Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ceny ziemi

• Zamknięty temat Ten temat jest zablokowany
2357 odpowiedzi na ten temat

#1761 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 06 kwiecień 2012 - 21:46

Ceny ziemi @pawlis804wd zdecydowanie popieram ;)
To co liczyłem to było dla pszenicy ale jeżeli policze burak albo rzepak to już jest całkiem inaczej, tak samo przy fasoli. A jezeli wejść by w warzywa to jeszcze inaczej ;)
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Ceny ziemi Dzisiaj, 18:00
  •  

#1762 Share StasiekS

StasiekS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 06 kwiecień 2012 - 21:48

Ceny ziemi

Pytałeś o granice opłacalności, więc policzyłem CI że przy 25 tys za ha pole robi samo na siebie.
Przy cenie 50 tys za ha na pole robią inne hektary. Inaczej się nie da. Mija 15 lat i nie masz kredytu a co rok będziesz miał zysk. Co tu więcej tłumaczyć?

Według twojej teori to to nawet zakup Bentleya dla gospodarstwo jest opłacalny bo reszta ha go spłaci. Pisałeś, że kupiłeś 11ha ziemi po 50 tys. za ha czyli zapłaciłeś 550 tys. + odsetki. To ile lat twoje gospodarstwo musi na tą ziemię pracować aby ją spłacić?

#1763 Share egal

egal

Nowicjusz

• userphoto
  • Members
  • Pip
  • 26 postów

Napisany 06 kwiecień 2012 - 21:52

Ceny ziemi Hmm co ta Twoja kalkulacja o kant d... potluc.
6t to trzeba by z 500kg saletry wysypac, co jest kosztem 700zl.
300kg poli. to jest koszt ok 600zl.
SOR min. 400zl.
To juz masz min. 1700zl
Dodaj sobie jeszcze koszt Twojej pracy ( chyba, ze chcesz robic za darmo, ale osobiscie to na kredyty bym nie robil)
Dodatkowa kwestia jest amortyzacja maszyn, ktora wcale nie jest taka mala.
Suma sumaru wychodz, ze robisz na banki. A niestety nikt nie zagwarantuje Ci, ze za lat 10 ta ziemia niebedzie duzo mniej warta, niz wysokosc rocznej raty. Pogadaj z dziadkami, oni pamietaja conajmniej dwa takie okresy, ze ziemie to sie za darmo oddawalo, a jej nikt nie chcial. A wczesniej byly takie lata jak mamy teraz.

Dodatkowo mozna Ci zarzucic, ze kalkulowales kwote za ha 25 tys, zas sam placiles po 50. Mysle, ze ludzie powinni zaczac myslec, a nie brnac jak stado baranow w nie splacalne kredyty.
Mozna sie ludzic, ze przyjada z zaagranicy i wszystko wykupia. Dla nich Polska jest jak dla nas Ukraina, nikt tu nie zainwestuje duzej sumy, bo to nie pewny grunt. Czar prysnie po 2013, raz, ze obcokrajowcy nie wykupia wszystkich wolnych gruntow, a dwa miejmy nadzieje, ze nie bedzie kredytow preferencyjnych.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1764 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów

Napisany 06 kwiecień 2012 - 21:52

Ceny ziemi tyle ile na każdy kredyt czyli 15 lat
@StasiekS na taki zakup nie pozwoli sobie gospodarstwo które ma 5 ha
Znam ludzi którzy popłacili wielkie sumy za pola, kredyt spłacili a dzisiaj śmieją się z tych którzy im mówili że to głupota kupować pola w takiej cenie..
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#1765 Share funkmaster1993

funkmaster1993

Młody Przyszły Rolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 1278 postów

Napisany 06 kwiecień 2012 - 21:54

Ceny ziemi Stasiek Ty po prostu musisz w każdym wątku mieć inne zdanie.
Losktosowi chodzi że przecież ziemia inwestycją jest oraz zwiększaniem możliwości produkcyjnych, przez co jego gosp staje się bardziej produktywne. Są sadownicy co płace po 150 tys za ha. No i jakoś żyją nie wszędzie ziemia jest po 10 tys.

A jak już ktoś ma kasę to musi inwestować co ma to przeżreć ?
FUNKMASTER

Sprzedam

Kosiarkę bijakową Samasz KB 250

#1766 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 06 kwiecień 2012 - 21:55

Ceny ziemi Inaczej odczujemy do spłaty kredytu na ziemie 500 tyś zł a inaczej spłatę kredytu odczujemy za maszynę 500 tyś zł
Ja jestem za tym jeśli nie masz na co przeznaczyć sensownego pieniędzy to lepiej wziąć kredyt i go spłacać ale przynajmniej dobrze gotówkę ulokowałem

#1767 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów

Napisany 06 kwiecień 2012 - 21:56

Ceny ziemi @egal przy takim nawożeniu to maiłbym 8 t z ha :P policzyłem 200 kg saletry i 200 kg mocznika plus 500 na ŚOR.. P i K daje pod rzepak i buraki a pod pszenice już nie daje..

Panowie, niestety żeby się rozwinąć trzeba się trochę przemęczyć. Ale to jest moje zdanie, nikomu nie będę tego narzucał ;)
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#1768 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 06 kwiecień 2012 - 22:00

Ceny ziemi @losktos Masz rację gdy jak kiedyś tata po 11 tyś za ha kupował ziemie to ludzie mówili co tak drogo a teraz żeby się rozwinąć i coś znaczyć na rynku to i po 35 tyś za ha kupią
Ja osobiście kupił 6 ha 3b ziemia lekka po 40 tyś za ha :)

#1769 Share egal

egal

Nowicjusz

• userphoto
  • Members
  • Pip
  • 26 postów

Napisany 06 kwiecień 2012 - 22:04

Ceny ziemi Losktos, w takim razie gratuluje ziem i zycze powodzenia. U mnie ziemia tansza, znaczenie tansza, ale nistety przy takim nawozeniu moge pomarzyc o 6tonach.

Edytowany przez egal, 06 kwiecień 2012 - 22:05.

#1770 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów

Napisany 06 kwiecień 2012 - 22:08

Ceny ziemi no ziemie mamy udaną.. Czarnoziem, w większości I klasa.. Mam kilka kawałków słabszych ale to niewielki procent.
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1771 Share StasiekS

StasiekS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 06 kwiecień 2012 - 22:08

Ceny ziemi

Stasiek Ty po prostu musisz w każdym wątku mieć inne zdanie.

Muszę, bo nie wiem dlaczego ale nie mogę Was zrozumieć. Z jednej strony mówicie o niskiej opłacalności mimo dopłat, dotacji a z drugiej że jednak warto kupić ziemię po 50 tys. za ha bo to opłacalne. Więc gdzieś się musicie mylić dlatego takie moje pytania aby dowiedzieć się gdzie.

Losktosowi chodzi że przecież ziemia inwestycją jest oraz zwiększaniem możliwości produkcyjnych, przez co jego gosp staje się bardziej produktywne.

Co mi ze zwiększana możliwości produkcyjnych skoro w kieszeni zostaje mi tyle samo co przed zwiększeniem?
I skoro traktujecie ziemię jako inwestycję (czyli tanio kupić drogo sprzedać) to po co są dopłaty?

#1772 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów

Napisany 06 kwiecień 2012 - 22:14

Ceny ziemi @StasiekS cały czas o tym mowa a Ty dalej swoje.. W kieszeni zostaje tyle samo co przed zwiększeniem, ale pole po 15 latach kredyt się spłaci i w kieszeni będzie zostawać więcej.. Już inaczej się chyba nie da tłumaczyć.

Czy napisałem gdzieś że mam zamiar sprzedawać ziemie? Inwestycja to nie znaczy tanio kupić drogo sprzedać.

Nigdzie nie napisałem że rolnictwo mi się nie opłaca. Wiadomo zyski są różne, raz większe raz mniejsze a czasem tylko na 0 się wyjdzie a nawet i nie, ale mimo wszystko moim zdaniem się opłaca ;)
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#1773 Share StasiekS

StasiekS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 06 kwiecień 2012 - 22:17

Ceny ziemi Jeżeli dobrze zrozumiałem to przez te 15 lat na te 11 ha robisz dla banku/byłego właściciela i dopiero po 15 latach będzie robił na nich dla siebie?

#1774 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów

Napisany 06 kwiecień 2012 - 22:23

Ceny ziemi tak by to ogólnie wyglądało.. miałem 2 wyjścia: albo nie kupować, pozostać na tym co miałem i nie rozwijać się, albo zaryzykować, wywalić kase i kupić ziemie. Widać co wybrałem ;)
Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#1775 Share redek

redek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 323 postów

Napisany 06 kwiecień 2012 - 22:27

Ceny ziemi @Stasieks

Co tu ciężko zrozumieć ?
Losktos wyliczył Ci, że u niego hektar ziemi kupiony po 25tys. będzie się spłacał 15 lat, czyli ten kupiony za 50tys. trzeba spłacać 30 lat.
Wynika z tego, że stopa zwrotu wynosi 3,3%, czyli niewiele, ale jednak opłacalność jest - proste ?

Co mi ze zwiększana możliwości produkcyjnych skoro w kieszeni zostaje mi tyle samo co przed zwiększeniem?

W kieszeni zostaje troszkę więcej, dodatkowo powiększa się majątek.

skoro traktujecie ziemię jako inwestycję (czyli tanio kupić drogo sprzedać)

ile jest w tym temacie osób które kupują ziemię, żeby ją sprzedawać z zyskiem ?
Zresztą pomyliłeś pojęcia, jeśli ktoś kupuje ziemię w celach inwestycyjnych, to albo chce ją uprawiać, albo coś na niej wybudować - fabrykę, osiedle, autostradę - to są inwestycje
a "tanio kupić drogo sprzedać" - to zwykły handelek, nie iwestycja

Edytowany przez redek, 06 kwiecień 2012 - 22:28.

#1776 Share StasiekS

StasiekS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 06 kwiecień 2012 - 22:39

Ceny ziemi

Wynika z tego, że stopa zwrotu wynosi 3,3%, czyli niewiele, ale jednak opłacalność jest - proste ?

http://www.getinbank.pl/dla-ciebie/inwestycje/lokaty-terminowe-zlotowe_poznaj-szczegoly.html
To jednak polecam tą formę zarabiania. Pewniejsza niż zzakup ziemi i jej uprawa a zysk dwa razy większy.

W kieszeni zostaje troszkę więcej, dodatkowo powiększa się majątek.

Fakt, zostaje mi 3% w skali roku. Szkoda, że inflancja wynosi chyba ok. 4,5% a majek gromadzany jest wiele pokoleń bez zamiaru sprzedaży.

#1777 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 07 kwiecień 2012 - 07:26

Ceny ziemi Ciekawe czy z tego hektara za 50tys da się wyciagnąć więcej niż z 3ha po 17tys?

#1778 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3822 postów

Napisany 07 kwiecień 2012 - 11:23

Ceny ziemi Dobre pytanie. Trzeba też wziąć pod uwagę nieurodzajne lata przy tym kredycie na 15lat.

Idzie paskudny czas panowie, lepiej nie mieć zbyt wielu kredytów.

#1779 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 07 kwiecień 2012 - 11:32

Ceny ziemi Nie strasz i badź dobrej myśli :) to d nas zależy czy będzie ciążki.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1780 Share Madzia20

Madzia20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 366 postów

Napisany 07 kwiecień 2012 - 11:52

Ceny ziemi A mi cały czas chodzi po głowie że płacenie za ha 50tysęcy się skończy.

U mnie rok temu był przetarg wszyscy skakali że kupią itd, działki po 10ha i co..wszyscy wysiedli przy 30tys za ha.
W tym roku wymarznięcia itd.,ludzie maszyny na MGR pokupowali i jakoś nikt się nie zruca już tak na przetargi.
A co będzie za rok, dwa-- zalezy co nam wymyślą z podatkami bo jak je mozną dowalą to nikt ziemi za 50tys nie kupi.

Teraz wszyscy tak szaleli, a to dlaczego.. bo w tamtym roku pszenicę posprzedawali wszyscy za 800-1100 złotych więc i kasy im sporo zostało w porównania do poprzednich lat gdzie zboże było po np.500-700zł.

Ale myślenie Staska też jest trochę niedorzecznie.
Wiem że on wszędzie się czepia :P
Ale taka jest prawda że prawdziwy rolni żeby miał się zaj*** to kupi ziemię aby mieć tylko więcej albo żeby on kupił a nie sąsiad (jest to bzdurne ale tak po prostu jest). Np.mój tato nieraz się wydziera że nie ma komu robić w domu, że najlepiej sprzedać wszystko i będzie spokój..itd. A jak tylko usłyszy że ktoś chciałby sprzedać ziemię pierwszy leci :) a niby nie ma dla kogo i niby nie bardzo się opłaca.
Kredyt na ziemię za 25-30tys spoko, po prostu ziemia przez 10 lat kupiona będzie splacała kredyt, ew.przy klęsce może być gorzej. Ale po tych 10-15 latach będzie już z niej tylko zysk.
Ale ziemia za 50-70tys..ee..mocno bym się zastanowiła..