gonzocz

Jak mam zabezpieczyć gorczycę?

Polecane posty

gonzocz    0
Napisano (edytowany)

Witam

 

Otóż mam zasianą gorczycę na poplon na areale 25m x 25m. :P Co prawda to nie duży areał ale pole wreszcie musi ''odpocząć'' od ziemniaków więc chciałbym aby ktoś mi doradził czy coś się robi z gorczycą, która już rośnie od 21 kwietnia? Czy pryska się na jakieś chwasty albo dokarmia nawozem? Dodam, że już wychodzi między nią oset <_<, a listki mają takie małe dziurki w sobie. Z góry dziękuję za pomoc.

 

Pozdrawiam @gonzocz

Edytowano przez gonzocz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomość z AgroFoto.pl

lukaczmarek    277

Jak rozumiem siejesz ją na poplon więc ja bym niczym nie pryskał. A ostrożeń to musisz roundapem zwalczyć tylko że teraz to nie ma jak. Jeszcze jedna uwaga gorczyce najlepiej zasiać we wrześniu bo jest rośliną dnia krótkiego i wtedy ci wyrośnie wysoka a teraz będziesz miał ją do kolana i już będzie kwitnąć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gonzocz    0

Wiem, że się we wrześniu powinno zasiewać ale ja miałem siać jęczmień no i z tatą i znajomym gospodarzem uznaliśmy jednak, że gorczyca, i dzięki za radę, a po gorczycy będą ziemniaki oczywiście

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko3512    0

Witam , jestem tu nowy i nie chce zakładać nowego tematu dlatego postanowiłem zamieścić swoje pytanie tutaj. A wiec, posialiśmy jako poplon gorczyce. Zaznaczam, że jest to pierwszy raz jak jest u nas zasiana ;) i pytanie brzmi czy gorczyca po talerzowaniu powinna troche poleżeć czy odrazu trzeba orać? talerzowana byla dzisiaj, a połowa wczoraj. Z góry dzięki za odp :)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko3512    0

Dobrze, tylko z tego co mi wiadomo z gorczycą chodzi o to, aby jak najwiekszą mase zieloną przyorać, a teraz ona bedzie schła na tym polu bo większość leży na wierzchu (stara talerzówka). W planie było zaorać ją dgy będzie miała z 50cm, ale gdy tyle miała było zawcześnie na oranie. Sąsiedzi sieli tydzień po nas i ich gorczyca ma 30-40cm, a nam wyrosła miejscami nawet równa z maską 3512 i zakwitła. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
margoo78    533

Właśnie wczoraj orałem gorczycę, wysokiośc około 1 metra. Zawsze orzę na jeden raz po co chcesz talerzowac, potem bedzie tylko trudniej przyorac, a dodam, że przy orce naraz gorczyca przykryła się w 99%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

film pokazowy jak orze się gorczyce :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko3512    0

Powtarzam, że jest to pierwszy raz jak jest u nas zasiana gorczyca ;) słyszałem, że można orać na raz ale nie myślałem, że taka duża gorczyca sie tak ładnie przeora. podobno łańcuch sie jakoś zakłada na pług ale to już w następnym sezonie. Ponawiam pytanie czy taką ztalerzowaną gorczycę trzeba orać odrazu? Bo coś mi sie wydaje, że chyba trzeba dopuki jest zielona, ale z drugiej strony orać na zime powinno sie przed pierwszymi przymrozkami a jak narazie to chodzi sie w samych podkoszulkach ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Zaraz siałeś ją na końcu sierpnia i już jest równa z maską ciągnika?? coś mi tu się niezgadza bo za szybko wyrosła.

Ja zawsze orzę na raz i jest ok. zależy jaki masz pług. jak nie chce się orać to najpierw ją wałuję. jak dasz talerzówkę to nie zaorzesz wogóle, bo bedzie ci się pchało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    891

czemu, u nas po talerzówce bardzo ładnie sie przeorała, praktycznie w 100%


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    891

no tak, trzeba talerzowac gorczyce tak, zeby orząc orac z włosem a nie pod włos, wtedy elegancko kryje :)


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
margoo78    533

i jeszcze trzeba miec dobry wysoki pług na takie talerzowane, możesz spróbowac orac, ale wydaje mi się, że lepiej pójdzie jak trochę poleży i zaliczy jakieś deszcze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Po pierwsze nie powinno się dopuścić by gorczyca weszła w fazę pełni kwitnienia ( tak jak na filmie). Gorczyce wyższą niż 50 cm lepiej ztalerzować. W przeciwnym razie często są problemy z jej zaoraniem. Pcha się pod ramą pługa, słabo kryje nawet przy odkładni śróbowej. A jak żle zaorzesz to póżniej wyciągasz całe łodygi w trakcie uprawek wiosennych. Ja osobiście robie tak: agregat tależowy i zaorać pole w ciągu tygodnia. A dla ciekawych poplon można wychamować opryskiem 0,5- 0,75l zawierajcym glifosat.

Edytowano przez major_89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Asia87    9

major_89 ma rację. Gorczyca powinna mieć max 50 cm , bo tylko wtedy spełnia swoja funkcję - jest fitosanitarna. A jeśli jest wyższa i bron Boże kwitnie to wyciąga z ziemi mikroelemanty i azot.


Wypełniam kompleksowo dokumentację związaną z działalnością gospodarstwa. Wnioski o dopłaty bezpośrednie, wnioski za materiał siewny, prowadzę ewidencję ŚOR, i inne. pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Zetor53400
      Otóż mam tak ze 25 arów wolnego pola , klasa ziemi 4 , i myślałem sporo o zasianiu gorczycy na nasiona , i z tego powodu mam kilka pytań do tych co mieli stycznośc z tą rośliną , otóż :
      -kiedy trzeba ją siać ??
      -ile kg się sieje na ha ??
      -czy stosuje sie jakieś opryski ??
      -jakie nawożenie ??
      -i na jaki plon można liczyć ?? oczywiscie z 1 ha
       
      mam nadzieje że uzyskam odpowedzi na te pytania z góry dzięki :rolleyes:
       
       
       
      pozdrawiam Zetor53400
    • Przez jaro38
      Witam
      Panowie, Panie jesteśmy firmą ze Świętokrzyskiego. Aktualnie specjalizujemy się w owocach. Aczkolwiek ostatnimi czasy również import - szczególnie Oliwek z Grecji. Okazuje się, że to całkiem dobry biznes. W każdym bądź razie, aktualnie korzystamy z usług transportu firmy IMPET z Czermina (czyli niedaleko). Czy korzystaliście może z usług innych firm ale mowa o transporcie Polska Grecja / Południe Europy - Bałkany? Najlepiej podkarpackie / świętokrzyskie gdyż tutaj logistycznie nam to wychodzi korzystnie.
    • Przez Paszkamax
      Chciałbym uprawiać dynie bezłupinowe i potrzebne mi są informacje jaki nawóz stosować i jakie opryski. Dziękuje za wszelkie informację.
    • Przez benek79
      mam takie pytanie? czy ktos z was uprawia te rosline????
    • Przez Piotrek835
      Witam!
      Mam kilka pytań do tych co uprawiaja slonecznik
      - czym siejecie słonecznik
      - gdzie pozniej go sprzedajecie
      - jakie nawozenie dajecie
      - oraz czym pryskacie od chwastów
      Uwazam ze uprawa tej rosliny jest przyszłoscia na lekkich glebach po kukurydzy.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj