Skocz do zawartości

Zdjęcie

Reklamacja materialu siewnego.

6 odpowiedzi na ten temat

#1 Share tobago

tobago

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:fotografa, muzyka

Napisany 26 kwiecień 2012 - 21:26

Reklamacja materialu siewnego. Temat poruszałem w innym dziale ale chyba nieodpowiednim zatem rozpocznę go tutaj.

Równy miesiąc temu siałem selekcyjne pszenżyto. Ilość nasion - 200kg/ha. Do dnia dzisiejszego poschodziło kilkadziesiąt roślin na metrze kwadratowym, dokładnie nie wiem, ale ogólnie nędza. Po rozkopaniu nasiona które nie powschodziły są miękkie i dają się rozgnieść w palcach, nie widać oznak kiełkowania choć na etykiecie siła wynosi 97%.
Doszukałem sie opakowań by sprawdzić datę i na etykiecie jest 'data zabezpieczenia - 02.2011'. Czyli nasiona wyprodukowane w sezonie 2010. Wtedy pewnie też zaprawiane.
Czy czasem punkt dystrybucji nie powinien ostrzegać że nasiona są z zeszłego sezonu i leżąc tyle czasu w zaprawie ich siła kiełkowania może być mniejsza?

Prawdopodobnie czeka mnie przesiewanie pola. Zastanawiam sie czy jest szansa na choćby zwrot kosztów za trefny materiał siewny za który przyszło mi zapłacić 2400zł/t.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Reklamacja materialu siewnego. Dzisiaj, 21:10
  •  

#2 Share StasiekS

StasiekS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 26 kwiecień 2012 - 22:20

Reklamacja materialu siewnego. Próbuj może z rękojmią i domagaj się obniżenia ceny bo w sumie materiał siewny pod to podchodzi. Tylko pytanie kiedy to wysiałeś? Bo jeżeli będzie się zbliżał miesiąc to nie zwlekaj z tym i informuj na piśmie sprzedającego czego chcesz.

#3 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3925 postów

Napisany 27 kwiecień 2012 - 19:53

Reklamacja materialu siewnego. Sprzedający nie ma obowiązku informacji tylko powinien dać ponowne badanie materiału siewnego na siłę kiełkowania ( bo takie badanie jest obowiązkowe aby materiał z poprzedniego sezonu sprzedawać - chyba że coś się zmieniło).

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share piotrb14

piotrb14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2160 postów

Napisany 27 kwiecień 2012 - 20:16

Reklamacja materialu siewnego. a jak udowodnisz że to właśnie to zasiałeś... no właśnie... z nimi nei wygrasz, a to zboże to mogło być od chłopa w worku i zaprawione a nie kfalifikat. tak to teraz jest w tej Polsce, każdy patrzy żeby kogoś oszukać i coś zarobić

>> Zapraszam na fanpage<<
https://www.facebook.com/psrka710

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3925 postów

Napisany 27 kwiecień 2012 - 21:30

Reklamacja materialu siewnego. FV nie zawiera nr. świadectwa ?

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878

#6 Share tobago

tobago

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:fotografa, muzyka

Napisany 27 kwiecień 2012 - 22:58

Reklamacja materialu siewnego. Teoretycznie trudno udowodnić że zasiałem zakupiony materiał na danym polu ale jeśli na próbie kiełkowania którą wykonałem wyszło że skiełkowało ok 5 roślin na 50 to zwrotu pieniędzy mogę się domagać nawet jeśli nasiona ciągle leżą w magazynie w workach. To tak jakby kupić w sklepie starą kiełbasę i jedyną podstawą do zwrotu pieniędzy za trefny towar było ostre zatrucie już po spożyciu.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7 Share emil902

emil902

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 105 postów

Napisany 25 maj 2014 - 11:50

Reklamacja materialu siewnego. kupilem pszenice ze sklepu, miala byc super extra, a na dzien dzisiejszy okazuje sie ze jest slaba i zagrzybiona nigdy tak jeszcze nie mialem, na innym kawalku sialem swoja pszenice jest normalna. mozna to jakos reklamowac?