Skocz do zawartości

Zdjęcie

Dojenie krów 2 czy 3 razy dziennie dobrostan krów za i przeciw

12 odpowiedzi na ten temat

#1 Share aster453

aster453

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów

Napisany 15 kwiecień 2012 - 11:23

Dojenie krów 2 czy 3 razy dziennie dobrostan krów za i przeciw Zastanawia mnie to co jest lepsze dla krowy i ekonomiczniejsze da gospodarstwa
Ja jestem za dwoma razami tato za trzema. Krowy dają średnio 20 l. (średnio roczne), a więc w dobrym momencie jakieś 10 - 15 l. na dój x3. Dlatego chciałbym wiedzieć jak jest u Was co przemawia ze jednym a co za drugim.
Słyszałem że przejście z 3 na 2 to strata na doju 20 % mleka czy to prawda ?
Wg mnie 3 razy dnia dojenie to większe koszty energii zadawanie paszy ok 6 dojenie o 7. a więc prąd drugi raz w południe a więc także koszt dojenia + koszt chłodziarki bo musi dodatkowo schłodzić mleko. Zadawanie ok 5 - 7 w zależności od pory roku i dojenie ok 8.30 więc znowu koszt dojenia prądu (oświetlenie) no i koszt trzech myć dojarki obecnie mamy konwie ale być może w tym roku przejdę na przewodową więc koszt będzie jeszcze większy.
Reasumując chciałbym wiedzieć co przemawia za jednym i drugim trybem dojenia i czy faktycznie przejście na 2 razy dnia to strata na mleku

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Dojenie krów 2 czy 3 razy dziennie dobrostan krów za i przeciw Dzisiaj, 08:21
  •  

#2 Share rmiecz8 rmiecz8

rmiecz8
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 15 kwiecień 2012 - 11:28

Dojenie krów 2 czy 3 razy dziennie dobrostan krów za i przeciw Na pewno trochę mleka stracą. Ja przymierzam się aby niedługo zacząć doić 3 razy dziennie, bo średnia rośnie, a krowy które dają ponad 12tys. na 305 dni powinno się już doić 3 razy dziennie. Jaką ty masz średnią wydajność za 305 dni od krowy?

#3 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6745 postów
  • Zainteresowania:fotografia, muzyka, motoryzacja, lotnictwo :p

Napisany 15 kwiecień 2012 - 11:30

Dojenie krów 2 czy 3 razy dziennie dobrostan krów za i przeciw Przy dojeniu 2x dziennie będziesz miał mnie roboty, ale i mleka będzie mniej. Może i nawet 20%. Dojenie 3x dziennie pochłania więcej energii i pracy ale masz więcej mleka. Robot udojowy doi krowę kilka razy dziennie i dlatego też zwiększa wydajność krów.

Mój kanał na YouTube http://www.youtube.c...ser/danielhaker

KUPIĘ SŁOMĘ. SIEDLCE, ŁOSICE, ŁUKÓW, MIĘDZYRZEC PODL.

#4 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3102 postów

Napisany 15 kwiecień 2012 - 11:36

Dojenie krów 2 czy 3 razy dziennie dobrostan krów za i przeciw pytanie : czy dój trzykrotny przeprowadzany jest co 8 godzin? bo jeśli nie to takie coś mija się z celem. Tylko podczas równomiernego rozłożenia w czasie jest rzeczywiście wzrost wydajności bez szkody dla zdrowotności wymion. druga sprawa to wydajność, z ekonomicznego punktu widzenia wyliczono, że opłaca się to od 8 tys litrów

Edytowany przez b0gdan, 15 kwiecień 2012 - 11:37.

#5 Share aster453

aster453

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów

Napisany 15 kwiecień 2012 - 11:36

Dojenie krów 2 czy 3 razy dziennie dobrostan krów za i przeciw tzn. nigdy nie liczyłem tego ale skoro mam kwotę mleczną120 tys. wyniosłem 116 tys. a mam niecałe 20 krów tak szczerze mówiąc to dojnych 17 więc wydajność wychodzi ok 7 tys.

@ b0gdantzn tak dojenie mam 6,13 21troszkę to nie ma co osiem ale nie ok ?

Edytowany przez aster453, 15 kwiecień 2012 - 11:49.

#6 Share Junkers

Junkers

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1595 postów

Napisany 15 kwiecień 2012 - 11:38

Dojenie krów 2 czy 3 razy dziennie dobrostan krów za i przeciw U mnie na wsi kiedyś ponad 15 lat temu, doiło się po 3 razy na dzień i mniej więcej od tamtej pory już się tak nie robi, chyba że chcesz mieszkać w oborze i nie masz innych zajęć to polecam a strat 20% przy doju 2razy na dzień na pewno nie ma, bo to dużo, przy 20litrach daje 2 litry. Chyba że masz pracownika do doju to niech się bawi.
Co do kosztów to odejmij koszt chłodziarki, bo tak się go nie liczy, liczy się go z ilości litów mleka na dzień i poboru prądu przez basen(są też inne mniej istotne czynniki np. lat/zima), a nie z ilości dolewania mleka do zbiornika, np. 3 razy w stosunku do 2 razy, prosty przykład: zamroź szklankę wody w zamrażarce a zamroź wiadro wody.
KPK Kumurun Team
"Polak jak se chce, to se kurde potrafi" F.Kiepski
Prawidłowo użytym młotkiem i przecinakiem możemy naprawić nawet zegarek.
Belarus 952.4 - U C-330

#7 Share aster453

aster453

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów

Napisany 15 kwiecień 2012 - 12:01

Dojenie krów 2 czy 3 razy dziennie dobrostan krów za i przeciw @ junkers racja

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8 Share rmiecz8 rmiecz8

rmiecz8
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 15 kwiecień 2012 - 12:07

Dojenie krów 2 czy 3 razy dziennie dobrostan krów za i przeciw U mnie przy średniej 10,5tys. to chyba się będzie opłacało? bo mam już teraz 2 takie krowy co dały 17tys. na 305 dni, ale mam około 20 takich co 10tys. nie dają.

#9 Share aster453

aster453

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów

Napisany 15 kwiecień 2012 - 12:17

Dojenie krów 2 czy 3 razy dziennie dobrostan krów za i przeciw czyli przy mojej wydajności do 8 tyś. nie opłaca się moje 3 razy

#10 Share nhcr

nhcr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów
  • Zainteresowania:elektronika, rolnictwo, nowinki techniczne

Napisany 15 kwiecień 2012 - 12:28

Dojenie krów 2 czy 3 razy dziennie dobrostan krów za i przeciw Zawsze to mniejsze obciążenie dla krowy przy takich wydajnościach. Po co ma się męczyć z większą ilością mleka czekając na duj, jak może być częściej dojona z mniejszej liczby mleka, wtedy także zwiększają się jej możliwości.

#11 Share Mati10

Mati10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 19 kwiecień 2012 - 17:56

Dojenie krów 2 czy 3 razy dziennie dobrostan krów za i przeciw My doimy krowy po ocieleniu 3x przez jakieś 4tyg, potem 2x dziennie, ale jeśli 3x dziennie to co 8 godzin z odchyleniem ok 1 godziny. Krowy przy dojeniu 3x dają więcej mleka, ale z dojeniem jest trochę wyrzeczeń (szczególnie ranne wstawanie i późne dojenie, nie pośpisz 10h) potem po przejściu na 2x dają po 15-18l na udój.

#12 Share ppp

ppp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 286 postów

Napisany 04 czerwiec 2012 - 16:35

Dojenie krów 2 czy 3 razy dziennie dobrostan krów za i przeciw dój 3x jest opłacalny. Krowa która przy 2x doju daje 30l mleka, przy doju 3x może dać nawet 35-36l. Spowodowane jest to międzyinnymi tym, że sekrecja mleka w gruczole hamowana jest przez inhibitor. Im więcej mleka, tym większe stężenie inhibitora, który zatrzymuje produkcję (bez niego krowy produkowałyby mleko aż do "eksplozji" wymienia;) ). Dojąc częściej zmniejszamy stężenie inhhibitora. Poza tym 3x udój poprawia wytrwałość laktacji (spłaszcza krzywą laktacji) przez co nie tylko wydajność dzienna, ale i laktacyjna rośnie. Dodatkowo odciąża wymię (a wraz z nim więzadła wymienia, stawy, racice...). Trzykrotny dój się opłaca, ale jak zawsze jest kilka problemów:

1- obora wolnostanowiskowa- krowy nie mogą za długo czekać na dój (inaczej poświęcą czas leżenia "zmarnowany" na czekanie do doju a to odbija się niekorzystnie na produkcji- leżąca krowa produkuje więcej mleka). Ważna jest wielkość hali udojowej w stosunku do ilości krów.
2- 3 krotny udój ma sens jak robi się go co 8h (więc żeby nie zamieszkać na stałe w oborze trzeba kogoś wynająć do doju)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#13 Share anetaflops

anetaflops

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 22 czerwiec 2016 - 13:32

Dojenie krów 2 czy 3 razy dziennie dobrostan krów za i przeciw

A próbował ktoś może doić jednorożce? Ostatnio widziałam taką usługę: dojenie jednorożców poznań

Co sądzicie?