marcin_kost1

Żółkniecie zbóż. Co to jest?

Polecane posty

dyczko0    25

Jak na moje objawy niskiego ph wyglądają nieco inaczej, najczęściej żółkną całe rośliny i takimi placami w obrębie niskiego ph gleby. Ph 5.14 to nie jest jeszcze tragicznie, chociaż pszenicy nie uprawiam więc nie powiem na swoim doświadczeniu jak ona się zachowuje.

 

Ja miejscami mam ph nawet 4.0 i na życie nie mam takich objawów więc to nie może być przez ph.

 

 

Ja mam co prawda pszenżyta w jednym kawałku po życie w drugim po łubinie, tam gdzie był łubin pryskałem od grzyba i pole jest czyściutkie ani jednego żółtego listka. A pszenżyto po życie , bez oprysku bo przymrozki mnie naszły. Ma gdzieniegdzie żółte liście od spodu. Ale zaznaczam, że gdzieniegdzie, u ciebie to wygląda jakby było na każdej roślinie praktycznie.

Obstawiam chorobę grzybową.

Ja na wiosnę pryskam Artea 330 0,3l + Mirage 450 0,5l, dosyć szerokie spektrum i w miarę cenowo.

 

Ale w sumie nie masz się jeszcze co zbytnio martwić, to tylko dolne liście, szybki oprysk na wiosnę i powinno pomóc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

Ochrona fungicydowa napewno będzie tylko chciałbym wiedzieć co to jest żeby w przyszłości nie popełnić znowu tego samego błędu. Objaw wystepuje tylko na pszenicy obok pszenżyto zielone jak szczypiorek na wiosne:)


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal14514    0

witam. co może być powodem żółknięcia przenicy,a dokładnie żółkną końce liści. czy to może być przes oprysk. bo pryskałem gdy temperatura była 30 stopni w słońcu a na oprysku pisało że do 25. oprysk to Lancet.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fokuska    1

czy ktoś może wie dlaczego jęczmień który jakiś miesiąc temu był zasiany zaczyna żółknąć? czy to jakiś grzyb czy inna choroba? może zbyt dużo deszczu...są miejsca że całkowicie wyginął

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja siałem kukurydzę kilka razy pod rząd i zawsze była dobra a w tym roku zasiałem zboże i powschodziło i zrobiło się żółte więc wywiózłem gnój dałem trochę nawozu i zasiałem jeszcze raz kuku i też żółknie w tym miejscu i jaka może być przyczyna

Edytowano przez mariusz123456789a

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
donweter1989    2932

A może niedobór magnezu? Robiłeś badania gleby?

Edytowano przez donweter1989

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bodzio111    6

Witam. Mam problem z pszenicą Mulan. Otóż, mam zasiane w jednym kawałku około 4 ha. Jest to pole o klasach 3,4,5. Problem polega na tym,że na górce pszenica żółknie ,ale tylko na górce(obszar około 30 arów). Na pozostałym obszarze jest ok. Poradźcie koledzy jaki występuje tu problem.Z góry dziękuje i pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bodzio111    6

To że lekka na górce jest to prawda ,ale wilgoć jest, cały czas mokra ziemia jest więc to nie wina braku wody na pewno ;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Kupujesz płytkę wraz płynem helliga.Odrobinę ziemi pobranej z głębokości warstwy ornej kładziesz na płytkę i zalewasz płynem.Po około 2 minutach porównujesz kolor cieczy ze skalą na płytce.koszt około 20 zł i możesz zrobić 40 pomiarów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bodzio111    6

Ok dzięki wielkie ,jutro kupię i zrobię to. Dam znać

Edytowano przez bodzio111

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek24m    12

Może ktoś powie co może być przyczyną widoczną na bardzo wielu polach w obecnej chwili placowe przebarwienia zbóz głównie pszenicy,

W centralnej Polsce bardzo nagminnie to obserwuję.Aż się robi żółto.Mówiąc o sobie to niby nawzów dostatek,mikroelementy też dostała najgorsze poletka potraktowane nawet od chorób grzybowych to mimo to zbyt mała poprawa.Może coś jej brakuje ale sam niewiem czego.Oczywiście dzieje się to raczej na słabszych przepłonowych glebach.Co by jej dowalić. --dzięki z góry za podpowiedż.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magik0578    5

U mnie w jęczmieniu też to miałem.jedni mówili ,że to żółta karłowatość liści, drudzy robal,niedobory pk. Zrobiłem zabieg pierw robal +fungi (propikanazol)ale nic nie dało..po zabiegu pk Mn widać poprawe ,że dalej to się nie rozwija a widać,że się zieleni. Natomiast pszenica zbyt gęsty siew i brak pk i magnezu.Mam 20ha pszenicy i 2ha zasiałem 240kg linusa bo mi tyle siewu zostało i chciałem to wysiać a na 18ha to 180-200kg/ha to na tych 18hapszeniczka piękna zieleniutka a na tym mniejszym kawałku stanowisko po rzepaku żółknie ph na obu takie samo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek24m    12

Czyżby wyglądało na to że nie może pobrać sobie fosforu i potasu z gleby .Dałeś teraz to pk z chwilą występowania żołknięcia na glebę czy coś z dolistnego np alkalin pk taki co znam środek dolistny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Polus0    16

Koledzy mam podobny problem. Zakupiłem nawóz dolistny Rosasol 8-17-41. Czy w takich niskich temperaturach warto jeszcze opryskiwać? Da to efekt? Żałuję że nie dałem nic pod korzeń, nauczka na przyszłość. Ale chcę ratować tą plantację:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafto    30

Niskie ph, słaba ziemia, robal, przypalone herbicydem , nic innego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bodzio111    6

A możliwe koledzy że ze place żółte to pozostałości po Command-dzie ,które były pryskane ziemniaki i teraz jeszcze zboże gnębi na tych przepuszczalnych glebach właśnie?? Może to jest przyczyna??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Macius    60

Witam od 3 lat borykam się z problemem na jednym polu a mianowicie chodzi o to że na moim kawałku 20 hektarowym kupionym 3 lata temu na którym tego roku posiałem pszenice ozimą 200kg/ha około 25 września pszenica ginie (żółknie liście fioletowe) i jest mniejsza od innych i to jest takimi pasami. Co z nią sie może dziać? A w zeszłych latach jak uprawiałem też tak się działo późną jesienią i wiosną pszenica praktycznie znika i robią się takie place na polu i później zarastają trawą którą nie da się w żaden sposób zwalczyć. A na tych placach po orce ziemia jest strasznie pulchna i sucha. Co z tym robić??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez wojtii
      Przydało by się dać wapno na pole, tylko jakie? Wiem tylko tyle, że muszę wapnować. Ale jakie dać, ile i gdzie je kupić w okolicy Wrocławia, bliższej lub dalszej?
    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj