Polecane posty

pieniu    1

Witam chciałbym się dowiedzieć czy ktoś uprawia z was bób i czy dużo ?
ja mam około 70 arów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qamil    0
Napisano (edytowany)

Ja mam 30a, a łuskasz ręcznie czy maszynką??

Edytowano przez qamil

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartek3883    4
Napisano (edytowany)

Nic nie musisz zapylać tylko przeciw robakom pryskać i chwast zwalczać. Mamy około 0,5ha

Edytowano przez bartek3883

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malguti    0

jakim środkiem pryskacie na robaka bób i kiedy? ja wcześniej pryskałem talstarem, był nawet skuteczny ale teraz już jest wycofany i muszę znaleźć coś nowego i raczej sprawdzonego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian315    4

Kiedy się sieje bób i czu uprawa jest pracochłonna . czy jest problem ze zbytem nasiona mieszkam w okolicach białej podlaskiej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czysty26    0

Ja mam 2ha łuskany ręcznie, jestem ciekawy czy ktoś z Was próbował robić to maszynką?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ali0027    2

Ja mam 2ha łuskany ręcznie, jestem ciekawy czy ktoś z Was próbował robić to maszynką?

Kolego jaką odmiane sadzisz i jaką masz wielkość plonu (t/ha)

W ile osób bób łuskacir

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czysty26    0

Większość to Bachus, ostatnio posadziłem też Bizona. Wydajność to koło 5 ton nigdy dokładnie nie liczyłem.

Do łuskania przychodzi 30-40 osób

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ali0027    2

Łuskarka do bobu to dobra rzecz przekonałem się o tym w tamtym roku bo pożyczyłem od sąsiada taką małą wydajność około 100 kg\h

A w tym roku zrobiłem własna maszynę i podobną do tej z allegro ale długość walków 135 cm i wydajność 240 kg\h

1 ha bobu obrabiamy w tydzień

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malguti    0

ale jaki typ tej maszynki, podobna do tej z pierwszego z drugiego linku w poście powyżej? jeżeli z drugiego to w ile osób łupiecie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pieniu    1

Ja jeszcze ręcznie bo maszyna się robi , tej z 2 linku nie polecam bo ma grube wałki i będzie gniotła

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
renatag136    0

Witam. Chcę posadzić ok. 10 arów bobu pod włókniną. Czy ktoś może mi podpowiedzieć jaki sposób sadzenia jest najlepszy. Czy pasowy? Jeśli tak to w jakiej rozstawie? Czy można sadzić go tak jak ziemniaki i później redlić? Będę wdzięczna za podpowiedź :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ali0027    2

My sadzimy przy rozstawie między rzędami 40 cm, na głębokość 4-6 cm.

Bób umieszczamy po 2-3 nasiona co 20 cm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
renatag136    0

Dziękuję za odpowiedź :) Marzy mi się żeby zysk z tych 10 arów wystarczył na tygodniową wycieczkę do Francji :rolleyes: Myślicie, że wystarczy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magnum123    288

Pewnie że wystarczy jeszcze się zostanie. Ale to zależy od Ciebie. A mianowicie od odmiany jaką posadzisz (wielkość plonu, wczesność). Od ceny po jakiej sprzedaż czy po 3 zł za kg czy po 10 jak będziesz miała na pczątku(bardzo wczesna odmiana + okrycie folią lub włókniną). Od ochrony i nawożenia jakie zastosujesz (zwalczanie chwastów, oraz bardzo ważne mszycy i strąkowca bobowca). z 10 arów zbierzerz około 600 - 1000 kg nasion w zależności od ich wielkości i wczesności zbioru . Więc rachunek jest prosty pozostaje tylko po jakiej cenie. oczywiście - koszty takie jak nasiona 25 kg w granicach 300-350 zł, opryski nie są drogie,nawóz, koszt sadzenia,zbioru i łuskania , hakania( sama nie dasz rady musisz zatrudnić ludzi no chyba że masz pomoc ze strony rodziny), koszt włókniny bądż foli jakbyś się zdecydowała na okrywnie, koszt worków i placowego na jakiejś giełdzie. Ale podstawa jakaś dobra odmiana najlepiej zagraniczna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
renatag136    0

Polecono mi odmianę Topbob. Cena 10 kg (podobno ta ilość ma wystarczyć na obsadzenie 10 arów) to 220zł. Do tego multiplaty 800 zł. Nie wiem ile mnie będzie kosztowała produkcja sadzonki i wlóknina. Do zbioru będę musiała zatrudnić ludzi, bo rodzina zaoferowała swą pomoc tylko w jedzeniu gdyby były problemy ze zbytem ;) Już przy tych kosztach nawozy i opryski to pikuś. Oby jedynym zyskiem nie okazały się multiplaty i włóknina do wykorzystania w przyszłym sezonie :) A jak Waszym zdaniem odchwaszczać bób?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magnum123    288

10 kilo to napewno za mało trzeba tak z 15 , 20 zależy od gęstości sadzenia i ilości ziaren w jednym dołku czy rozsadzie. Chcesz robić rozsadę to zmienia postać rzeczy, to musisz mieć jkąś szklarnię czy coś takiego. nie wiem jak przyjmuje się bób z rozsady bo nigdy tego nie robiłem(zawsze sadziłem bezpośrednio do gruntu). Bo czasami bywa tak że lepiej posadzić od razu do ziemi niż się napracować a rośliny żle reagują na przesadzanie i efekt końcowy wychodzi gorszy od bezpośredniego sadzenia w ziemię(tak nieraz mam z ogórkiem). Ale piszą że mozna robic rozsadę bobu więc może niech Twoja potencjalna konkurencja się wypowie w tej kwestiiw co oczywiście wątpię. Ale masz rozsadę sadzisz nakrywasz i rośnie. jak tak będzie to nie martw się o zbyt. Pamiętaj że jeśli coś pojawia się na rynku dość szybko i jest mało oferujących ten towar to ma to i cenę i klientów i te 10 zl za kilo ludzie zapłacą bez problemu. co do oprysków na chwasty dwuliścienne to polecam Ci motykę bo na bób to są opryski raczej którymi pryska się bezpośrednio po posadzeniu a każdy oprysk stosowany na liście będzie dodatkowo trochę hamowal roślinę a tu zależy na czasie. Mniejszy problem stanowią jednoliścienne bo tu jest wybór tylko na karencję trzeba zwracać uwagę. Ja poleciłbym Ci posadzić dwie odmiany lub nawet trzy dlatego że zawsze któraś będzie szybsza i będziesz wiedziała w przyszłości na którą postawić(o ile się po pierwszym razie nie zniechęcisz) .Możesz zrobić też tak że część posadzisz z rozsady a np jeden rządek bezpośrednio do gruntu żeby mieć porównanie czy warto robić rozsadę. Tobbób jest dobrą odmianą co nie oznacza że nie ma lepszych. A koniecznie zapraw nasiona o ile nie zostały zaprawione przez producenta(zagraniczne przeważnie są zaprawione, z polskimi bywa gorzej). Nawozy PK wysiej tak szybko jak to tylko możliwe nawet na przymarzniętą ziemię a jak póści to wtedy przemieszać trzeba tak żeby już czekały gotowe na młode roślinki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ali0027    2

kolego 10 arów to tylko motyką

no chyba że opryskasz na chwast przed sadzeniem ale czy jest sens opryskać 10 ar

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ali0027    2

Ja sadzę 1ha bobu z rozsady a drugi moczonymi ziarkami (częściowo podkiełkowanymi )już do ziemi

Bób z rozsady, wiadomo że jak jest troszkę więcej roboty ale jest zima i wielkich prac polowych nie ma więc można się bawić

Przy odpowiednich zabiegach i nawożeniu bób z rozsady jest nawet o dwa tygodnie wcześniej od tego sadzonego wprost do ziemi

A wiadomo im wcześniej tym lepiej. Ja nie narzekam na przyjmowanie się bobu z rozsady

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez czysty26
      Witam!
      Zastanawiam się nad kupnem maszyny do obierania ( łuskania ) bobu. Do tej pory obierałem ręcznie (a raczej obierało 50 ludzi ) zaczęło mnie to już męczyć i zastanawiam się nad maszyną. Produkuje bób do sieci marketów i musi on wyglądać bardzo dobrze bo inaczej zwrot . Widziałem filmiki z takimi maszynami i mam wątpliwości co do jakości takiej obróbki. Dlatego mam pytanie do osób które miały styczność z taką maszyna, czy bób tak obrany nadaje się do sprzedania na świeży rynek, czy nasiona wygniatane przez wałki nie zmieniają koloru po paru godzinach itd. itp.
    • Przez Bamber94
      Witam planuje wsiać trochę bobu do handlu,chodzi mi o to żeby była to odmiana plenna,atrakcyjna dla kupującego i najwczesniejsza.Być może będzie pod agrowłókniną.Znalazłem 2 ciekawe odmiany Figaro i Witkiem Manita, która wg was bedzie lepsza?
    • Przez mati92
      Witam , w tym roku zasadziłem dosyć duży areał ziemi bobem z związku z tym chciałbym się dowiedzieć czy nie znacie jakieś inne miejsca sprzedaży płodów rolnych oprócz targowisk . Czy znacie jakieś firmy , sklepy , które skupują to warzywo albo ktoś na forum prywatnie . Bardzo jestem ciekawy jak wygląda ten biznes od strony sprzedaży , za wszystkie mądre rady dziękuje . Jestem z okolic Słomnik
    • Przez dawidursus323
      Hey. W tym roku mam zamiar posadzić więcej bobu. Mam pytanie. Gdzie mogę go sprzedać? Co trzeba zrobić aby sprzedawać ten bober w zwykłym sklepie?
    • Przez dawidursus323
      Hey. Dzisiaj plewiłem mój bób. Miałem go bardzo zachwaszczonego bo przez 2 tyg lało i nie sie nie dało zrobić a ziemia to glina. Wiekszosc chwastów to 20% osty, 70% zboże [w tamtym roku na polu był owies i to jego jest najwiecej] i 10% inne. Co na nastepny rok zrobić aby zniszczyć te nasiona przed sadzeniem aby tyle tego nie rosło? roundap? gleboka orka?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj