Skocz do zawartości

Zdjęcie

Problem ze sporym cielakiem, pilna pomoc kończyny

13 odpowiedzi na ten temat

#1 Share patrizia

patrizia

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów
  • Zainteresowania:od niedawna: hodowla bydła mięsnego
    technik weterynarii - początki

Napisany 11 maj 2012 - 17:31

Problem ze sporym cielakiem, pilna pomoc kończyny Witam !

Problem dotyczy ok. 5 miesiecznego cielaka ( ok. 80-100 kg) dostał biegunki, prawie na wykończeniu, 3 wizyty weterynarzy, cielak naszprycowny lekami.
W tej chwili odzyskał apetyt.
Problemem jest to, że sie nie podnosi, 3 dni leżał na jednym boku ( wet nie kazał go ruszać), zrobiły się odleżyny, które w tej chwili leczę, masuję kończyny, kopyta, ale cielak się nie podnosi.
Czu ktoś miał już do czynienia z takim przypadkiem? Czy możecie mi coś doradzić?
Cielak je, pije wode, teoretycznie nie ma siły się podnieść ( choc kilka razy próbował), co zrobić, żeby nie starcił władzy w kończynach?
Nie chciałabym go dobijać.

Proszę o pilne odpowiedzi.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Problem ze sporym cielakiem, pilna pomoc kończyny Dzisiaj, 20:25
  •  

#2 Share Ptaq

Ptaq

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów
  • Zainteresowania:Dziewczyny xD
    Interesuję się Gospodarstwem rolnym i wszystkim z tym związanym:)

Napisany 11 maj 2012 - 19:43

Problem ze sporym cielakiem, pilna pomoc kończyny Boże biedne ciele... Ty nie słuchaj tych paparuchów ,przewracaj go z jednej strony na drugą. Ja miałem podobny przypadek w tym roku, ale podwiesiłem cielaka na dość szerokich pasach i żeby sie o własnych siłach mógł sam uczyć chodzić,a teraz smiga jak szalony i nic mu nie jest;) Ale troche lichy ten twój cielak u mnie 3 miesiace ma ok (150-180)kg ;)

#3 Share ysy

ysy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 530 postów

Napisany 11 maj 2012 - 19:48

Problem ze sporym cielakiem, pilna pomoc kończyny jak go nie kazał ruszać to niech go teraz leszy za darmo

#4 Share mora

mora

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 308 postów
  • Zainteresowania:literatura,kynologia, motoryzacja z naciskiem na T4

Napisany 11 maj 2012 - 20:01

Problem ze sporym cielakiem, pilna pomoc kończyny Obracaj i smaruj energicznie ( masaż) alkoholem (może być denaturat) strony ciała. Jeżeli cielę ma apetyt, to możesz być dobrej myśli. Miałam kiedyś taki przypadek,że nawet głowę musiałam cielakowi podtrzymywać kiedy pił,też zamierzałam dobić. Pomyślałam jednak, że ryzyko niewielkie, mięso i tak niezdatne do niczego - dałam szansę i zwyciężyła wola życia. Dzisiaj to wcale nie najgorsza krowa jest i kiedy na nią patrzę , to mam przed oczami jej małe , udręczone chorobą ciałko sprzed lat :)

#5 Share patrizia

patrizia

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 11 maj 2012 - 20:33

Problem ze sporym cielakiem, pilna pomoc kończyny Dziekuję za radę :)
Lichy cielak bo mocno się wymęczył, mam jeszcze 7 sztuk cielków i te rosną na potęgę :) minusem jest to, że kupowałam od handlarza i sprawdza się "plotka", że takie cielaki słabsze bo " krowie spod ogona" bez rzetelnego odpojenia siarą.

Boże biedne ciele... Ty nie słuchaj tych paparuchów ,przewracaj go z jednej strony na drugą. Ja miałem podobny przypadek w tym roku, ale podwiesiłem cielaka na dość szerokich pasach i żeby sie o własnych siłach mógł sam uczyć chodzić,a teraz smiga jak szalony i nic mu nie jest;) Ale troche lichy ten twój cielak u mnie 3 miesiace ma ok (150-180)kg ;)

weterynarzy zajmujących się duzymi zwierzetami, u mnie w okolicy jak na lekarstwo :) tu tylko pieski i kotki, papugi i inne...

jak go nie kazał ruszać to niech go teraz leszy za darmo

Dziękuję raz jeszcze za wszystkie rady, oczywiście wykorzystam je.
Dam znać o rezultatach :)

#6 Share patrizia

patrizia

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 09 lipiec 2012 - 12:30

Problem ze sporym cielakiem, pilna pomoc kończyny Witam !

Wszystkich zainteresowanych informuję - cielak przeżył i śmiga po pastwisku :)
Jesli ktoś będzi miał przypadek podobny do mojego:
- przewracac z boku na bok
- masować, rociągać mięśnie / od kopyta począwszy na całej kończynie skończywszy - pełna rehabilitacja/
- podnosić na płachcie / starej plandece, podciagalismy pod brzuch i stawialismy cielaka/- w praktyce po kilku dniach cielak stał sam ok. 30 sek, z czasem coraz dłużej, potem próby samodzielnego wstawania, wreszcie zaczął chodzić 1 min, potem kilka minut itd.
- wcierać alkohol / rozgrzewa / ja to robiłam kiedy podnosilismy go - wcierałam we wszystkie konczyny, uważajac na rany
- nie dopuścić do odparzeń / jeśli takie są - dobre na to maści ludzkie/
- nie dopuscic do odleżyn / maści/
- nawadniać / dożylnie, doustnie/
- preparaty przeciwbiegunkowe, antybiotyki

Sądząc po pierwotnym stanie mojego cielaka - naprawde można wszystko, trzeba chęci, czasu i wiary.
Dziekuję wszystkim za rady - każda z nich była pomocna :)

pozdrawiam

#7 Share marzena24

marzena24

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów
  • Zainteresowania:Uwielbiam zwierzęta ,szczególnie Rasy simental krowy,cielaki,owce ,kozy,konie .

Napisany 22 grudzień 2012 - 16:59

Problem ze sporym cielakiem, pilna pomoc kończyny ja mam problem z cielakiem dzisiaj się urodził ma krzywe nogi stawy są sztywne nie chcą się wyprosotwać.Tylne tez ma skrzywione Co można na to poradzić proszę o pomoc

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8 Share Mati10

Mati10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 26 grudzień 2012 - 16:49

Problem ze sporym cielakiem, pilna pomoc kończyny Jeżeli tylko byłyby to przednie stawy to powinien sam rozprostować, ale lepiej jest mu pomagać-rozciągać, masować, rozprostowywać. Jeśli chodzi o tylne to spróbowałbym podobnie.

#9 Share marzena24

marzena24

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów
  • Zainteresowania:Uwielbiam zwierzęta ,szczególnie Rasy simental krowy,cielaki,owce ,kozy,konie .

Napisany 26 grudzień 2012 - 20:07

Problem ze sporym cielakiem, pilna pomoc kończyny Tylnie są już ok ,Ale przednie są nadal krzywe :-(Czym można mu smarować?

#10 Share Mati10

Mati10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 29 grudzień 2012 - 20:15

Problem ze sporym cielakiem, pilna pomoc kończyny Napewno czymś rozgrzewającym, np. alkohol-denaturat.

#11 Share bella96

bella96

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 29 maj 2014 - 08:42

Problem ze sporym cielakiem, pilna pomoc kończyny Witam wszystkich i bardzo proszę o radę.
Mam podobny problem jak maerzena24. Wczoraj urodził u mnie w gospodarstwie cielak. Nieduża krowa rasy HF urodziła byczka rasy SM. Nigdy tak długo nie trwała u niej ciąża (prawie 10 miesięcy), cieliła się dosyć ciężko bo cielak był duży. Cielak ma problem z ustaniem - zauważyłam przykurcz tylnych nóg w stawach zaraz nad raciczkami (wywinięte delikatnie do tyłu) Czy coś trzeba z tym zrobić? Smarować, nacierać?
Proszę doświadczonych rolników o pomoc.

#12 Share Szymi40

Szymi40

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1287 postów

Napisany 29 maj 2014 - 10:10

Problem ze sporym cielakiem, pilna pomoc kończyny Powinno samo ustąpić - parę dni i będzie ok.

#13 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3102 postów

Napisany 29 maj 2014 - 10:26

Problem ze sporym cielakiem, pilna pomoc kończyny Ja miałem takiego co miesiąc miał zanim stał się w pełni sprawny.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#14 Share Brounter

Brounter

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 391 postów

Napisany 13 czerwiec 2014 - 20:41

Problem ze sporym cielakiem, pilna pomoc kończyny Ugięcie nad raciczkami to nic nadzwyczajnego, po 1-2 dniach samo przejdzie jak cielak będzie miał więcej sił witalnych i zachce mu się biegać