Skocz do zawartości

Trwają prace konserwacyjne. Logowanie jest zablokowane.
Zdjęcie

Jak można zmaksymalizować plon rzepaku poprzez odpowiedni dobór ochrony fungicydowej ? - czat z ekspertem BASF o Pictor 400 SC - archiwum


Brak odpowiedzi na ten temat

#1 Share agrofoto

agrofoto

    Zaawansowany

  • Root Admin
  • PipPipPip
  • 2963 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisany 15 maj 2012 - 12:41

Jak można zmaksymalizować plon rzepaku poprzez odpowiedni dobór ochrony fungicydowej ? - czat z ekspertem BASF o Pictor 400 SC - archiwum Jak można zmaksymalizować plon rzepaku poprzez odpowiedni dobór ochrony fungicydowej?

Zapraszamy do zapoznania się z zapisem czatu z ekspertem z firmy BASF

yacenty(P) Witamy, dziśœ będziemy rozmawiać o rzepakach i ochronie fungicydowej. Zapraszamy i prosimy o zadawanie pytań.
EkspertBASF(P) Witamy serdecznie. Prosimy o zadawanie pytań.

niesfornyelf(Q) rzepak + BASF + maj, wiec dziśœ będzie o Pictorze
EkspertBASF(A) Tak, będzie o Pictorze.

oskarrr(Q) opryskałem w sobotę rzepak Pictorem za 2,5 godziny poszedł deszcz, będzie coœ z tego?
EkspertBASF(A) Proszę doprecyzować, jak mocny był deszcz (w mm).

Bobek_Farmer(Q) Jak skutecznie chronić się przed czernią krzyżowych i zgnilizna Twardzikową?
EkspertBASF(A) Wykonać zabieg Pictorem w fazie 65 (opadanie pierwszych płatków kwiatowych) do końca fazy kwitnienia (69).

oskarrr(Q) ok 10mm
EkspertBASF(A) Wszystko powinno być w porządku.

niesfornyelf(Q) witam, Państwo zalecie Pictor na opadanie płatka, ostatnio miałem okazje rozmawiać z przedstawicielem firmy dystrybucyjnej i on mówił ze swoim klientom zaleca wcześniejszy termin nieco, co nie odbija się na plonie, a równocześnie szybciej można zbierać rzepak, jak Państwo ustosunkujecie się do tego zalecenia?
EkspertBASF(A) Pictor można stosować w fazach od żółtego pąka do końca fazy kwitnienia (nawet do fazy wykształcenia pierwszych łuszczyn). Produkt Pictor wykazuje najszerszą elastyczność w czasie aplikacji przed chorobami grzybowymi w rzepaku. Ma bardzo szerokie okno aplikacji.

areknn(Q) czy już można
yacenty(A) tak, czekamy na pytania

jarek11144(Q) Witam!
yacenty(A) witamy i czekamy na pytania

jasio68101(Q) witam, mam dość trudne pytanie - u mojego dilera Pictor w dawce 0.5l na wychodzi 187zł/ha, inna kombinacja to TEBU + Prochloraz w pełnej dawce, który kosztuje mnie 100zł/ha, różnica na hektar to 90zł - przy 30ha zostaje mi w kieszeni 2700zł, proszę powiedzieć, w czym tak praktycznie Pictor będzie lepszy od kombinacji Tebu + Prochloraz?
EkspertBASF(A) Pictor to substancja z grupy strobiluryn oraz boskalid (substancja z nowej grupy chemicznej o unikalnych właściwościach zwalczania chorób grzybowych). Boskalid to substancja o typowych działaniu interwencyjnym, wspomagana przez drugą substancję z grupy strobiluryn. Produkt wykazuje unikalne właściwości wchłaniania przez roślinę i przemieszczania się w roślinie, czego do tej pory nie uzyskują produkty aktualnie proponowane na rynku.

Daniellll(Q) 40 litrów
EkspertBASF(A) Proszę doprecyzować. Ale, o co chodzi?

oskarrr(Q) narazie nie widać objawów chorób, jeżeli środek nie zadziała, do kiedy można go stosować?
EkspertBASF(A) Produkt wykazuje poza działaniem interwencyjnym również zapobiegawcze. W dawce 0,5 l / ha wykazuje bardzo długi okres działania. Jeżeli wystąpiły na plantacji opady deszczu, radzimy wykonać zabieg, ponieważ najprawdopodobniej za chwilę pojawią się pierwsze objawy chorób. Można go stosować do końca kwitnienia rzepaku.

areknn(Q) czy sam Pictor wystarczy, czy trzeba, jaki tebukonazol dodawać
EkspertBASF(A) Nie ma konieczności i potrzeby dodania tabukonazolu.

Bobek_Farmer(Q) Pictor jest mieszaniną wiec równie dobrze można zastosować własna mieszaninę substancji środków tańszych niż Pictor
EkspertBASF(A) Aktualnie na rynku nie ma substytutów substancji wchodzących w skład preparatu Pictor.

niesfornyelf(Q) czy są jakieœ przeciwskazania do stosowanie Pictora z insektycydami, jeśli tak to z jakimi?
EkspertBASF(A) Nie ma oficjalnej rejestracji preparatu Pictor z insektycydami. W praktyce rolniczej Pictor jest stosowany. Trzeba zwrócić uwagę na okres prewencji dla pszczół stosowanych insektycydów.

kodzi(Q) czy do Pictora można dodać basfoliar36 extra na opadanie płatków,jeśli tak to, w jakiej dawce
EkspertBASF(A) Basfoliar 36 Extra jest zalecany we wcześniejszych fazach rozwojowych rzepaku. W związku, z czym stosowanie nawozów dolistnych w fazie kwitnienia jest bezcelowe.

jasio68101(Q) Na jaki wzrost plonu można liczyć po zastosowaniu Pictora?
EkspertBASF(A) W Jarosławcu (woj. wielkopolskie) wzrost plonu był w wysokości powyżej 4dt. W warunkach Pągowa (woj. opolskie) był to wzrost powyżej 5dt z hektara. Doświadczenia były analizowane w porównaniu do plantacji niechronionych.

Siwy7406(Q) Czy najlepszym momentem do zastosowania œśrodka Pictor jest sam początek opadania płatków czy lepiej zabieg trochę opóźnić np. do pojawienia pierwszych 8-12 łuszczyn na roślinie?
EkspertBASF(A) W przypadku zgnilizny twardzikowej jest to najbardziej optymalny termin. W przypadku czerni krzyżowych zabieg można opóźnić do pierwszych wykształconych łuszczyn.

niesfornyelf(Q) boskalit jest również w innym Waszym produkcie bell czy można go stosować w rzepaku?
EkspertBASF(A) Z uwagi na epoksykonazol nie jest wskazane aplikowanie preparatu Bell w rzepaku (nie ma on rejestracji w rzepaku).

tryton(Q) W jakim zakresie temperatur można stosować Pictor?
EkspertBASF(A) Graniczną temperaturą jest 22 st. C, gdzie ciecz użytkowa najczęściej nie dociera do celu (parowanie). Najbardziej optymalne temperatury to 12-18 st. C.

kodzi(Q) można dodawać wspomagacz olejowy do Pictora, czy nie ma potrzeby?
EkspertBASF(A) Nie ma takiej konieczności. Jest to nowocześnie sformułowany produkt. Nie potrzebuje wspomagaczy.

Malinpablo(Q) jeżeli po zastosowaniu Pictora spadnie deszcz (tak do kilku godzin) to czy zabieg należy powtórzyć i w jakiej dawce ewentualnie. Jak szybko œśrodek się wchłania?
EkspertBASF(A) ŒŚrodek wchłania się szybko. Wszystko zależy od intensywności i wielkości opadu. Jeżeli opad wystąpił w 2-2,5h po zabiegu i jego intensywność nie przekraczała 20mm to nie ma konieczności powtarzania zabiegu.

Siwy7406(Q) Pana zdaniem zastosowanie Pictora zamiast np. konkurencyjnego, ale i tańszego œśrodka np. Traper 250 ec przełoży się na wynik ekonomiczny, czyli uzyskany plon?
EkspertBASF(A) Tak.

konury125(Q) witam
yacenty(A) witamy i czekamy na pytania

Naskom(Q) Witam! Bardzo sobie chwale takie produkty jak Butisan Star oraz Caryx, ale mam jedno pytanie. Kiedy sprzedajecie swoje produkty dealerom to czy ustalacie im jakaœ maxymalna marże na te produkty? Pytam się o to gdyż mój znajomy kupował ostatnio Caryx 10l za około 1080zl a u mnie w regionie kosztuje o 110zl drożej. Dziękuję za odpowiedz
EkspertBASF(A) Ceny to indywidualna strategia konkretnego dystrybutora / punktu sprzedaży.

konury125(Q) czy bumper jest na owies?????
yacenty(A) dziśœ rozmawiamy o rzepaku

ksys(Q) jaki jest maksymalny okres działania preparatu w skrajnych warunkach np. gorąco i wilgotno oraz zimno i wilgotno?
EkspertBASF(A) Produkt wykazuje swoją skuteczność w okresie do 5 tygodni.

patrykDF(Q) Czy polecacie stosować mocznik z Pictorem na opadanie płatków
EkspertBASF(A) Nie zalecamy łącznego stosowania preparatu Pictor z nawozami dolistnymi oraz dokarmiania z mocznikiem / RSM.

kodzi(Q) to, co można było dodać na zwiększenie masy 1000ziaren
EkspertBASF(A) Niebezpiecznym jest stosowanie nawozów dolistnych w fazie kwitnienia. Może spowodować to uszkodzenia kwiatostanów. Zaleca się zabiegi dokarmiania roztworami mocznika po fazie kwitnienia na zielone łuszczyny z uwzględnieniem stężenia procentowego roztworu, które nie powinno przekraczać 5%. Należy zwrócić uwagę, aby temperatura w trakcie zabiegu nie była zbyt wysoka (pow. 20 st. C). Pictor wykazuje właściwości tzw. efektu zielonego, dzięki czemu po kwitnieniu rośliny rzepaku zdecydowanie racjonalniej wykorzystują zasoby składników pokarmowych z gleby.

wojtekfarmer(Q) do jakiej dawki można zejść z Pictorem min., aby efekt był zadawalający
EkspertBASF(A) W celu uzyskania najlepszych efektów produkcyjnych, zalecana dawka to 0,5 l / ha.

niesfornyelf(Q) czy Pictor poradzi sobie z mączniakiem na rzepaku?
EkspertBASF(A) Tak, poradzi sobie z mączniakiem rzekomym w rzepaku.
Malinpablo(Q) a co w przypadku wystąpienia przymrozków... takowe są spodziewane w najbliższych dniach:) Proszę Pana:)
EkspertBASF(A) Sam efekt przymrozku może spowodować uszkodzenie roślin. Pictora nie zalecamy aplikować przed spodziewanymi przymrozkami.

Siwy7406(Q) Czy Pictor wpływa na skrócenie i pokrój rzepaku i jak długo zapewnia ochronę roślinie przed patogenami.
EkspertBASF(A) Nie, żadna z substancji nie wykazuje wpływu na pokrój rośliny. Są to typowo substancje grzybobójcze. Na niwelację dominacji wierzchołkowej i pokrój rośliny zalecany jest produkt Caryx.

Senator(Q) Witam, czy były prowadzone badania działania Pictora względem tańszych fungicydów czy substancji np. tebukonazol czy tetrakonazol?
EkspertBASF(A) Tak, prowadzimy takie badania z preparatami tego typu oraz konkurencyjnymi.

rolnikursus(Q) Co polecacie na rzepak chodzi mi o opryski?
EkspertBASF(A) W fazie kwitnienia polecamy produkt Pictor 400 SC w dawce 0,5 l / ha. Jesienią natomiast w fazie 4-5 liści preparat Caryx w dawce 1 l / ha. Wiosną w celu regulacji wzrostu ponownie Caryx w dawce 1-1,4 l / ha w fazie strzelania w pęd kwiatostanowy. Rzepak we wzroście do 15-20 cm.

wojtekfarmer(Q) czy Pictor i Caryx może być stosowany w rzepaku jarym, bo u nas rzepaków ozimych nie ma wymarzły
EkspertBASF(A) Etykieta rejestracyjna nie obejmuje rzepaku jarego. Jednak w praktyce rolniczej preparaty te są stosowane.

paktofonikas1987(Q) Witam wszystkich zgromadzonych;)
yacenty(A) witamy i czekamy na pytania

ksys(Q) czy stosując preparat grzybobójczy we wczesnych fazach rozwojowych, który powoduje skracanie można razem stosować antywylegacze,chodzi o odmiany wybujałe i wysokie
EkspertBASF(A) W przypadku produktu Caryx nie ma takiej potrzeby, ponieważ łączy on efekt fungicydowy z regulatorem wzrostu. Jest to produkt kompletny.

oskarrr(Q) jaki œśrodek można połączyć z Pictorem na pryszczarka
EkspertBASF(A) W praktyce rolniczej każdy insektycyd z krótkim okresem prewencji dla pszczół (owadów pożytecznych).

kalus77(Q) witam
yacenty(A) witamy i czekamy na pytania

Jacooo(Q) Jaki jest porównywalny plon lub straty dla zastosowania œśrodka i bez jego zastosowania?
EkspertBASF(A) ŒŚrednie wieloletnie doświadczenia wykazują straty w zakresie od 5 do 10 dt / ha na polach nie chronionych w porównaniu do pól objętych ochrona. W zależności od poziomu porażenia oraz przebiegu pogody.
pawel125(Q) ile kosztuje ten Pictor?
EkspertBASF(A) Proszę pytać w punktach handlowych.

kodzi(Q) chyba ten Pictor jest naprawdę dobry same zalety, a ma może jakieœ wady?
EkspertBASF(A) Nie wszędzie można go kupić;-)

sadk91(Q) witam, ma ktoœ może jakiœ wzór podania o zmianę biznes planu (młody rolnik)??
yacenty(A) aktualnie rozmawiamy o rzepaku

pawel125(Q) Zastosowałem już Caryx i zamiennik Horizonu, jest sens oprysku?
EkspertBASF(A) Cel zabiegu i moment zastosowania Caryxu lub Horizonu (lub zamiennika) jest inny niż cel zabiegu i faza zastosowania Pictora. W fazie kwitnienia jak najbardziej warto wykonać zabieg przeciwko chorobom grzybowym preparatem Pictor.

rolnikursus(Q) A jak rośliny lekko przymarzną podczas przymrozków to jakie odżywki zastosować?
EkspertBASF(A) Najlepszym rozwiązaniem jest zabezpieczenie fungicydem, ponieważ miejsca przemarznięcia stanowią wrota do zakażenia i infekcji przez choroby grzybowe.

niesfornyelf(Q) czy przy dużym nasileniu chorób, uzasadnione byłoby zwiększenie dawki Pictora, czy dawka 0,5 l jest graniczna?
EkspertBASF(A) Dawka 0,5 l / ha jest optymalną i w zupełności wystarczającą.

patrykDF(Q) Czy polecacie technologie dwu zabiegowe w celu maksymalnego przedłużenia działanie Pictora na łuszczyny. Na początku kwitnienia np. prochloraz tebukonazol, na koniec kwitnienia Pictor?
EkspertBASF(A) Niekoniecznie, ponieważ może to stanowić poważne przedłużenie efektu zieloności, a co za tym idzie trudności ze zbiorem rzepaku (zbyt zielony). Sam jednokrotny zabieg Pictorem jest wystarczający.

Senator(Q) Jakie są wyniki tych badań?
EkspertBASF(A) Pictor wykazuje lepsze działanie grzybobójcze i wpływ na efekt plonotwórczy.

Jacooo(Q) Czy jest możliwość zakupu od waszej firmy większej ilości oprysku a co za tym idzie w niższej cenie?
EkspertBASF(A) Firma BASF nie prowadzi bezpośredniej sprzedaży preparatów. Dysponujemy siecią dystrybucji w całym kraju oraz współpracujemy ze znaczną częścią firm handlowych.

pawel125(Q) co się stanie gdy opryskałem Rzepak Caryxem jak miał już pęd kwiatostanowy?
EkspertBASF(A) Zabieg nie będzie miał ujemnego wpływu na plon.

kalus77(Q) Czy da pan jakąśœ podpowiedźŸ jak jutro mam rozwalić maturkę z matematyki:)?
EkspertBASF(A) Trzymamy kciuki. Będzie dobrze. Życzymy powodzenia. Nie puszczamy kciuków do jutra do godzin wczesno-popołudniowych:-)

kalus77(Q) Czy wygrywając co tydzień w tego Pictora (gierkę) mogę liczyć na zniżki:)???
EkspertBASF(A) Do wygrania na agrofoto.pl są atrakcyjne nagrody rzeczowe. Natomiast przy zakupie produktu Pictor można wygrać fantastyczną wyprawę trekkingową do Nepalu.

kodzi(Q) a Pan jakim środkiem będzie pryskać rzepak, co będzie dodawać od owada
EkspertBASF(A) Rzepak został opryskany Pictorem, do którego dodałem pyretroid o krótkim okresie prewencji dla owadów pożytecznych.

krisso130(Q) Czy jeżeli pszenica na zabieg T1 była pryskana mieszaniną Capalo + Duet Ultra to czy mogę opryskać ją Duetem na zabieg T2??
yacenty(A) rozmawiamy dziśœ o rzepaku. TAK - może Pan zastosować Duett Ultra w terminie T2. Dawka jednak zależy od tego, czy będzie to zabieg na liść flagowy ( i w późniejszym terminie planuje Pan jeszcze jednen zabieg T3 na kłos), czy też oprysk w terminie T2 jest zabiegiem finalnym.

patrykDF(Q) Stosowałem Caryx na jesień oraz wiosnę i zauważyłem ze przepuścił sucha zgniliznę i szarą pleśń. Czy czasem dawka metakonazolu nie jest za niska? Jako regulator wzrostu sprawdza się świetnie.
EkspertBASF(A) Według naszych doświadczeń oraz doświadczeń w wielu lokalizacjach prowadzonych przez instytucje niezależne, preparat został uznany i jest rekomendowany w dawkach 1-1,4 l / ha. Oprócz efektu regulatora wzrostu wykazał wysoką skuteczność w przypadku takich patogenów jak sucha zgnilizna kapustnych i szara pleśń. Proszę pamiętać o tym, że jest to preparat o nowej generacji o nowoczesnej formulacji i dzięki temu ilość substancji aktywnej jest wystarczająca.

kodzi(Q) Caryx można mieszać z nutribor mix firmy combo
EkspertBASF(A) W praktyce rolniczej jest mieszany z nawozami tej firmy. Były prowadzone takie doświadczenia w IOR Poznań.

yacenty(P) Czas powoli dobiega końca, prosimy o zadawanie ostatnich pytań

garek(Q) dlaczego kochacie pakować wszystko w ten sam rodzaj opakowań? ( nie trudno o pomyłkę)
EkspertBASF(A) Każde opakowanie zawiera etykietę z nazwą preparatu oraz szczegółową instrukcją stosowania.

kodzi(Q) mospilan?
EkspertBASF(A) Mospilan nie jest pyretroidem, ale ok.

Jacooo(Q) Jaki jest przewidywany plon(końcowy) oraz koszt wszystkich zabiegów ŒOR na 1ha, według badań prowadzonych przez waszą firmę.
EkspertBASF(A) W warunkach Pągowa (Opolszczyzna) pełen system ochrony w roku 2011 œśrednio z 23 odmian rzepaku uzyskano 48,5 dt / ha. W warunkach Jarosławca (Wielkopolska) z 22 odmian uzyskano 31,5 dt / ha. W przypadku miejscowości Górcz (Kujawy) na 22 odmiany uzyskany plon po pełnej technologii ochrony to 40,7 dt / ha. Uśredniając to do ceny rzepaku w zbiorach z 2011 roku, uzyskano œśrednio dodatkowy przyrost w wysokości 1458 PLN / ha.

oskarrr(Q) jaka cena rzepaku będzie w tym roku?
EkspertBASF(A) Mamy nadzieję, że bardzo wysoka;-)

yacenty(P) Prosimy o ostatnie pytania

farmermf(Q) nie za wysoki to przyrost w zł?
EkspertBASF(A) Œśrednio jest to przyrost plonu na poziomie 8,1 dt / ha w roku 2011, który został pomnożony przez œśrednia cenę oferowaną w skupie (180 zł / dt).

areknn(Q) mam do opryskania 1ha rzepaku i 0.4l Pictora Jak wzmocnić działanie tej ilości œśrodka aby uzyskać dobry efekt może tebukonazolem?
EkspertBASF(A) Proponujemy dokupić jeszcze jedno opakowanie Pictora i wykonać zabieg w pełnej dawce (0,5 l/ha).

yacenty(P) Dziękujemy za przybycie na czat, AgroFotowiczom za bardzo ciekawe pytania, Ekspertowi za bardzo interesujące i precyzyjne odpowiedzi, do zobaczenia na następnym czacie.

kodzi(Q) kiedy następny czat?
yacenty(A) za tydzień

EkspertBASF(P) Serdecznie dziękujemy za wszystkie pytania. Życzymy powodzenia w uprawie rzepaku i wysokich plonów.

Reklama AgroFoto Ads

  • watermark
  • Reklama
Jak można zmaksymalizować plon rzepaku poprzez odpowiedni dobór ochrony fungicydowej ? - czat z ekspertem BASF o Pictor 400 SC - archiwum Dzisiaj, 07:10
  •  

Podobne tematy