Polo1234890

LEPIEJ ZASIAĆ GORCZYCĘ CZY GRYKĘ?

Polecane posty

Polo1234890    1

Witam :D

Muszę zdecydować, czy posiać w przyszłym roku gorczycę czy grykę (bodajże do 9 czerwca muszę złożyć wniosek na rolnośrodowiskowe w którym już to musi być zapisane). Nigdy nie siałem ani gryki ani gorczycy. Jakie są Wasze opinie na ten temat? Które bardziej się opłaca, które łatwiej sprzedać, na jakie czynniki zwrócić uwagę przy wyborze?

Edytowano przez Polo1234890

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192

gorczyce trzeba mieć czym obczyścić ziarko, większe prawdopodobieństwo że po burzy Ci ją wytłucze.. Gorczyca jest dobra bo puszcza głębokie korzenie i robi coś w stylu głębosza.. ja używam jej jako przedplon głównie jednak na nasiona również polecam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gryka musi być posiana na słabych i suchych ziemiach, wtedy broniąc się da ziarno, jeżeli posiejesz grykę na dobrej gliniastej ziemi to h*j z tego będzie wszystko pójdzie w pędy i wyrośnie ci na 1,5 metra.Zależy jaką masz ziemię.Tyle o gryce na gorczycy się nie znam więc nie zabieram głosu.

 

Ten post jest oparty o własne doświadczenia.


Zaufaj mi, jestem inżynierem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
benio1967    154

Uważam ,że pewniejsza jest gryka,bo łatwiej ją przechować chyba tezi łatwiej jak coś się urodzi sprzedać.Sam w tym roku na zrównoważone sieję 8 ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Polo1234890    1

Gleba jest klasy IVa-IIIb. Miejscami trochę bardziej lekka, ale na większości średnia. Nie jest gliniasta.

Ale chodzi mi też o warunki uprawy. Które plonuje wierniej, które stwarza jakieś charakterystyczne trudności, do którego potrzeba więcej praktyki z daną rośliną?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Czytać, czytać.. Ja w ubiegłym roku uzyskałem 1,3 t/ha gryki. Siana w glebę V klasy, siane 100 kg/ha, nawożenie tylko obornikiem i wyrosła na jakieś 130 cm.

Jest tutaj wątek o gryce, więc nie mam sensu rozpisywać się po raz kolejny.

Plonowanie gryki zalezy od opadów i owadów zapylających. Ze źródeł internetowych wynika, że nie jest wierna, za to dobrze wyciąga składniki pokarmowe z gleby i świetnie tłumi chwasty.

Edytowano przez a1fe26c2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pysa    0

tak siej gryke po 1200 zł tona z wydajnością przecientnie 1 tona to lepiej żyto mniej pracy a nakłady podobne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Plon gryki w roku 2013 600kg na dwóch hektarach ilastej gleby. Być może deszcze jej zaszkodziły i nie powschodziła wszędzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez Przemek B
      Czy ktos z was produkuje tyto bo ja tak
      czy w tym roku duzo wam tytoniu zjadly robaki np drutowce?
    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez marcinostry
      witam. chciałbym się dowiedzieć czy uprawa tymianku jest opłacalna na 1ha oraz gdzie można kupić nasiona tymianku z góry dzięki za odpowiedź.
    • Przez szark93
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tej roślinie. Na jakich klasach ziemi najlepiej sie rodzi ? Jaki nawozy i w jakiej ilości stosować ? Czym pryskać ? Ile kg wysiać na 1 ha ? I czy jest dobra na paszę dla bydła ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi .
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj