Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żółkniecie zbóż. Co to jest?

322 odpowiedzi na ten temat

#21 Share czarnyyyy

czarnyyyy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 767 postów

Napisany 08 maj 2008 - 11:01

Żółkniecie zbóż. Co to jest? To ile masz hektarow?? Zbadaj dokladnie glebe,a nie tylko na samo wapno.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żółkniecie zbóż. Co to jest? Dzisiaj, 11:10
  •  

#22 Share pioter

pioter

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3151 postów

Napisany 08 maj 2008 - 18:46

Żółkniecie zbóż. Co to jest? a moze to przymrozek był... ;)

Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#23 Share AGRObombula

AGRObombula

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 230 postów
  • Zainteresowania:Maszyny rolnicze, naprawa maszyn rolniczych, konie, bydło

Napisany 08 maj 2008 - 19:52

Żółkniecie zbóż. Co to jest? pioter przymrozku to niebyło i to napewno a ziemi niemusze badać bo byla badana jaieś 5 razy to wiem ze oroblemem magnez jest

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share czarnyyyy

czarnyyyy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 767 postów

Napisany 08 maj 2008 - 21:57

Żółkniecie zbóż. Co to jest? To jak wiesz w czym problem to czemu zadawales takie pytanie w pierwszym poscie??

#25 Share Krystian93r

Krystian93r

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 09 maj 2008 - 08:14

Żółkniecie zbóż. Co to jest? Kurcze tez mam tak na jednym kawałku :angry: No i chyba odżywką ciachniemy i może będzie oki<_<

#26 Share benek79

benek79

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1048 postów

Napisany 09 maj 2008 - 11:45

Żółkniecie zbóż. Co to jest? Moja rada to siarczan magnezu 2 zabiegi co 7-10 dni i powinno pomóc, dodatkowo mikroelementy.

#27 Share dasman

dasman

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 21 czerwiec 2008 - 22:24

Żółkniecie zbóż. Co to jest? Jeżeli chodzi o żółknięcie pszenicy to i u mnie to występuje. Jestem z okolic Rzeszowa. Na początku występowało to w paru miejscach. Taki żółte liście, pszenica mniejszej wielkości. Teraz łpie to na całe pole. nawet te miejsca które przedtem wygladały zdrowo. Przypuszczam że to moze być spowodowane zbyt mała ilością azotu wysianego na wiosnę. Teraz to już za póżno na nawóz. Myśle opryskać ekolistem tylko nie wiem czy to coś da.

#28 Share benek79

benek79

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1048 postów

Napisany 22 czerwiec 2008 - 06:53

Żółkniecie zbóż. Co to jest? Jezeli jest tak jak mówisz to opryskaj odzywka azotowa.Moim zdaniem to moze byc grzyb ale pewnosci nie mam bo nie widze.Podstawa to ochrona przed grzybami.

Edytowany przez andrzej2110, 22 listopad 2009 - 14:55.
Cytowanie poprzedniego posta

#29 Share dasman

dasman

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 26 czerwiec 2008 - 21:45

Żółkniecie zbóż. Co to jest? i po opryskaniu kawałka pola ekolistem pszenica nawet nie drgneła. Ale teraz widzę ze każda roslina tak usycha. Nawet maliny.

#30 Share zetorus7441

zetorus7441

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 108 postów

Napisany 26 czerwiec 2008 - 22:19

Żółkniecie zbóż. Co to jest?

Jezeli jest tak jak mówisz to opryskaj odzywka azotowa.Moim zdaniem to moze byc grzyb ale pewnosci nie mam bo nie widze.Podstawa to ochrona przed grzybami.

moim zdaniem to jest to fuzarioza. lub choroba podsuszkowa

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share farmer07

farmer07

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 98 postów

Napisany 07 lipiec 2008 - 19:00

Żółkniecie zbóż. Co to jest? Wg. mnie to raczej coś z chorobami bo na części pszenicy zastosowałem Charisme i tam mam spokój z jakimkolwiek usychaniem liści. Na pozostałej części użyłem trochę tańszych środków grzybobójczych (powiedzmy ze średniej półki) i objawy żółknięcia zaobserwowałem już w trakcie kwitnienia. Postanowiłem wtedy zastosować jeszcze jeden zabieg grzybobójczy, trochę sie to wszystko wstrzymało ale nie dość że uderzyłem w koszty - w sumie te dwa zabiegi tańszymi środkami okazały się dużo droższe to jeszcze żeby był taki sam efekt jak po Charismie a tu mu sporo brakuje. Wydaje mi sie że na liść flagowy warto zastosować preparat z górnej półki a jest w czym wybrać (cena naprawdę dobrego fungicydu kształtuje sie w przedziale 150-200zł/ha ale warto zainwestować) ale nie wolno zapomnieć o pierwszym zabiegu, też nie może być byle jaki (koszt 100-150zł/ha). Tak jak powiedział przedstawiciel regionalny BASF w naszych warunkach zupełnie wystarczą dwa zabiegi grzybobójcze ale wykonane dobrymi środkami - ok 300zł łącznie - tyle trzeba wydać na dobrą ochronę przed chorobami.

#32 Share farmer07

farmer07

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 98 postów

Napisany 07 lipiec 2008 - 19:22

Żółkniecie zbóż. Co to jest? Napiszcie jakie stosujecie programy ochrony pszenicy w walce z chorobami oraz wasze spostrzeżenia.

#33 Share rafff24

rafff24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 844 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, motoryzacja

Napisany 10 sierpień 2008 - 15:14

Żółkniecie zbóż. Co to jest? może się narażę, tym "najlepszym firmom" po 300 zł, ale ja obserwuję to, że najważniejsza jest substancja czynna, i termin wykonania i dawka środka, a na przedstawicieli handlowych to trzeba patrzeć z rezerwą, bo oni od tego są, by jak najwięcej sprzedać, i każda myszka swój ogonek chwali

nawet najdrożdzy środek nie zdziała cudów w nieodpowiednim terminie, przy złym sprzęcie, itp, wywalimy tylko pieniądze w "błoto"

Ja w tym roku stosowałem:

1 zabieg (1 kolanko cm nad ziemią): sarfun 500SC ( karbendazyn) + antywyleczacz płynny, 1.5 l/ha ( około 50 zł /ha łącznie)

2 zabieg na początku kłoszenia Artea 330 EC + karate zeon+ ekosol (koszt około 100zł/ha)

wynik: pszenica co prawda na ziemniakach i buraku pastewnym, póżny siew, sypnęła ponad 6 t/ha, i jak by nie susza, to aż się boje myśleć, ile by tego było, bo od kwitnienia do zbioru praktycznie nic nie padło z nieba

a bez ochrony kilka lat temu to ledwo 4 tony wyciągał Tata, a warunki klimatyczne były lepsze, (opady itp)

pozdrawiam

#34 Share iron

iron

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1397 postów

Napisany 12 sierpień 2008 - 21:39

Żółkniecie zbóż. Co to jest? to że przedstawiciele kit wciskają to prawda i termin i jaka substancja czynna też
no i pogoda też. ja w tym roku to troche kombinowałem ale sie opłaciło bo zboże pomimo deszczy było zdrowe jak nigdy ale koszt też był duży ok 265zł na dwa zabiegi. skład na pierwszy zabieg; Brio 0,5l. Corbel 0,25l. Duett Ultra 0,45l. drugi zabieg to Swing Top.i nie opózniajcie zabiegów sam sie o tym przekonałem

#35 Share iron

iron

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1397 postów

Napisany 09 listopad 2008 - 21:04

Żółkniecie zbóż. Co to jest? ostatnio zauważyłem w moich stronach że u nie których rolników pola pszenicy zaczynają żółknąć na tych wcześniej sianych tj.ok.20września o ile sprawą jasną jest że tam gdzie pszenica po pszenicy to na pewno fusarium.a na polach po rzepaku i do tego materiał kwalifikowany był wysiany to nie wiem co może być przyczyną.dziwnie bo pasami i na poprzeczkach żółknie.jak myślicie co może być przyczyną?

#36 Share jerzy

jerzy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 531 postów

Napisany 10 listopad 2008 - 18:26

Żółkniecie zbóż. Co to jest? Na mój gust najprawdopodobniej brakuje magnezu w glebie, myślę że należy wykonać oprysk siarczanem magnezu i to, w miarę szybko, na wiosnę zastosować w pierwszej dawce saletrę amonową z dodatkiem magnezu i jeszcze raz siarczan magnezu np z antywylegaczem, powinno pomóc, może tak się dziać gdyż rzepak pobiera z gleby dużo magnezu aby wytworzyć wysoki plon, mogą być też mszyce, zobacz czy nie ma objawów żerowania, ale mało prawdobodobne, pozdrawiam

#37 Share iron

iron

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1397 postów

Napisany 10 listopad 2008 - 21:42

Żółkniecie zbóż. Co to jest? to nie moje pole,ale wiem że pola są w dobrej kulturze,i na pewno za gęsto posiana pszenica była tak więc może być to przyczyną.szkodniki też wykluczam,zastanawiałem sie czy to nie herbicyd bo pryskali ,ale na jednym polu było to już przed zabiegiem

#38 Share młody17

młody17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów

Napisany 12 listopad 2008 - 22:39

Żółkniecie zbóż. Co to jest? w moich stronach podobna sytuacja, z tym ze co niektórzy siali w błoto, wiec tutaj wg. mnie to jest przyczyną. Na innych polach z kolei, gdzie posiano zboze przed tymi trzema tygodniami deszczu widac wyraźnie, ze coś jest nie tak, albo w ziemi, albo tak jak poprzednik wspomniał herbicyd. Zastanawia mnie jeden fakt, czy aby sami sobie nie zaszkodzili, bo pryskali 3-4 dni po siewie...??? Z tym niedoborem magnezu to równiez moze być jak najbardziej słuszne stwierdzenie. Byćmoże brakuje któregoc z mikroelementów, w tym przypadku może być to mangan (jeśli sie nie myle to własnie tak sie objawia, długie ciękie paski zółknacych siewek). Według mnie to w ostatnich latach ludzie zapominali właśnie o mikroelementach (nie stosuje sie juz obornika w takich ilosciach) i "go" poprostu brakuje. Nic innego mi do głowy nie przychodzi skoro mówisz, że gleba w dobrej kulturze, więc uwstecznienie któregos składnika raczej nie mozliwe... tyle z mojej strony. ;) jeśli bedziesz miał jakies pewne dane w temacie to napisz. Pozdrawiam

#39 Share zorzyk2

zorzyk2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3403 postów

Napisany 12 listopad 2008 - 22:57

Żółkniecie zbóż. Co to jest? Mi co prawda nie pszenica ale pszenżyto i żyto aż zaczerwieniło się po oprysku gleanem. Teraz wraca do normy i mocno się krzewi. Pierwszy raz tak się stało, w ODR-rze mówili jeszcze o wpływie przymrozków.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share jerzy

jerzy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 531 postów

Napisany 13 listopad 2008 - 12:03

Żółkniecie zbóż. Co to jest? Rzeczywiście pod wpływem przymrozku rośliny kumulują cukier w komórakch i roślina nabiera czerwonego koloru. Umnie też pszenica "siedziała" dość długo dopiero w trakcie ciepłych dni listopada elegancko pokrzewiła się i wygląda przyzwoicie, już bałem się że, posiałem za rzadko , siew wykonałem vw terminie 26-30 września, ale ogólnie pszenice w moich stronach wyglądają słabo, na mój gust są niedożywione.