Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żółkniecie zbóż. Co to jest?

322 odpowiedzi na ten temat

#161 Share newagro

newagro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 307 postów
  • Zainteresowania:spec. Ochrona Roślin i Nasiennictwo
    spec. Diagnostyka w Ochronie Roślin
    spec. Integrowana Ochrona Roślin w Integrowanej i Ekologicznej Produkcji Roślinnej

Napisany 09 styczeń 2013 - 19:22

Żółkniecie zbóż. Co to jest? albo był w początkowej fazie lub wystąpił pod koniec okresu wegetacji a po wystąpieniu ujemnych temp. doszło do obumarcia tkanek liści?

Najpopularniejsza wyszukiwarka środków ochrony roślin w Polsce oraz ciekawy blog tylko na www.agrofy.pl  :D  

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żółkniecie zbóż. Co to jest? Dzisiaj, 05:13
  •  

#162 Share Forterrra

Forterrra

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 09 styczeń 2013 - 23:04

Żółkniecie zbóż. Co to jest? Ja stawiam na brak magnezu. Mam podobny problem, gdzie ziemia trochę słabsza to pszenica zaraz zżółkła podobnie. A jeśli piszesz iż obok pszenżyto radzi sobie świetnie na tej samej ziemii to ewidentnie brak jakiegoś składnika, ponieważ pszenżyto ma mniejsze wymagania i prędzej poradzi sobie w sytuacji stresowej. To tylko takie moje spostrzeżenia. Jeśli ktoś ma inny powód tego przebarwienia to chętnie też pośłucham mądrzejszych

Edytowany przez razor275, 09 styczeń 2013 - 23:34.

#163 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 09 styczeń 2013 - 23:22

Żółkniecie zbóż. Co to jest? Nie stawiajmy od razu na licytację kto mądrzejszy, nie o to tu chodzi.
@majes najlepiej zrobi jak da próbkę gleby do analizy, tyko tak będzie coś wiadome na 100%. Tym sposobem więcej zyska niż straci

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#164 Share Forterrra

Forterrra

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 09 styczeń 2013 - 23:25

Żółkniecie zbóż. Co to jest? Nie no oczywiście nie chce się tu licytować:) Próbka gleby obowiązkowo ale moim zdaniem już wiosną(wczesną wiosną po przymrozkach) należałoby coś zastosować jeśli byłby to brak jakiegoś składnika a nie czekać do wyników analizy gleby:)

#165 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 09 styczeń 2013 - 23:31

Żółkniecie zbóż. Co to jest? Teraz niewiele w polu może zrobić, a próbkę do analizy niech da nawet teraz, o ile nie ma zamarzniętej ziemi i pobierze ją prawidłowo.
Do wiosny nic się nie zmieni samo z siebie z zasobnością

#166 Share Forterrra

Forterrra

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 09 styczeń 2013 - 23:40

Żółkniecie zbóż. Co to jest? No może i masz racje pod warunkiem takim jak napisałeś że nie ma zamarzniętej ziemii i nie ma śniegu. Tylko ja orientowałem się też o badanie gleby i przedstawiciel z rejonu nie chciał teraz prób powiedział że na wiosne że teraz nie badają:)

#167 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 831 postów

Napisany 10 styczeń 2013 - 08:19

Żółkniecie zbóż. Co to jest? Badanie gleby robiłem we wrześniu 2011r magnez wyszedł bardzo wysoki: Ph 5,14; P2O5 23,8; K2O 8,6; Mg 8,2

Zamienię pług 3 x 30,35,40 na 3 x 50. Kontakt na PW

#168 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1332 postów

Napisany 10 styczeń 2013 - 08:28

Żółkniecie zbóż. Co to jest? a jaka klasa ziemi bo dopiero można powiedzieć o tych wynikach?

#169 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 831 postów

Napisany 10 styczeń 2013 - 12:32

Żółkniecie zbóż. Co to jest? gleba lekka, piaszczysta, IVa, IIIb

Edytowany przez majes, 10 styczeń 2013 - 14:25.

#170 Share brutus44

brutus44

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 185 postów

Napisany 10 styczeń 2013 - 19:44

Żółkniecie zbóż. Co to jest? czym była zaprawiona pszenica i kiedy siana? mnie wygląda to na chorobę grzybową-septerioze

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#171 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 831 postów

Napisany 10 styczeń 2013 - 20:32

Żółkniecie zbóż. Co to jest? siana 21 września, zaprawiana Orius Extra 02 WS niestety nie chroni przed septoriozą, której nie miałem na polach. Wydaje mi się że septorioza ma jednak troche inny wygląd.
Załączam jeszcze jedno zdj.

Załączone miniaturki

• pszenica2.JPG

#172 Share brutus44

brutus44

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 185 postów

Napisany 10 styczeń 2013 - 21:24

Żółkniecie zbóż. Co to jest? pofatygowałem się po atlas chorob grzybowych syngenty z dokladnymi zdjeciami i opisami chorob i czasu ich występowania i nic do konca nie pasuje.Poddaje się. Ale na pewno to choroba grzybowa-niedobory pierwiastkow wygladają inaczej bo tez mam atlas z takowymi.Miałem podobny problem 2 lata temu z Naridianą -zboze wyglądało podobnie ale to był kwiecień-wtedy obstawiałem rdze żółtą traw-paskudna choroba i atakująca szczególnie Naridianę.Bylem w tym roku na dniach pola i na wiele pszenic tylko ta była zainfekowana rdzą.Poczekaj do wiosny i jak odbije dobry fungicyd(nie tebukonalol bo juz orius był)+siarczan mag.-i niestety pozniej jeszcze 2 zabiegi fung. moim zdaniem-powodzenia

#173 Share szpeniek26

szpeniek26

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 579 postów

Napisany 11 styczeń 2013 - 08:02

Żółkniecie zbóż. Co to jest? Moja pszenica miejscami wygląda tak samo, klasa ziemi 1 i 2 średnio ciężka, odmiana też Bamberka.

#174 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 831 postów

Napisany 29 styczeń 2013 - 21:00

Żółkniecie zbóż. Co to jest? sluchajcie a czy to moze byc niskie ph? ostatnio na tvr ogladalem program o pszenicy i przez chwile byly pokazane pszenice uprawiane w roznych ph i ta z gleby o niskim ph tez miala zolte liscie na dole.

#175 Share szpeniek26

szpeniek26

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 579 postów

Napisany 07 luty 2013 - 09:23

Żółkniecie zbóż. Co to jest? U mnie ph jest w zależności od pola, 5,1 do 5,7 ph

#176 Share dyczko0

dyczko0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 350 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, IT, siatkówka

Napisany 07 luty 2013 - 09:47

Żółkniecie zbóż. Co to jest? Jak na moje objawy niskiego ph wyglądają nieco inaczej, najczęściej żółkną całe rośliny i takimi placami w obrębie niskiego ph gleby. Ph 5.14 to nie jest jeszcze tragicznie, chociaż pszenicy nie uprawiam więc nie powiem na swoim doświadczeniu jak ona się zachowuje.

Ja miejscami mam ph nawet 4.0 i na życie nie mam takich objawów więc to nie może być przez ph.

Ja mam co prawda pszenżyta w jednym kawałku po życie w drugim po łubinie, tam gdzie był łubin pryskałem od grzyba i pole jest czyściutkie ani jednego żółtego listka. A pszenżyto po życie , bez oprysku bo przymrozki mnie naszły. Ma gdzieniegdzie żółte liście od spodu. Ale zaznaczam, że gdzieniegdzie, u ciebie to wygląda jakby było na każdej roślinie praktycznie.
Obstawiam chorobę grzybową.
Ja na wiosnę pryskam Artea 330 0,3l + Mirage 450 0,5l, dosyć szerokie spektrum i w miarę cenowo.

Ale w sumie nie masz się jeszcze co zbytnio martwić, to tylko dolne liście, szybki oprysk na wiosnę i powinno pomóc

#177 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 831 postów

Napisany 09 luty 2013 - 18:46

Żółkniecie zbóż. Co to jest? Ochrona fungicydowa napewno będzie tylko chciałbym wiedzieć co to jest żeby w przyszłości nie popełnić znowu tego samego błędu. Objaw wystepuje tylko na pszenicy obok pszenżyto zielone jak szczypiorek na wiosne:)

#178 Share Michal14514

Michal14514

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 112 postów

Napisany 12 maj 2013 - 18:56

Żółkniecie zbóż. Co to jest? witam. co może być powodem żółknięcia przenicy,a dokładnie żółkną końce liści. czy to może być przes oprysk. bo pryskałem gdy temperatura była 30 stopni w słońcu a na oprysku pisało że do 25. oprysk to Lancet.

#179 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 12 maj 2013 - 19:32

Żółkniecie zbóż. Co to jest? sam sobie odpowiedziales na pytanie.wysoka temperatura

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#180 Share fokuska

fokuska

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 47 postów
  • Zainteresowania:ekologia, ochrona środowiska w rolnictwie

Napisany 21 lipiec 2013 - 13:15

Żółkniecie zbóż. Co to jest? czy ktoś może wie dlaczego jęczmień który jakiś miesiąc temu był zasiany zaczyna żółknąć? czy to jakiś grzyb czy inna choroba? może zbyt dużo deszczu...są miejsca że całkowicie wyginął