na inna działkę(długość podobna) i zacząłem siać borwo (ziarno bardzo podobne do pigmeja) na tych samych ustawieniach i wyszło 230kg na ha. Od tego momentu próbę robię kilka razy w sezonie, a kolega pyta czy można raz na parę lat i zapamiętać ustawienia.Można ale nie będzie dobrze:)

#69 Share kozulek2

kozulek2

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1532 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 30 wrzesień 2013 - 21:09

Próba kręcona można , mój sąsiad ustawił siewnik gościowi i ten z 10 lat sieje co ma i nie przestawia :D :D :D ... a tak na poważnie bez próby kręconej nie wjeżdżam na pole .

#70 Share bystry700

bystry700

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 30 wrzesień 2013 - 21:23

Próba kręcona

ale jak 300kg na 2.5ha czy 300kg na 1ha?

300 na 2,5 ha

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#71 Share Marcelix

Marcelix

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 353 postów

Napisany 30 wrzesień 2013 - 21:30

Próba kręcona yacenty skro wyszło tobie 300kg na 2,5ha to gdzie widzisz problem???

Jeżeli czegoś nie da się zrobić, to wtedy przychodzi ktoś, kto nie wie, że się nie da i on to właśnie robi.   A. Einstein

#72 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 30 wrzesień 2013 - 21:34

Próba kręcona Czy co niektórzy mają problem ze zrobieniem próby kręconej co sezon? Przecież zmiana wilgotności zboża, zmiana zaprawy czy zmiana samej odmiany robi już różnicę w wysiewie, a próba taka dużo czasu nie zajmuje. Zaszkodzić nie zaszkodzi a pomoże.

@Marcelix zauważ, że @Yacenty odniósł się do posta http://www.agrofoto....40#entry1201931

#73 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3925 postów

Napisany 01 październik 2013 - 07:32

Próba kręcona Co niektórym nie chodzi o czas wykonania próby tylko nie znają schematu jak ją wykonać lub nie mają niezbędnych elementów do jej wykonania.

"Cogito ergo sum"

GG 8872878

#74 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 01 październik 2013 - 08:34

Próba kręcona Wystarczy zapytać jak ktoś nie wie a na pewno podpowiemy, to żaden wstyd zapytać, a jeśli już ktoś się krępuje na forum, to może i na PW też pomogę czy ktoś inny, a elementy? jeśli nie ma rynienek to kawał jakiejś plandeki chyba każdy ma , a wagi takie do 3 kg też majątku nie kosztują. Raz się tylko zazwyczaj sieje i raz zbiera i trzeba zrobić to dobrze.

#75 Share wozak

wozak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 439 postów

Napisany 01 październik 2013 - 12:57

Próba kręcona przyznam się szczerze że też robiłam próbę kręconą,i wszystko było idealnie do póki sąsiad nie przyszedł i mówi jak to się robi tak jakbym pierwszy raz na świecie to robiła tak zagadał że na opak wyszło zamiast 180kg/ha to 360kg/ha,ale warto się przyznać by każdy zawsze myślał i nie popełnił takiego błędu jak Ja

#76 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 01 październik 2013 - 22:02

Próba kręcona

,i wszystko było idealnie do póki sąsiad nie przyszedł i mówi jak to się robi tak jakbym pierwszy raz na świecie to robiła tak zagadał że na opak wyszło

Dobre, jednym słowem straciłaś głowę dla sąsiada :D oczywiście rozumiem że rozmowa dotyczyła jak się robi próbę kręconą? :P
Przepraszam za wyrwany cytat z kontekstu :P ale pożartować też czasem trzeba. :D

#77 Share marekm007

marekm007

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 06 listopad 2013 - 11:24

Próba kręcona felek81 chodzi mi o ten obwód koła jak to wyliczyłeś

#78 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 06 listopad 2013 - 11:45

Próba kręcona O co Ci chodzi dokładnie, jak wyliczyć obwód koła?

#79 Share marekm007

marekm007

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 12 listopad 2013 - 19:14

Próba kręcona tak chodzi mi o wyliczenie obwodu koła w mojm jest średnica 57 cm czy dobrze rozumuje ze muszą zrobić 1,8 obr kołem na 1m

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#80 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 19 listopad 2013 - 21:33

Próba kręcona Najlepiej to policzyć w taki sposób. 1 ha ma 10.000m2 czyli mająć siewnik 3m musze przejechać drogę 3333m obwód koła to równe 2 metry czyli czyli 3333/2=1666 obrotów koła na 1ha. Jak robie próbe to kręce kołem 16,6 obrotu czyli powierzchnia 1ara x 100 i mam wynik, ile mi wychodzi na ha.
Ja dla każdej odmiany robie osobną próbe.

Obwód koła = 2*(pi)*r gdzie r to średnica, pi to 3,14 a 2 to dwa

Dodaj odpowiedź