Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żółkniecie zbóż. Co to jest?

322 odpowiedzi na ten temat

#61 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 621 postów

Napisany 17 grudzień 2009 - 20:24

Żółkniecie zbóż. Co to jest? Żółte zabarwienie liści może oznaczać niedobór Manganu.

Niedobór magnezu objawia się ciemnozielonymi plamami ułożonymi łańcuchowo (nagromadzenie chlorofilu) na wyblakłych starych liściach. Kolejnym objawem są prążkowane (tygrysie) wyblaknięcia między żyłkami liścia - chloroza, która w zaawansowanym stadium prowadzi do jego obumierania - nekrozy.

Zabieg odżywkami zawierającymi Mn w fazie 2,3 liści powinien pomóc.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żółkniecie zbóż. Co to jest? Dzisiaj, 09:50
  •  

#62 Share Dawid777

Dawid777

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1075 postów
  • Zainteresowania:Fotografia, sprzedaż maszyn ich budowa oraz naprawa, drifting

Napisany 17 grudzień 2009 - 22:14

Żółkniecie zbóż. Co to jest? Agrofoto.pl Forum -> Galeria -> Wyświetlanie obiektu -> Pszenica ozima :unsure:
“Sukces, to robienie tego, co chcesz robić, kiedy chcesz, gdzie chcesz, z kim chcesz, tak długo, jak tylko chcesz.” Anthony Robbins
Sprzedam: rozsiewacz rauch zs(a) komet, rozsiewacz kuhn zsa 450 hydr, rozrzutnik czarna białostocka, przyczepę 3.5t niską wywrotkę zarejestrowaną, agregat ścierniskowy kongskilde vibro-flex 9 łap, Prasę z224/1, alufelgi 18" BMW m3 styling 72

#63 Share miszka31

miszka31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1139 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze

Napisany 17 grudzień 2009 - 23:24

Żółkniecie zbóż. Co to jest? w mojej okolicy problem pojawił się na glebach lekkich i łatwo przepuszczalnych, na zbożach posianych w optymalnym terminie tego tak nie widać,lepiej ukorzenione, zboża posiane później mają słabo rozwinięte korzenie przez co nie mogą pobrać składników, tylko których?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#64 Share jerzy

jerzy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 531 postów

Napisany 18 grudzień 2009 - 09:17

Żółkniecie zbóż. Co to jest? Odpowiadam kolegom Dawid 777 i Miszka
Dawid moim skromnym zdaniem brakuje u ciebie magnezu, na wiosnę rozsiać saletrę amonową z magnezem za jakieś 7-8 dni poprawić siarczanem magnezu (ok, 5 kg na ha) potem można powtórzyć na koniec krzewienia. Nie zaszkodziło by zrobić badania na zawartość składników PK i makroskładniki ;)pozdro

Miszka teraz ty na tapecie. Jeżeli chodzi o pobieranie składników a raczej o problem ich pobierania to wygląda to następująco, na lżejszych glebach problem jest głownie z potasem azotem i magnezem, fosfor generalnie lepiej "utrzymuje" się w glebie (lepiej jest wiązany przez kompleks sorpcyjny i próchnicę- dlatego taka ważna).
Na wiosne poradziłbym wymieszać Yarę 5-10-25 lub podobną z saletrą amonową z magnezem i aby tylko da się wejśc w pole rozsiać , zawarty w Yarze potas szybko z rosą i deszczem wniknie do gleby, chodzi oto też że brak potasu negatywnie stymuluje pobierania azotu a to może mieć decydujący wpływ na plon a potem tego nie nadgonisz roślina uformuje pędy kłosonośne te które będzie mogła wyżywić, nie poczeka na składnik.
Potem w fazie krzewienia dać coś dolistnie ale nie jakieś g.... ale Agroleaf NPK lub Basfoliar NPK (górna dawka nie skąp :unsure: )

Dajcie znać na wiosnę jakie efekty, wrazie co pytajcie. pozdrawiam jerzy

#65 Share Macius

Macius

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 671 postów
  • Zainteresowania:WINO KOBIETY I ŚPIEW

Napisany 01 maj 2010 - 22:57

Żółkniecie zbóż. Co to jest? Ludzie powiedzcie co może być otóż 9 dni temu pryskałem moją pszenice Stabilanem, modusem i jeszcze siarczanem. Aby się lepiej rozkrzewiła pierwsza dawka była 10 dni temu pszenica ładnie się zaczęła rozwijać dałem drugą dawkę 2 dni temu i dzisiaj patrze na pole a pszenica ginie w oczach żółkną jej liście od spodu CO to może z nią być?? :rolleyes:

#66 Share kobra89

kobra89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2494 postów
  • Zainteresowania:Projektowanie i majstrowanie nad maszynami.

Napisany 02 maj 2010 - 06:57

Żółkniecie zbóż. Co to jest? To napisz lepiej jaka byla dokladnie pogoda i o której godzinie ją pylileś to Ci pomoge.
Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

#67 Share pabloooo

pabloooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 461 postów

Napisany 02 maj 2010 - 07:43

Żółkniecie zbóż. Co to jest? na pewno rdza opanowała twoją plantacje.Miałem podobnie i już wszystko opryskałem tam gdzie mocne porażenie było tzn większe pojechałem Tiltem turbo a tam gdzie w miarę było ok Bumperem

#68 Share jerzy

jerzy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 531 postów

Napisany 02 maj 2010 - 07:51

Żółkniecie zbóż. Co to jest? Zawsze twierdziłem że nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu. Maciek powiedz po co dales 10 dni temu 2 antywylegacze, przecież było sucho i zimno a szczególnie w nocy, przecież ona praktycznie nie rozwijała się, dopiero teraz w pszenicy ruszyła pełną wegetaja. Ja nie dałem ani kropli CCC i czekam. Pytasz czego zatrzymala się a jak by tobie ktoś dał tobie młotkiem kilowym po głowie jak jesteś głodny i zmarzniety a po tygodniu poprawił półkilowym żebyś pamiętał. Ty tak zrobileś pszenicy swojej. Poprostu zgasiłeś pszenicę na samym początku wegetacji. Ciekawe co z drugą dawką azotu dałeś ? Co teraz koniecznie jakąś odżywką, ale dobrą typu Basfoliar, Agrleaf (NPK) oraz Tytanit. Na drugi raz czytaj etykietę i patrz w jakim stanie jest pszenica. Sorki za rygorystyczny ton ale czasem trzeba potrząsnąc osobnikiem. Pozdrawiam Jerzy

#69 Share kobra89

kobra89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2494 postów

Napisany 02 maj 2010 - 07:54

Żółkniecie zbóż. Co to jest? A ja powiem że opryskałeś siarczanem w sloneczny i cieply dzień, a nie samym wieczorem jak jest rosa. I temu tak pali teraz liście, nie martw sie popadaja deszcze i odzyje.

#70 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 02 maj 2010 - 08:03

Żółkniecie zbóż. Co to jest?

Zawsze twierdziłem że nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu. Maciek powiedz po co dales 10 dni temu 2 antywylegacze, przecież było sucho i zimno a szczególnie w nocy, przecież ona praktycznie nie rozwijała się, dopiero teraz w pszenicy ruszyła pełną wegetaja. Ja nie dałem ani kropli CCC i czekam. Pytasz czego zatrzymala się a jak by tobie ktoś dał tobie młotkiem kilowym po głowie jak jesteś głodny i zmarzniety a po tygodniu poprawił półkilowym żebyś pamiętał. Ty tak zrobileś pszenicy swojej. Poprostu zgasiłeś pszenicę na samym początku wegetacji. Ciekawe co z drugą dawką azotu dałeś ? Co teraz koniecznie jakąś odżywką, ale dobrą typu Basfoliar, Agrleaf (NPK) oraz Tytanit. Na drugi raz czytaj etykietę i patrz w jakim stanie jest pszenica. Sorki za rygorystyczny ton ale czasem trzeba potrząsnąc osobnikiem. Pozdrawiam Jerzy

Ubiegłeś mnie no ale trudno tylko sie dołącze do twego postu i dodam z pamięci bo zapiski mam w ciągniku że do antywylegaczy trzeba min temp dla ccc 8-12, dla moddusa 12-15 a dla etofonu pow 15.
Jak niedajboże po ccc przymrozek łapnoł czy +2 nawet to pszenica pożółknie.Jedyne lekarstwo to odżywki, siarczan magnezu i azot i to kilka zabiegów co 7 dni tak myśle.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#71 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 8220 postów

Napisany 02 maj 2010 - 08:39

Żółkniecie zbóż. Co to jest? Niestety przedmówcy mają rację.Ja w piątek pojechałem z odżywkami na pszenicę gdzie jeszcze w tym roku się nie pokazywałem z opryskiwaczem.Jest to pole można powiedzieć że w górach [całkiem inna wegetacja ,dwa tygodnie późniejszy zbiór] pszenica na połowie jest żółta.Podejrzewam że było tam z -3 lub -4 stopnie.Dałem z 25kg mocznika/ha 3 litry cumansa i 3 litry 4yeld [odżywki z Dalgety].

Pszenica ma tam ok15 cm a na innych polach ponad 20 a siane były 27-09.

Ja CCC pryskałem w wtorek i jest ładnie,a sąsiad po przymrozkach w czwartek i ma dużo po przypalanej,ogólnie dużo widzę pszenic po przypalanych w tym roku.

Kuzyn przypalił przy oprysku na chwasta.

Też myślę że że w rolnictwie trzeba nauczyć się niekiedy nie spieszyć.

#72 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 02 maj 2010 - 09:09

Żółkniecie zbóż. Co to jest? Ja rano pierwsze co robie to sprawdzam w necie pogode na tydzień do przodu i dopiero potym podejmuje decyzje z czym i gdzie jechać.Aż zle sie mi robiło jak sąsiad o 18 pojechał pszenice od chwastów prysk
ać a na rano zapowiadali -6(było -4).Przy tych cenach środków do produkcji i marnych cenach plonów takie błędy mogą przesądzić o opłacalności prowadzenia plantacji. Ja przez tydzień nie mogłem wyjechać opryskiwaczem bo co rano na minusie ale co niektórym to nieprzeszkadzało a puzniej sie każdy pyta , a czym ty pryskałeś że nie ma chwastów? Proste , tym samym tylko w zalecanych temperaturach.
Pozdrawiam i życze optymalnych warunków do prowadzenia plantacji. :rolleyes:

#73 Share Henius91

Henius91

Bad Moderator

• Moderator Galerii
  • PipPipPip
  • 2650 postów

Napisany 02 maj 2010 - 10:57

Żółkniecie zbóż. Co to jest? koledzy mam problem z pszenica. a dokladnie chodzi o to, ze nie chce sie rozkrzewic... dostala 200 kg azotu w pierwszej dawce 3 tygodnie temu i jedynie na czarnoziemach widac ze lekko ruszyla, ale w innych miejscach to dalej widac rzadki i powoli robi sie zolta. gleba nie jest zla bo jest to 4 klasa i rosly kiedys tam buraki cukrowe wiec pszenica tez powinna rosnac. moze dac jakis oprysk?? pierwszy raz sieje pszenice na takiej ziemi wiec nie wiem co tu zdzialac. jesli chodzi o to ze za sucho to tez myslalem, ale na 5 klasie pszenzyto rosnie az milo patrzec. odmiana pszenicy to Bogatka a siana byla gdzies na poczatku pazdziernika...
"Ernte gut, alles gut" ...:::KRONE:::...
Valtra - Your Working Machine

http://www.youtube.com/user/Henius91 moje filmy

#74 Share kobra89

kobra89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2494 postów

Napisany 02 maj 2010 - 12:52

Żółkniecie zbóż. Co to jest? Według mnie brak magmnezu. Ja coroku się borykam z takim problemem w pszenzycie.

#75 Share elwis2

elwis2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 343 postów

Napisany 02 maj 2010 - 12:56

Żółkniecie zbóż. Co to jest? Daj siarczan magnezu+odżywke zawierającą miedz, powinno pomóc...

#76 Share piotrek10

piotrek10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów
  • Zainteresowania:sport, rolnictwo, nauki humanistyczne

Napisany 02 maj 2010 - 15:28

Żółkniecie zbóż. Co to jest? Deszcz popada, dasz dobrą odżywkę i będzie ok.

#77 Share jerzy

jerzy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 531 postów

Napisany 02 maj 2010 - 18:21

Żółkniecie zbóż. Co to jest? Heniu spokojnie jeśli to odmiana Bogatka to ta odmiana rozwija się wolnie niż inne , taki ma rytm , ile byś nie nasypał wyglądać będzie mizernie taka jej uroda, ale potem jak przyjdzie ciepło i deszcz - szybko sie wyrówna, oczywiście możesz podkarmiać siarczanem i odżywakmi

#78 Share Macius

Macius

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 671 postów
  • Zainteresowania:WINO KOBIETY I ŚPIEW

Napisany 02 maj 2010 - 19:22

Żółkniecie zbóż. Co to jest? Panowie dałem taką dawkę jaką mi poradził agronom więc chyba zna się na tym. Podjechaliśmy z nim na pole i powiedział że dostałą duży szok przez te środki i że to nie szkodzi za tydzień powinna być już dobra. Sorki za pomyłkę ale pryskałem Stabilanem a nie Antywylegaczem i siarczanem magnezu oraz Modusem
1 dawka to było 0.2 modusa 0.8 Stabilanu i 1,5kg siarczanu magnesu na hektar druga dawka taka sama. Pryskałem po południu gdy szło już do chłodnego i nie pryskałem tego przez jeden dzień tylko przez 3 i na tych co pryskałem jest żółta rozchodzi się o 45ha

#79 Share pandanger

pandanger

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 116 postów

Napisany 02 maj 2010 - 19:40

Żółkniecie zbóż. Co to jest? A napisz jeszcze co to za odmiana? Bardzo ważne!!!
Everything is dust in the wind

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#80 Share murtek

murtek

John Deere

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 2150 postów

Napisany 02 maj 2010 - 20:03

Żółkniecie zbóż. Co to jest? Antywylegacz a Stabilan to prawie to samo.
U mnie również zauważalne są żółte liście, jak by usychała. Być może jest to samo co u @Macius`a, gdyż stosowałem wiele środków ochrony roślin w krótkim czasie, m.in nawozy, opryski na chwasty, antywylegacz, odżywki, opryski na grzyba i znowu nawozy. :rolleyes:
CZĘŚCI ZAMIENNE, OLEJE, FILTRY JOHN DEERE, CASE, STEYR, NEW HOLLAND, MANITOU, VADERSTAD, HORSCH, LEMKEN, KOCKERLING, POTTINGER, HARDI, MASCHIO GASPARDO, FARMET. NISKIE CENY ORAZ SZYBKA WYSYŁKA (18 ZŁ) TEL. 697 970 169 e-mail: m_martka@osadkowski-cebulski.pl