Skocz do zawartości

Reklama

Jęczmień jary a puma uniwersal

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
104 odpowiedzi na ten temat

#1 rafar91

rafar91

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 18 postów

Napisany 15 maj 2012 - 16:11

Witam:) mam problem:/ tydzien temu(poniedzialek) opryskalem 4 ha jeczmienia jarego odmiany eunowa na chwasty. Uzylem Chwastoxu Turbo + Puma Uniwersal z tego wzgledu ze rok temu pojawil sie tam owies gluchy a w tym roku mialo byc pszenzyto ale wymarzlo. Gosciu zarowno w centrali jak i przedstawiciel handlowy Bayer mowil ze nie ma przeciwskazan by pryskac jeczmienia jarego puma. Ale juz w sobote pojawily sie przebarwienia na nim mozliwe ze nawet popazenie albo jakas choroba. Na opakowaniu pisalo ze moga pojawic sie przebarwienia. Pojechalem wraz z kilkoma roslinkami do centrali od srodkow och. ros. Gosciu stwierdzil ze to rynchsporioza. Polecil oprysk Artea plus odzyka oraz siarczan magnezu oraz mocznikiem. Mowil rowniez ze musze odczekac 10 dni od oprysku na chwasty. Wiec dopiero efekty moga byc pod koniec tygodnia.

Moje pytanie brzmi czy kogos z was spotkalo cos podobnego?
Co wtedy zrobiliscie? Jakie srodki zastosowaliscie?
Jest mozliwe ze 5 dni po oprysku na chwasty i pojawily sie choroby?
Czy to moze przypalenie od pumy?

Kwestia jest jeszcze taka ze pryskalem wieczorem gdy bylo 18C i pochmurno.

#2 kukiteam

kukiteam

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 184 postów
  • 6404245

Napisany 15 maj 2012 - 17:23

Daj zdjęcie tego jęczmienia. Ja rok temu też przypaliłem jęczmień Pumą przez to ,że za wcześnie wykonałem oprysk(jęczmień był za młody). Sypnąłem mu saletry i wrócił do normy.

#3 adamgaleon

adamgaleon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 179 postów
  • 4563219

Napisany 15 maj 2012 - 21:48

dopiszę się do tematu a mianowicie opryskałem swój jęczmień na chwasty Chwastoksem Turbo 2l/ha i wszystkie chwasty dwuliścienne wzięło ale niestety byłem dziś na polu i zobaczyłem że po tych ostatnich deszczach wyskoczyła chwastnica jednostronna (proso) wiem że można zastosować Pumę tylko ile jej dać aby nie przesadzić i nie przypalić jęczmienia bo jęczmień jest ładny, chyba że jest jeszcze inmny środek tańszy i równie dobry, z góry dzięki za podpowiedź

#4 rafar91

rafar91

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 18 postów

Napisany 16 maj 2012 - 08:19

Puma Uniwersal kosztuje okolo 180 zl za 1l. A stosuje sie jej rowniez 1l na ha. U mnie chwasty wszystkie znikly po zastosowaniu pumy z chwastoxem turbo

#5 MTZ1

MTZ1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 184 postów

Napisany 16 maj 2012 - 08:49

Ja powiem tak stosuje pumę ale zawsze w osobnym zabiegu i na jęczmień jary stosuje 0,8l na ha i niema problemu z przebarwieniami.

#6 bolid20

bolid20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 501 postów
  • 3778813
  • Zainteresowania:motoryzacja, rajdy, technika rolnicza

Napisany 16 maj 2012 - 08:53

Ja robie jak kolega wyżej czyli 0.8l/ha i też nigdy nie zdażyło mi się przypalenie. Wg mnie nie powinno się mieszać Pumy z innymi środkami.
-----

#7 tomek1976

tomek1976

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 61 postów

Napisany 16 maj 2012 - 12:03

U mnie przy stosowaniu pumy zawsze jeczmien zzolkl, to normalne. Nic mu nie bedzie. I przylaczam sie do zdania kolegow wyzej, pume zawsze stosuj osobno, najlepiej z tydzien po pryskaniu innym herbicydem. Tak jest najlepiej, wiem z wlasnego doswiadczenia.

#8 rafar91

rafar91

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 18 postów

Napisany 16 maj 2012 - 15:22

Acha to teraz bede pamietal zeby nie stosowac pumy wraz z innymi herbicydami. Dzieki za iformacje

#9 adamgaleon

adamgaleon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 179 postów
  • 4563219

Napisany 16 maj 2012 - 20:04

ok. dzięki za podpowiedź chwastoksem było jechanne 2 tygodnie temu więc pewnie w piątek pojadę Pumą i jęczmień powinien być piękny zastosuję dawkę 0,8 l/ha i powinno być super.

#10 agriculteur

agriculteur

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 26 postów

Napisany 17 maj 2012 - 13:37

Po ilu dniach najszybciej po oprysku Pumą mogę wjechać w jeczmień z odżywkami i fungicydem i czy dwu dniowy odstęp to nie zamało tzn czy owies głuchy nie odbije.

#11 bolid20

bolid20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 501 postów
  • 3778813
  • Zainteresowania:motoryzacja, rajdy, technika rolnicza

Napisany 17 maj 2012 - 14:19

Jeżeli zobaczysz pierwsze oznaki więdnięcia chwastów to możesz jechać z odżywkami
-----

#12 gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1234 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 18 maj 2012 - 22:14

Zawsze stosuje maksymalną dawkę pumy czyli 1l. Nigdy nie mieszam z innymi srodkami, jeszcze nie zdażyło się że jęczmień został uszkodzony. Również odmiana eunowa którą mam obecnie bardzo dobrze znosi pumę. W zeszłym roku w eunowie  pod koniec krzewienia pryskałem amonopielikiem tercet(żeby nie było przytuli) za 3-4dni zależnie od pogody jechałem z pumą i jak mineło około tygodnia dałem dolistnie mocznik, siarczan Mg i insol3. W tym roku mam zamiar zrobić tak samo tylko do amonopieliku dodam resztę odżywki z miedzią która została mi z pszenicy

#13 Brytan

Brytan

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i Kulturystyka

Napisany 14 kwiecień 2013 - 15:53

czy pryskaliście jęczmień jary linturem i chwastoxem

#14 Badi23

Badi23

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 30 postów

Napisany 06 maj 2013 - 18:07

Ile dajesz rocznika i tego siarczanu na ha?

#15 master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 469 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 08 maj 2013 - 07:42

Co tańszego a równie skutecznego jak Puma można zastosować na jęczmień? Może ktoś podać nazwy zamienników?? Cena Pumy zwala z nóg...
Świeżo upieczony inż. budownictwa. Wrazie wątpliwości przy budowie odnośnie rozwiązań konstrukcyjnych itp oraz w zakresie prawa budowlanego służę pomocą.

#16 gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1234 postów

Napisany 08 maj 2013 - 08:23

zamiennik w zeszłym roku chyba 10zł tańszy http://www.farmer.pl...9-ew,26828.html
w tym roku raczej zastosuje axial, zawsze trochę tańszy od pumy ale pszede wszystkim rotacja herbicydów powinna być. Jęczmień na razie ma 2liście więc trochę czasu jest

#17 AstronomObcy

AstronomObcy

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 13 maj 2013 - 08:17

W jakiej fazie wzrostu można stosować Pumę w połączeniu z Chwastoxem? (pierwszy raz siałem jęczmień - odmiana Atico)

#18 pasiu66

pasiu66

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1117 postów
  • 6493852
  • Zainteresowania:Motoryzacja, Rolnictwo, Komputery, Internet

Napisany 13 maj 2013 - 14:50

Chwastox do końca fazy krzewienia a puma do początku strzelania w źdźbło.

#19 AstronomObcy

AstronomObcy

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 14 maj 2013 - 08:37

Dzięki

AgroFoto

• Reklama AgroFoto
  •  

#20 gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1234 postów

Napisany 14 maj 2013 - 11:42

Dzisiaj kupując opryski w sklepie był człowiek który robił mieszankę sekatora z pumą. Twierdził że sekator uszkadza owies to da pełną dawkę a pumy 0,5l/ha. Muszę dowiedzieć się gdzie są jego pola i jak ten jęczmień będzie wyglądał po wykłoszeniu tzn czy nie będzie owsika. Litr pumy 141zł

Zobacz także