Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pomysł na małe gospodarstwo

25 odpowiedzi na ten temat

#1 Share beenki

beenki

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 15 maj 2012 - 21:53

Pomysł na małe gospodarstwo Mam pewien pomysł na prowadzenie gospodarki, lecz nie ma dużego doświadczenia. Mam 10 ha ziemi na których sialbym same trawy, kukurydze i inne że tak to nazwe zielone żarcie dla 32 krów mlecznych. One dawalyby mi mleka za okolo 15 000 zł miesięcznie z czego 5 000 zł szło by na kupno zboża. Dorobienie 8 stanowisk po drugiej stroie obory oraz przerobienie stodoły na oborę (kolejne 16 stanowisk) i nowoczesna dojarka to kosz rzedu około tak mi sie wydaje 120 tys zł. Licząc, że mam 10 000 zł przychodu miesięcznie moge to splacić w 18 miesięcy, a teraz prosiłbym Was doswiadczonych rolników o wskazanie mi błędów bo wydaje mi się to za proste.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pomysł na małe gospodarstwo Dzisiaj, 13:37
  •  

#2 Share Gladius

Gladius

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 15 maj 2012 - 22:33

Pomysł na małe gospodarstwo Nie jestem doświadczonym gospodarzem, ale skoro nikt nie odpisuje, to ja napiszę:
- ciężko będzie z 10 ha zrobić paszę dla 32 krów,
- jedyne koszty jakie liczysz, to zakup zboża, a tych jest znacznie więcej (choćby energia, paliwo, koszty leczenia i profilaktyki bydła)
- musisz zorientować się, czy jesteś w stania załatwić sobie kwotę mleczną, bo (nie jestem pewny), ale chyba są z tym problemy
- a te krowy już masz? bo jeśli nie, to trzeba doliczyć koszty zakupu zwierząt, a to nie są małe koszty, zwłaszcza jeśli nie chcesz kupić byle czego
- krowy mleczne wymagają OGROMNEJ wiedzy i przygotowania, więcej tak "od ręki" możesz sobie sam nie poradzić, jeśli (tak jak piszesz) nie masz doświadczenia. Ponadto są to zwierzęta, które wymagają stałej opieki - codziennie trzeba im kilka godzin poświecić, nie ma urlopu itp.
- oczywiście musisz sobie dokładnie wszystko policzyć, bo wiele kosztów to indywidualna sprawa gospodarstwa, ale moim zdaniem na takie zyski nie ma co liczyć, zwłaszcza początki będą ciężkie

Edytowany przez Gladius, 15 maj 2012 - 22:33.

#3 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2204 postów
  • Zainteresowania:Szeroko pojęte rolnictwo ;)

Napisany 15 maj 2012 - 22:37

Pomysł na małe gospodarstwo Jak to czytam o tych zyskach to powiem jedno - obornik Ci tylko zostanie. Mleczne na samym zbożu nie pociągnął - mieszanki witaminowe jakieś śruty itp itd. Poza tym wiedza - musi być jednak spora. W twoich wyliczeniach brakuje jeszcze jednego aspektu - słomy. A ona ostatnio się ceni sporo.

#4 Share Mateusz19980916

Mateusz19980916

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 138 postów

Napisany 15 maj 2012 - 22:47

Pomysł na małe gospodarstwo A wogóle to 10ha zielonek wystarczy Ci na wyżywienie 32 krów? Ja w to wątpię bo taki średni przelicznik to 1ha-1krowa , jeśli mówisz że kupisz zborze czyli jakieś 7-10ha to i tak brakuje Ci około 13ha zielonek . Po za tym jeszcze nawet nie masz tych 32 krów i musisz zrobić przeróbkę stodoły.Na dodatek samą osypką ciężko będzie ci nakarmić tak krowy aby dały dużo mleka więc potrzebne są koncentraty. Podsumowując- taki dochód jest NIE realny. Ja też nie mam zbyt wielkiego doświadczenia ale to takie proste liczenie, są to podstawowe koszty.

mickas092 Na upartego mógłby wybierać gówno (bo nie byłby to obornik) łopatą, ale wtedy krowy byłyby o wiele brudniejsze i koszty leczenia by wzrosły(mogę się mylić bo nie do końca wiem jak to jest).

Edytowany przez Mateusz19980916, 15 maj 2012 - 22:51.

#5 Share ekstrafarmer

ekstrafarmer

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 16 maj 2012 - 09:39

Pomysł na małe gospodarstwo 10 ha dla 32krów? Ja dla takiej ilości krów to tyle kukurydzy siałem

#6 Share konopek

konopek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 87 postów

Napisany 16 maj 2012 - 10:16

Pomysł na małe gospodarstwo no dobra załóżmy ze masz te 32 krowy to co robisz z cielętami? sprzedajesz? i zależy dużo od roku i urodzaju czy dał byś rade utrzymać tyle krów :P a krowy by mogły stać na rusztach to o słomę byś się nie martwił tylko taka przeróbka sporo kosztuje :P
ja sam osobiście się zastanawiam nad produkcją mleka i mam tylko 7 ha :/ a mam kilka byków to trzeba długo czekać na kasę a jeszcze jak słaba sztuka się trafi jakaś chorowita to już w ogóle żal tyłek ściska ze chodzisz przy nich tyle czasu i tu nagle albo nie chce jeść albo nie daj Boże padnie to w tym wypadku zarobku nie ma tylko i wyłącznie strata

#7 Share emattti

emattti

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 172 postów

Napisany 16 maj 2012 - 10:54

Pomysł na małe gospodarstwo masz 10 ha, kup w tym roku z 10 malych byczkow, te 10 ha skos tylko na trawe w tym roku(na zime Ci dla nich starczy) a wnastepnym roku siej ze 3 ha qq i reszte na siano i tak co roku dokupuj po kilka byczkow. sprzedasz je jak beda mialy okolo 700 kg, z takim arealem powierzchni to tylko bydlo opasowe ;D

#8 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2204 postów

Napisany 16 maj 2012 - 11:15

Pomysł na małe gospodarstwo I co może na samej trawie mają urosnąć?? Większej głupoty nie słyszałem....

#9 Share emattti

emattti

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 172 postów

Napisany 16 maj 2012 - 11:52

Pomysł na małe gospodarstwo Mickas: a czy ja mu mowie ze tylko na same trawie urosna ? zrobi z tego sianokiszonki na zime, a co bedzie dawal tym byczkom jeszcze w oborze to jego sprawa( srota itp), ja mu tylko doradzam jak moze zagospodarowac hektary

#10 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2204 postów

Napisany 16 maj 2012 - 12:26

Pomysł na małe gospodarstwo Tylko twoje doradzanie też o kant d*py potłuc - na 10 ha max 5 sztuk utrzyma zależy jakie będzie miał plony. Bez swojego zboża opas się nie opłaca.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share Farmer242

Farmer242

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 61 postów

Napisany 16 maj 2012 - 12:43

Pomysł na małe gospodarstwo przy takim areale nie warto zaczynać hodowli bo w dobie dzisiejszych czasów takie gospodarstwa nie mają prawa bytu. Główny problem w Polsce to zbyt wiele tak małych gospodarstw, taki areał to warzywa uprawy specjalistyczne lub po prostu hobby....

#12 Share emattti

emattti

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 172 postów

Napisany 16 maj 2012 - 13:21

Tylko twoje doradzanie też o kant d*py potłuc - na 10 ha max 5 sztuk utrzyma zależy jakie będzie miał plony. Bez swojego zboża opas się nie opłaca.

kazdy ma inne poglady :P a Ty musisz byc super rolnikiem ;D

#13 Share Piotrek1975

Piotrek1975

ROLNIK.PL

• Members
  • PipPipPip
  • 1329 postów
  • Zainteresowania:Bydło rasa Simentalska,boks, uprawa ziemi.

Napisany 16 maj 2012 - 13:45

Pomysł na małe gospodarstwo Krowy nie wiem bo nie mam nawet jednej ale opasów też nie utrzyma za dużo może z 10 sztuk dało by radę ale nich za bardzo kasy nie będzie wiadomo że dziś tylko większe ilości trzeba hodować. No chyba że kolega ma jakąś pracę zawodową to będzie z czego dokładać ale wtedy to po jakiego z tym się bawić?
Z mojego doświadczenia wiem że 32 sztuki w ogóle żadnych rogaczy nie da się wyżywić nawet z 20 ha no może przy dobrym zagospodarowaniu.

#14 Share beenki

beenki

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 16 maj 2012 - 14:19

Pomysł na małe gospodarstwo Z ziemia jest ciężko, ale myślę, że mogę dokupić jakieś 5 ha.
Ja sam nie mam doświadczenia, ale mam się od kogo uczyć, więc jakoś by to było. Wiem tez, że będzie dużo pracy i trzeba dbać o krowy, a co powiecie o reszcie. Czy z 32 krów będę dostawał 15 000 zł średnio miesięcznie, dodam, że u mnie mleko jest za około 1,15 - 1,20 zł za litr.

#15 Share ppp

ppp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 286 postów

Napisany 16 maj 2012 - 16:44

Pomysł na małe gospodarstwo 15 tys w ciągu miesiąca moi rodzice wzięli od 14 dojnych krów a nie mamy najlepszego bydła i fakt, był to rekordowy miesiąc,ale średnia wypłata w tym roku od około 13 krów nie spada poniżej 10tys zl. Od 32 spokojnie da radę (powinno być z drugie tyle). Jeśli nie masz doświadcznia (i dobrej wiedzy w temacie) to przy tym areale odradzałbym Ci zaczynanie z bydłem mlecznym. To naprawdę jest trudna branża i wymaga bardzo dużo od właściciela, a hf-y nie za bardzo wybaczają błędy. Oczywiście można by zaczynać od simentali mlecznych, czy montebeliarde, ale jak się chce osiągnąć wyniki, to trzeba o nie dbać nie mniej niż o hf. Poza tym 10ha to za mało, przy 32 krowach potrzebowałbyś z 20 jałówek- czyli paszy dla mniej więcej 40-45 dużych sztuk. Wysokowydajna krowy potrzebuje około 13-15t kiszonek na rok co daje około 600t pasz objętościowych (bez uwzględnienia zapasu). Musiałbys co roku z każdego ze swoich hektarów zbierać przynajmniej 60t paszy (co jest możliwe, ale chyba tylko w przypadku kukurydzy i to też w dobrym roku). Potrzebowałbyś przynajmniej jeszcze 10ha i dobrego planu na zasiewy, żeby wyżywić takie stado. Zawsze mógłbyś hodowac trochę mniej- powiedzmy 20 krów+ jałówki, ale tu też mógłbyś mieć problemy z wyżywieniem (mówię oczywiście tylko o objętościowych).

jak już ktoś wspomniał, taki areał to warzywa, może ekologia i coś pobocznego- np kury nioski (jak jeszcze ekologicznie hodowane to chyba nawet niezłą kasę można by zrobić).

powodzenia:)

#16 Share beenki

beenki

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 16 maj 2012 - 18:19

Pomysł na małe gospodarstwo Kolega ppp napisał, że z 32 krów będzie nawet około 30 000 zł, a mi wystarczy tylko 20 000 zł, więc muszę trzymać tylko 20 sztuk, tylko pytanie czy z tych 10 ha wyżywię te 20 sztuk.

Jeszcze mam pytanie ile krowa daje rocznie mleka, chodzi mi o jakąś średnią bo wiadomo że krowa krowie nie równa.

#17 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2204 postów

Napisany 16 maj 2012 - 18:24

Pomysł na małe gospodarstwo To zależy jak bardzo będziesz krowie dogadzał. Z 10 ha 20 sztuk też nie wyżywisz bo musisz mieć też jakieś jałówki na remont stada.

#18 Share Piotruniu25

Piotruniu25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2176 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team.

Napisany 16 maj 2012 - 18:36

Tylko twoje doradzanie też o kant d*py potłuc - na 10 ha max 5 sztuk utrzyma zależy jakie będzie miał plony. Bez swojego zboża opas się nie opłaca.

Taaaa z 10ha 5 krów chyba oszalałeś.Ja mam jakieś 8ha i mam 8 krów i 8 świń,i jakoś zboża itp mi w miarę starcza.Fakt słomę kupuję ale nie mam na razie problemów z jej zakupem.

#19 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2204 postów

Napisany 16 maj 2012 - 18:43

Pomysł na małe gospodarstwo Spoko - opisz co uprawiasz na tych 8 ha.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share simson2812

simson2812

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 800 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo Konstruowanie

Napisany 16 maj 2012 - 18:47

Pomysł na małe gospodarstwo bez kukurydzy to ani rusz jest to podstwa
W razie jakich kolwiek pytań pisać na PW. Jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę