mlodyrolnik3

Próba kręcona

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Sadek    1115

100 m * 100 m = 10 000 m2 = 1 ha

10 000 m2 / 3 m = 3 333,3 mb / 1,6 m = 2 084 obr/ha /100 ar = 20,8 obr/ar teoretycznie bo trzeba coś przyjąć na poślizg.

  • Like 1

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bystry700    0

Witam. Ostatnio kolega siał mi żyto siewnikiem Kongskilde EcoLine. Po próbie kręconej wysiew został ustawiony na 130 kg/ha a w sumie po obsianiu areału 2,5 ha poszło prawie 300 kg ziarna. Co mogło być przyczyną takiego przekłamania? Zaznaczam, że siew był wykonany na piaszczystej ziemi. Czy może to mieć wpływ na poślizg koła napędzającego rolki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Zetek5340   
Gość Zetek5340

Tak mogło mieć to wpływ powiedz kolego jakie znajomy miał opony w tym siewniku B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartek1992    145

ja mam Amazone D4 typ 30, mogę w czymś pomóc


Sprzęt rolniczy Zetor 7211 -U-R-S-U-S- C-360 Władymirec T25A2+tur
Massey Ferguson 186 Anna Z-644
Hesston 5540

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1115

Uważam że szerokość roboczą siewnika jak i obwód koła znasz, więc więcej danych do zrobienia próby kręconej nie potrzeba.

 

Kartka i długopis w dłoń i policzyć, uważam że jest tyle razy rozpisane że już każdy powinien zrozumieć a nie czekać na gotowe.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3828

Witam. Ostatnio kolega siał mi żyto siewnikiem Kongskilde EcoLine. Po próbie kręconej wysiew został ustawiony na 130 kg/ha a w sumie po obsianiu areału 2,5 ha poszło prawie 300 kg ziarna. Co mogło być przyczyną takiego przekłamania? Zaznaczam, że siew był wykonany na piaszczystej ziemi. Czy może to mieć wpływ na poślizg koła napędzającego rolki?

ale jak 300kg na 2.5ha czy 300kg na 1ha?


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

panowie jaki procent poślizgu koła należy wziąć pod uwagę przy wyliczaniu dawki na ha? 10% wystarczy? siewnik poznaniak 6, 2,7m, 97r.


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

To zależy od gleby i jej przygotowania. Najlepiej byś zrobił jadąc po polu choćby 100 metrów i 2 osobie zlecił liczenie ilości obrotów koła.

Mając te dane poślizg bardzo szybko wyliczysz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartek1992    145

Jak zrobić w nim próbe kręconą?

 

jaki masz rozmiar koła ?

jeżeli masz 4.00/16 to to musisz zakręcić korbą 20 razy na 1 ar

koła 5.00/16 18,7 razy na 1 ar

koła 5,50/16 to 18 razy na 1ar


Sprzęt rolniczy Zetor 7211 -U-R-S-U-S- C-360 Władymirec T25A2+tur
Massey Ferguson 186 Anna Z-644
Hesston 5540

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1115

Gdzieś kiedyś czytałem że do obliczeń trzeba uwzględnić poślizg na poziomie 5%, ale jak kolega pisze zależne od ziemi jak i koła napędowego.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian2011    113

A jest co roku sens robić próbę kręconą, przy nowym siewniku to jest sens dla sprawdzenia ale po kilku latach mam w pamięci jakim ustawieniem sieję poszczególne zboża dla pewnosci zaczynam siać od pola prostego gdzie znam areał i jak mi wychodzi taka norma jak zaplanowałem dalej sieję już spokojnie ,w tym roku chciałem wysiać ok 180 kg w zeszłym siałem swoje ziarno ok 220 kg dwa biegi mniej i wyszło jak chciałem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

To zadam Ci pytanie, co roku masz nasiona z identyczną MTZ i zaprawiasz tą samą zaprawą? bardzo wątpię. Może Ci się akurat udać ustawienie, ale zazwyczaj to jest jak w "rosyjskiej ruletce." Próba kręcona to jest góra 10 min. roboty, zastanawia mnie jedno, dlaczego ludzie się boją robić próbę i nie znajduję odpowiedzi. Jeden kombinuje z równym kawałkiem, inny wierzy tabeli jak nie wiem co, jeszcze inny ustawia siewnik tak jak sąsiad, wstyd Panowie wstyd, a niby wszyscy są po szkołach rolniczych, nie jest już wstydem zapytać jeśli ktoś nie wie a chce to robić, ale rady typu tabela czy równy kawałek pola, to miedzy bajki już można włożyć . Każdy jeden siewnik bez jakiejkolwiek tabeli, idzie obliczyć ile potrzeba wykonać obr. koła, tylko trzeba chcieć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mds212    2120

I tak te obliczenia nie sa dokladne bo w zaleznosci od uprawionej gleby kolo bedzie przybierac mniej lub wiecej zalezy od tego jak bardzo bedzie zagłebiac:) Na 1 roku studiow wyliczalismy ile jaka droge pokonuje kolo np zaglebiajac sie 5cm;) Bardzo duzo liczenia ( całkowanie :D ) wiec czy wiem czyjest taki sens robic probe krecona? Lepiej wyliczyc MTN i z tego wyliczyc ile kg przy oczekiwanej obsadzie na m^2 :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Co Ty kolego mi pitolisz, może być minimalna różnica w wyniku próby a realnym wysiewem ze względu na poślizg i inne sprawy, ale to nie są duże różnice, zapewniam Cię że nie sieje nic bez próby praktycznie od zawsze i jakoś szczególnych rozbieżności nie zauważyłem.

Lepiej wyliczyc MTN i z tego wyliczyc ile kg przy oczekiwanej obsadzie na m^2 :)

Nie no TERAZ MNIE DOBIŁEŚ, i co Ci to da, to wyliczysz ile potrzeba nasion na hektar, a nie jak ustawić siewnik żeby to w miarę dokładnie wysiać. Ach Ci dzisiejsi studenci, :P albo ich profesorowie. :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1115

Jak pamiętam w naszym gospodarstwie robiło się próbę kręconą i zawsze było wysiane tyle co zaplanowane +/- 5%, ale jestem jedyny w wiosce co taką próbę wykonuję, tabelę wykorzystuję orientacyjnie aby nie błądzić w poszukiwaniu ustawień, wykonując próbę kręconą notuje wyniki i różnica w roku ubiegłym a tym na tym samym ustawieniu było ok. 22 kg.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesior90    23

Miałem sytuację że siałem pszenżyto pigmej190kg na hektar, no i przejechałem na inna działkę(długość podobna) i zacząłem siać borwo (ziarno bardzo podobne do pigmeja) na tych samych ustawieniach i wyszło 230kg na ha. Od tego momentu próbę robię kilka razy w sezonie, a kolega pyta czy można raz na parę lat i zapamiętać ustawienia.Można ale nie będzie dobrze:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kozulek2    228

można , mój sąsiad ustawił siewnik gościowi i ten z 10 lat sieje co ma i nie przestawia :D :D :D ... a tak na poważnie bez próby kręconej nie wjeżdżam na pole .

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcelix    74

yacenty skro wyszło tobie 300kg na 2,5ha to gdzie widzisz problem???


Jeżeli czegoś nie da się zrobić, to wtedy przychodzi ktoś, kto nie wie, że się nie da i on to właśnie robi.   A. Einstein

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Czy co niektórzy mają problem ze zrobieniem próby kręconej co sezon? Przecież zmiana wilgotności zboża, zmiana zaprawy czy zmiana samej odmiany robi już różnicę w wysiewie, a próba taka dużo czasu nie zajmuje. Zaszkodzić nie zaszkodzi a pomoże.

 

@Marcelix zauważ, że @Yacenty odniósł się do posta http://www.agrofoto.pl/forum/topic/5201-proba-krecona/page__st__40#entry1201931

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1115

Co niektórym nie chodzi o czas wykonania próby tylko nie znają schematu jak ją wykonać lub nie mają niezbędnych elementów do jej wykonania.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Wystarczy zapytać jak ktoś nie wie a na pewno podpowiemy, to żaden wstyd zapytać, a jeśli już ktoś się krępuje na forum, to może i na PW też pomogę czy ktoś inny, a elementy? jeśli nie ma rynienek to kawał jakiejś plandeki chyba każdy ma , a wagi takie do 3 kg też majątku nie kosztują. Raz się tylko zazwyczaj sieje i raz zbiera i trzeba zrobić to dobrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wozak    2

przyznam się szczerze że też robiłam próbę kręconą,i wszystko było idealnie do póki sąsiad nie przyszedł i mówi jak to się robi tak jakbym pierwszy raz na świecie to robiła tak zagadał że na opak wyszło zamiast 180kg/ha to 360kg/ha,ale warto się przyznać by każdy zawsze myślał i nie popełnił takiego błędu jak Ja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez roni9411
      Witam, kupiłem niedawno siewnik do kukurydzy gaspardo mte, używany. I mam pytanie odnośnie wymiany uszczelek teflonowych nie jest to duży koszt ale zastanawiam się czy je wymienić. Mianowicie niektóre mają delikatny rant około 1mm może mniej. A nowe ponoc mają 2mm? Kiedy trzeba je wymienić? Ktoś podpowie? Tarcze prawie nowe zasiały koło 100 hektarów. 
    • Przez HISZPAN
      Witam, 
      czy ktoś posiada i chciałby się pozbyć siewnika ruskiego lub innego na podwójnej redlicy. Najlepiej pomorskie lub kujawsko-pomorskie, ale rozważam oferty z całej polski.
    • Przez dawid9721
      witam panowie wiecie może jak ustawić siewnik do siania koniczyny mam go od nie dawna i nie wiem co gdzie przestawić
    • Przez diuk1975
      Witam.Jestem szczęśliwym posiadaczem siewnika jak w tytule tylko bez instrukcji obsługi.Czy jest ktoś szczęśliwym posiadaczem takowej instrukcji i może się podzielić. Chodzi mi głównie o próbę kręconą. Pozdrawiam
    • Przez Michal09
      Witam szukam zestawu siewnego do john deere 6210 może coś polecić jaki rozmiar 2.5m czy 3m najlepiej z brona. Jaka brone siewnik itp
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj