beenki

Pomysł na małe gospodarstwo

Polecane posty

beenki    0

Mam pewien pomysł na prowadzenie gospodarki, lecz nie ma dużego doświadczenia. Mam 10 ha ziemi na których sialbym same trawy, kukurydze i inne że tak to nazwe zielone żarcie dla 32 krów mlecznych. One dawalyby mi mleka za okolo 15 000 zł miesięcznie z czego 5 000 zł szło by na kupno zboża. Dorobienie 8 stanowisk po drugiej stroie obory oraz przerobienie stodoły na oborę (kolejne 16 stanowisk) i nowoczesna dojarka to kosz rzedu około tak mi sie wydaje 120 tys zł. Licząc, że mam 10 000 zł przychodu miesięcznie moge to splacić w 18 miesięcy, a teraz prosiłbym Was doswiadczonych rolników o wskazanie mi błędów bo wydaje mi się to za proste.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gladius    3
Napisano (edytowany)

Nie jestem doświadczonym gospodarzem, ale skoro nikt nie odpisuje, to ja napiszę:

- ciężko będzie z 10 ha zrobić paszę dla 32 krów,

- jedyne koszty jakie liczysz, to zakup zboża, a tych jest znacznie więcej (choćby energia, paliwo, koszty leczenia i profilaktyki bydła)

- musisz zorientować się, czy jesteś w stania załatwić sobie kwotę mleczną, bo (nie jestem pewny), ale chyba są z tym problemy

- a te krowy już masz? bo jeśli nie, to trzeba doliczyć koszty zakupu zwierząt, a to nie są małe koszty, zwłaszcza jeśli nie chcesz kupić byle czego

- krowy mleczne wymagają OGROMNEJ wiedzy i przygotowania, więcej tak "od ręki" możesz sobie sam nie poradzić, jeśli (tak jak piszesz) nie masz doświadczenia. Ponadto są to zwierzęta, które wymagają stałej opieki - codziennie trzeba im kilka godzin poświecić, nie ma urlopu itp.

- oczywiście musisz sobie dokładnie wszystko policzyć, bo wiele kosztów to indywidualna sprawa gospodarstwa, ale moim zdaniem na takie zyski nie ma co liczyć, zwłaszcza początki będą ciężkie

Edytowano przez Gladius

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

Jak to czytam o tych zyskach to powiem jedno - obornik Ci tylko zostanie. Mleczne na samym zbożu nie pociągnął - mieszanki witaminowe jakieś śruty itp itd. Poza tym wiedza - musi być jednak spora. W twoich wyliczeniach brakuje jeszcze jednego aspektu - słomy. A ona ostatnio się ceni sporo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowany)

A wogóle to 10ha zielonek wystarczy Ci na wyżywienie 32 krów? Ja w to wątpię bo taki średni przelicznik to 1ha-1krowa , jeśli mówisz że kupisz zborze czyli jakieś 7-10ha to i tak brakuje Ci około 13ha zielonek . Po za tym jeszcze nawet nie masz tych 32 krów i musisz zrobić przeróbkę stodoły.Na dodatek samą osypką ciężko będzie ci nakarmić tak krowy aby dały dużo mleka więc potrzebne są koncentraty. Podsumowując- taki dochód jest NIE realny. Ja też nie mam zbyt wielkiego doświadczenia ale to takie proste liczenie, są to podstawowe koszty.

 

mickas092 Na upartego mógłby wybierać gówno (bo nie byłby to obornik) łopatą, ale wtedy krowy byłyby o wiele brudniejsze i koszty leczenia by wzrosły(mogę się mylić bo nie do końca wiem jak to jest).

Edytowano przez Mateusz19980916

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konopek    18

no dobra załóżmy ze masz te 32 krowy to co robisz z cielętami? sprzedajesz? i zależy dużo od roku i urodzaju czy dał byś rade utrzymać tyle krów :P a krowy by mogły stać na rusztach to o słomę byś się nie martwił tylko taka przeróbka sporo kosztuje :P

ja sam osobiście się zastanawiam nad produkcją mleka i mam tylko 7 ha :/ a mam kilka byków to trzeba długo czekać na kasę a jeszcze jak słaba sztuka się trafi jakaś chorowita to już w ogóle żal tyłek ściska ze chodzisz przy nich tyle czasu i tu nagle albo nie chce jeść albo nie daj Boże padnie to w tym wypadku zarobku nie ma tylko i wyłącznie strata

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emattti    68

masz 10 ha, kup w tym roku z 10 malych byczkow, te 10 ha skos tylko na trawe w tym roku(na zime Ci dla nich starczy) a wnastepnym roku siej ze 3 ha qq i reszte na siano i tak co roku dokupuj po kilka byczkow. sprzedasz je jak beda mialy okolo 700 kg, z takim arealem powierzchni to tylko bydlo opasowe ;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

I co może na samej trawie mają urosnąć?? Większej głupoty nie słyszałem....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emattti    68

Mickas: a czy ja mu mowie ze tylko na same trawie urosna ? zrobi z tego sianokiszonki na zime, a co bedzie dawal tym byczkom jeszcze w oborze to jego sprawa( srota itp), ja mu tylko doradzam jak moze zagospodarowac hektary

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

Tylko twoje doradzanie też o kant d*py potłuc - na 10 ha max 5 sztuk utrzyma zależy jakie będzie miał plony. Bez swojego zboża opas się nie opłaca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Farmer242    4

przy takim areale nie warto zaczynać hodowli bo w dobie dzisiejszych czasów takie gospodarstwa nie mają prawa bytu. Główny problem w Polsce to zbyt wiele tak małych gospodarstw, taki areał to warzywa uprawy specjalistyczne lub po prostu hobby....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emattti    68

Tylko twoje doradzanie też o kant d*py potłuc - na 10 ha max 5 sztuk utrzyma zależy jakie będzie miał plony. Bez swojego zboża opas się nie opłaca.

 

kazdy ma inne poglady :P a Ty musisz byc super rolnikiem ;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1396

Krowy nie wiem bo nie mam nawet jednej ale opasów też nie utrzyma za dużo może z 10 sztuk dało by radę ale nich za bardzo kasy nie będzie wiadomo że dziś tylko większe ilości trzeba hodować. No chyba że kolega ma jakąś pracę zawodową to będzie z czego dokładać ale wtedy to po jakiego z tym się bawić?

Z mojego doświadczenia wiem że 32 sztuki w ogóle żadnych rogaczy nie da się wyżywić nawet z 20 ha no może przy dobrym zagospodarowaniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beenki    0

Z ziemia jest ciężko, ale myślę, że mogę dokupić jakieś 5 ha.

Ja sam nie mam doświadczenia, ale mam się od kogo uczyć, więc jakoś by to było. Wiem tez, że będzie dużo pracy i trzeba dbać o krowy, a co powiecie o reszcie. Czy z 32 krów będę dostawał 15 000 zł średnio miesięcznie, dodam, że u mnie mleko jest za około 1,15 - 1,20 zł za litr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppp    319

15 tys w ciągu miesiąca moi rodzice wzięli od 14 dojnych krów a nie mamy najlepszego bydła i fakt, był to rekordowy miesiąc,ale średnia wypłata w tym roku od około 13 krów nie spada poniżej 10tys zl. Od 32 spokojnie da radę (powinno być z drugie tyle). Jeśli nie masz doświadcznia (i dobrej wiedzy w temacie) to przy tym areale odradzałbym Ci zaczynanie z bydłem mlecznym. To naprawdę jest trudna branża i wymaga bardzo dużo od właściciela, a hf-y nie za bardzo wybaczają błędy. Oczywiście można by zaczynać od simentali mlecznych, czy montebeliarde, ale jak się chce osiągnąć wyniki, to trzeba o nie dbać nie mniej niż o hf. Poza tym 10ha to za mało, przy 32 krowach potrzebowałbyś z 20 jałówek- czyli paszy dla mniej więcej 40-45 dużych sztuk. Wysokowydajna krowy potrzebuje około 13-15t kiszonek na rok co daje około 600t pasz objętościowych (bez uwzględnienia zapasu). Musiałbys co roku z każdego ze swoich hektarów zbierać przynajmniej 60t paszy (co jest możliwe, ale chyba tylko w przypadku kukurydzy i to też w dobrym roku). Potrzebowałbyś przynajmniej jeszcze 10ha i dobrego planu na zasiewy, żeby wyżywić takie stado. Zawsze mógłbyś hodowac trochę mniej- powiedzmy 20 krów+ jałówki, ale tu też mógłbyś mieć problemy z wyżywieniem (mówię oczywiście tylko o objętościowych).

 

jak już ktoś wspomniał, taki areał to warzywa, może ekologia i coś pobocznego- np kury nioski (jak jeszcze ekologicznie hodowane to chyba nawet niezłą kasę można by zrobić).

 

powodzenia:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beenki    0

Kolega ppp napisał, że z 32 krów będzie nawet około 30 000 zł, a mi wystarczy tylko 20 000 zł, więc muszę trzymać tylko 20 sztuk, tylko pytanie czy z tych 10 ha wyżywię te 20 sztuk.

 

Jeszcze mam pytanie ile krowa daje rocznie mleka, chodzi mi o jakąś średnią bo wiadomo że krowa krowie nie równa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

To zależy jak bardzo będziesz krowie dogadzał. Z 10 ha 20 sztuk też nie wyżywisz bo musisz mieć też jakieś jałówki na remont stada.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotruniu25    3164

Tylko twoje doradzanie też o kant d*py potłuc - na 10 ha max 5 sztuk utrzyma zależy jakie będzie miał plony. Bez swojego zboża opas się nie opłaca.

 

Taaaa z 10ha 5 krów chyba oszalałeś.Ja mam jakieś 8ha i mam 8 krów i 8 świń,i jakoś zboża itp mi w miarę starcza.Fakt słomę kupuję ale nie mam na razie problemów z jej zakupem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
simson2812    423

bez kukurydzy to ani rusz jest to podstwa


W razie jakich kolwiek pytań pisać na PW. Jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotruniu25    3164

Zboże jakieś +-4ha

Buraki cukrowe jakieś 1,80ha

qq 30a ale nie na kiszonkę

ziemniaki 15a

Reszta trawy i kończyna

 

Główna pasz to wysłodki z buraków,sianokiszonka i liście z buraków.Słomy biorę/kupuje jakieś 5ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

20sztuk da rade zasieje 10 ha kukurydzy i starczy na caly rok(pod warunkiem ze nie bedzie zalował na nasiona nawoz i da obornika) Ppojdzie w strone systemu amerykanskiegi gdzie glownie jest stosowana kukurydza sa nawet stada ze wylacznie kukurydza ale on moglby dokupic siana zeby miala troche dluzszych czastek no i slome tp tez koszty ale napewno jesli dbalby o nie to zarobia na wszystko jeszcze mu zostanie i wiadomo skoro tylko kukurydza to mu si uzupelniac bialko srutami poekstrakcyjnymi i gotowa pasza(sami nie dajemy ani grama swojej sruty tez jedziemy glownie na kukurydzy i nie narzekamy ani na wydajnosc ani na zdrowotnosc krow ale miesieczny koszt zakupu paszy i sruty rzepakowej plus premiksy to okolo 7 tys dla 22 krow ale on nie musi miec odrazu takiej wydajnosci )

no ale jednak jest to ale ja jednak zaczynając od zera gdzie trzeba wylozyc kase na przerobki budynku i zakupic cale stado nie pchał bym sie w to zwlaszcza ze ceny skupu mleka spadaja a kupic 20 w miare dobrych sztuk to lekko 100 tys duzo jeszcze zalezy jakiej klasy masz te ziemie ?

przy tym areale warzywka i opasy bo sa jakies odpady z produkcji chyba beda lepszym rozwiązaniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekkkkkk    0

20 tyś od 20 dojnych hmm to jakieś 33 litry dziennie od sztuki, a jak wiadomo krowa przez całą laktacje równo mleka nie daje, więc moim zdaniem bez doświadczenia i odpowiednich pasz objętościowych jaki i treściwych tyle mleka nie uzyskasz, musisz odpowiednio zbilansować ilość białka i energii w paszach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jafarski    1

a ja jestem święcie przekonany że na jednego opasa w zupełności wystarczy 0,5 ha !!! a na jedną krowę mleczną to trzeba 1 ha zagospodarować bo inaczej na wydajności się to odbije :)

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jafarski    1

I co może na samej trawie mają urosnąć?? Większej głupoty nie słyszałem....

 

 

Młody, niedoświadczony rozum !

Pomyśl zanim napiszesz....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Radek65
      Dzień dobry, chciałbym rozpocząć hodowlę 15 krów mamek. Mocno zastanawiam się nad herefordami. Chciałbym poznać o nich opinie osób które tą rasę posiadają, zastanawia mnie czy opasy ładnie przyrastają i jaką można dostać cenę za kg żywca. Czy warto bawić się w krowy mamki jeśli nie mam miejsca na pastwisko? Mamki karmił bym sianem i dodatkowo jakąś paszą energetyczną. Czy lepiej wybrać jakąś inną rasę np. Angusa?
    • Przez bocianlask
      Witam,
      Mam do Was pytanie odnośnie adaptacji budynku na oborę na bydło opasowe.
      Chciałbym się poradzić Was jakie wymiary powinny mieć stanowiska (długość, szerokość). Jaki system uwięzi najlepiej zastosować. Trzymam głównie jałówki.
      Jak według Was najlepiej wykorzystać dostępne miejsce?
      Wymiary budynku podane na zdjęciu.
      Musi być różnica poziomów między stanowiskiem a stołem paszowym czy wystarczy murek, żeby nie wciągały pod siebie paszy? 
      Jak wysoki/szeroki powinien być murek?
      Do tej pory użytkuje oborę starego typu z korytami, stąd moje pytania.
      Wszelkie sugestie i podpowiedzi mile widziane.
      Pozdrawiam

    • Przez szymek
      sprzedam byki w wadze około 400kg przewaga HF ale sa też MM w ilości 11 sztuk cena 30000zł , powód sprzedaży likwidacja hodowli. małopolska 
    • Przez krisz98
      Witam, chciałbym się doradzić w sprawie założenia małego gospodarstwa. Chcą hodować bydło rasy hereford. Mam 5 ha łąki, chce zrobić wiatę, łąkę ogrodzić siatką, siano i kiszonkę będę robił sam z łąk brata, który ich nie użytkuje. Chce kupić dwie krowy z cielakami, czy powie mi ktoś jak jest z dopłatami nigdy wcześniej nie korzystałem z żadnych środków. Te krowy to będzie tylko taki dodatek, ponieważ pracuję.  
    • Przez sawyer23
      Witam.Czy w wiacie bez pozwolenia do 50m2 moge hodowac bydło?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj