marcin_kost1

Żółkniecie zbóż. Co to jest?

Polecane posty

Macius    60

Wapnowane jest od kiedy to pole mam czyli juz bodajrze drugi raz sypałem tego roku po 5ton/ha wapno magnezowo-tlenkowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2467

zrob próby gleby na zawartosć skladników i bedziesz wiedział co i jak, druga sprawa jest taka ze jak kupiłeś tą ziemie to może zagłeboko zaorałeś uszkodziłeś strukture gleby i warstwe płużna


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinPykuS    68

Może jakieś szkodniki np. drutowce. U mnie też to występuje pasowo-w miejscach gdzie były kiedyś łąki, czy miedze. Rzepak sobie poradził, jednak z pszenicą jest problem. Najlepiej pokroić ziemniak w plastry i zakopać, a po kilku/kilkunastu dniach sprawdzić, czy są jakieś uszkodzenia.

 

Próbowałeś wyrwać taką roślinę?

 

Jeśli są drutowce to kilka dni przed siewem trzeba pole opryskać np. dursbanem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Macius    60

próby ziemi robiłem. Niczym się nie różnią od innych pól. Ta trawa co zarasta to "włośnica zielona" i jej się nie da zwalczyć i tylko ona tam rośnie żaden inny chwast

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

jaki typ gleby i jakie pH? może płytki profil glebowy i ktoś kiedyś za głeboko wyorał?


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

Martwica raczej nie bo jak napisał wcześniej juz długo te pole ma .. wiesz szukaj głebiej np w mikoro i makro elementach .. moze w tym czegos brakuje


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Macius    60

pH robiłem na wiosne i wynosiło 5,2pH ale po żniwach zaś dostało 5ton?ha wapna więc powinno być wyższe. Badałem też ziemie na mikro i makro elementy i niema tragedi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

Wapnowane jest od kiedy to pole mam czyli juz bodajrze drugi raz sypałem tego roku po 5ton/ha wapno magnezowo-tlenkowe

stanowczo za mało.

Cóż to jest 5t/ha :o U nas rolnicy dają na hektar auto czyli 9t/ i jest dobrze.

Lepiej raz a dobrze zesypać ziemię niż 2X a śladowo.

Takie me zdanie .

Praktykowałem róznie , i po mojemy najlepiej wapno tlenkowe dać na zaoraną ziemię , bezposrednio przed siewem zboża.

Wtedy zboże od razu sobie pobiera wapno z gleby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Macius    60

jak bym dał tego wapna 9t/ha to wątpie żeby mi coś urosło. One jest za mocne żeby tyle sypac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Ta i co jeszcze, może 20 ton wapna na raz na 10 lat :D Wapno stosujesz po to aby uregulować odczyn gleby a nie po to by nawozić nim rośline

@Macius jaki masz typ gleby? Jezeli gleba lekka to przy dawce 5 t/ha wapna tlenkowego przewapnowałeś pole

Edytowano przez losktos

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Macius    60

Poprzedni właściciel na pewno nie sypał wapna. Ja wapno sypnełem w tamtym roku przed orka i w tym roku tak że przed orką. Tam jest klasa ziemi IVa-IVb miejscami glina a miejscami lekka i małe kamyczki tam sa taki szuter. Jak bym przewapnował pole to raczej wszędzie by gineła pszenica a nie tylko na tych placach co zawsze :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

kiedy za dużo wapna sie wysieje na raz blokuja sie dostepy skladników pokarmowych w pierwszym roku może odrazu za duzo wapna dałeś ..w zaleceniach wapno wysiewa sie w granicach max 3t na ha .. mówie tu o wapnie a nie piasku zeby dziury na polu zasypać ..


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magik0578    5

W tym roku jest za dużo dobrej pogody (ciepła ) i zboże już nie ma co pobierać...a co do wapna max 3t a ph najlepsze około 6,5... Może masz za gęsto zasiane?Jaka norma wysiewu?>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

jak bym dał tego wapna 9t/ha to wątpie żeby mi coś urosło. One jest za mocne żeby tyle sypac.

ja jakoś daje i pszenica jak "bandyt" rośnie.

Koło mnie ludzie auto jak biora to głównie na hektar i efekty są.

 

magik----3t/ha. :lol: dobry żart.Wątpie by po takiej dawce odczyn Ci się coś poprawił.

Weż pomyśl sobie co to jest 2 duże big-mag-i wapna tlenkowego bo do Big-magu wejdzie koło 1,500kg , na 1ha.To jak by mgiełką lekko ziemie popruszył.To się wymiesza z ziemią i śladu po wapnie nie będzie.

 

No ale to moje zdanie.

Ja robiłem experymenty i wiem kiedy u mnie są najlepsze efekty.

No ale każdy ma swoje zdanie.

 

Tu było dane ponad 9 ton/ha ......a wczesniej zboża tragedia było.

http://zapodaj.net/46110e1a1dcb9.jpg.html

Edytowano przez KULAWA_KOZA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

kiedy za dużo wapna sie wysieje na raz blokuja sie dostepy skladników pokarmowych w pierwszym roku może odrazu za duzo wapna dałeś ..w zaleceniach wapno wysiewa sie w granicach max 3t na ha .. mówie tu o wapnie a nie piasku zeby dziury na polu zasypać ..

 

Co to jest 3 tony wapna, taką ilością się na pewno nie odkwasi gleby. Chyba że koledze chodzi o czysty składnik to się zgodzę a wtedy daje nam to 10ton np. dolomitu o zawartości 30% wapna lub 6 ton wapna węglanowego o zawartości 50% wapna.A co żółknięcia to moim zdaniem za niskie ph

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

5 to nie jest niskie ani wyskokie a pszenica potrzbuje bodajże 6-7 ph tyle pamietam ze szkoły


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

pH 5 to za mało dla pszenicy, aczkolwiek przy takim odczynie nie powinno być takich zaburzeń

Weźcie juz skończcie z tymi dawkami wapna po 9 t. Od kiedy to odczyn gleby zmienia się w rok czasu? Trzeba kilka sezonów systematycznego wapnowania aby doprowadzić odczyn do optymalnych granic. 3 t to maksymalna dawka wapna, a jak ktoś chce w rok czasu zmienić odczyn z pH 5 na 7 to zycze powodzenia.

@Macius radziłbym Ci zmienić wapno na węglanowe

Edytowano przez losktos

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

coś kolega pisal że IV a i b. A jak wyglada sytuacja odczynu w tych miejscach gdzie nie chce pszenica rosnąć? Niższy niż wszędzie czy taki sam?


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

kolego a moglbys zapodac zdjecia tych roslin i pola ? problem moze byc zolozony, w ciemno moge powiedziec ze tam gdzie masz przepolony piasku wapno tlenkowe sie nie nadaje jest zbyt agresywne. Po drugie jezeli wapno dales w ilosci 5 t na ha to trzeba odczekac po dobrym wymieszaniu z gleba minimum miesiac a najlepiej kilka poniewaz przy kontakcie Ca z P w miejscu gdzie masz wapno tworzy sie fosforan wapnia nieprzyswajalny dla roslin i trudno rozpuszczalny w wodzie. Kolor fioletowy i giniecie jest objawem zablokowania fosforu lub tez dzialaniem glinu ktory przy niskim pH powoduje karlowacienie zboza. To tyle ale jesli chodzi o ten rok, to w moim regionie miesiac temu byly przymrozki w nocy i bardzo silny wiatr ktory powodowal wysmalanie przez co zboza bardzo ucierpialy, wiatr wywal najdrobniejsze frakcje ziemi itd. Czy zanikanie pszenicy ma charakter pasowy ? jst zwiazany z typem podglebia w danym miejscu np. glina lub piach ?


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karola134    16

miałem taki problem kupiłem pole zasiałem mieszankę i tak się działo w następnym roku dałem po 10 ton na ha wapna z cukrowni 30% węglanu zasiałem owies i był piękny po owsie była pszenica i znowu tak żółkło ale już o wiele mniej i na jesieni pojechałem siarczanem magnezu i mikro i pomogło po pszenicy poszło to tonie tlenka i zobaczymy co będzie.

Moim zdanie to brak wapna bo u mnie taka sama klasa jak u ciebie na lepszej raczej tego nie uświadczysz najlepiej wyrwij roślinkę i zobacz po liściach czego jej brakuje każdy brak jakiegoś składnika cech*je się inaczej :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

jest wiele podobnych objawów które niejednoznacznie świadczą o jednym składniku


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

ja mam taki problem w pszenzycie teraz ale tam jest słaba ziemia chociaz po tym co dalem jest lepiej


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez wojtii
      Przydało by się dać wapno na pole, tylko jakie? Wiem tylko tyle, że muszę wapnować. Ale jakie dać, ile i gdzie je kupić w okolicy Wrocławia, bliższej lub dalszej?
    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj