Skocz do zawartości

Zdjęcie

Ceny ziemi

• Zamknięty temat Ten temat jest zablokowany
2357 odpowiedzi na ten temat

#1581 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3820 postów

Napisany 18 luty 2012 - 01:24

Ceny ziemi StasiekS - sprawiedliwie to po tyle ile się komu należy a równo to każdemu po tyle samo.
Czy sprawiedliwe będzie to że dostaniesz 100 zł dniówki za 10h pracy i ktoś inny dostanie 100zł za 5h pracy? (czynnośc wykonujecie tą samą) odp brzmi: NIE - dostaniecie po równo ale nie będzie to sprawiedliwe wynagrodzenie.
Czy po równo będzie gdy przepracujesz 4h za 10zł/h a ktoś inny przepracuje 8h i dostanie 20zł/h? Nie. Obaj powinniście dostać tą samą stawkę za godzinę a oczywiste jest że osoba pracująca dłużej dostanie większą zapłatę.
Załóżmy że na uprawę 1ha ziemi dobrym sprzętem dużej mocy trzeba 5h - i na uprawę 1ha ziemi gorszym sprzętem, mniejszej mocy trzeba 10h. W obu przypadkach zakładamy że siejemy zboże z tym że rolnik nr 1 ma 100ha a rolnik nr 2 50ha. Podaj choć jeden sensowny powód dla którego należy zapłacić więcej rolnikowi nr1 za tonę jego pszenicy a potem napisz dlaczego rolnik który ma 30 krów ma mieć cenę o 35% niższą za mleko niż rolnik który ma krów 100. (zakładamy takie same parametry)
Większe gospodarstwo nie znaczy więcej pracy.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Ceny ziemi Dzisiaj, 21:23
  •  

#1582 Share cycek933

cycek933

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 237 postów

Napisany 18 luty 2012 - 08:26

Ceny ziemi witam mam pytanie. jakie ceny sa u was za Ha łaki bo mam okazje dokupic 0,5ha łaki. dodam ze na tym grunciew nie ma szans za kilka lat zeby postawic domu ani czego kolwiek innego bo tereny podmokle. z gory dzieki

#1583 Share StasiekS

StasiekS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 18 luty 2012 - 11:33

Ceny ziemi Ile zapłacą Ci za pracę to zależy od pracodawców bo to oni ją wyceniają. Jeśli stawka jest zbyt mała możesz zrezygnować.

Załóżmy że na uprawę 1ha ziemi dobrym sprzętem dużej mocy trzeba 5h - i na uprawę 1ha ziemi gorszym sprzętem, mniejszej mocy trzeba 10h. W obu przypadkach zakładamy że siejemy zboże z tym że rolnik nr 1 ma 100ha a rolnik nr 2 50ha. Podaj choć jeden sensowny powód dla którego należy zapłacić więcej rolnikowi nr1 za tonę jego pszenicy a potem napisz dlaczego rolnik który ma 30 krów ma mieć cenę o 35% niższą za mleko niż rolnik który ma krów 100. (zakładamy takie same parametry)

-duża ilość jednakowego towaru
-pewność dostawy
-niższe koszty obsługi

a potem napisz dlaczego rolnik który ma 30 krów ma mieć cenę o 35% niższą za mleko niż rolnik który ma krów 100. (zakładamy takie same parametry)

Bo odbiór mleka od 100 małych gospodarstw, rozsianych po całym powiecie jest droższy niż od 50 dużych. Mleczarnia musi ponieść większe koszty na paliwo, samochody czy kierowców których musi być więcej. Zamiast 5 większych samochodów musi być 10 mniejszych aby odebrać na czas. Drugi czynnik to stałość produkcji. Jest mniejsza szansa, że ten który ma 100 krów zlikwiduję hodowlę. Trzeci to przywiązanie do mleczarni. Gdy odejdzie kilku dużych rolników mleczarnia aby zapełnić lukę będzie musiała poszukać nowych. A trudno tak zaraz znaleźć np. milion litrów mleka w okolicy. Dlatego dostają więcej aby konkurencja ich nie podkupiła.

#1584 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3820 postów

Napisany 18 luty 2012 - 13:48

Ceny ziemi Są rozsiane ale nie aż tak. U mnie na wiosce jest w sumie 200tys litrów rocznie od 4 dostawców więc nie jest aż tak źle. Co do różnicy cen też jestem za tym żeby większy miał więcej ale max 10-15%.

#1585 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 18 luty 2012 - 18:37

Ceny ziemi To też nie ma co sie dziwić tak jak z mlekiem. Mleczarniom zależy na tych większych dostawcach. Niedaleko jest dostawca który zaopatrza jedną mleczarnie w dużym stopniu mając ponad 300krówek. Mleczarnia ma kontrakty różne i jakby odszedł taki dostawca to też nieciekawie.

#1586 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3820 postów

Napisany 18 luty 2012 - 19:37

Ceny ziemi Bardzo dobrze że tacy są ale między największym a najmniejsztm jest róznica cen około 70gr. To tak jak by ten co ma 1000 tuczników dostał po 10zł za kg a ten co ma 10 dostałby 5,5.

Co do ziemi to u mnie pojawiła się propozycja 25ha w dzierżawę, płacę podatek, 500zł, nie oglądam dopłaty i sieje co mi właściciel każe - żeby dopłata jak największa była. Klasa ziemi hymm jak pszenica da średnio 5-6 ton to rewelacja. Wyśmiałem propozycję.

#1587 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3735 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 18 luty 2012 - 20:05

Ceny ziemi No mie ma co oferta mega atrakcyjna :) bez dopłat to juz trzeba sie mocno zastanawiac a tu jescze podatek i czynsz :) Co do mleka i tak jak piszesz ktos kto oddaje ponizej 100tys na rok to naprawe płotka dla mleczarni i wczesnij czy pónij jak nie rozwinie produkcji to znikinie z rynku. Takie sa realia. Ja oddaje 150tys rocznie ale i tak uwazam ze to za mało jak na te czasy. promowanie iwekszych ma na celu koncentracje produkcji co ogranicza koszty dla mleczarni.

#1588 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3820 postów

Napisany 18 luty 2012 - 21:13

Ceny ziemi Tyle że mleczarnie w których coraz mniej małych i średnich mają problemy... min OSM Siedlce. Mleczarni zostanie więcej z litra mleka które kosztuje 1,2 niż 1,7. I do małego i do dużego trzeba jechać po mleko a często od jednego do drugiego odległośc wynosi kilkanaście metrów bo podwórko obok podwórka a nawet jeśli transport i obsługa były by droższe to nie sądzę że trzeba zdzierać aż 50gr.

Mając 150 tys nie odczuwasz tej różnicy tak jak ci co mają 50tys. A co do zwiększania stada... Kiedy będzie dosyć? 50? 100? 200sztuk? Sam wiesz ile przy tym jest pracy, nawet mając roboty udojowe nie jest lekko bo same porody, choroby, zacielania zajmują mnóstwo czasu. Można mieć 1000ha, 2000 i więcej ale przy produkcji mleka jest granica... Znam wielu którzy mają krowy w ilości 70 i więcej. Pobudka 3-4 rano i ognia w imię tego żeby mleczarni się opłaciło a po kilku latach młodzi ludzie wyglądają jakby przeszli obóz pracy.

Edytowany przez pawelol111, 18 luty 2012 - 21:22.

#1589 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3735 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 18 luty 2012 - 21:19

Ceny ziemi Moja mleczarnia nie nalezy do duzych a wrecz jest to mały zakład "michowinka" i nie ma mowy o problemach. Odbieraja od małych i duzych. Jest zróżnicowanie cenowe co do litrazu ale nie chce teraz strzelkac jakie bo nie mam cennika pod reka. Kupuja sporo mleka czesto taniej niz sami płąca od mleczarni z Bychawy i Krasnegostawu.

#1590 Share iseki

iseki

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 21 luty 2012 - 23:38

Ceny ziemi Okolice Olecka (warm-maz) RSP za 100 hektarow praktycznie w dwoch kawalkach, biuro, cztery hale, wiata, cpn. o pojemnosci 20000 litrow i plac wylozony trelinka wziela (chciala) 2100000.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1591 Share st220

st220

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1028 postów

Napisany 22 luty 2012 - 18:32

Ceny ziemi Jaka to klasa ziemi? 2,1 mln za 100hektarów + to co napisałeś raczej nie jest wygórowaną ceną.

#1592 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 23 luty 2012 - 08:22

Ceny ziemi Też tak uważam jeśli blisko mnie i dobra klasa to kupuje :)

#1593 Share robert812

robert812

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 624 postów

Napisany 23 luty 2012 - 10:47

Ceny ziemi 2,77ha w kawałku IVkl po 28.800zł/ha. Ja proponuję po 27.075zł/ha. Już niewiele brakuje do zgody. (Ceny takie nierówne ponieważ targujemy całość. Ja daje 75tys a gość chce 80tys.) Wszystko wygląda pięknie i dość atrakcyjnie jak na ceny z mojej okolicy sięgające 100tys/ha. Dlatego, żeby nie było tak pięknie to pole jest oddalone o 32km od gospodarstwa. Kawałek dalej jest kolejne 2ha po 25tys/ha. Chyba mimo odległości zdecyduje się na te 2 kawałki. Mam juz ziemie oddaloną 52km od gospodarstwa, więc odległość mi nie straszna, a jest to niestety jedyny sposób na rozwój gospodarząc w okolicach stolicy.

#1594 Share Mathieu92

Mathieu92

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 395 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,motoryzacja,komunikacja miejska,komputery ;)

Napisany 23 luty 2012 - 14:20

Ceny ziemi A czy Robercie kalkulujesz ewentualne koszta obrabiania pola tak oddalonego od gospodarstwa? Co z pryskaniem? Masz możliwość tankowania na miejscu wody do opryskiwacza? Jak będziesz się wyrabiał w żniwa ?

Sympatyczny facet z okolic Lublina który za wszelką cenę postanowił prowadzić gospodarstwo rolne i je rozwijać pomimo przeciwności losu oraz skromnego dobytku który odziedziczył :)

Zapraszam do mojej galerii którą ostatnio niestety zaniedbałem przez nawał pracy w gospodarstwie oraz poza nim ;)

#1595 Share robert812

robert812

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 624 postów

Napisany 23 luty 2012 - 15:06

Ceny ziemi O i bardzo dobre pytanie. Mam możliwość zatankowania wody po sąsiedzku na każdym z pól a jeśli chodzi o kombajn, to jest ich dookoła mnóstwo tam do wynajęcia. Swojego, póki mam Bizona nie zamierzam fatygować. Ale jeśli plany się ziszczą i będzie inna maszyna to sam bez problemu pojadę i skoszę.

#1596 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 23 luty 2012 - 15:28

Ceny ziemi Ważne ze cena dla Ciebie jest przystępna. OK 30km ode mnie cena 80tys/ha ale nie wiem jakiej wielkości pole, ale biorąc pod uwagę ze po dawnym pgr to jakieś małe nie jest.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#1597 Share robert812

robert812

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 624 postów

Napisany 23 luty 2012 - 15:58

Ceny ziemi Dochodzi jeszcze taka opcja, że po sąsiedzku tego pola 2,77ha jest na sprzedaż kolejne 3ha. Czyli byłoby już prawie 6ha w jednym kawałku. Nie wiem tylko po ile może chcieć właściciel.... Bo to juz kogoś innego jest.

#1598 Share jan122412

jan122412

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 23 luty 2012 - 16:15

Ceny ziemi Trzeba myśleć trochę dziwnie żeby dać 80tyś-haha.

robert812=nie łatwiej tobie sprzedać gospodarkę dajmy 10ha=800tyś to po 20tyś masz 40ha.Trzeba być dosłownie ślepym żeby tego nie zrobić

Edytowany przez jan122412, 23 luty 2012 - 16:15.

#1599 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 23 luty 2012 - 16:21

Ceny ziemi A nie zapomnij że jeszcze trzeba drugą gospodarkę wybudować

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1600 Share robert812

robert812

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 624 postów

Napisany 23 luty 2012 - 16:29

Ceny ziemi Nie, nie... Sprzedaż nie wchodzi w grę.