marcin_kost1

Żółkniecie zbóż. Co to jest?

Polecane posty

Witam

Mam problem z moją pszenicą, dzisiaj zauważyłem że na górnych liściach (liściach flagowych) pojawiły się żółte przebarwienia i to dosyć mocne a na czubkach liścia są widoczne również lekko czerwone przebarwienia. Występuje to tylko na najwyższych liściach. Nie wiecie co to może być? Pszenica jeszcze sie kłosi, więc te liście są przy kłosie.


. . .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
S-Piotr    58

Prawdopodobnie to objawy suszy też tak mam .


Wszystko należy robić w sposób tak prosty, jak to tylko możliwe,i ani trochę prościej.
.......... [Albert Einstein]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kraker    2

a może opryskiem przypaliłes bo u nas pojawiły się żółtawe przebarwienia na górnych liściach i sąsiad mówił że może oprysk przypalił


MF & Zetor siłą naszej gospodarki

Wszystkie moje materiały chronione prawem autorskim

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekl    0

Właśnie o czym wy tu rozmawiać też zauważyłem na swojej pszenicy, W niektórych miejscach występuje tego więcej a niektórych mniej. Jak dzwoniłem do takiego doradcy to mówił mi że to napewno nie jest grzyb. Moim zdaniem to się zrobiło przez te ostatnie mrozy te rośliny zostały zachamowane przemarzły i teraz to z siebie zrzycają. Nie wiem tak dokładnie czego to jest przyczyną może to przez mrozy jak wiecie dokładnie od czego to napiszcie aha ja jestem z mazowieckiego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
griga    1075

A pryskasz mocznikiem? Liść flagowy jak sie przesadzi to właśnie taki się robi. Na chorobę to mi nie wygląda, choć najlepiej jak wrzucił byś zdjęcia to wtedy będzie można coś więcej powiedzieć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AGRObombula    2

Potrzebuje pomocy na polu posiałem dałem nawóż w odpwiednich dawkach jak co roku ten sam problem :) pojawiają sie żólte plamy już sam niewim co z tym robić bo już wszystko tam prubowałem. proszę o pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AGRObombula    2

robiłem badania wapno sypałem całymi tirami i co rok to gorzej juz niewiem sam co robić niema coś aby popryskać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sosek xu li    4

Mogą być dwie przyczyny, wyorana martwica (ziemia jałowa) lub grzyb atakujący ziarno co jest spowodowane brakiem zaprawy na ziarnie podczas siewu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

No w tym roku to bym chyba gdzie indziej szukał przyczyn.

 

Nie było mrozów drugą zimę z rzędu. Azot przez to został całkowicie wypłukany, oraz przez dosyć dużą ilość opadów wiosennych, zwłaszcza jak został wcześnie zastosowany. Jestem prawie pewien że te żółknięcia są w miejscach gdzie jest lżejsze podglebie (bardziej przepuszczalna ziemia. U mnie jest to samo i trochę mnie wkurza jak na poę patrze.


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat    113

Może przysuszyło? U nas nie padało od 3 tygodni i na piasku jare zboża robią się żółte :/ .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankris    12

U nas też robią się zółte, ale chyba z nadmiaru wilgoci, bo lało prawie cały czas przez ostatnie trzy tygodnie.

Co do plam, to może brak magnezu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AGRObombula    2

sosek xu li raczej chyba ani jedna z twych propozycji niepasuje bo zboże mam z centrali wszystko zaprawiane ja nawet swój materiał jak sieje to wszystko zaprawiam.

 

jankris mi sie też tak wydaje ze to brak magnezu jutro wyprubuje używając siarczanu magnezu tak za dwa tygodnie będą efekty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ralfMTX140    3

A siałeś w jakie warunki glebowe? Było mokro czy sucho?


New Holland TM175 i McCormick MTX140 = dwa główne konie pociągowe w gospodarstwie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maras    5

Masz racie jak to opryskasz siarczanem to pomoże tylko musisz to powtażać kilka razy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czarnyyyy    4

Jak wapno sypales calymi tirami to moze przewapnowales,a to tez nie jest wskazane,zwlaszcza moze zaszkodzic jesli stosuje sie duze dawki jednorazowe. Daj gleby do dokladnej anlizy i wyjdzie co jest w niej i co trzeba dac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majranjd    8
No w tym roku to bym chyba gdzie indziej szukał przyczyn.

 

Nie było mrozów drugą zimę z rzędu. Azot przez to został całkowicie wypłukany, oraz przez dosyć dużą ilość opadów wiosennych, zwłaszcza jak został wcześnie zastosowany. Jestem prawie pewien że te żółknięcia są w miejscach gdzie jest lżejsze podglebie (bardziej przepuszczalna ziemia. U mnie jest to samo i trochę mnie wkurza jak na poę patrze.

mam dokładnie to samo, w pszenicy ozimej, najpierw oddam próbki do analizy, popryskam to siarczanem magnezu, ale tez skłaniam sie ku tej tezie ze przez przepuszczalne podłoze to moze byc, bo tak: na glinie tego nie ma, a poza tym jesli jest to na duzym stoku gdzie mozliwe sa duze spływy wody do nizej połozonej częsci... a zgadza sie lało nienormalnie w tym roku na wiosne, a I dawke azotu dalismy bardzo wczesnie, jak zwykle z resztą... w tym roku chyba to nie było dobre posunięcie, ale skad miałem wiedziec ze tak bedzie...


DEZERTER

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AGRObombula    2

czarnyyyy z wapna za dużo nienasypałem bo były robione badania przed i po wapnowaniu i jest wszystko w normie

ralfMTX140 to niema nic do rzeczy sianie w mokrym czy suchym w moim przypatku bo rośliny zaczynają żółknąc na etapie 3-4 listak konic kwietnia początek maja a jak tak sie robi to przyczyna leży w tym ze brak magnezu tylko ze to trzeba powtarzać kilka razy dlatego też na moje hektary zamówiłem 8 ton siarczanu magnezu i 8 ton mocznika hehe mam nadzieje ze wystarczy i bedzie na coś to wyglądać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pioter    46

a moze to przymrozek był... ;)


Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AGRObombula    2

pioter przymrozku to niebyło i to napewno a ziemi niemusze badać bo byla badana jaieś 5 razy to wiem ze oroblemem magnez jest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czarnyyyy    4

To jak wiesz w czym problem to czemu zadawales takie pytanie w pierwszym poscie??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krystian93r    0

Kurcze tez mam tak na jednym kawałku :angry: No i chyba odżywką ciachniemy i może będzie oki<_<

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez wojtii
      Przydało by się dać wapno na pole, tylko jakie? Wiem tylko tyle, że muszę wapnować. Ale jakie dać, ile i gdzie je kupić w okolicy Wrocławia, bliższej lub dalszej?
    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj