benek79

Elektrownie wiatrowe

Polecane posty

farmermf    80

Ponoć przy dłuższym przebywaniu w jego otoczeniu można zostać impotentem. :o I słyszalem że kury się nie niosą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mazur87    9

 

 

 

 

 

Jakby ktoś miał ochotę to może sobie obejrzeć. Mała debata na temat pomysłu budowy fermy wiatrowej w mojej gminie (turbiny morskie 4,5 MW, wysokość ok. 200 m). Długie, ale moim zdaniem warto. Najbardziej rozsądne było zdanie byłego radnego z Wydmin, posiadacza stada łaciatych (końcówka cz. 3 i początek 4).

 

Czy szkodą, czy też nie to napiszę za kilka lat o ile dożyję i wiatraki postawią. Natomiast z racji uprawianego zawodu miałem kontakt z mieszkańcami Wydmin i okolicy. Zdania były podzielone. Osoby mieszkające w granicach 700-800 m dosyć często narzekały na hałas, zwłaszcza Ci w stronę których wiatr wiał od wiatraków (inny jest zasięg z wiatrem, a inny pod wiatr).

 

Jedno mogę jednoznacznie określić: wały przy tego typu inwestycji są jeśli mówimy o raportach środowiskowych itp. http://kochamymazury.pl/gmina-milki.html W BIP jest mapka o zdecydowanie lepszej jakości. Badania ornitologiczne nie wiem w jaki sposób były robione, ale na mapie trasy przelotów w ogóle nie pokrywają się ze stanem faktycznym (zwłaszcza żurawie). W miejscu, gdzie jesienią potrafi się przewinąć grubo ponad 1 tys. żurawi na mapie praktycznie nie ma oznaczenia, ponieważ tam planuje się postawić największą liczbę turbin. Z kolei tam, gdzie faktycznie żurawi lata mało na mapie jest ich dużo, ponieważ nie ma zaplanowanych turbin.

 

Podejrzewam, że niektórzy faktycznie są na nie przez zawiść, ale sporo osób jest na nie ze względu na wartość nieruchomości. Kilka osób chciało sprzedać małe działki (gmina Giżycko), ponieważ kilkanaście arów (na dodatek nieforemne) średnio się opłaca obrabiać dużym sprzętem, kupcy się znaleźli, ale jak usłyszeli o wiatrakach to od razu zniknęli. Natomiast cześć obawia się o swoje zdrowie. Z wiatrakami jest jak z biopaliwem (szkodzi, czy nie szkodzi na silniki). Są zwolennicy i przeciwnicy, a kto miał rację to czas pokaże. Ja osobiście wolałbym, żeby państwo dofinansowywało małe instalacje (turbiny, solary, pompy ciepła) niż pomagało molochom, które i tak mają kupę kasy. Więcej osób by skorzystało i nie wzbudzałoby takich kontrowersji. Tylko, ze to by uderzyło w interesy największych. Po co niby trzeba sprzedać energię do ZE, żeby później od nich odkupić na własny użytek. Ilu rolników postawiłoby turbiny wiatrowe na własne potrzeby?!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ciastek12    44

Wiatraki szkodzą zdrowiu... w koło domu w odległości ok 500m do 2000m stoją 24 elektrownie wiatrowe. Ujemne skutki widoczne gołym to m.in bóle głowy szczególnie na początku działania elektrowni, efekt migającego cienia: w domu bardzo to przeszkadza...momentalnie zaczynają boleć oczy...podczas prac polowych tak samo..., bydło na pastwisku również sie tego boi, straszny szum....słychać go również w domu co przeszkadza podczas snu, efekt migających świateł: przeszkadza w nocy. To tylko to co da sie zauważyć gołym okiem a teraz jeszcze pole elektromagnetyczne...na pewno ma wpływ na organizm człowieka...Dodam ze długość jednego smigła to 39m a wysokosc masztu 90m.

Edytowano przez ciastek12
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sobek112    23

Co powiecie odnośnie opłacalności wydzierżawienia pola pod wiatrak , mam propozycję za wiatrak około 25 tys. rocznie. Te 25 tyś będzie opodatkowane 23 % Vatem a co z opłatami związanymi z gminą za zmiany gruntu rolnego na budowlany ? mogą także zaznaczyć drogę przez pole o szerokości 4 m do tego wiatraka też jako działka budowlana co już będzie nie małą sumą . Dodatkowo długi okres dzierżawy -30 lat a to już może być problemem bo po tym okresie powiedzą ,że to już ich działka przez zasiedzenie . A co gdy wejdziemy za kilka lat w euro ? dalej będą mi płacić w zł jak było w umowie ? Czy wchodzenie w taki biznes ma sens ?

Edytowano przez sobek112

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mazur87    9

Łe tam. Tak to już jest jak się sprowadza używki z zachodu. W woj. WM kilka miesięcy temu łopata odpadła i przeleciała zacny dystans. Na szczęście nikogo nie trafiła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mazur87    9

Byłeś w tym banku? Może na razie się wstrzymaj. Jak dobrze pójdzie to od przyszłego roku będzie dofinansowanie w stylu solarów. Może też uda się legalnie produkować energię na swój użytek bez pośredników. Chociaż patrząc na tempo prac nad nową ustawą o OZE to czarno ja to widzę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

Nie bardzo się opłaca póki co produkcja prądu na własny użytek. Dostajesz więcej sprzedając niż kupując. Lepiej sprzedać wszystko i kupić dla siebie. Inaczej jest na przykład w Niemczech, dlatego myślę ze stawiając wiatrak samemu na razie sprzedawać, a zabezpieczyć budowę pod ewentualne przerobienie w przyszłości, by móc korzystać na potrzeby własne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mazur87    9

darolee Pełna zgoda, napiszę nawet więcej, jest nie tylko prawie nieopłacalna, jak również niemal niewykonalna (bariery prawno-administracyjne, monopol wielkich firm). Jedyną nadzieją jest przepchnięcie nowych przepisów. Ostatnio nawet nasze słońce Peru wspominał, że lepiej dać dofinansowanie dużej liczbie osób niż kilku molochom (energia wiatrowa). Obawiam się tylko, że skończy się Mirem, Rychem lub Ździchem i zostanie po staremu. Dla mnie absurdem jest promowanie w naszym kraju paneli fotowoltaicznych do wytwarzania energii elektrycznej. Rozumiem takie działanie w południowej Europie, czy innych miejscach na Ziemi, ale nie u nas. W sumie to przy rozproszonym modelu (dużo małych elektrowni wiatrowych) w teorii zdecydowanie rzadziej powinny występować braki w dostawach energii na obszarach wiejskich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mehmet    0

Co powiecie odnośnie opłacalności wydzierżawienia pola pod wiatrak , mam propozycję za wiatrak około 25 tys. rocznie. Te 25 tyś będzie opodatkowane 23 % Vatem a co z opłatami związanymi z gminą za zmiany gruntu rolnego na budowlany ? mogą także zaznaczyć drogę przez pole o szerokości 4 m do tego wiatraka też jako działka budowlana co już będzie nie małą sumą . Dodatkowo długi okres dzierżawy -30 lat a to już może być problemem bo po tym okresie powiedzą ,że to już ich działka przez zasiedzenie . A co gdy wejdziemy za kilka lat w euro ? dalej będą mi płacić w zł jak było w umowie ? Czy wchodzenie w taki biznes ma sens ?

Masz umowę, potrafisz czytać ze zrozumieniem?

Jeżeli tych informacji nie ma, to nie podpisuj; jeżeli są, to poszukaj.

Takie zapisy muszą tam być.

Jeżeli chcesz zrównoważoną umowę, to mogę Ci taką sprzedać. Zaoszczędzisz na prawniku, który najczęściej i tak zna się, albo udaje, że się zna, na rozwodach i występowaniu jako pełnomocnik pijanych kierowców.

 

 

 

Dla mnie absurdem jest promowanie w naszym kraju paneli fotowoltaicznych do wytwarzania energii elektrycznej. Rozumiem takie działanie w południowej Europie, czy innych miejscach na Ziemi, ale nie u nas.

 

 

Na czym to przeświadczenie opierasz?

Wiesz, jaka jest sprawność tych urządzeń teraz, a jaka była?

Edytowano przez mehmet

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mazur87    9

Tematem solarów interesowałem się dosyć mocno jakiś czas temu (2-3 lata, trochę artykułów i kilka programów ). Ponadto mój bardzo bliski krewny pracuje w firmie zajmującej się m.in. montażem tych urządzeń. Niedawno wstawiał je u siebie, więc jestem trochę zorientowany. Bez dofinansowania z UE, BOŚ i innych instytucji nikt nie zamontuje paneli fotowoltaicznych do produkcji energii elektrycznej. W naszym kraju jest zbyt mała liczba dni słonecznych. O wyciąganiu kasy na takie projekty ostatnio wspominał premier. Natomiast do ogrzewanie wody "solary" jak najbardziej się sprawdzają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dagmarka    24
proszę posłuchac,możemy zostac z tymi wiatrakami i innym cholerstwem na lodzie i jeszcze będą kazac nam płacic!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartas616    9

Dziękuję Panowie za informację, nie jestem na wacie, więc od zapłaty będzie podatek dochodowy,

pozostaje jeszcze pytanie o jaką stawkę idzie gra, nie chciałbym wyjść na kogoś, kto za "5 zł" podpisuje umowę, uważa się za Króla negocjacji a po pewnym czasie okazuje się, że pieniądze za tego typu dzierżawę mogły być zupełnie przyzwoite.

Z drugiej jednak strony nie chcę podawać kwoty z kosmosu i blokować sąsiadowi budowy wiatraka na jego terenie,

Na razie unikam spotkania z przedstawicielem inwestora do czasu aż zbiorę jakieś informacje odnośnie kwot za dzierżawę działki pod łopaty wiatraka, ciekawe ile razy niższa jest taka wstępna propozycja inwestora.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.

wiem ze w mojej miejscowosci był taki przypadek ze kawałek łopaty wchodziły na pole sąsiada i dostał za to 6 tyś na rok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    837

Mam pewnien problem otóż: Dziś zauważyłem ze na moim polu kręcą sie jacyś ludzie, dowiedziałem sie od nich ze przez brzeg mojego pola bedzie przebiegał kabel od wiatraków, geodeci wymierzyli że worałem sie w pas drogi powiatowej na szerokość 2,5m, o czym nie wiedziałem bo słupek geodezyjny na skraju pola jest 30cm w rowie, kable dzis przywieźli na pole i jutro mają już kopać moje buraki. Mam pytanie czy mogą tak zrobić czyli zniszczyć moje buraki,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartas616    9

wydaje mi sie ze moga, bo wychodzi na to ze to nie sa Twoje buraki skoro rosną na działce innego właściciela

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez konteno
      O pogodzie ,opadach i odnotowanych temperaturach w różnych częściach kraju i nie tylko w rozpoczętym 2024 roku. 
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, zainteresował mnie pewien temat. Jakie negatywne skutki ma wywóz,, szamba domowego,, na pole jako gnojowicy? czy poprzez środki chemiczne idzie glebę w jakiś sposób,, zniszczyć,, ? czy działa to po prostu jako zwykła gnojowica? kiedyś stosowano przydomowe ,,oczyszczalnie,, i szło to dalej. Pytam z czystej ciekawości bo wiem że niektórzy tak robią, sam tego nie praktykuje, jest to oczywiście nielegalne 😉
    • Przez superfarmer02
      Zapraszam na kolejny rok wstawiania ursusów za 50tys i zetorow za 100tyś+🙈😂
    • Przez TheRolnik1992
      Witam wszystkim. 
      Mam mały problem z budową chodnika przy drodze powiatowej w mojej miejscowości. Mianowicie wzdłuż mojej działki i drogi idzie rów do którego dołącza się rów z mojego bajorka,( pełni on funkcję przelewową). I teraz gdy w końcu zaczęli robić chodnik to wg planu rów ma zostać zasypany. W tym momencie pojawia się problem z nadmiarem wody z bajorka jaka będzie np. przy roztopach, ponieważ zacznie mi zalewać pomieszczenia gospodarcze . Odprowadzenie na mojej działce zostanie ale tylko do drogi potem nie ma jak dalej płynąć.
       Teraz moje pytanie :
      czy mogę jakoś załatwić żeby w miejscu rowu może być wkopana rura by woda mogła dalej spływać pod chodnikiem? 
      czy drogi mają odgórnie w planach żeby odcinać się od napływu wody z działek sąsiadujących? 
      Z góry dziękuję za odpowiedzi i pomoc. 
      Teraz lecę na oddział wody polskie by załatwić jakieś mapki na których ten właśnie rów może być zaznaczony.
    • Przez kamils1118
      Witam. Czy będąc na ryczałcie i mając konto osobiste w banku spółdzielczym muszę zakładać drugie konto rolnicze żeby dostawać przelewy fakturowe np. za sprzedane bydło lub zboże? Wiem że dopłaty bezpośrednie mogą wpływać normalnie na konto osobiste.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj