Skocz do zawartości

Zdjęcie

Bób

284 odpowiedzi na ten temat

#21 Share magnum123

magnum123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1042 postów

Napisany 17 styczeń 2013 - 23:17

Bób 10 kilo to napewno za mało trzeba tak z 15 , 20 zależy od gęstości sadzenia i ilości ziaren w jednym dołku czy rozsadzie. Chcesz robić rozsadę to zmienia postać rzeczy, to musisz mieć jkąś szklarnię czy coś takiego. nie wiem jak przyjmuje się bób z rozsady bo nigdy tego nie robiłem(zawsze sadziłem bezpośrednio do gruntu). Bo czasami bywa tak że lepiej posadzić od razu do ziemi niż się napracować a rośliny żle reagują na przesadzanie i efekt końcowy wychodzi gorszy od bezpośredniego sadzenia w ziemię(tak nieraz mam z ogórkiem). Ale piszą że mozna robic rozsadę bobu więc może niech Twoja potencjalna konkurencja się wypowie w tej kwestiiw co oczywiście wątpię. Ale masz rozsadę sadzisz nakrywasz i rośnie. jak tak będzie to nie martw się o zbyt. Pamiętaj że jeśli coś pojawia się na rynku dość szybko i jest mało oferujących ten towar to ma to i cenę i klientów i te 10 zl za kilo ludzie zapłacą bez problemu. co do oprysków na chwasty dwuliścienne to polecam Ci motykę bo na bób to są opryski raczej którymi pryska się bezpośrednio po posadzeniu a każdy oprysk stosowany na liście będzie dodatkowo trochę hamowal roślinę a tu zależy na czasie. Mniejszy problem stanowią jednoliścienne bo tu jest wybór tylko na karencję trzeba zwracać uwagę. Ja poleciłbym Ci posadzić dwie odmiany lub nawet trzy dlatego że zawsze któraś będzie szybsza i będziesz wiedziała w przyszłości na którą postawić(o ile się po pierwszym razie nie zniechęcisz) .Możesz zrobić też tak że część posadzisz z rozsady a np jeden rządek bezpośrednio do gruntu żeby mieć porównanie czy warto robić rozsadę. Tobbób jest dobrą odmianą co nie oznacza że nie ma lepszych. A koniecznie zapraw nasiona o ile nie zostały zaprawione przez producenta(zagraniczne przeważnie są zaprawione, z polskimi bywa gorzej). Nawozy PK wysiej tak szybko jak to tylko możliwe nawet na przymarzniętą ziemię a jak póści to wtedy przemieszać trzeba tak żeby już czekały gotowe na młode roślinki.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Bób Dzisiaj, 13:00
  •  

#22 Share Ali0027

Ali0027

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 114 postów

Napisany 18 styczeń 2013 - 08:57

Bób kolego 10 arów to tylko motyką
no chyba że opryskasz na chwast przed sadzeniem ale czy jest sens opryskać 10 ar

#23 Share lulak

lulak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 231 postów

Napisany 18 styczeń 2013 - 13:14

Bób Moczycie nasiona przed wysadzeniem ?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share Ali0027

Ali0027

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 114 postów

Napisany 18 styczeń 2013 - 17:37

Bób Ja sadzę 1ha bobu z rozsady a drugi moczonymi ziarkami (częściowo podkiełkowanymi )już do ziemi
Bób z rozsady, wiadomo że jak jest troszkę więcej roboty ale jest zima i wielkich prac polowych nie ma więc można się bawić
Przy odpowiednich zabiegach i nawożeniu bób z rozsady jest nawet o dwa tygodnie wcześniej od tego sadzonego wprost do ziemi
A wiadomo im wcześniej tym lepiej. Ja nie narzekam na przyjmowanie się bobu z rozsady

#25 Share lulak

lulak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 231 postów

Napisany 18 styczeń 2013 - 21:28

Bób A jeżeli nasiona są zaprawione, też moczysz ?

#26 Share Ali0027

Ali0027

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 114 postów

Napisany 18 styczeń 2013 - 22:01

Bób Też mocze bo jak tylko zapikuje do palet to opryskuje na choroby dla pewności

#27 Share renatag136

renatag136

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 18 styczeń 2013 - 22:44

Bób Koledzy magnum123 i Ali0027 bardzo Wam dziękuję za odpowiedzi. Na temat uprawy bobu jest niewiele publikacji, a to co przeczytałam to taka wiedza ogólna. Tym cenniejsze są dla mnie rady doświadczonych producentów. I zrobię magnum123 tak jak mi radzisz. Porównam dwie odmiany i jeden rządek zasadzę podkiełkowanymi nasionami. Ciekawe o ile dni będzie szybszy i o ile droższy bób z rozsady. A potas i fosfor wysiałam jesienią :) . A powiedzcie mi jeszcze czy odstęp między rzędami 40cm to nie za mało? Czy nie będzie problemów ze zbiorem?

#28 Share stalpin8145

stalpin8145

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 223 postów

Napisany 19 styczeń 2013 - 16:16

Bób Powiedzcie mi ile jedna osboba moża nałuskać kg bobu przez godzine

#29 Share Pepik190

Pepik190

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 241 postów

Napisany 19 styczeń 2013 - 18:41

Bób Witam
Jakie nawozy PK polecacie pod bób

#30 Share qamil

qamil

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Zainteresowania:http://www.youtube.com/watch?v=i9owlzyO-_I&context=C3286865ADOEgsToPDskLoowyUMnttn4qgo_9XeU-G

Napisany 20 styczeń 2013 - 08:26

Bób o

Edytowany przez qamil, 13 marzec 2013 - 12:45.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share Ali0027

Ali0027

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 114 postów

Napisany 20 styczeń 2013 - 10:45

Bób Kolego jedna osoba może nawet ołuskać 5-7 kg na godzinę zależy to od
-wprawy w łuskaniu
-ilości nasion w strąku
i oczywiście wielkości nasion

A co do nawozów to najlepiej dać próbkę gleby do zbadania i wtedy dostosować nawozy do potrzeb

#32 Share pawelJD

pawelJD

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 411 postów

Napisany 26 styczeń 2013 - 22:05

Bób Bizon, Topbob, czy Bachus jakiego byście polecili? Czym zaprawiacie nasiona?

#33 Share Pepik190

Pepik190

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 241 postów

Napisany 27 styczeń 2013 - 09:52

Bób Witam
Co myślicie o odmianie DRAGON.

Czym opryskać na chwasty pole przed sadzeniem bobu

#34 Share pawelJD

pawelJD

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 411 postów

Napisany 27 styczeń 2013 - 11:33

Bób Kolego pepik po siewie pokropić Stompem 330.

#35 Share Pepik190

Pepik190

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 241 postów

Napisany 27 styczeń 2013 - 12:18

Bób Dzięki pawelDJ,a co myślisz o odmianie Dragon

#36 Share Ali0027

Ali0027

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 114 postów

Napisany 27 styczeń 2013 - 14:09

Bób Ja kropie Panidą Przed sadzeniem
Znajomy miał zasadzone 0,5 ha na próbe bobu dragon ale mu coś nie wypalił i jużwięcej nie sadzi
Sadzi tylko dwie odmiany Topbob i Figaro

#37 Share magnum123

magnum123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1042 postów

Napisany 27 styczeń 2013 - 14:33

Bób A co daje kropienie przed sadzeniem bo nie rozumiem. Poniżej fragment etykiety wymienionego środka
1 środka nie stosować wprzypadku siewu nasion płytszego niż 2 cm z uwagi na możliwość uszkodzenia roślin
2 środka nie mieszać z glebą

#38 Share pawelJD

pawelJD

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 411 postów

Napisany 27 styczeń 2013 - 15:06

Bób Środek zabija nasiona i siewki chwastów. Pryszczesz na zasiane pole, oprysk wnika we wierzchnią warstę gleby i wchłaniany jest przez chwasty. Jeśli płycej zasiejesz bób to porazi go ten oprysk. Ale zakręciłem, ale mam nadzięję, że pomogłem. Ja sam nie wiem w końcu jaką odmianę mam kupić bo pierwszy raz będę siał. W zeszłym sezonie jeździłem na hurt ale zbytnio nikt nie chciał się przyznać co sieje. Jak tam nasiona już kupione? Czym zaprawiacie?

Edytowany przez pawelJD, 27 styczeń 2013 - 15:11.

#39 Share magnum123

magnum123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1042 postów

Napisany 27 styczeń 2013 - 15:25

Bób Przecież to oczywiste że jak się zmiesza z ziemią to może uszkodzić kiełki i na nic nasza robota i wiem na czym polega działanie doglebowe środka zarówno powierzchniowe jak i po zmieszaniu. Nie rozumiem po co pisać że sie pryska środkiem przed sadzeniem jak jest to klasyczny środek którego stosowanie jest uzasadnione tylko po posadzeniu; bo stosując przed sadzeniem to i tak się zrywa warstwę środka która jest nałożona na ziemi co w konsekwencji zmniejszenia jego właściwości chwastobójcze.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share Pepik190

Pepik190

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 241 postów

Napisany 27 styczeń 2013 - 18:24