Skocz do zawartości

Zdjęcie

Skąd się biorą chwasty

15 odpowiedzi na ten temat

#1 Share kzarczyn

kzarczyn

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 99 postów

Napisany 23 kwiecień 2012 - 19:51

Skąd się biorą chwasty Witam
Kupiłem na jesieni pszenicę Tonację z centrali.
Jeden kawałem mam obsiany Tonacją, resztę Finezją z własnych zapasów.
O ile Finezja jest w miarę czysta to w Tonacji mam normalnie dywan z chwastów. Wszystkie pola po żniwach potraktowane Randapem.
To samo z żytem. Kawałki ze zwykłym żytem mam czyste, a na jednym kawałku mam Brasetto z centrali i chwastów o wiele więcej.
A najciekawsze jest to że pojawiły się takie chwasty, które wcześniej u mnie nie występowały.
Czy to przypadek, czy razem z nasionami z centrali kupuje się całą gamę chwastów?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Skąd się biorą chwasty Dzisiaj, 23:35
  •  

#2 Share zbozowy

zbozowy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 343 postów

Napisany 23 kwiecień 2012 - 21:39

Skąd się biorą chwasty w tamtym roku miałem pszenicę z centrali i zaraz po otwarciu worka było widać, że nie jest za czysta.

Naprawy maszyn budowlanych VOLVO u klienta (mechanika, elektryka, dpf, ad-blue).

Obsługa klimatyzacji w każdym sprzęcie u klienta.

#3 Share Soulshakin

Soulshakin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 215 postów

Napisany 24 kwiecień 2012 - 13:22

Skąd się biorą chwasty To prawda że zboża mogą być zanieczyszczone nasionami chwastów ale musisz sobie zadać pytanie czy rzeczywiście aż tyle było zanieczyszczeń - przy siewie może było widać stan materiału siewnego.

Musisz również zrozumieć fizjologie chwastów w glebie jest bank nasion które czekają na odpowiedni moment i wtedy kiełkują. Nasiona które zwiększają zasób banku niekoniecznie muszą pochodzić z materiału siewnego, mogą pochodzić z nie usuniętych chwastów zeszłorocznych, innych pól, miedz czy zasobu z wielu lat wstecz.

Żeby sobie uświadomić to na 1 m2 pola jest 30-70 tys nasion czekających na dogodne warunki, niektóre potrafią tak czekać nawet ponad 70 lat

#4 Share zbozowy

zbozowy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 343 postów

Napisany 24 kwiecień 2012 - 14:06

Skąd się biorą chwasty Ja po prostu zareklamowałem towar i mi przysłali nową partię. ale to było widać już od razu w worku. Chwasty mogą być roznoszone przez zwierzęta, a czasem z obornikiem.

Naprawy maszyn budowlanych VOLVO u klienta (mechanika, elektryka, dpf, ad-blue).

Obsługa klimatyzacji w każdym sprzęcie u klienta.

#5 Share thebest2895

thebest2895

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 24 kwiecień 2012 - 15:15

Skąd się biorą chwasty To że kupisz ziarno z centrali to oznacza że będzie tam jeden gatunek zboża a niestety chwasty możesz zakupić ze zbożem.

#6 Share rafalkom555

rafalkom555

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1483 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, motoryzacja itp.

Napisany 24 kwiecień 2012 - 18:26

Skąd się biorą chwasty Kiedyś wszystko z pola było wywożone i młócone w gospodarstwie a teraz większość zostaje za kombajnem.

#7 Share kzarczyn

kzarczyn

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 99 postów

Napisany 25 kwiecień 2012 - 09:47

Skąd się biorą chwasty Wszystkie pola mam w podobnej kulturze i zachwaszczone są tylko kawałki obsiane materiałem z centrali.
W workach zboże raczej czyste było.
Pytam o podobne przypadki, czy tak to już jest? Czy po prostu przypadek?

#8 Share STANK

STANK

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 441 postów

Napisany 20 maj 2012 - 06:34

Skąd się biorą chwasty witam , czym można zwalczyć oset w pszenicy ozimej z roku na rok jest go coraz więcej , środki którymi pryskam tylko trochę przypalają

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#9 Share mariuszd93

mariuszd93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3444 postów
  • Zainteresowania:mechanika

Napisany 20 maj 2012 - 07:50

Skąd się biorą chwasty

To prawda że zboża mogą być zanieczyszczone nasionami chwastów ale musisz sobie zadać pytanie czy rzeczywiście aż tyle było zanieczyszczeń - przy siewie może było widać stan materiału siewnego.

Musisz również zrozumieć fizjologie chwastów w glebie jest bank nasion które czekają na odpowiedni moment i wtedy kiełkują. Nasiona które zwiększają zasób banku niekoniecznie muszą pochodzić z materiału siewnego, mogą pochodzić z nie usuniętych chwastów zeszłorocznych, innych pól, miedz czy zasobu z wielu lat wstecz.

Żeby sobie uświadomić to na 1 m2 pola jest 30-70 tys nasion czekających na dogodne warunki, niektóre potrafią tak czekać nawet ponad 70 lat

70 lat? skąd masz takie dane?

Nigdy nie zatrzymuj w sobie bąków! Wędrują one bowiem w górę kręgosłupa do mózgu i w ten sposób rodzą się w Tobie gówniane pomysły... :P 

#10 Share krychu

krychu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 887 postów

Napisany 20 maj 2012 - 09:27

Skąd się biorą chwasty Dokładnie zauważyłem jak kolega wyżej że ostu jest coraz więcej w zbożach, jak go usunąć ?

#11 Share kramer

kramer

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 47 postów

Napisany 20 maj 2012 - 09:35

Skąd się biorą chwasty

Ja po prostu zareklamowałem towar i mi przysłali nową partię. ale to było widać już od razu w worku. Chwasty mogą być roznoszone przez zwierzęta, a czasem z obornikiem.

Dlatego właśnie zaleca się aby obornik leżał na pryzmie kilka miesięcy wszystkie nasiona chwastów wtedy zgniją, rozłożą się i na pole wywozimy tylko "czysty" nawóz organiczny

#12 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 20 maj 2012 - 13:08

Skąd się biorą chwasty Mylisz się kolego. Bardzo dużo chwastów przetrwa w oborniku. Temperatura, warunki beztlenowe, drobnoustroje i potrafią rozłożyć wszystkiego.

70 lat? skąd masz takie dane?

Czasami herbolodzy prześcigają się w swoich odkryciach. U mnie na studiach pani prof. mówiła o udowodnionym przypadku znalezienia nasion w glebie które nadal miały zdolność kiełkowania i ich wiek ustalono no 50 lat. Jak to sprawdzali nie wiem. Chwasty sa to takie rośliny które w kazdyach warunkach sie odnajdą. Np owies głuchy potrafi wykiełkować i zachwaścić nam pole z głębokości 20-25cm.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#13 Share mariuszd93

mariuszd93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3444 postów
  • Zainteresowania:mechanika

Napisany 20 maj 2012 - 13:27

Skąd się biorą chwasty Wiem że chwasty mogą dużo przetrfać ale 70 lat to raczej przesada podobnie jak to że na 1 metrze kwadratowym jest do 70tys nasion

Nigdy nie zatrzymuj w sobie bąków! Wędrują one bowiem w górę kręgosłupa do mózgu i w ten sposób rodzą się w Tobie gówniane pomysły... :P 

#14 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 20 maj 2012 - 13:51

Skąd się biorą chwasty Moze być uwierz ;) A to że nasiona chwastów to takie skurczybyki że kiełkują latami to inna sprawa. Mało w Polsce pseudorolników którzy maja zachwaszczone pola, potem kombajn przyjeżdża do Ciebie i zostawia. Podobnie miedze na polach.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#15 Share roltech

roltech

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 320 postów

Napisany 20 maj 2012 - 14:18

Skąd się biorą chwasty To że nasiona chwastów są długowieczne to prawda. Zimą powiększałem piwnicę pod domem wybudowanym w 1949 roku, wybrana ziemia na wiosnę pokryła się "piękną" zielenią, głównie komosą i chwastami rumianowatymi.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#16 Share Soulshakin

Soulshakin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 215 postów

Napisany 20 maj 2012 - 17:26

Skąd się biorą chwasty

Wiem że chwasty mogą dużo przetrfać ale 70 lat to raczej przesada podobnie jak to że na 1 metrze kwadratowym jest do 70tys nasion

Wystarczy otworzyć pierwszą lepsza książkę o herbologi to się przekonasz.

Liczba nasion na m2 zależy głownie od siedliska i tak na łące jest około 10-50 tys na m2 a na polu uprawnym od 30 nawet właśnie do 70 tysięcy. Wystarczy sobie wyobrazić że np jedna roślina rumianu pospolitego potrafi wyda 1-10tys nasion, komosa 1-20 tys (gdzieniegdzie można spotkać liczbę 100tys), miotła 1-12 tys i tak dalej. Dodatkowo liczą to co już znajduje się w ziemi w stanie spoczynku mamy spokojnie liczbę przekraczająca kilkadziesiąt tysięcy.

Co do żywotności podaje tutaj skrajne liczby żeby uświadomić zdolności niektórych gatunków, poczytaj sobie o poziewniku szorstkim do 68 lat może przeżyć, szarłat do 40 lat, gorczyca do 35 lat, komosa do 30 lat. Co prawda większość chwastów kiełkuje w granicach 4-6 lat ale kiełkowanie rozkłada się w czasie.