Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żółkniecie zbóż. Co to jest?

322 odpowiedzi na ten temat

#41 Share lambogrand

lambogrand

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 475 postów

Napisany 13 listopad 2008 - 14:03

Żółkniecie zbóż. Co to jest? w moich stronach wczesne pszenice ludzia tez zolkly siali koniec wrzesnia przed deszczami i mieli tam jakies slimaki co podgryzaly pszenice, gosciu wieczorem posypal lejkiem 5kg/h jakis proszek i rano lezaly padniete ja sialem od 10 pazdziernika po rzepaku i wszystko ok

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żółkniecie zbóż. Co to jest? Dzisiaj, 22:44
  •  

#42 Share iron

iron

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1397 postów

Napisany 13 listopad 2008 - 21:08

Żółkniecie zbóż. Co to jest? ja siałem póżniej i nic sie nie dzieje,ale dzisiaj jak przejeżdzałem koło tych pól to jeszcze więcej było tego,ziemie mają na prawde dobre bo nawet dwójka klasa tam jest.może przymrozek był po oprysku bo to pasami.opryskiwacz mają nowy lemkena.

#43 Share beny862

beny862

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 63 postów

Napisany 15 listopad 2008 - 22:45

Żółkniecie zbóż. Co to jest? u mnie coś podobnego!poprzeczniaki są zółt,a niektóre pasy są też zółte....

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#44 Share iron

iron

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1397 postów

Napisany 16 listopad 2008 - 20:56

Żółkniecie zbóż. Co to jest? u mnie narazie nic sie nie dzieje po za kawałkiem po rzepaku gdzie zasiałem odm.Leiffer .3 pażdż.zauważyłem że najmłodszy liść żółknie na nie których roślinach ale to akurat jest śmietka ozimówka czy coś takiego.kiedyś to miałem na kawałku ale tam siałem 20 września.jeszcze troche to robale nas zjedzą

#45 Share gregor6

gregor6

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 141 postów

Napisany 17 listopad 2008 - 10:34

Żółkniecie zbóż. Co to jest? U mnie najednym staju miejscami tez żółknie i brązowieje i usycha ginie miejscami właściwie to duży obszar jest przerzedzony sprawdziłem to i okazało się ze gdzie jest przyżółknięte przyschnięte to przy korzeniu jest taka Biala Larwa (chrabąszcza) i ona niszczy mi żyto :angry: teraz chyba nic nie poradze bo nie opryskam jej ona na wierzch nie wychodzi jak rolnica poczekam do wiosny a później zobaczymy jak nie to zorze ;)

#46 Share iron

iron

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1397 postów

Napisany 17 listopad 2008 - 22:15

Żółkniecie zbóż. Co to jest? one jak zimno to chyba nie żerują

#47 Share JaJacek

JaJacek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 96 postów

Napisany 29 listopad 2008 - 23:28

Żółkniecie zbóż. Co to jest? Żółknięcie pszenicy jesienią, czyli kiedy jej potrzeby pokarmowe są jeszcze minimalne, będzie raczej wynikało z wadliwych stosunków fizycznych gleby, takich jak nadmierne zagęszczenie, zniszczenie struktury gleby poprzez uprawę na siłe, na mokro. Druga mozliwa przyczyna to wirus żółtej karłowatości jęczmienia, zwłaszcza odnosnie najwcześniejszych zasiewów. Wątpię w objawy niedoborów któregos z mikroelementów, poprostu pobranie jesienią jest jeszcze na tyle znikome, że za wcześniej na objawy niedoboru. W rzepaku, który juz jesienią pobiera sporo fosforu, fioletowa barwa łanu to jednoznaczny objaw jego niedoboru. Im rzadsze i późniejsze siewy, tym ryzyko tych niedoborów mniejsze. P.S. Pozdrawiam kolegę z gminy!
Claas Ares 657, Ursus C-385
Dominator 150

#48 Share NAMOOR

NAMOOR

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 394 postów

Napisany 09 grudzień 2008 - 18:27

Żółkniecie zbóż. Co to jest? Na niedobory raczej zbyt wcześnie, choroby podstawy źdźbła = wiosna. Nie widzę tego więc strzelam:

1) Źle rozdrobniona i rozrzucona słoma z kombajnu co powoduje inny podsiąk wody (a właściwie brak), efekty widoczne przy pierwszej suszy, nawet niewielkiej
2) Zbyt luźna lub zbyt zbita gleba, warstwa siewna
3) Jeżeli zaczyna żółknąć środkowy liść i łatwo jest go wyciągnąć to masz ploniarkę lub niezmiarkę, u podstawy źdźbła efekt jak przy gniciu, a w pędzie larwa koloru białego około 1-2 mm. Jedyna rada to oprysk na robala podczas zabiegu herbicydowego jesienią,

Czasami żółknięcie to po prostu fizjologia i cecha odmianowa, trzeba zobaczyć żeby ocenić, zimno w nocy w dzień upał i żółknie, często żółkną przegęszczone łany, zwłaszcza jęczmień, ale to normalne.

Sprawdź czy za głęboko nie posiałeś, może węzeł krzewienia się przerwał i idzie drugi raz.

#49 Share JaJacek

JaJacek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 96 postów

Napisany 09 grudzień 2008 - 22:33

1) Źle rozdrobniona i rozrzucona słoma z kombajnu co powoduje inny podsiąk wody (a właściwie brak), efekty widoczne przy pierwszej suszy, nawet niewielkiej
2) Zbyt luźna lub zbyt zbita gleba, warstwa siewna
3) Jeżeli zaczyna żółknąć środkowy liść i łatwo jest go wyciągnąć to masz ploniarkę lub niezmiarkę, u podstawy źdźbła efekt jak przy gniciu, a w pędzie larwa koloru białego około 1-2 mm. Jedyna rada to oprysk na robala podczas zabiegu herbicydowego jesienią,

To na polach w dużym gospodarstwie obok, a nie bezpośrednio u Irona. Pewnie rzeczywiście zagęścili zbyt mocno glebę, slomę rozrzucają dobrze, nowe kombajny, maszyny wszystkie ok, wątpie rzby za głęboko zasiali. A wczesny siew+ciepła jesień=szkodniki. Poza tym sieją pewnie 600 szt. /m, co w takich warunkach powoduje efekty jak powyższe. Podejrzewam tez podeszwę płużną, od lat orka ciężkimi ciagnikami, żadnych poplonów, czy obornika.
Claas Ares 657, Ursus C-385
Dominator 150

#50 Share szymoluk

szymoluk

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo :D

Napisany 24 marzec 2009 - 23:00

Żółkniecie zbóż. Co to jest? Witam :lol: podczas lustracji plantacji pszenicy zaobserwowałem że jest ona dość silnie przeżedzona, i w dodatku ma przebarwienia takie fioletowo, czerwonawo grantatowe na lisciach po całej długości. Stanwisku jest po użytku zielonym, nawożenie przedsiewne zastosowałem jak dla średniej zawartości tata twierdzi że to brak fosforu, ale jakoś nie jestem przekonany. Na chrobę grzybowa lub coś w tym stylu mi to nie wygląda. Na dniach mam zamar jeszcz raz jej poprawic fosforem i potasem i troszke azotu zobaczym czy pomoże, z góry dziękuję za jakąś podpowiedz.
..

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share ferdek1

ferdek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 650 postów

Napisany 25 marzec 2009 - 20:08

Żółkniecie zbóż. Co to jest? Sadze że twój tata ma rację, proponował bym oprysk nawozem PK np.Ekolist PK lub jakiejś innej firmy (dolistnie szybciej podziała niż w formie sypkiej)
wniosek o płatność złożony,kontrola przeprowadzona-czekam na kasę...no i kasa wpłynęła na konto

#52 Share miszka31

miszka31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1138 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze

Napisany 25 marzec 2009 - 20:55

Żółkniecie zbóż. Co to jest? zrobi się cieplo i to jej przejdzie, jest zimno,wilgotno, w tych warunkach niektore składniki sa nie dostępne, trzeba poczekac i obserwować jeśli chodzi o nawozy dolistne PK to proponuje agrolef czy jakoś tak, on ma jeszcze biostymulator.

#53 Share miszka31

miszka31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1138 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze

Napisany 25 marzec 2009 - 20:56

Żółkniecie zbóż. Co to jest? zrobi się cieplo i to jej przejdzie, jest zimno,wilgotno, w tych warunkach niektore składniki sa nie dostępne, trzeba poczekac i obserwować jeśli chodzi o nawozy dolistne PK to proponuje agrolef czy jakoś tak, on ma jeszcze biostymulator.coś sie zawiesiło i dwa posty walneło będziecie czytać dwa razy to samo hihihihihi :) i dwa razy pryskać lepszy efekt :lol:

#54 Share szymoluk

szymoluk

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo :D

Napisany 25 marzec 2009 - 21:33

Żółkniecie zbóż. Co to jest? tak się składa chlopaki, ze na innych stanowiskach mam idealne liscie całe zielone, tylko na tym po użytku zielnym coś nie wyglada to za ciakwie i chyba nie będzie plonu za dużego :lol: jednak zastosuje nawożenie doglebowe, bo tato mówi że to korzenie są od pobierania składników a nie liscie :)

#55 Share Dawid777

Dawid777

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1075 postów
  • Zainteresowania:Fotografia, sprzedaż maszyn ich budowa oraz naprawa, drifting

Napisany 22 listopad 2009 - 13:24

Żółkniecie zbóż. Co to jest? A co jeśli pszenica żółknie jesienią? Co to może byc
Z góry dzięki :D
“Sukces, to robienie tego, co chcesz robić, kiedy chcesz, gdzie chcesz, z kim chcesz, tak długo, jak tylko chcesz.” Anthony Robbins
Sprzedam: rozsiewacz rauch zs(a) komet, rozsiewacz kuhn zsa 450 hydr, rozrzutnik czarna białostocka, przyczepę 3.5t niską wywrotkę zarejestrowaną, agregat ścierniskowy kongskilde vibro-flex 9 łap, Prasę z224/1, alufelgi 18" BMW m3 styling 72

#56 Share iron

iron

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1397 postów

Napisany 22 listopad 2009 - 16:50

Żółkniecie zbóż. Co to jest? kolego cięzko jednoznacznie powiedzieć co to moze być jesli nie widzi się zboża,może to być wina szkodników, sprawcą mogą być grzyby, braki składników pokarmowych bądż błędy w agrotechnice, musisz bardziej sprecyzować objawy

#57 Share ferdek1

ferdek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 650 postów

Napisany 22 listopad 2009 - 20:40

Żółkniecie zbóż. Co to jest? opisz objawy i wstaw jakieś foty ,bo tak to nikt nie jest w stanie nic stwierdzić
wniosek o płatność złożony,kontrola przeprowadzona-czekam na kasę...no i kasa wpłynęła na konto

#58 Share Dawid777

Dawid777

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1075 postów

Napisany 22 listopad 2009 - 21:14

Żółkniecie zbóż. Co to jest? Wstawie fotki dopiero w tym tygodniu bo pole daleko ode mnie. Wspomne jeszcze że ni siałem nawozu jesienią :D
“Sukces, to robienie tego, co chcesz robić, kiedy chcesz, gdzie chcesz, z kim chcesz, tak długo, jak tylko chcesz.” Anthony Robbins
Sprzedam: rozsiewacz rauch zs(a) komet, rozsiewacz kuhn zsa 450 hydr, rozrzutnik czarna białostocka, przyczepę 3.5t niską wywrotkę zarejestrowaną, agregat ścierniskowy kongskilde vibro-flex 9 łap, Prasę z224/1, alufelgi 18" BMW m3 styling 72

#59 Share KamillaDeMon

KamillaDeMon

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów
  • Zainteresowania:piłka nożna, rolnictwo:)

Napisany 17 grudzień 2009 - 12:29

A co jeśli pszenica żółknie jesienią? Co to może byc
Z góry dzięki :unsure:

Żółknięcie spowodowane jest brakiem magnezu. Wczesną wiosną przy oprysku powinien Pan dodać siarczanu magnezu rozpuszczalnego w wodzie. Najlepszy jest (wg.mnie) basfoliar extra- jest to dolistny nawóz.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share Dawid777

Dawid777

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1075 postów

Napisany 17 grudzień 2009 - 15:47

Żółkniecie zbóż. Co to jest? Ale przy jakim oprysku? Na chwasty raczej pryskał nie będe, bo pryskałem jesienią, chyba że przy oprysku na grzyba, ale to trochę później ponieważ chcę pryskac tylko raz.